Detoxikace jinak. Jogínská očista je jemná a harmonická

Jóga je ucelený systém tělesných a duchovních cvičení, které usilují o sjednocení těla a mysli. Je to indická filosofie, která je v současnosti oblíbená po celém světě, a také se využívá v mnoha různorodých podobách.

Jóga je naukou o lidském těle, ale také myšlení, vědomí nebo duši. Nabízí více než tělesné cvičení. Jóga učí také různé očistné techniky, které mají tělo udržet v kondici. Jogínská očista přitom nemusí být tak náročná, jak by se mohlo zdát.

Cílem jógy je rovnováha a harmonie v mnoha sférách. Jde o určitý způsob života a pochopitelně nezapomíná ani na jídlo. Pokud hledáte návody na harmonickou očistu těla, recepty na zdravé jídlo a vyváženou stravu, inspiraci můžete čerpat právě od jogínů.

Nečekejte však žádná striktní pravidla. Jóga nezná zákazy. Učí vnímat potřeby svého těla a dodat mu to, co právě potřebuje. Jogínská očista je nenásilná a příjemná.

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella
Kolik potřebujete zhubnout?málohodněextrémně

Jogínská strava – harmonická, lehká, čistá

Jogínská očista

Jogíni nedají na obecná doporučení, ale vybírají takové potraviny, které si v daném okamžiku tělo žádá.

Jídlo jogínů je skvělou ukázkou zdravého jídelníčku. Jogíni se stravují tak, aby nezatěžovali své tělo. Pracují s tlumivými a povzbuzujícími účinky jídla. Nejedí ani moc, ale ani málo.

Vyhledávají zejména čerstvé potraviny, upřednostňují syrovou stravu, avšak nezavrhují ani tepelnou úpravu. Cca z 60 % je strava dle jógy tepelně upravená. Tepelná úprava napomáhá trávení a je předpokladem vstřebávání některých živin. Jogíni však nefandí opakovanému ohřívání. Ač vyzdvihují zeleninové vývary, současně také varují před příliš horkými jídly.

Strava jogínů je harmonická, lehká a čistá.

  • Základem jsou obilniny (rýže, ječmen, proso, kukuřice, quinoa, pšenice).
  • Vysoký podíl v jídelníčku zabírají také luštěniny, ořechy a semena.
  • Samozřejmostí je hojné množství ovoce a zeleniny.
Ovoce a zelenina, jogínská strava
Ovoce a zelenina. To je jogínská strava, ale nejenom to!

Sattvická strava

Jogíni svoji stravu označují jako sattvickou. Právě sattvická strava je založena na čistotě. Je lehká, nezatěžuje, naopak uvádí organismus do souladu.

Sattva je v jogínském pojetí jednou ze tří klíčových vlastností všech objektů nebo aktivit, označovaných jako guna.

  • Sattva je e symbolem vyváženosti. Nese v sobě soustředění na to, aby vše bylo tak, jak má být.
  • Vedle toho znají jogíni i radžas, který v sobě nese neklid, aktivitu, vášeň. Je to vše rychlé a dráždivé, v jídle to bude především ostré koření, ale také káva, černý čaj nebo čokoláda.
  • Nakonec to, co je pomalé, lenošné, slabé. To je tamas. Ve stravě jde o konzervanty, rafinované jídlo, chemická aditiva, ale také maso, sýry, vejce nebo alkohol. Tamaské jídlo je podle jogínů všechno jídlo, které není čerstvé.

Jogínská strava je převážně sattvická, ale zastoupeno je i jídlo radžas. Jogíni však nezatracují ani tamasickou stravu. Pochopitelně nemusí být vždy prospěšná.

Jogíni nikdy nenabádají k zásadnímu omezování a radikálním změnám, doporučují cestu postupných změn a pomalého přechodu ke zdravějšímu jídlu a způsobu života.

S jógou člověk začne vnímat více své tělo. Lépe pozná to, co opravdu potřebuje. Ke zdravé stravě dojde sám a svým tempem. Tak to vnímají jogíni. I pokud jde o očistu organismu nebo některou z forem detoxikace, bude jogínský přístup jemný.

Jóga, jogínská očista
Jóga – každý si musí najít svoji cestu

Zásady jogínské očisty pomocí stravy

  • Jezte pravidelně, nejlépe třikrát až pětkrát denně.
  • Jezte pomalu. Dbejte na plynulé a pomalé polykání.
  • Zaměřte se na stravu rostlinného původu.
  • Konzumujte převážně čerstvé, nekonzervované a netrvanlivé potraviny. Vybírejte si co nejpřirozenější potraviny.
  • Každý den si dopřejte velkou porci ovoce a zeleniny. Dejte přednost sezónním a místním plodům.
  • Ráno si dejte vlažnou/horkou vodu s citronem (a případně trochou medu). To je základní pročisťovací rituál, odlehčí, ale také povzbudí a zahřeje žaludek.
  • Pokud večer pociťujete hlad, dejte si zázvorový čaj s medem.
  • Snažte se nejíst brzy ráno a pozdě večer.
  • Vyhýbejte se umělým dochucovadlům, naopak maximálně využívejte bylinky a koření.
  • Pokud si rádi dáváte mléčné výrobky, dbejte, ať jde o zakysané produkty s probiotickými kulturami.
  • Místo klasického mléka využijte některé z rostlinných mlék (sojóvé, rýžové, mandlové, kokosové aj.).
  • Alespoň část másla nahraďte ghí.
  • Snažte se vyhýbat bílému cukru.
  • Nezapomínejte na pitný režim, bylinkové čaje a zeleninové vývary.
  • Do denního programu zařaďte cvičení, napomůže i zdravému trávení.

Jóga má i speciální detoxikační cviky. Detoxikační sestavu – jógu pro správnou činnost vnitřních orgánů si můžete zacvičit hned teď, návod nabízí video:

Detoxikace dle jogínů

Pokud jde o detoxikaci ve stravě, stěžejní roli jogíni přikládají vodě. Ta je nepostradatelná pro většinu biochemických procesů v těle. Vylučování škodlivin se bez vody neobejde. Doporučuje se také omezit příjem škodlivin – instantních pokrmů, konzervantů, aditiv, příliš slaných či sladkých jídel, mléčných výrobků, bílého pečiva, červeného masa a uzenin.

V jogínském pojetí je detoxikace dlouhodobá.

Harmonie, očista a detoxikaceV rámci delšího období člověk dbá na zdravou stravu, lehký jídelníček a využívá různé prostředky a metody detoxikace. Jóga má přitom vlastní metody, jak organismus očistit, spočívají především v práci s tělem. Jde o jednoduché i pokročilé cviky a procedury.

Ty nejrozšířenější podoby jogínské očisty vám představíme…

 

Jogínská očista (krije) – starobylé metody detoxikace

Džala néti

Jako džala néti se označuje jogínské pročišťování nosu, jedna ze základních očistných technik. Jóga pracuje s dechem a stará indická tradice džala néti je předpokladem pro správné dýchání. Nosní dutina se očišťuje jednoduchým výplachem, většinou vodou se solí.

Kapalabháti

Kapalabháti je dechovou očistnou technikou, která se zaměřuje na pročištění čelních dutin. Dá se přeložit jako „zářící lebka“, protože dokonale očišťuje lebeční prostor. Mysl tak může zářit.

Na techniku kapalabháti zpravidla navazuje další dechová technika bhastrika.

Dhautí

Jogínská očista dhautí je označením pro celou skupinu technik, které slouží k očistě jícnu, žaludku a celé trávící soustavy vůbec. Mj. zahrnuje očištění zubů a masáž dásní, očistu jazyka, mytí hlavy ve studené vodě, masáž spánků, čistění uší či očí, pročišťování jícnu a žaludku.

Jde také o cvičení pro očistu střev šank prakšalána, které se cvičí ráno, nalačno.

VIDEORÁDCE: Jógová lekce pro očistu střev a podporu detoxikace organismu.

Nauli krija

Nauli krija představuje účinnou břišní masáž, kdy člověk pomocí vlnění břišních svalů masíruje vnitřní orgány. Název techniky odkazuje na houpání loďky na mořských vlnách. Dle dalšího názvu techniky lauliki člověk doslova roluje břišními svaly a míchá střeva. Osvojit si tuto techniku lze i podle názorného videa:

Trátak

Protože je očista v józe pojímána komplexně, nejde jenom o očistu těla, ale i očistu mysli. Mezi očistnými technikami tak najdeme také cvičení koncentrace trátak. To může mít mnoho různých podob, v té nejjednodušší podobě se provádí v temném prostoru pomocí plamene svíčky. Stačí se koncentrovat na očistný plamen a všechny ostatní myšlenky vypustit.

Zastavte se

Zdají se vám techniky a principy jógy příliš vzdálené? Současná společnost je plná disharmonie, která nás vzdaluje od přirozenosti a vlastního já. I proto si jóga a jogínská očista, usilující o vyváženost a sjednocení těla, duše a mysli, zaslouží pozornost.

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..