Meruňky a meruňkové recepty pro super léto

Léto přináší mnoho možností, jak si užívat života. Nejde jen o zážitky, zábavu a letní radovánky. Jde také o letní pochoutky, které ještě zpestřují již tak zářivé, sluncem zalité letní dny. Zatímco některé pochoutky nám přinesou radost jen dočasně a v delším horizontu spíše uškodí, existují i pochoutky, které nám udělají dobře okamžitě a na dlouhou dobu. Takové pochoutky představuje především letní ovoce, které nabízí báječnou chuť, osvěžení, ale i dávku energie a zdraví prospěšných látek. Mezi jinými půjde třeba o meruňky. Co všechno o meruňkách víte – a co nevíte? Zajímají vás recepty s meruňkami? Pak je právě pro vás určený tento náš letní článek…

Letní pochoutky

Zmrzlina ze stánku na promenádě? Jistě se dá označit jako letní pochoutka, ale nejspíš nepůjde o pochoutku zdravou. A nás zajímají právě ty zdravé pochoutky. Najdeme je i mezi zmrzlinami, resp. nanuky – recepty vás čekají tady.

Další letní pochoutky budou hrát veselými barvami a zpestřovat léto i svými chutěmi.

  • Bude to třeba meloun, kterému se věnujeme v tomto článku.
  • Bude to také angrešt a rybíz, o kterém píšeme tady.
  • A budou to také meruňky, které budou chutnat jen tak, ale uplatní se i v mnoha typických letních receptech.

Po celý rok si můžeme dopřávat i meruňky sušené, které mají složení, tím i účinky a působení jako meruňky čerstvé. Jen obsahují méně vody, tím i více kalorií na stejný objem. Čerstvé meruňky, přestože jsou příjemně sladoučké, plné chuti a vůně, přitom patří k nízkokalorickým potravinám. Meruňky mají málo kalorií, zato mnoho cenných živin.

Ovoce na odvodnění organismu: meruňky
Meruňky – zářivé plody léta

Co všechno nabízejí meruňky?

Meruňka je původně divokým stromem přírody v Severní Číně. Díky šlechtění získala odolnost, a tak se rozšířila po celém světě. Dnes patří k těm nejčastěji pěstovaným ovocným stromům vůbec. Důvodem pěstování jsou zejména šťavnaté plody lahodné sladké chuti, které se řadí k těm nejzdravějším druhům ovoce.

Již barva meruněk poukazuje na obsah karotenoidů, zejména beta karotenu (provitamínu A). Betakaroten i další karotenoidy jsou přitom známými antioxidanty, které jsou užitečné v boji proti volným radikálům. Mj. napomáhají zdravému opalování, protože volné radikály vznikají i při nadměrném slunění.

Antioxidanty nesou i omlazující efekt, meruňky se částečně i kvůli obsahu antioxidantů řadí také mezi významné potraviny pro omlazení nebo potraviny pro dlouhověkost.

Dužina meruněk se pyšní i obsahem antioxidačního vitamínu C nebo obsahem některých vitamínů skupiny B. Zajímavá je i z hlediska minerálních látek. Jde například o draslík, který se skloňuje v souvislosti s vodním hospodářstvím lidského těla a také odvodněním organismu. Vedle draslíku meruňky nabízejí ve svém složení z minerálních látek také železo, které se významně podílí na krvetvorbě a napomáhá předcházet anémii.

Ve složení meruněk dále najdeme také fluor, kobalt, bor nebo měď. Právě kvůli podílu mědi se omezuje příjem meruněk v těhotenství. Všeho moc škodí.

Meruňky jsou bohaté na ovocné cukry, díky kterým také nabízejí sladkou chuť. Obsažená vláknina však snižuje glykemický index, takže po konzumaci nedochází k razantním výkyvům hladiny krevního cukru. Navíc to nejsou jenom cukry, meruňky poskytují i další makroživinu – konkrétně bílkoviny. I obsah bílkovin dělá z meruněk nadmíru zajímavé ovoce.

Co všechno meruňky slibují?

  • Meruňky jsou pro svou nízkou kalorickou hodnotu skvělou potravinou pro redukční diety a pomocníkem při hubnutí, detoxikaci a odvodnění, kterému napomáhá obsažený draslík.
  • Patří k významným přírodním zdrojům minerálních látek, ale také vitamínu C a dalších vitamínů.
  • Pomáhají proti únavě, posilují imunitu a podporují také krásu (krásnou pokožku, vlasy a nehty).
  • Pyšní se antioxidačními vlastnostmi. Jako antioxidant mj. napomáhají zdraví očí.
  • Díky obsahu vitamínů B-komplexu jsou meruňky prospěšné pro nervový systém. A nejenom to.
  • Jsou užitečné při anémii, ale také nejrůznějších zánětech nebo zažívacích potížích (působí například proti zácpě).

Meruňkové recepty

Meruňky chutnají jen tak, snad ještě víc pak třeba jako kompot, meruňková marmeláda, meruňkový džem, meruňkový koláč, meruňková buchta, meruňkové knedlíky apod. Meruňky se dají bez problémů, sušit, ale i kompotovat, dá se z nich připravit třeba jednoduchá meruňková marmeláda zasypaná mandlemi (recept tady), ale i nejrůznější koláče a dezerty – ať již zdravé nebo zdravé méně.

Smoothie s meruňkami
Smoothie s meruňkami nabité vitamíny. Dáte si? Tady je recept.

Meruňkové smoothie

Mezi ty zdravé recepty se jistě dá zařadit meruňkové smoothie, které se dá velmi jednoduše připravit tak, že vypeckované meruňky rozmixujeme. K meruňkám můžeme přidat i další druhy ovoce, dle chuti a možností, ale třeba i zeleninu nebo koření. Meruňky se skvěle snoubí například se skořicí, hodí se i hřebíček nebo badyán. Dokonce si rozumí i s pikantní chutí chilli.

Meruňky lze kombinovat s nejrůznějším ovocem, netradičně můžete vyzkoušet vitamíny nabitou kombinaci:

  • meruňky
  • mango
  • rakytník
  • citron
  • zelené potraviny

Recept na meruňkovo-mangové smoothie najdete tady.

Meruňky se mohou stát i základem chladivého osvěžujícího smoothie, stačí využít ingredience:

  • meruňky
  • jahody
  • máta
  • mléko
  • led
  • superprotein

Recept na namražené meruňkové smoothie s proteinem najdete tady.

Meruňky jsou ideální ingrediencí každého ovocného smoothie, protože rozmixované vytvářejí krémovitou strukturu, o kterou u smoothie jde. Podobnou funkci plní u smoothie banán, avokádo nebo třeba broskve.

Domácí granola s meruňkami
Domácí granola – pustíte se do ní? Tady je recept.

Domácí granola s ovocem a oříšky

Meruňky pro každého a po celý rok? V sušené podobě to není žádný problém. I sušené meruňky jsou bohatým zdrojem celé řady živin a prospěšnou ingrediencí zdravého a vyváženého jídelníčku. I sušené meruňky se dají využít v celé řadě receptů, uplatní se například při přípravě zdravého cukroví.

Sušené meruňky lze využít i jako zdravou svačinku či snídani, zvláště v podobě domácí granoly založené na ovesných vločkách a semínkách. Stejně jako meruňky i ovesné vločky a semínka dodají organismu tolik potřebnou energii a v podobě granoly tato energie vydrží na hodně dlouho. Granola totiž představuje ideální kombinaci sacharidů, vlákniny, vitamínů a minerálů, zvláště granola se sušenými meruňkami, bez umělých aditiv, konzervantů, barviv a příchutí. Provonět ji můžete čistě přírodním vanilkovým extraktem, skvělou chuť a prospěšné živiny ještě povýší kešu máslo.

Zní to dobře? S pomocí mixeru stačí vytvořit směs, kterou upečete v troubě. Získáte krásně křupavou domácí granolu, skvělou svačinu a snídani.

Zajímá vás celý recept a postup? Tady je recept na domácí granolu s meruňkami.

Granola se dá jíst jen tak, ale vždycky se dá obohatit o další a další ingredience. Báječně si rozumí s rostlinným mlékem, tvarohem či jogurtem. Vždy ji můžete namíchat i s čerstvým ovocem. A klidně to v létě mohou být třeba meruňky.

Dobrou chuť!

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..