8 efektivních způsobů, jak na odvodnění organismu

Konzumace slaných jídel, let letadlem, ale i hormonální změny. To vše může být příčinou zavodnění organismu. Zatímco u některých lidí je jasným signálem zadržování vody v těle kolísání hmotnosti, u jiných se objeví oteklé končetiny, popřípadě obličej či tzv. rýhy na pokožce. Nebojte se, zadržování vody v těle nemusí hned signalizovat vážné onemocnění, které vyžaduje medikamentózní léčbu. V následujících řádcích vám prozradím několik účinných tipů, jak na odvodnění organismu přírodní cestou. Nejenže se tedy zbavíte vody, ale také zhubnete, a to je pouze plus.

Kdy dochází k zavodnění organismu?

Voda v lidském organismu tvoří přibližně 60 až 65% celkové tělesné hmotnosti. Pro fungování lidského těla je nepostradatelnou tekutinou. Kromě toho, že podporuje vstřebávání živin, vitamínů a dalších důležitých látek, zajišťuje také vylučování škodlivých látek ven z těla. (1) Na udržení optimální hladiny vody v těle se podílí jak oběhový, tak lymfatický a hormonální systém.

Pokud se voda nahromadí v mezibuněčných prostorech, dojde k zavodnění organismu, a tudíž i zvýšení tělesné hmotnosti. V mnoha případech není zadržování vody nebezpečné. Podle uznávaného endokrinologa Dr. Wyna je naprosto přirozené, že tělesná hmotnost v průběhu dne kolísá. Často je to právě zmiňovaným zavodněním, se kterým se však dá velmi jednoduše a účinně bojovat. (2)

UPOZORNĚNÍ: V případě, že otok končetin provází i jiné zdravotní potíže, neberte tento stav na lehkou váhu a ihned navštivte lékaře. Může se jednat o edém.
oteklé nohy
Jedním z projevů zavodnění organismu jsou oteklé nohy

Příčiny zavodnění organismu

Optimální hladinu vody v organismu může narušit několik faktorů. Zatímco některé dokážete ovlivnit poměrně snadno, s jinými už to bude náročnější.

  • Vybrané léky: především antidepresiva, léky proti bolesti, vysokému krevnímu tlaku, antikoncepce nebo chemoterapeutika. Jeden z vedlejších účinků těchto léků bývá právě zavodnění organismu.
  • Menstruace: k nahromadění vody v organismu dochází i pár dní před menstruací. Toto období je často doprovázeno pocity plnosti, nafouknutí a zvýšené citlivosti.
  • Sedavé zaměstnání: pro správnou cirkulaci krve a optimální hladinu vody je důležitý pravidelný pohyb. Při dlouhém sezení tělo zadržuje vodu, čímž jde vaše hmotnost nahoru. Totéž platí v případě letu letadlem, kdy k zavodnění přispívá nejen sezení, ale také tlaky v kabině.
  • Nesprávná životospráva: hlavně častá konzumace slaných jídel, rychlého občerstvení, hranolek a pití alkoholických nápojů k odvodnění organismu rozhodně nepřispívají. Právě naopak, způsobují zadržování vody.
  • Kardiovaskulární problémy: pokud srdce nepracuje správně, začíná se objevovat několik zdravotních komplikací jako točení hlavy, slabost, únava, dušnost, ale i zmíněné zavodnění organismu.
  • Těhotenství: v tomto období tělo prochází několika hormonálními změnami. Tělo zadržuje vodu, což se projeví nejen kily navíc, ale také oteklými dolními končetinami. (3)
UPOZORNĚNÍ: V případě, že otok v těhotenství výrazným způsobem omezí pohyblivost, může dojít k preeklampsii, která je velmi nebezpečná. Za takových okolností je potřeba ihned navštívit lékaře.
otok končetin v těhotenství
K zavodnění organismu dochází také v těhotenství, v důsledku hormonálních změn

Účinné tipy na odvodnění organismu

Přestože zavodnění organismu nezpůsobuje ve většině případů žádné vážné poškození organismu, oteklé končetiny a kila navíc nejsou zrovna nejpříjemnější. Zde je 8 tipů, jak se lze nejen zbavit vody v těle, ale také předcházet jejímu zadržování.

Nízkosacharidová dieta

V případě, že přijímáte více sacharidů, než dokážete spálit, začnou se ukládat ve formě glykogenu do svalů nebo jater. Na každý gram glykogenu se navážou 3 – 4 gramy vody. Právě z tohoto důvodu dochází k poměrně rychlému úbytku hmotnosti, hlavně na začátku nízkosacharidové diety. Lidský organismus se takovýmto způsobem zbaví zadržované vody, a to se následně projeví na vaší váze. Navíc při low carb dietě klesá hladina inzulínu v krvi, což také napomáhá k odvodnění organismu. (4)

UPOZORNĚNÍ: Pokud uvažujete o nízkosacharidové dietě, buďte při snižování sacharidů opatrní a vycházejte z hodnoty vašeho bazálního metabolismu. Velmi nízký příjem sacharidů vám může způsobit vážné zdravotní problémy.
JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Rostliny na odvodnění organismu

Odvodnit organismus vám pomohou také léčivé rostliny, které běžně rostou na našich loukách a pastvinách. Vaši peněženku nebudou stát nic a co je nejlepší, nemusíte se obávat vedlejších účinků typických pro mnohá léčiva. K těm nejznámějším patří kopřiva, damiána, pampeliška. Diuretický účinek pampelišky podporuje také klinická studie zveřejněná v Journal of Alternative and Complementary Medicine. U účastníků, kterým byl podán čistý extrakt z listů pampelišky lékařské, došlo ke zvýšení frekvence a objemu moči.

extrakt z pampelišky lékařské na odvodnění organismu
Pampeliška lékařská má močopudný účinek

Včetně extraktu z pampelišky má také diuretický účinek čaj ze svízele pravého, zápar z přesličky rolní, hluchavky bílé a prvosenky jarní.

Recept na čaj ze svízele pravého

Svízel pravý je známý nejen svým močopudným účinkem, ale i příjemnou vůní. Krásné žluté květy si můžete nasbírat v letních měsících na suchých, stinných místech luk. Nasbíranou kvetoucí část musíte nejprve důkladně vysušit. Na přípravu očištěného čaje budete potřebovat 2 čajové lžičky vysušených květů svízele, které zalijete 200 ml vroucí vody. Necháte vylouhovat přibližně 10 minut, scedíte a můžete pít. Maximálně však dva šálky denně.

Cvičení

Patří k velmi oblíbeným způsobům odvodnění organismu, zejména mezi MMA zápasníky, kteří potřebují dosáhnout rychlého úbytku hmotnosti před vážením. Během cvičení se intenzivně potíme, v důsledku toho dochází k odvodnění organismu a zmiňovanému úbytku hmotnosti. Navíc se zlepšuje cirkulace v krvi, čímž se také eliminuje zadržování vody v dolních končetinách a na chodidlech. Nebojte se, cvičením nemám na mysli pouze hodinové trápení ve fitku či běhání desítek kilometrů denně, ale i jógu, jízdu na kole, plavání nebo lyžování. Prostě si vyberte takový sport, který je vašemu srdci blízký a nebude vám přinášet utrpení, ale radost. Kromě toho nezapomínejte dodržovat pitný režim a neustále si doplňujte tekutiny, zejména v letních měsících. (7)

Potraviny s vysokým obsahem draslíku

Podle výsledků srovnávací studie zveřejněné v American Journal of Kidney Diseases se draslík podílí na snížení hladiny sodíku a naopak zvýšení vylučování moči. Optimální denní příjem draslíku je 4700 mg.

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Avokádo patří k výborným zdrojům draslíku. Zároveň má velmi nízký obsah cukrů a sodíku. To je pro odvodnění organismu pouze výhodou. Ve 100 g avokáda se nachází přibližně 487 mg draslíku. (5)

Včetně avokáda je bohatý na draslík také meloun, brambory, banán, fazole, rajčata, špenát a listová zelenina. (5)

Kompresní ponožky nebo legíny

Nejsou pouze módním výstřelkem, ale mají i mnoho zdravotních benefitů. Vzhledem k tomu jsou oblíbenou volbou hlavně u sportovců. Výborně odvádějí pot ven z těla a udržují organismus v teple. Pomáhají k rychlejší regeneraci svalstva po náročném tréninku, přičemž jsou velmi dobrou prevencí před svalovými křečemi. Také se používají jako forma prevence před vznikem křečových žil. Svůj význam však mají i pro odvodnění organismu, zabraňují hromadění vody v nohou, a tak zmírňují otok dolních končetin. (8)

Kvalitní spánek

O tom, že spánek ovlivňuje naše zdraví, není pochyb. Zatímco 48 hodinová spánková deprivace způsobuje zvýšení hladiny hormonů štítné žlázy, 72 hodin beze spánku má zase za následek zvýšený katabolismus proteinů. (6)

zdravý spánek
Kvalitní spánek přispívá nejen k psychické pohodě, ale také zabraňuje zadržování vody v těle

Existuje však nějaký vztah mezi spánkem a zadržováním vody v těle? Právě to zkoumali vědci z University of Iowa Carver College of Medicine and Veterans Administration Medical Center, kteří poukazují na souvislost mezi zdravým spánkem a renálními sympatickými nervy. Ty se podílejí na regulaci hladiny sodíku a vody v lidském těle, díky čemuž nedochází k zadržování vody. Jedna nebo dvě noci nekvalitního spánku či ponocování mohou být sice příčinou zavodnění organismu, ale dlouhodobá spánková deprivace v mnoha případech vede k trvalému nárůstu hmotnosti. (4)

Dospělým lidem se doporučuje minimálně 7-9 hodin kvalitního spánku denně. (6)

Pitný režim a kofeinové nápoje

Dodržování pitného režimu má několik zdravotních benefitů. Pomáhá předcházet bolestem hlavy, přispívá k lepšímu fyzickému výkonu a zlepšuje trávení. V případě, že býváte často dehydrovaní, tělo se snaží chránit tím, že zadržuje vodu „na horší časy.“ Vzhledem k tomu je potřeba pít dostatek tekutin, čímž zároveň eliminujete zavodnění organismu. Navíc, podle odborné studie kolektivu vědců z Katedry fyziologie z Medical College and Hospital v Indii, vede pití 50 ml vody třikrát denně k viditelnému snížení tělesné hmotnosti. (4)

Na odvodnění organismu se také doporučuje pít nápoje s kofeinem jako káva či zelený čaj, které jsou známé svými močopudnými účinky. Potvrzuje to i výzkumná studie zveřejněná v periodiku Urology Annals, která zkoumala účinek kofeinu na funkci močového měchýře. Zúčastnilo se jí 12 lidí ve věku 21 až 40 let, u kterých došlo po vypití sklenice vody s kofeinem ke zvýšení produkce moči. (4)

TIP: Výborným diuretikem je brusinková šťáva, která má několik zdravotních výhod.

Tablety na odvodnění

Pokud vám nepomáhá žádný z výše zmíněných způsobů, je zde ještě jedna možnost – diuretika, volně prodejné výživové doplňky s močopudným účinkem. Dostupné jsou jak v lékárnách, drogeriích, tak i vybraných internetových obchodech. Při jejich výběru však buďte mimořádně opatrní a pečlivě si nastudujte složení, vedlejší účinky a také recenze uživatelů. Jako bezpečnější se jeví léky na lékařský předpis, které prošly podrobným testováním a jsou schváleny Evropskou lékovou agenturou. Navíc vám je předepisuje lékař, který je obeznámen s vaším zdravotním stavem, a tudíž vás upozorní na možná rizika, případně komplikace. (2)

tablety na odvodnění organismu
U volně prodejných diuretik buďte opatrní a důkladně si přečtěte složení

Moje doporučení na závěr

V případě, že vaše hmotnost kolísá ze dne na den, cítíte se nafouknutí a máte oteklé nohy, nelekejte se. Zavodnění organismu je často způsobeno nesprávnou životosprávou, nedostatkem pohybu nebo probíhajícími hormonálními změnami. Na druhé straně však buďte obezřetní. Pokud se váš zdravotní stav zhoršuje, otok nepřechází, případně se zavodnění v krátkých intervalech opakuje, vyhledejte lékaře. Ten nejlépe posoudí vážnost vašeho stavu, na základě čehož vám nastaví účinnou léčbu.

Zdroje:

(1) ANTOŠOVÁ, M. Význam pitného režimu. Bakalárska práca. Plzeň. 2015. Dostupné na: https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/20612/1/Bakalarska%20prace.pdf

(2) How to Get Rid of Water Weight Safely. Dostupné na: https://www.verywellfit.com/how-to-safely-lose-water-weight-4070006

(3) Why Am I Retaining Water? Dostupné na: https://www.webmd.com/diet/why-am-i-retaining-water

(4) 13 Easy Ways to Lose Water Weight (Fast and Safely). Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/13-ways-to-lose-water-weight

(5) 15 Foods That Pack More Potassium Than a Banana. Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/foods-loaded-with-potassium

(6) HONG, S. A kol. Changes in Body Water Caused by Sleep Deprivation in Taeeum and Soyang Types in Sasang Medicine: Prospective Intervention Study. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5476891/

(7) How to lose water weight naturally. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320603

(8) Everything You Need to Know About Water Retention. Dostupné : https://www.healthline.com/health/water-retention

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..