Jak na odvodnění organismu?

Hubnutí do plavek? Kdepak, plavková sezóna už je tady a nyní nezbývá, než se v plavkách řádně předvést. Kdy jindy můžete vystavit na odiv své křivky a výsledky celoroční dřiny při cvičení nebo úsilí věnovaného jídelníčku…

Jenže právě v létě se nezřídka objevuje i strašák v podobě zavodnění organismu. S ním přicházejí otoky, nafouknuté břicho nebo také silnější pocení. Přinášíme tipy na odvodnění organismu, které vám v létě jistě budou užitečné.

Pokud netrpíte zavodněním v důsledku nějakého zdravotního problému, budou se hodit. Pomohou i k atraktivní postavě a možná na poslední chvíli budou užitečnější než nějaké hubnutí do plavek.

Kdy je odvodnění potřeba?

  • Zadržování tekutin v těle je patrné hned po probuzení. Máte viditelně oteklá víčka a oční okolí, vypadá to jako po flámu, ale žádný flám se přitom předchozí noc nekonal.
  • Zavodnění se projevuje i v podobě nafouklého břicha. Můžete cvičit, jak chcete. Můžete držet všemožné diety, bříško stejně není ploché tak, jak to vídáme u modelek, které právě nyní vystavují své tělo v plavkách častěji než jindy, a nám ostatním tím pěkně snižují sebevědomí.
  • Ale zavodnění jde dál, resp. níž. I nevzhledná stehna, hýždě a celulitida mohou být odrazem špatného hospodaření s vodou v těle.
  • Oteklé nohy, zvláště v oblasti lýtek a kotníků, dokonce i nateklé prsty – to vše může souviset se zavodněním.

To vše jsou důvody proč se zajímat o odvodnění organismu.

3 hlavní příčiny zavodnění

1. Hormonální nerovnováha

Příčiny zavodnění mohou být různé, často je to nadváha, ale zavodnění se nevyhýbá ani štíhlým, zvláště ženám. Může souviset i s hormonální nerovnováhou nebo změnami hormonální hladiny během menstruačního cyklu. Pokud je v těle vyšší hladina ženského pohlavního hormonu estrogenu vůči snížené hladině hormonu progesteronu, může se to projevit i v zadržování tekutin.

Chcete srovnat své hormony? Celá řada praktických tipů a užitečných informací na vás čeká v článcích:

Feminus, účinky

2. Nezdravý životní styl

Životní styl, zaměstnání, pohyb nebo jeho absence, strava nebo spánek – to jsou faktory, které významně ovlivňují naše zdraví. Odrážejí se v tom, co se děje uvnitř našeho organismu, ale i v tom, jak vypadá navenek.

Asi nikoho nepřekvapí, že i zavodnění ve velké míře může souviset právě s životním stylem. Zdravá životospráva také může výrazně přispět k odvodnění organismu.

dreamly

Problém zavodnění může pramenit ze sedavého zaměstnání nebo naopak zaměstnání, ve kterém je člověk celý den na nohou. Může být odrazem nedostatku fyzické aktivity, ale také opakujícího se jednostranně zaměřeného pohybu.

Lidé, kteří potřebují odvodnit organismus, zpravidla mají jídelníček s vysokým podílem soli, tedy sodíku. Najde jen o samotné solení, ale i o příjem potravin s velkou dávkou soli, například uzeniny, konzervované potraviny, polotovary, instantní pokrmy, pochutiny, fast food apod. Více se dozvíte v článku: Sůl je nad zlato, ale nesmí jí být moc. Jak méně solit?

Může jít i o důsledek nadměrné konzumace jednoduchých cukrů, kofeinu nebo alkoholu.

Tipy na zdravou životosprávu, resp. odvodnění na vás čekají níže. A vůbec to není tak složité, jak by se mohlo zdát!

3. Zdravotní problémy

Zadržování vody v organismu může mít mnoho příčin, bohužel může provázet i závažná zdravotní problémy a potíže ve funkci vnitřních orgánů a soustav.

Zavodnění může odrážet poruchy lymfatického systému, onemocnění jater, onemocnění ledvin, srdeční choroby nebo vysoký krevní tlak. Může mít také souvislost s užíváním některých léků.

Pokud je zadržování vody v těle projevem nemoci, je léčba pochopitelně v rukou lékaře.

Odvodnění organismu spojené se zdravotními problémy by mělo vždy probíhat pod odborným dohledem, a to i proto, že s sebou nese určitá rizika.

Během odvodnění dochází ke zvýšené tvorbě moči, to znamená zátěž pro ledviny, ale i další detoxikační orgány, protože se do oběhu dostávají nebezpečné škodliviny.

Voda, pitný režim, zavodnění - odvodnění
Bez vody není život, ale všeho moc škodí

Bez vody není život

Mohlo by se zdát, že tím nejjednodušším řešením zavodnění je zastavit příjem tekutin do organismu. Jenže zdání někdy klame.

Voda je nezbytná pro život a pitný režim je životně důležitý, zvláště v létě, kdy hrozí dehydratace. Samozřejmě i nadměrný příjem vody organismu škodí, avšak lidé trpící zavodněním často nepřijímají tekutin nadbytek, ale právě naopak.

Zavodnění organismu může být odrazem nedostatečného příjmu tekutin, na který organismus reaguje vytvářením zásob. Pitný režim je tak při odvodnění organismu naprostý základ. Jaké jsou další tipy na odvodnění?

5 tipů na odvodnění organismu

1. Hlídejte si pitný režim

Zvláště v létě je potřeba doplňovat tekutiny, které lidské tělo potřebuje i na regulaci teploty. Mnoho tekutin, ale i minerálních látek ztrácíme pocením, ty je potřeba doplňovat.

2. Postarejte se o dostatek minerálů

Minerální látky patří mezi tzv. mikroživiny, podobně jako vitamíny. Jsou nezbytné pro fungování organismu, ale organismus si je neumí sám vyrobit. Je tedy nutné je organismu dodávat zvenčí, nejlépe prostřednictvím zdravé stravy.

Pokud jde o rovnováhu tekutin v organismu, jedním z klíčových minerálů je draslík. Bohatým přírodním zdrojem draslíku jsou například rajčata nebo avokádo, jedna z nejúčinnějších detoxikačních potravin.

3. Nezatěžujte játra

Aby odvodnění organismu mohlo proběhnout bez potíží, bude nutné zapojení všech detoxikačních orgánů. Tím nejvýznamnějším detoxikačním orgánem jsou jistě játra. Podpořit funkci jater můžete pomocí detoxikace, která je založená na samočistících schopnostech lidského těla. Více se dozvíte v článku: Játra – klíčový detoxikační orgán. Čím vás ohromí?

PŘÍPRAVKY NA DETOXIKACI
Detoxikační balíček
DetoxActive
Blendea
Chlorella

4. Šetřete své ledviny

Každé odvodnění je náročné na ledviny. Přitom právě zatěžování ledvin může vést k zadržování tekutin v těle. Abychom se z tohoto začarovaného kruhu snáze dostali, vyplatí se ledviny šetřit tak, že ze stravy vyloučíme sůl a slané potraviny. Některé potraviny mohou naopak činnost ledvin podpořit. Jde o tzv. odvodňovací potraviny.

Zelené smoothie s melounem – i to může být užitečné při odvodnění

5. Zaměřte se na odvodňovací potraviny

Jídelníček, který pomůže s odvodněním, bude odpovídat zásadám zdravé stravy. Bude obsahovat především zeleninu, která díky obsahu vody doplňuje pitný režim a napomáhá vylučování škodlivin ven z těla. S tím pomáhá i obsažená vláknina. Zelenina funguje také jako hodnotný zdroj cenných minerálů.

Vedle zmiňovaných rajčat se hodí i zelenina jako jsou okurky, celer, mrkev nebo listová zelenina (špenát, kapusta aj), také libeček, petržel apod. Zeleninu můžete konzumovat v mnoha podobách, můžete ji vyzkoušet i v netradiční podobě zeleninových smoothies, např.:

Pro odvodnění mohou být užitečné i bylinky s diuretickými účinky, například řebříček, pampeliška, bříza, pýr, maliník, černý bez, černý rybíz, přeslička rolní aj.

[Celkem: 1   Průměr: 5/5]
Profilový obrázek
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..