Leptin – hormon, který rozhoduje o vašem hubnutí (anebo tloustnutí)

Teprve v roce 1994 přišli vědci s objevem leptinu a zpočátku to vypadalo, že půjde o průlom v hubnutí. Z leptinu, hormonu vlastnímu lidskému tělu, se měla stát zázračná pilulka, která by dopomohla k rychlému a bezproblémovému hubnutí, bez hladovění, bez omezování v jídle, bez změn v jídelníčku a životosprávě.

Všichni však tušíme, že v hubnutí se zázraky nedějí. I bez vědců víme, že bez práce nejsou koláče. Hubnutí bez systematické snahy, postupných změn a motivace jednoduše nemá dlouhodobý efekt.

Vraťme se však do roku 1994, kdy byl objev leptinu skutečně průlomový. V čem? Třeba v tom, že šlo vůbec o první objevenou látku, která se vytváří v tukových buňkách tukové tkáně. Dnes již těchto tzv. adipokinů známe více. Přímá souvislost leptinu s tukovou tkání je nepopiratelná, i proto stojí leptin v otázkách hubnutí stále za pozornost.

Jak zhubnout? Jak nezhubnout? Odpovědi přináší leptin.

Mechanismus fungování leptinu v lidském těle může odhalit mnohé o tom, jak funguje tloustnutí nebo hubnutí. Kolísání hladiny leptinu v návaznosti na změny hmotnosti zase potvrzuje mnohé teze zdravého hubnutí. Pokud chcete zhubnout, měli byste o leptinu rozhodně vědět víc. Možná zjistíte, že zásadní dieta a drastické změny vás k vytouženému cíli opravdu nedovedou…

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Jak je to s tím leptinem?

Hormon hubnutí, žena

Leptin je jeden z celé řady hormonů, biochemikálií, které řídí veškeré pochody probíhající v lidském těle, mj. jsou to i metabolické děje, tělesný růst a vývoj, ale také hubnutí či tloustnutí. Hormony ovlivňují náš fyzický i psychický stav, přesto na ně mnohdy zapomínáme.

Základní funkcí hormonu je zprostředkovat přenos informace mezi jednotlivými tkáněmi a orgány lidského těla.

Pokud půjde o leptin, bude nositelem informace o pocitech hladu nebo sytosti. Má zabránit přejídání, ale také hladovění. Zprostředkovává komunikaci tukových tkání a mozku. Reguluje dávku kalorií, kterou přijímáme stravou, ale také množství tělesného tuku, spalování přijatých kalorií a metabolismus.

Mechanismus fungování leptinu

Každý z nás má určitou ustálenou tzv. bazální hladinu leptinu v organismu. V této rovině fungují metabolické procesy normálně. Pokud hladina leptinu klesne, objeví se pocity hladu a metabolismus začne zpomalovat. To se obrátí až ve chvíli, kdy organismu dodáme energii v podobě stravy. S příjmem potravy se hladina leptinu zase zvýší na původní bazální úroveň. Tento mechanismus je neměnný.

Ve chvíli, kdy by se člověk pokoušel pocity hladu ošálit umělým navyšováním hladiny leptinu, se však objeví další, ještě složitější mechanismy. Tělo si na vyšší dávky leptinu navykne tak, jak si navykne na zvýšenou hmotnost. Bazální hladina leptinu se posune výše a pokles leptinu opět přinese touhu po jídle. Bude však třeba posunout hladinu leptinu výš než v přirozené situaci, a tak bude třeba i více jídla.

Navíc platí přímá úměra mezi množství leptinu a množstvím tělesného tuku v těle, je to logické, protože právě v tukových tkáních leptin vzniká. V případě obezity zaznamenáváme obecně vysokou koncentraci leptinu v těle, tak vysokou, že je považována za stav leptinové rezistence.

Mechanismus hubnutí a tloustnutí

  • Lidé s vyšším podílem tuku v těle mají i vyšší hladinu leptinu, potřebují více kalorií, aby se zbavili hladu, který je daný poklesem leptinu.
  • Obézní lidé mají vyšší množství tělesného tuku a potřebují více potravy. S vyšším množstvím potravy však zvyšují i bazální hladinu leptinu, a tak k uspokojení hladu potřebují více a více jídla. Ocitají se tak v začarovaném kruhu.
  • S nižším příjmem kalorií (při dietě), klesá i hladina leptinu v organismu, tzn. člověk pociťuje hlad.
  • Drastické diety s omezeným příjmem kalorií vedou k poklesu hladiny leptinu natolik, že člověk je neustále hladový. Nižší hladina leptinu navíc zpomaluje metabolismus, a tak se tělo snaží ukládat energii v podobě tukových zásob. Obdobná situace nastává v případě, kdy ke snížení hladinu leptinu došlo kvůli liposukci.

Řešením je hubnutí s rozumem a dostatkem času. Chce to trpělivost a nechat své tělo navyknout na nižší dávky leptinu, postupně a pomalu. Pozitivní vliv na citlivost vůči leptinu má také pravidelný pohyb a kvalitní spánek.

Hormony, vliv na hubnutí

Tolik potřebná rovnováha

Lidský organismus je nastaven tak, aby vše bylo v rovnováze. V rovnováze by měla být i hladina jednotlivých hormonů, žádné extrémní výkyvy tělu nesvědčí. Vše je navíc propojené, zvláště hormony. Na leptin je úzce vázán i hormon ghrelin, který zodpovídá za pocity hladu, ale propojení existuje i s hormony štítné žlázy, stresovým hormonem kortizolem a dalšími hormony.

Samotný leptin má v organismu mnohem více funkcí, než o kterých byla doposud řeč. Nejenže reguluje metabolismus a stav nutričních zásob, podílí se také na reprodukci, imunitních funkcích, činnosti kardiovaskulárního systému a v neposlední řadě na kostním metabolismu.

Zdravá strava

Jak dostat hormony do rovnováhy?

Hormonální hladina je úzce navázána na to, co jíme. Předpokladem správného fungování hormonálního systému je zdravá strava, dostatečný příjem všech živin, vitamínů a minerálů.

Vyplatí se také očista organismu od syntetických aditiv, dochucovadel, konzervantů a polotovarů. Přednost by měly mít primární, nejlépe lokální a sezónní potraviny. Negativní vliv na hormonální hladinu má přemíra soli, cukru, alkoholu nebo kofeinu. Omezit byste měli i tučné pokrmy, maso, uzeniny a mléčné výrobky.

Pokud chcete opravdu zhubnout zdravě a dostat pod kontrolu leptin i další hormony, nezapomeňte na pravidelný pohyb. Vybírat můžete z mnoha druhů sportů a pohybových aktivit, dokonce existuje i cvičení zaměřené přímo na hormonální rovnováhu. Jde o tzv. hormonální jógu pro kondici, vitalitu i psychickou pohodu. Hormonální jóga podpoří vlastní samoléčivé a regenerační schopnosti lidského těla.

Feminus, účinky

Joga má také vliv na hormonální rovnováhu. Denisa Pahrová vás naučí cviky hormonální jogy pro optimální hladinu hormonů. 

Jóga toho dokáže hodně. Dokonce dává i návod na očistu organismu – více v samostatném článku: Detoxikace jinak. Jogínská očista je jemná a harmonická.

Nejde však jenom o pohyb a aktivitu. Lidský organismus pro správné fungování potřebuje na druhé straně i dostatek odpočinku a zejména kvalitní spánek. Spánek přispívá k očistě mysli, ale i těla. Podporuje regenerační procesy uvnitř organismu a posiluje. Během spánku dochází také k produkci omlazujících hormonů. Kvalitní spánek se podílí na udržování zdravé hladiny hormonů, zejména těch, které mají příznivý vliv na metabolismus a přirozené hubnutí. Hluboký spánek zajišťuje správnou hladinu leptinu. Naopak, při nedostatku spánku leptin ustupuje svému protějšku – hormonu ghrelinu. Říká se mu také hormon hladu, protože zvyšuje chutě na jídlo.

Chcete o hormonech vědět víc? Další zajímavé informace najdete v našem článku: Kdo řídí hubnutí nebo tloustnutí? Jsou to hormony.

Zajímá vás zdravá strava a hubnutí?

Pak by se vám mohly hodit i další články našeho blogu:

ketomix dieta

Přehled použitých zdrojů

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..