Jilm – všestranný pomocník pro zdraví

20. říjen není jen tak obyčejným dnem. Je to významný den pro milovníky přírody, který se v České republice, ale také na Slovensku nebo v Polsku slaví jako Den stromů. U nás byl tento svátek obnoven 20. října 2000 a od té doby je stále populárnější. Slaví ho nejrůznější organizace tím, že sázejí stromy. Právě konec října je totiž v našich podmínkách pro výsadbu stromů ideálním termínem. K těmto oslavám se může připojit kdokoliv. Jak slavit? Tak třeba tím, že zasadíte strom, anebo se k nějakému krásnému stromu vydáte, abyste vzdali holt jeho kráse a síle. My chceme den stromů slavit také – tím, že vám představíme jeden strom plný krásy, síly a zdraví – pozoruhodný jilm.

Strom z podsvětí

JilmJilm je v současnosti takřka zapomenutý, přitom právě jilm provází tolik legend jako žádný jiný druh stromu. Tyto legendy se hojně tradují na americkém kontinentu, ale nevyhýbají se ani Evropě. Byla by velká škoda, kdyby se něco o tomto stromu nedostalo i k nám do Česka.

Jilm jako posvátný strom uctívali i staří Keltové. Pro jeho pozoruhodné účinky ho dokonce zařadili i do svého horoskopu, který lidský charakter popisuje prostřednictvím vlastností stromů.

Ve Velké Británii a v Německu se jilm vysazoval na rozcestích. Údajně dokázal dovést až do světa pohádek, i proto se v těchto končinách označoval jako elfí strom či dřevo elfů. Jilm má spojovat svět lidí a svět duchovních sil. Podle starých Řeků to byl přímo strom z podsvětí.

Jilm byl kdysi nedílnou součástí české flóry. K vidění byl v mnoha lesích, avšak počátkem minulého století kvůli zákeřné, tzv. holandské chorobě téměř vyhynul. Nemoc dostala název grafióza a dovedla jilm na pokraj zkázy.

Dnes se jilm vrací do českých zahrad, především ve šlechtěných kultivarech mnoha podob a velikostí. Tyto vyšlechtěné druhy jilmu jsou již grafióze odolné, ale stromy rostoucí ve volné přírodě připomínají jen vzdáleně. Původní druhy by se totiž vešly jen do málokteré zahrady. V historii byl jilm velikánem s výškou dosahující někdy až třiceti metrů, velikánem s velkými léčivými vlastnostmi.

 

Jilm
Jilm – pozoruhodný na první pohled

Zpět do historie, zpět k legendám

Jilmové lesy byly kdysi k vidění nejenom po celém evropském kontinentu, Česko nevyjímaje, ale také v Americe. Zdejší Jilm červený (ulmus rubra) byl v 18. a 19. století využíván takřka v každé domácnosti.

V Evropě se z jilmu stavěly sloupy starořeckých chrámů, vyráběly se z něho vozová kola, kvůli odolnosti vůči vodě také vodní kola nebo vodovody, ale i běžný nábytek a hospodářské potřeby… Zatímco v Evropě se využívalo především jilmové dřevo při nejrůznější výrobě, v Americe nacházela uplatnění zejména jilmová kůra, a to v lidovém léčitelství. Právě podle kůry také dostal Jilm červený svůj název. Červenohnědá až tmavě hnědá barva však nebyla její jedinou zvláštností. Mnohem důležitější bylo hojivé působení této kůry.

Jaké účinky jsou v lidovém léčitelství připisovány jilmové kůře?

  • působí protizánětlivě, hojivě a svíravě
  • ulevuje při kašli a nachlazení
  • mírní astmatické záchvaty
  • pomáhá při průjmu a jiných trávicích potížích
  • reguluje trávicí pochody a zažívání
  • neutralizuje překyselené žaludeční šťávy
  • má močopudné účinky
  • je prospěšná při zavodnění
  • vně hojí nejrůznější kožní onemocnění
  • hydratuje pokožku

Jilmová kůra obsahuje vysoký podíl tříslovin, pryskyřic, hořčinů, slizů, taninů a antioxidantů. Své léčivé účinky nabízí také prostřednictvím obsahu takových látek jako je železo, vápník, hořčík, fosfor, draslík, selen, zinek nebo mangan, také betakaroten, některé vitamíny skupiny B, vitamín C aj.

Jak využít jilmovou kůru?

Jilmová kůra vnitřně

Než se v amerických domácnostech objevily ledničky, využíval se jilm k uchovávání potravin. Potraviny zabalené do vlhké jilmové kůry se údajně nekazily tak rychle. To byl jen jeden z mnoha způsobů využití jilmu, ty další byly založené na hojivých a protizánětlivých vlastnostech jilmové kůry.

Odvar z jilmové kůry obsahuje užitečné slizovité látky, které tlumí podráždění sliznic. Využívá se jako kloktadlo při zánětech dutinu ústní a hrdla, ale popíjí se i jako bylinný čaj, nejlépe s medem.

Jilmový čaj má pomáhat při respiračních potížích, kašli a nachlazení, ale je prospěšný i pro zdravé zažívání. Jilm podporuje trávení a tvorbu zdravé stolice. Hodí se i jeho protizánětlivé účinky a schopnost podporovat hojení.

Jilmová kůra v podobě čaje údajně dokáže ulevit od pálení žáhy, neutralizuje žaludeční kyseliny, zbaví plynatosti, pomůže při průjmu. Působí močopudně, odvodňuje, tak pomáhá i detoxikaci organismu.

 

Bylinný čaj
Čaj z jilmové kůry – dejte si pro zdraví!

Jak připravit jilmový čaj?

Na šálek vody bude potřeba asi lžíce nadrcené jilmové kůry. Kůra se zalije vroucí vodou a nechá luhovat cca 5 minut. Poté se čaj slije a po doušcích se popíjí, nejlépe 2 šálky denně.

Náš tip

Pokud vás lákají bylinkové čaje, máme další recepty v samostatném článku – Namíchejte si vlastní detoxikační čaj! Víme, jak na to.

Vnější využití jilmové kůry

V minulosti se jilmová kůra dokonce využívala pro hojení zlomenin. I vně se cení sliz, který jilm vytváří v kombinaci s vodou.

Nadrcená jilmová kůra ve vodě dá vznik zvláštní slizovité substanci. Ta pak má i vnější uplatnění. Je prospěšná při zánětlivých stavech pokožky, zarudnutí, pálení nebo svědění. Jilm působí hojivě a navíc hydratuje pokožku.

Využít se dá silnější odvar z jilmu, který se na pokožku přikládá prostřednictvím gázy – na nejrůznější kožní neduhy, zanícenou kůži i hnisavé rány. Odvar lze využít i pro léčivou koupel, která hojí, posiluje a pomáhá proti únavě. Ulevuje i unaveným a oteklým končetinám. Jako sedací koupel zase pomáhá proti hemeroidům.

Pokud potřebujete něco silnějšího, namočte kůru na několik hodin do vody, získáte zvláštní léčivý sliz. Ten pak můžete přikládat jako hojivý obklad na otoky a pohmožděniny.

Pohoda, zdravé zažívání

Nejenom léčivé bylinky

Jilm je jasným důkazem, že v lidové medicíně nemají své právoplatné místo pouze drobné léčivé bylinky. I stromy mají co nabídnout, i stromy mohou být prospěšné pro lidské zdraví, nejenom jako zdroj kyslíku.

NÁŠ TIP

Ořešák, ořešák vlašský, ořešák černý

Pokud je řeč o léčivých stromech, jistě stojí za zmínku i ořešák. Nejde jenom o energií nabité ořechy, které zpestří jídelníček a pomůžou posílit nervy. Jde také o listy a kůru ořešáku, které se tradičně využívají v lidovém léčitelství, ale také při moderní výrobě léků a doplňků stravy.

Ořešák je silným stromem, který dokáže posílit organismus. Zvyšuje obranyschopnost a podporuje činnost imunitního systému.

Obdobně jako jilm pomůže i ořešák zdravému trávení, má však mnohem silnější čistící a antibakteriální vlastnosti. Uplatní se tak při detoxikaci organismu, kdy funguje také jako přírodní prostředek proti parazitům.

 


Pozor! Tento text nemůže v žádném případě nahradit lékařské vyšetření a nemá za cíl dávat lékařské rady. Jde pouze o informace čerpané z lidového léčitelství, tradic a legend, má pouze informativní charakter. S konkrétním zdravotním problémem se vždy obracejte na svého lékaře. Také využívání léčivých bylin by mělo být konzultováno s lékařem.

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..