15 nejúčinnějších detoxikačních potravin – 2. díl

V tomto seriálu se věnujeme detoxikačním potravinám, dokonce těm nejúčinnějším detoxikačním potravinám vůbec. Hledáme pro vás (i pro sebe) ty nejzajímavější potraviny, které obohatí jídelníček o detoxikační vlastnosti. Jde o potraviny, které pomůžou se zažíváním, podporují činnost zažívacího systému, často příznivě ovlivňují funkci jater a ledvin. Fungují také jako zdroj mnoha cenných látek.

Nabídka detoxikačních potravin je přitom natolik široká, že si ty své mezi nimi vybere každý. Jistě uspokojí i ty nejnáročnější jazýčky. V tomto článku se zaměříme na zeleninu.

Zelenina v jídelníčku

Zelenina, salát s mátouNení pochyb o tom, že zelenina je nedílnou součástí zdravého jídelníčku. Platí to i v případě jídelníčku detoxikačního. Proč?

 

Zelenina je z velké části tvořena vodou, s minimem kalorií dodá tělu maximum cenných látek. Je zdrojem široké palety vitamínů a minerálů, které se odrážejí v příznivém fungování celého lidského organismu. Z hlediska detoxikace půjde například o vitamín C nebo vitamín E, který podporuje činnost jater jako klíčového detoxikačního orgánu.

Zelenina se pyšní také obsahem zeleného chlorofylu. Ten mj. funguje jako významný antioxidant. Chrání buňky před negativním působením volných radikálů, účinně působí proti tzv. oxidačnímu stresu.

O antioxidantech se dozvíte více v dalším článku našeho blogu: Braňte se předčasnému stárnutí. Pomůžou antioxidanty

Chlorofyl navíc snižuje krevní tlak, čistí krev, podílí se na metabolismu tuků a napomáhá detoxikaci jater. Detoxikace však začíná ve střevech a tam přijde vhod vláknina, další prospěšná složka, kterou najdeme v zelenině. Vláknina na sebe ve střevním traktu váže vodu i toxické látky. Zvětšuje objem stolice, zlepšuje střevní peristaltiku a napomáhá tak vyprazdňování.

Vláknině se věnujeme v samostatném článku: 3 důvody, proč do jídelníčku zařadit vlákninu

Zelenina je ve výživě mnohostranně prospěšná. K jejím výhodám patří i široké kulinářské využití. Příroda v podobě zeleniny nabízí nespočet možností, jak si stravu obohatit o něco skutečně zdravého. Pokud půjde o detoxikaci, prim bude hrát listová a košťálová zelenina. K té nejúčinnější detoxikační zelenině můžeme zařadit i červenou řepu nebo česnek.

Červená řepa, česnek, také zázvor, koriandr nebo citron jsou náplní předchozího článku našeho seriálu 15 nejúčinnějších detoxikačních potravin (I). Jde o prvních pět z celkových patnácti detoxikačních potravin, na následujících řádcích vás čeká dalších pět.

Brokolice

 

6. Brokolice

Brokolice se řadí k těm nejzdravějším potravinám vůbec. Ve svém složení se může pochlubit vitamínem E a D, vitamíny skupiny B nebo provitamínem A. Je také zdrojem minerálních látek (železo, hořčík, vápník, draslík, zinek, selen, mangan, fosfor, chrom) nebo esenciálních mastných kyselin.

Obsahuje enzymy, které podporují detoxikační procesy v játrech. Brokolice povzbuzuje metabolismus, napomáhá také odvodňování. Díky obsahu vlákniny příznivě působí na střevní sliznice a činnost střev.

Pozoruhodná zelenina nabízí široké léčivé účinky, ale i mnohé kulinářské variace. Dá se konzumovat přímo čerstvá, skvěle chutná gratinovaná, zapečená i vařená. Je základem skvělých krémových polévek v teplém i studeném provedení. Pro zachování cenných látek se doporučuje konzumovat nejlépe jen krátce spařená (blanšírovaná).

7. Květák

Květák

Květák je blízkým příbuzným brokolice, který je často neprávem opomíjený. Také květák je zdrojem mnoha cenných živin, za všechny jmenujme například provitamín A, vitamíny B-komplexu, vitamín E nebo vitamín C. I květák se pyšní obsahem vzácných minerálů a stopových prvků, které harmonizují trávicí funkce.

Stejně jako brokolice i květák funguje jako prevence civilizačních chorob. Připisuje se mu také protizánětlivé působení.

Květák reguluje průchodnost střev, ale prospívá i žaludku.

 

8. Zelí

Zelí je vedle brokolice a květáku dalším zástupcem brukvovité zeleniny. Je spojováno se štěstím a prosperitou. V souvislosti s lidským organismem se váže k játrům. Pomáhá aktivovat jejich činnost. Má však také diuretické vlastnosti, tzn. že zvyšuje vylučování nadbytečných tekutin a také škodlivých látek prostřednictvím moči.

Více než 90 % zelí přitom tvoří voda. Tělu je však prospěšné také díky obsahu vlákniny. Zelí se oceňuje jako zdroj vitamínu A, C, E, K nebo kyseliny listové. V jeho složení najdeme i minerální látky.

Obdobně jako zelí nabízí velkou dávku cenných živin také kapusta. Její živiny přijdou vhod mnoha orgánům lidského těla. Kapusta se pozitivně odráží především ve funkci ledvin. Má protizánětlivé vlastnosti. Jako ostatní brukvovitá zelenina představuje i kapusta účinný antioxidant.

 

Náš tip – jednoduchý detoxikační recept

Nastrouhejte zelí společně s jablky a dochuťte ho kmínem. To je celé! Skvělou detoxikační pochoutku připravíte jednoduše. Také jablka přitom patří k efektivním potravinám pro detoxikaci a kmín je zase jedním z detoxikačních koření – více se dozvíte v článku: Detoxikační koření – aby detoxikační strava chutnala!

 

9. Špenát

Také špenát působí jako významný antioxidant. Je zdrojem chlorofylu, ale také vitamínů a minerálních látek. Vyniká především obsahem vitamínu K a draslíku.

Díky svému složení nabízí špenát vynikající čistící a regenerační vlastnosti, zejména ve spojitosti se zažívacím ústrojím. Špenát má příznivý vliv na činnost žaludku, tenkého i tlustého střeva.

Špenát se konzumuje vařený, ale chutná i čerstvý, tak si zachovává své cenné složení. Špenátová šťáva je skvělým pomocníkem při očistě střev. Špenát je také ideální součástí energií nabitého zeleninového smoothie (recepty na detoxikační smoothies).

 

10. Pampeliška

Pampeliška nebo také smetanka není typickou zeleninou, přesto se skvěle hodí do jarních zeleninových salátů. Patří k typickým představitelům jara, ale také jarních detoxikačních kůr. Představuje jednu z klíčových detoxikačních bylinek – o pampelišce i dalších léčivkách se dočtete v článku: Bylinky pro detoxikaci

Pampeliška má pozitivní vliv především na játra a ledviny. Funguje jako zdroj vitamínů A, B, D, minerálních látek (křemík, draslík, vápník) nebo inulinu. Inulin je jako nerozpustná vláknina prospěšná pro očistu střev.

HLEDÁTE ZDROJE INULINU? 

Blendea SUPERCOFFEE obsahuje inulin z kořene čekany, ale také 3 medicinální houby v BIO kvalitě. 

Díky složení doplňuje energii, pomáhá zlepšit zažívání a posiluje imunitu. 

Blendea SUPERCOFFEE

UKAŽ PODROBNÉ ÚČINKY >>

 

Jak si sestavit detoxikační jídelníček?

V článku jsme vám představili zeleninu, která vám může být prospěšná v detoxikaci. Vybrali jsme pět druhů zeleniny, sáhnout však můžete po jakékoliv další. Zelenina se při detoxikaci vždy hodí, v jakékoliv podobě a formě.

Mezi nejúčinnější detoxikační potraviny se nedostala například dýně, to však neznamená, že nezapadá do detoxikačního jídelníčku.

Zapadá! Dočtete se o tom v našem dalším článku: Podzimní dekorace? Dýně zpestří také detoxikační jídelníček!

O dalších detoxikačních potravinách, které jsme označili jako ty nejúčinnější z hlediska detoxikace, se dozvíte více v dalších dílech našeho seriálu:

Avokádo

 

Mohly by vás zajímat i tyto články z blogu:

Použité zdroje, další informace:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..