15 nejúčinnějších detoxikačních potravin – 3. díl

Máme pro vás připravený přehled dalších pěti potravin, které jsme v našem seriálu zařadili z hlediska detoxikace mezi ty nejúčinnější. Tentokrát na vás čekají exotické tipy z dalekých krajů, z karibských ostrovů, tropických oblastí Střední Ameriky i podhůří nejvyšších vrcholků světa. Těšit se však můžete i na jednu ryze domácí detoxikační potravinu.

Na závěr si připomeneme naprostou samozřejmost, na kterou se však často zapomíná. O co jde? To se dozvíte na konci tohoto článku. Ještě předtím se však podíváme do sněhem zavátých Himalájí, slunného Mexika nebo na rajské karibské ostrovy.

11. Goji

Jako goji se nazývají červené plody kustovnice čínské, které jsou u nás k dostání zejména sušené. Pocházejí z podhorských strání Himalájí. Zatímco plody jsou na stromě tak citlivé, že se jich nesmí dotknout lidská ruka, jinak by zčernaly, sušené plody jsou natolik trvanlivé, že není potřeba je sířit.

GojiPlody goji mají výtečnou chuť připomínající třešně, višně nebo brusinky. Výjimečné jsou však také svým složením, ve kterém se koncentruje celá paleta cenných bioaktivních látek. Goji obsahují 18 aminokyselin, také vitamíny skupiny B, vitamín E, betakaroten, betasisterol nebo minerální látky. Zajímavé jsou také pro vysoký podíl vitamínu C. Jejich výživná hodnota je natolik vysoká, že se řadí mezi superpotraviny.

Plody goji mají komplexní působení na lidský organismus, mj. se mohou pyšnit protizánětlivými či antioxidačními účinky. Podporují činnost jater a přijdou tak vhod i při detoxikaci, třeba jako zdravá pochoutka.

 

Náš tip – recept na detoxikační čaj s goji

V našem článku o zázvoru najdete recept na detoxikační čaj, který se dá obohatit také o sušené plody goji. Je to jednoduché.

Oloupaný, nastrouhaný kořen zázvoru zalijte vroucí vodou a nechejte luhovat asi 10 min. K zázvoru však navíc přidejte asi hrst sušených plodů goji. Čaj případně můžete dosladit medem. Goji posílí léčivé účinky čaje a dodají mu originální chuť – nakonec, až vypijete čaj a pustíte se do goji, se stanou i sladkou tečkou čajového požitku.

Grep růžový - detoxikační potravina

 

12. Grep

Grep, také grapefruit je i přes svoji jemně nahořklou chuť doslova rajským citrusem. Pochází totiž ze stromu citrus paradisi – „rajského citrusovníku“. Mohutný strom zaujme nejenom květy pronikavé vůně, ale také úrodou až v řádech stovek kusů grepů. Jeho domovem jsou karibské ostrovy.

Grep je stejně jako ostatní citrusy bohatým zdrojem vitamínu C. Nabízí také vitamín B1, vitamín K nebo flavonoidy, které zvyšují prospěšné působení vitamínu C. Navíc dávají grepu i antibiotické vlastnosti.

Obdobně jako citron, o kterém se dočtete v prvním díle našeho seriálu o detoxikačních potravinách (tady), i grep aktivuje metabolismus a činnost jater. Podporuje spalování tuků a příznivě ovlivňuje stav střevní mikroflóry.

Avokádo

 

13. Avokádo

Avokádo je plodem stálezeleného ovocného stromu s názvem hruškovec přelahodný, který má původ v Mexiku.

Avokádo je zvláštním typem ovoce, které se však řadí k těm nutričně nejvýživnějším. Má mimořádně nízký obsah vody, zato vysoký podíl kvalitních tuků. Obsahuje všechny esenciální mastné kyseliny. Je bohaté na proteiny. Ostatní ovoce avokádo předčí v obsahu vitamínu E. Vyniká i obsahem vitamínu B6 nebo železa.

I přes vysoký obsah tuků avokádo snižuje hladinu cholesterolu, harmonizuje také hladinu krevního cukru. Má antioxidační působení. V neposlední řadě se k účinkům avokáda řadí i schopnost podporovat trávení, je prospěšné pro sliznice trávicího ústrojí.

Avokádo nemá ani sladkou ani kyselou chuť jako jiné druhy ovoce. Hodí se tedy ke zpracování nasladko i naslano. Lze je používat například jako pomazánku místo sýra nebo margarínu. Avokádo najdete také v receptech na detoxikační smoothies.

 

14. Jablka

Dívka s jablkemPro detoxikační ovoce nemusíte jezdit nikam daleko. Také tradiční česká jablka představují elixír plný enzymů, vitamínů (provitamín A, vitamíny B, C, E), minerálů (draslík, železo, měď, zinek, křemík, vápník nebo hořčík),

flavonoidů (kvercetin) a jiných bioaktivních látek. Jen se zakousnout!

Také jablka fungují jako antioxidant, posilují imunitu a působí protizánětlivě. Příznivě ovlivňují především zažívací systém, pomáhají při potížích žaludku, jater nebo střev. Jsou prospěšná pro zdravou střevní

 

mikroflóru. Ulevují při zácpě i průjmu. Podporují metabolismus. A nejenom to.

O účincích jablek se dočtete více v samostatném článku: Jablka pro zdraví a detoxikaci.

Jednou z významných výhod jablek je jejich využití. Dají se konzumovat přímo čerstvá, ale skvěle chutnají i vařená či pečená. Uplatní se jako ingredience celé řady pokrmů. Hodí se i do zeleninových salátů, zvláště těch strouhaných. Výtečně osvěží a povzbudí také v podobě jablečného moštu, jsou základem smoothies připravovaných z domácích ingrediencí (recepty na detoxikační smoothies).

 

15. Voda

Voda - pitný režimVýčet detoxikačních potravin by nebyl úplný, kdybychom nezmínili vodu, čistou, nejlépe pramenitou, příp. odstátou kohoutkovou vodu. Detoxikace totiž stojí a padá s vodou. Většina metabolických reakcí probíhá ve vodě. Vylučování odpadních látek ven z těla je bez vody nemyslitelné, ať již jsou vylučovány močí, stolicí, pocením nebo dýcháním.

Pokud vám čistá voda nechutná, můžete ji provonět lístky čerstvé máty nebo meduňky. Zdravě vodu dochutí také kapka citronové či grepové šťávy.

Pitný režim je základem každého detoxikačního programu bez ohledu na jeho konkrétní podobu. Dospělý člověk by měl denně vypít 2 – 2,5 litrů tekutin, během detoxikace to může být ještě více. Doporučuje se však průběžné popíjení během dne, jednorázově by nemělo jít o více než 300 ml tekutin (velká sklenice), aby nedocházelo k nadměrnému zatížení ledvin. Vyplatí se také myslet na klidný spánek a většinu tekutin vypít ještě před večerem.

 

Zajímají vás další detoxikační potraviny? Už jste četli naše další články, kde se o nich dozvíte?

15 nejúčinnějších detoxikačních potravin (II)
15 nejúčinnějších detoxikačních potravin (III)

 

Použité zdroje, další informace:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..