Velikonoce: 3 tipy jak oslavit jaro a odstartovat nové začátky

Velikonoce nám připomínají neustálý koloběh přírody a života. S Velikonocemi oslavujeme nejenom jaro v celé své kráse, ale i život jako takový. Oslavujeme znovuzrození, nové začátky. Je to ten pravý čas na to, abychom něco ve svém životě změnili k lepšímu. Je to skvělá příležitost upravit svoji životosprávu a zvyklosti směrem ke zdraví.

Aby nám nechyběla vitalita

Inspirací může být již jarní jídelníček, který je s Velikonocemi nedílně spojený. Jarní jídelníček je nabitý životadárnou energií, která nám zjara může chybět. Současně je odlehčený a pomáhá tak při hubnutí nadbytečných tukových zásob, které nás po zimě mohou zbytečně zatěžovat. Zbavuje nás také nánosů odpadních a toxických látek, které jsme nabrali během zimy.

Barvou jara je zelená, ta je také barvou života a zdravého jarního jídelníčku. Barvy a Velikonoce k sobě prostě patří. K Velikonocům patří i tradice, zvyky a rituály, které mají povzbuzující efekt. Pomůžou nám obnovit síly. Umožňují zbavit se negativní energie, ale i škodlivin uvnitř i kolem sebe. Je to způsob očisty, detoxikace a odlehčení. Je to cesta, jak dobít baterky a načerpat novou energii. Jarní únava tak nebude mít šanci.

Velikonoce, velikonoční vajíčka
Velikonoce můžete pojmout po svém

 

Tradičně i netradičně

Naši předkové, kteří žili více v souladu s přírodními biorytmy, na Velikonoce nahlíželi jako na začátek sezóny, nového hospodářského roku. Byla by škoda toho nevyužít a nepustit se po vzoru svých předků do něčeho nového.

Velikonoce jsou jistě největším křesťanským svátkem v roce, z toho pochází také jejich název. Název Velikonoce odkazuje na Velkou noc (ze soboty na velikonoční neděli), kdy Kristus vstal z mrtvých. Přestože se Velikonoce pojí s mnoha křesťanskými tradicemi, zdaleka to nejsou jenom svátky křesťanské.

Mohou to být svátky každého, kdo má rád život a těší se z krás jara. Mnoho velikonočních křesťanských tradic navíc vychází z tradic pohanských. Dodnes provázejí Velikonoce i pohanské zvyky, zvláště na velikonoční pondělí. Barvení vajec a pomlázka vycházejí z tradic pohanských, kdy se Velikonoce oslavovaly jako svátky plodnosti a vitality.

Všechny velikonoční tradice, křesťanské, pohanské, židovské i jiné spojuje symbolika očisty. Jarní očistu však nevyznávají jenom tradice, ale najdeme ji i ve všech východních naukách.

  • Jde jednak o očistu vnitřní (půst, odlehčený jídelníček, očistné bylinky),
  • jednak o očistu vnější – očistu těla, ale i očistu prostoru kolem sebe, očistu domu, očistu interiéru.

 

Od masopustu přes Velikonoce až po letnice

Velikonoce v pojetí křesťanů navazují na čtyřiceti denní půst, který započal v rámci masopustu. Období Velikonoc ohlašuje tzv. květná neděle, šestá a poslední postní neděle. Následuje pašijový týden se zvyky, které zahrnují nejenom vnitřní očistu a půst, ale také očistu vnější.

 

Některé podoby tradiční jarní očisty

  • Po celý pašijový týden se lidé brzy zrána chodili omývat k potoku. Očistná a ochranná síla byla připisována i ranní rose, která se využívala k rannímu omývání také.
  • Šedivé úterý znamenalo velký úklid, kdy žádné koště nesmělo stát v koutě. A v žádném koutě nesměla zůstat jediná pavučina.
  • Na škaredou středu měl jarní úklid podobu vymetání komína. Komín se spolu se sazemi zbavoval i zlých duchů.
  • Očistný jídelníček plný jarních bylinek byl typický pro zelený čtvrtek. Všechno, co je zelené, je dobré, nejenom na zelený čtvrtek. Zelená navíc značí očistné účinky.
  • Velký pátek se pojil s velkým půstem.
  • Na bílou sobotu lidé bílili vápnem, tím vše řádně dezinfikovali. V kostelech plála bílá svíce, i ta měla očistné působení. Očistná síla ohně funguje nejenom v křesťanských, ale i v pohanských rituálech. Jarní zapalování ohňů bylo založené právě na této síle.
  • Využívala se i očistná síla zvuku – nejenom prostřednictvím kostelních zvonů. Jakmile zvony utichly, začali na Velikonoce rachotit řehtačky, jejich zvuk měl vyhnat vše zlé.

 

Velikonoce – a co dál?

Velikonoční neděle sice ukončuje čtyřiceti denní půst, tím však Velikonoce nekončí. Ani velikonoční pondělí neznamená konec Velikonoc, oslav a tradic vyznávajících jaro jako příchod něčeho nového a způsob, jak se očistit od všeho starého a špatného. Následuje padesát dní oslav, které uzavírají až Letnice, až ty jsou vyvrcholením Velikonoc.

Klidně se tedy právě na Velikonoce můžete pustit do něčeho nového – očisty, zdravějšího jídelníčku i zdravějšího životního stylu.

Jak na to? Začněte jednoduše, odstartujte změnu s našimi třemi jednoduchými tipy.

Velikonoce, velikonoční vejce
Velikonoce mohou být začátkem něčeho nového

1. Dopřejte si čerstvý vzduch

K úklidu vždy patří i větrání. Na rozdíl od velkého úklidu bychom však měli větrat tak často, jak je to jen možné. Nejede jenom o čerstvý vzduch a kyslík, který pro své fungování potřebuje každá jediná buňka lidského těla. Jde také o prostor. Nová energie potřebuje prostor.

Větráním, výměnou vzduchu uvolníte prostor kolem sebe pro novou energii. Změníte atmosféru. Se špatným vzduchem se zbavíte všeho špatného. S otevřením oken otevřete i dveře něčemu novému.

 

2. Využijte očistnou sílu vody

Není to jen vzduch, je to také voda, která je s obdobím jara spojena. Také voda je synonymem života a má mimořádnou očistnou sílu. Nemusíte se chodit koupat do ranní rosy tak, jak se to dělávalo dříve. Klidně můžete využít vlastní vanu.

Každá koupel je očistná, ještě větší očistu a také povzbuzení do jarních dnů slibuje bylinná koupel s jarními bylinkami. Návod jak na to najdete v našem článku: Detox, relax i dávka energie. Odhalte tajemství bylinkové koupele.

Zatímco koupel náleží spíše k večerním zvyklostem, zrána je vhodnější sprcha. Sprcha vás povzbudí do celého dne, zvláště v případě, když ji spojíte s otužováním. Studená voda napomáhá proudění energií, je to také jeden z nejsnadnějších způsobů, jak posílit imunitu. To se zjara bude pochopitelně hodit.

Kopřiva - zelená bylinka pro jarní očistu
Kopřiva – jarní bylinka, skvělá pro jarní jídelníček

 

3. Zaměřte se na zelenou

Jak už víte – zelená je barvou jara i jarní očisty.

Pokud se v jídelníčku zaměříte na zelenou, nemůžete udělat špatně. Nejenže svůj jídelníček odlehčíte a dodáte mu očistné vlastnosti, získáte i množství bioaktivních látek. Jarní bylinky, jarní zelenina nebo přímo zelené potraviny jsou totiž doslova nabité živými enzymy, vitamíny, minerály a životodárnou energií.

Hodí se zelená z vlastní zahrádky v podobě zeleniny jako je špenát, řapíkatý celer, petrželka, pažitka, ale také bylinky z louky jako je kopřiva, bršlice nebo medvědí česnek. Jarní jídelníček skvěle doplní i zelené superpotraviny jako je mladý ječmen, zelená pšenice nebo exotická spirulina a chlorella.

Náš jarní tip – čtyři zelené potraviny v jednom

Mladý ječmen, zelená pšenice, spirulina a chlorella, v té nejlepší organické BIO kvalitě. K nim špetka máty. To je směs Blendea SUPERGREENS, která se stane skvělým pomocníkem vaší jarní očisty. Pomůže vám nastartovat metabolismus i nový začátek zdravějšího životního stylu.

Nečekejte, objednejte si Blendea SUPERGREENS hned, jaro už je tady.

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..