3 české superpotraviny, které pořídíte za pár korun

Superpotraviny jsou velkým hitem současnosti. Čím exotičtěji zní, tím lépe. Goji, lucuma, acai, maca, kumquat, amalaki, noni, graviola, reishi, shiitake, cordyceps, spirulina a mnohé další… Superpotraviny jsou v módě a my jsme i díky reklamě získali pocit, že jde o něco výjimečného. České superpotraviny zůstávají neprávem tak trochu stranou.

Něco exotického, moderního a výjimečného, za to se musí adekvátně zaplatit,“ říkáme si. Nemusíme, ne vždycky. Superpotraviny nemusejí pocházet jenom z dalekých exotických zemí, i v našich končinách se dají najít superpotraviny, které se těm exotickým v mnoha ohledech vyrovnají. A co víc – nestojí skoro nic.

Některé superpotraviny si můžete pořídit za pár korun, přesto jsou stále super složkou zdravé stravy. Jde zejména o české potraviny, kdy neplatíme za náročné zpracování a dovoz přes celou planetu. Jde o lokální potraviny, které mají rádi i výživoví poradci.

 

Zařadíte superpotraviny do svého jídelníčku?

Celá široká škála potravin, kterých máme v současné době k dispozici nepočítaně, se dá rozdělit na dva typy. Půjde o potraviny, které našemu zdraví prokazatelně škodí anebo mu nejsou nijak prospěšné. A pak jsou tu prospěšné potraviny, s obsahem potřebných makro a mikroživin, které jsou pro lidský organismus zdrojem energie pro správnou činnost všech systémů.

Superpotraviny jsou pro lidské tělo prospěšné ještě o trochu víc. Obsahují totiž ještě víc bioaktivních mikroprvků, vitamínů, minerálů, živých enzymů aj., navíc v ideálním poměru a se skvělou vstřebatelností. To je obecná definice superpotravin. Superpotraviny nemají pevný rámec, a tak se mezi ně řadí nejrůznější potraviny. Každý z výživových expertů přitom může vyzdvihovat jiné. Každý z nás si může vybrat takové superpotraviny, které mu vyhovují a jsou mu dostupné, třeba i svoji cenou.

Žádná ze superpotravin samozřejmě nemůže nahradit pestrý jídelníček, každá z nich však do pestrého jídelníčku skvěle zapadne. Každá ze superpotravin slibuje množství cenných živin, které podporují správné fungování lidského organismu. Každá si jistě zaslouží pozornost. V tomto článku svoji pozornost zaměřujeme na ty české potraviny, které nestojí skoro nic. A které že to jsou?

 

České superpotraviny: #1 kysané zelí

Zelí, česká superpotravina
Zelí – česká superpotravina

Přestože se kysané zelí jen zřídka označuje jako superpotravina, toto označení si právem zaslouží. Je bohatým zdrojem vitamínu C, který posiluje imunitní systém. V množství vitamínu C přitom zelí předčí i mnohé exotické ovoce. Je to i z toho důvodu, že vitamín C se snadno rozkládá oxidací.

Zelí však pro lidské zdraví skýtá mnohem více než jenom vitamín C. V jeho složení najdeme i vitamíny A a vitamíny skupiny B. Zaujme také obsahem některých minerálů.

Kysané zelí prochází procesem kvašení (fermentace). Objevují se přitom bakterie mléčného kvašení, tzv. probiotické kultury, které produkují kyselinu mléčnou. Působením kyseliny mléčné se v zelí při kvašení zvyšuje obsah vitamínů a minerálů.

Samotná probiotika jsou přitom pro lidský organismus mimořádně přínosná. Mj. podporují vstřebávání vápníku a železa, podporují trávení. Zabraňují množení patogenních mikroorganismů v trávicím traktu a naopak podporují správné složení střevní mikroflóry. Protože se ve střevech nachází velká část imunitního systému, dá se bez nadsázky říct, že zelí pozitivně ovlivňuje celkové zdraví.

Více se dozvíte v článku80 % imunity je ve střevech. Zaměřte se na střeva, posílíte zdraví!

Kysané zelí jako superpotravinu vyzdvihuje známý výživový expert Ing. Martin Škába./2/

Jako příklad obyčejné – neobyčejné české superpotraviny uvádí kysané zelí i výživoví poradci Jana Černá a Vladimír Klescht./1/ Vladimír nazapomíná ani na mleté otruby jako významný zdroj vlákniny.

České superpotraviny
Takto může vypadat talíř superpotravin

 

České superpotraviny: #2 otruby

Pšeničné otruby jsou pozoruhodnou potravinou s obsahem kvalitních proteinů, vitamínů a minerálů. Z velké části jsou tvořeny vlákninou, která je nedílnou složkou zdravé stravy. Vysoký obsah vlákniny však dává otrubám také jejich dřevnatou konzistenci. Otruby se nikdy nestanou klíčovou složkou jídelníčku, přesto zdravý jídelníček mohou skvěle doplnit.

Konzumace otrub je omezena denní dávkou 30 g (denní dávka otrub v přirozeném stavu). Otruby je vhodné konzumovat v celozrnných výrobcích, jsou prospěšnější vykynuté (v pečivu), vařené nebo naklíčené. Více než u jiných potravin je také třeba ohlídat jejich původ, protože mohou být kontaminovány pesticidy a dokonce těžkými kovy.

Těžkým kovům se podrobně věnujeme v článku: Těžké kovy ohrožují zdraví…

Pozor, otruby se nedoporučují lidem s dráždivým tračníkem nebo potížemi střevních sliznic. Obsažená tvrdá vláknina může citlivé sliznice dráždit.

K citlivým sliznicím trávicího traktu jsou šetrnější lněná semínka. I ta slouží jako významný zdroj vlákniny. I ta se dají označit jako česká superpotravina. I ta se dají pořídit za pár korun.

Lněná semínka, české superpotraviny
Lněná semínka – levně ke zdraví

 

České superpotraviny: #3 lněná semínka

Lněná semínka obsahují vysoké množství vlákniny, také antioxidanty a nenasycené mastné kyseliny. Ve svém složení nabízejí vitamíny skupiny B, také vitamín E, železo, vápník, hořčík, zinek, draslík nebo selen. I proto se označují za superpotraviny. Svým složením jsou podobná tolik opěvovaným exotickým semínkům chia. Lněná semínka jsou nám však oproti chia semínkům dostupnější a ještě jsou mnohem levnější.

Lněná semínka se dají přidat téměř do jakéhokoliv jídla. V kombinaci s tvarohem jsou známé díky německé biochemičce Johanně Budwig, která tvaroh s rozdrceným lněným semínkem prosazovala pro léčbu rakoviny.

Lněná semínka se pyšní protizánětlivými účinky. Díky svému složení podporují zdravé trávení, prospívají střevům, ulevují při zácpě či zánětu žaludku. Slouží jako prevence civilizačních chorob.

Mají regenerační a posilující účinky.

Pozor, lněné semínko je nutné při konzumaci řádně rozžvýkat, případně předem rozdrtit v hmoždíři nebo rozmixovat. Má totiž natolik pevnou slupku, že nerozdrcené prochází lidským zažívacím traktem nedotčené. Naopak, rozdrcená slupka lněného semínka ve střevech působí jako vláknina, podporuje očistu a správnou funkci střev. Pokud si semínko drtíte či mixujete, mějte na paměti, že není vhodné pro skladování. Nadrcené semínko rychle oxiduje.

TIP: Díky chia semínkům můžete i zhubnout. Doporučujeme dietní koktejly s chia semínky Chia Shake. Klikněte na obrázek a čtěte o účincích. 

Chia Shake dietní koktejly

SUPERPOTRAVINY – SEZNAMTE SE!

Zajímají vás další superpotraviny? Chcete svůj jídelníček doplnit těmi nejvýživnějšími a nejprospěšnějšími složkami? Pak se vám bude hodit náš seriál článků o superpotravinách.

Borůvky, české superpotraviny
Superpotraviny našich babiček

 

Přehled použitých zdrojů

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..