Co prozradí nezdravé chutě?

„Sto lidí, sto chutí,“ říká se. Někdy však sto chutí pociťuje i jeden jediný člověk. Nezdravé nutkání „dát si něco dobrého“, touha po čokoládě či jiných sladkostech nebo lákadlo v podobě slaných brambůrek – známe to všichni. Mnoho z nás zažívá tyto nezdravé chutě natolik silné, že se jim nedá nic než podlehnout. A to bez ohledu na aktuální stravovací režim, stanovený jídelníček nebo třeba dietní plán.

Jak nezdravé chutě zahnat? Dle teorií doktorky Tori Hudson jsou nezdravé chutě odrazem nedostatku některých základních mikroživin v organismu./1/ Zpravidla se jedná o určité minerální látky, které tělu chybí v důsledku nevhodné stravy a nezdravého životního stylu.

Jak zdravě uspokojit nezdravé chutě?

Pokud budeme uvažovat teorii o tom, že nezdravé chutě zrcadlí nedostatek konkrétních mikroživin v těle, dají se organismu tyto živiny dodat jinou, zdravější formou. Zdravější alternativy existují, jen o nich vědět…

Touha po čokoládě

Čokoládu zbožňuje celá řada lidí. Pokud mezi ně patříte i vy, není se za co stydět. Někdo své chutě dokáže krotit, další touhu po čokoládě promění v jakousi závislost, samozřejmě nezdravou.

Chuť na čokoládu údajně signalizuje nedostatek hořčíku v těle. Pokud se tedy této chuti chcete zbavit, dejte si mandle, lískové oříšky, slunečnicová nebo sezamová semínka, zdravé pochoutky, které fungují také jako přírodní zdroj hořčíku. Obdobně jsou na tom jablka, banány, fíky, datle, obilniny, luštěniny nebo třeba mořské řasy.

Hořčík lze najít i ve složení exotických plodů acai a baobab, také v blahodárném složení avokáda. Na druhé straně se vysokým obsahem hořčíku může pochlubit i kapusta nebo květák – účinné detoxikační potraviny.

Čokoláda, chuť na sladké, nezdravé chutě

Pokud hledáte způsob, jak si čokoládu dopřát v rámci svého zdravého stravovacího režimu, máme pro vás také řešení. Je jím pravá čokoláda, tedy nepražené kakaové boby a čokoládová pochoutka, která se z nepražených kakaových bobů a dalších přírodních ingrediencí vyrábí za studena. Potíž v čokoládě totiž není v jejím základní ingredienci – čistém kakau, ale v množství cukru, přidaného tuku a dalších látek, které ničí její původní výživnou hodnotu. Pravá čokoláda je totiž zdraví prospěšná. Nabízí nejenom obsah hořčíku, ale také obsah dalších cenných minerálních látek. Vyniká i svými antioxidačními účinky.

01_chute2

Záliba ve sladkostech

Není náhodou, že se za pomocníka proti nezdravým chutím označuje chrom. Má to být totiž právě chrom, který chybí organismu toužícímu po sladkostech. Je jedno, na jakou sladkost máte chuť, zkuste si místo ní dopřát alternativu s obsahem chromu. Může jít třeba o zmiňované lískové oříšky nebo datle. Obsahem chromu se mohou pochlubit také některé bylinky, klíčky nebo brokolice.

Zdravým zdrojem chromu, který navíc chutná sladce, se mohou stát také kuličky hroznového vína. Ty uspokojí chutě na sladké ve své prapůvodní podobě. Jak popisuje doktorka Kateřina Cajthamlová: „naši předci také měli chutě na sladké, uspokojit je však mohli pouze prostřednictvím dostupného ovoce nebo vzácného medu. Nic jiného nebylo k dispozici. Organismus si tak neříkal o sladké, ale o ovoce jako takové, které tělu dodává celou řadu prospěšných látek a potřebnou energii.“/2/ Dnes tyto chutě bohužel uspokojujeme sladkostmi, kterým chybí vitamíny a enzymy z ovoce. Oproti tomu jsou plné rafinovaného tuku a cukru, který je bohužel ochuzený o minerální látky.

Za chutí na sladké může stát nejenom nedostatek chromu v organismu, ale také nedostatek dalších minerálních látek, zejména fosforu a síry. I tyto minerály najdeme v oříšcích, bylinkách, obilninách nebo některé zelenině (kapusta, rajčata, cibule).

01_chute3

Neodolatelná chuť na slané brambůrky

„Mlsná“ může mít mnoho podob. Někoho svádějí sladkosti, další se zase snaží odolat pokušení na slané. Tato touha může skutečně stát za nedostatkem soli v těle. V tom případě ji dokáže uspokojit třeba mořská či himalájská sůl, alternativy běžné kuchyňské soli s obsahem vzácných minerálních látek. Chuť na slané může zahnat i čerstvé kozí mléko nebo jablečný ocet.

O jablečném octu a jeho využití se dočtete v samostatném článku: Citron nebo jablečný ocet pomůžou při detoxikaci. Víme jak!

Pokud večery trávíte na gauči u televize a neumíte si představit, že se přitom obejdete bez slaných brambůrek, zkuste tělu dopřát více vápníku. Možná vám chybí právě vápník a za chutí na slané brambůrky stojí jeho nedostatek. Po večerech můžete chroupat třeba mandle, lískové či jiné ořechy a semínka. Pochutnáte si a ještě tělu dodáte dostatek vápníku. Zdrojem vápníku jsou také luštěniny, listová zelenina, brokolice nebo kapusta.

Možná se chystáte obrátit svůj životní styl směrem k lepšímu, hledáte zdravější alternativy potravin a způsoby, jak přemoci své nezdravé chutě. Detoxikace - jógaMožná vás trápí přejídání, chutě na jakékoliv jídlo ve velkém množství. I v tomto případě mohou být užitečné oříšky a semínka. Hodit se budou také celozrnné obiloviny, zelenina a ovoce s vysokým obsahem vlákniny, křemíku, vitamínu C a další antioxidantů, látek, které si organismus může vyžadovat v podobě nezvladatelných chutí na jídlo.

Existují i další recepty proti nezdravým chutím jako takovým. Jedním z těchto receptů je sport. Dle výzkumů se povalování na gauči skutečně snoubí s pojídáním nezdravých potravin. Naopak, při provozování sportovní aktivity lidské tělo přepíná do režimu, ve kterém se nezdravé chutě utlumují.

Sport je jedním ze způsobů, jak přelstít nezdravé chutě. O tomto i dalších způsobech se dočtete v samostatném článku: 5 kroků, kterými přelstíte nezdravé chutě.

 

Chcete vědět více o zdravém stravování? Užitečné tipy najdete na našem blogu, např. ve článcích:

Zdroje, další informace:

/1/ http://natureworksbest.com/naturopathy-works/food-cravings/

/2/ http://www.rozhlas.cz/strednicechy/hubnetezdrave/_zprava/jak-prelstit-chute–1386992

/3/ http://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/vse-o-chuti-aneb-proc-milujeme-nezdrave-pokrmy

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.