5 tipů na vánoční úklid snadno, rychle a ekologicky

Myslíte, že vánoční úklid je záležitostí našich babiček a v moderní době nemá své místo? Jistě, pokud zvládáte udržovat pořádek během celého roku, nemusí být vánoční úklid nic hrozného. Nejde však jen o úklid příbytku. Úklid může být také způsobem vnitřní očisty. Abychom měli pořádek uvnitř sebe, je potřeba ho mít i kolem sebe…

Nakonec jsme vás na vánoční úklid nalákali? Pak vám přijdou vhod i naše praktické tipy.

Tipy na vánoční úklid v pohodě

Tip č. 1: Rozvrhnout si čas, začít včas

Vánoční úklid, koštěAdvent má být časem klidu a pohody. Pokud v adventním čase opravdu chcete uklízet, začněte včas. Nestresujte se, nepřidávejte si starosti a nehoňte vánoční úklid na poslední chvíli. I uklízení by mělo být v klidu. Můžete ho brát jako způsob rozjímání.

Zbavte se prachu, starých a nepotřebných věcí, abyste se připravili na to, že budou věci nové, čisté a svěží. Neblíží se jen Vánoce, ale také příchod nového roku, čekají vás nové začátky.

Abyste mohli žít něco nového, je potřeba odhodit to staré. Takto pohlíží na úklid i starobylé čínské učení Feng-šuej. To také poukazuje na to, abyste při úklidu vždy vyhodili vše, co nepotřebujete. Tak můžete přijmout do života nové věci.

A něco navíc – úklid v sobě

Pokud chcete očistu pojmout se vším všudy, dopřejte si i vnitřní očistu. Před vánočním hodováním nechte své zažívání v klidu, nezatěžujte ho těžkými a tučnými pokrmy, zkuste omezit chemicky upravované a rafinované potraviny, snižte příjem soli a cukru. Naopak, nezapomínejte na dostatečný pitný režim.

Očista, detoxikace, úklid - retro

Tip č. 2: Roztřídit, vyhodit, vyměnit

Vánoční úklid by měl být o tom, že uklidíte i to, co v rámci běžného úklidu neděláte. Nemusí jít hned o schovaná zákoutí a poličky ve sklepě. Pro začátek stačí, když roztřídíte sezónní dekorace, oblečení a obuv. Letní sandály v zimě opravdu nevyužijete, takže nemusejí zabírat místo v botníku. Stejně tak si můžete vyklidit skříň, letní oblečení schovat a to, co už dávno nenosíte, rovnou vyhodit nebo někomu darovat.

Nadále platí, že shromažďovat nepotřebné věci opravdu není proč, zabírají místo těm novým a potřebným. Podívejte se kolem, nemáte v bytě ještě něco neaktuálního? Pryč s tím.

Tip. č. 3: Oprášit, vyprat, vyčistit

Při úklidu se vyplatí systematičnost. Tedy například prach utírejte až poté, co vyměníte, vyčistíte či vyperete všechny bytové textilie. Jinak by se vám prach z těchto textilií při manipulaci s nimi znovu usazoval. Je to logické? Samozřejmě, tak to nepopleťte. Rozhodně neplatí okřídlené začít od gruntu, tedy od podlahy. Podlaha by v rámci úklidu měla přijít až nakonec.

Nezapomeňte na čalouněný nábytek, kterému čas od času prospěje hloubkové čištění. Není právě teď ta správná doba? Tepovací přístroje se dají jednoduše zapůjčit.

Tip. č. 4: Vymést, umýt, vyvětrat

Nyní se můžete pustit i do těch nejodlehlejších koutů vaší domácnosti. Na vymetení pavučin vám stačí obyčejné koště, příp. vysavač. Poté se pusťte do řádného omývání, dezinfekce a blýskání.

Kuchyně, vánoční úklid, šálek Měli byste projít všechny pokoje, počínaje kuchyní a jejím vybavením. Pokud se chcete držet pravidel harmonie a umění Feng-šuej, zaměřte se také na nádobí. Nádobí by mělo být nejenom čisté, ale také dokonalé. Takové nádobí totiž podporuje zdraví. Dle Feng-šuej například oprýskaný hrníček bez ucha pouze odebírá energii a vitalitu.

Po kuchyni je na řadě obývák, ložnice, dětský pokoj a nakonec i koupelna. Pokud chcete vzít úklid opravdu radikálně, nevyhnete se mytí oken. Při omývání oken současně všechny pokoje krásně vyvětráte.

Pochopitelně mytí oken není povinnost, ani před Vánocemi. Důležitější je, že budete advent prožívat v klidu a v pohodě. Je na vás, zda dáte přednost umytým oknům nebo návštěvě vánočních trhů s přáteli.

Přece jenom však pro vás máme tip. Pokud budete mít umytá okna, snáze v nich uvidíte všechnu krásu světa a po ránu v nich vždy najdete krásný nový den. Nalákali jsme vás na umývání? Stále ne? Ještě je tu možnost si na mytí oken pozvat profesionální uklízečku nebo brigádnici. Proč ne?

curtains-1854110_640

Tip. č. 5: Provonět a zažít

Hospodyňka, úklid, vánoční úklidTaké je pro vás dokonalá očista obydlí spojena s agresivními čističi a všudypřítomným chemickým pachem? Nemusí být. Chemii dokážou nahradit přírodní prostředky, které neprovází onen nepříjemný čpavý zápach.

Jako hygienický čistič a leštidlo funguje i klasický lihový ocet, smíchaný s vodou v poměru cca 2:1. Využít můžete i ocet jablečný.

Ocet má také schopnost pohlcovat nejrůznější pachy. Můžete s ním vydrhnout celou koupelnu, kuchyň a další místnosti. Hodí se na keramiku, sklo, ale i kovové plochy.

Dezinfekční vlastnosti octa ještě podpoří pár kapek některého z vonných esenciálních olejů, navíc ocet krásně provoní. Můžete sáhnout třeba po svěží esenci eukalyptu, citronele, citronu, šalvěji, tea tree nebo oblíbené levanduli. Esenciální oleje pomůžou i zbavit domácnost plísní.

Při čištění vám jistě přijde vhod i jedlá soda. Stačí ji smíchat s citronovou šťávou a máte přírodní čistící písek, který odstraní vodní kámen i nejrůznější skvrny na keramice, smaltu nebo plastu.

Citronovou šťávu můžete efektivně kombinovat také se solí, se solí bude přírodní čistidlo silnější. Tato směs vám pomůže vyčistit vodovodní baterii nebo třeba vybělit záclony.

A když už jsme u těch citrusů…

Připomínáme, že advent můžete využít i jako svoji vlastní vnitřní očistu. Připravíte se tak na nový rok a nové začátky. Detoxikace vám pomůže zvládnout na zažívání náročné vánoční období. Napomáhá správné činnosti střev i dalších zažívacích orgánů a také zlepšuje metabolismus. Rychlejší metabolismu přijde vhod každému!

Detoxikace může nabývat mnoha podob. Ať už zvolíte jakoukoli, vždy se vám budou hodit přírodní pomocníci, třeba detoxikační potraviny, koření nebo bylinky.

Další články, které by se vám mohly hodit:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..