Chybí vám motivace ke sportu? Sparing partner přijde vhod!

O tom, že rozumná pohybová aktivita je pro lidské tělo prospěšná, není pochyb. Přesto se mnoho z nás k nějakému sportování a pohybu nemůže přinutit. Vždycky se najde nějaký důvod, proč právě teď není ta správná doba. A tak trávíme své dny bez pohybu, což se negativně odráží na našem fyzickém i psychickém zdraví, o postavě nemluvě.

Je jasné, že pro hubnutí je sport nezbytnou podmínkou, alespoň pro zdravé hubnutí. Pohyb je také pomocníkem detoxikace a očisty organismu. I přesto mnohdy naše sportovní plány skončí na nějaké malicherné výmluvě. Co s tím? Klíčem je motivace. S tou může pomoci i sparing partner.

Motivace je alfou a omegou všeho

Profesionální sportovci věnují motivaci podobný prostor jako samotnému tréninku. Bez motivace by nevyhrávali, nesnažili se, nebyli aktivní. Každý náš čin, nejenom ten sportovní, se pojí s nějakou motivací, tzn. děláme ho s nějakou pohnutkou. Tato pohnutka, to, co hýbe (nebo nehýbe) naším životem, často nemusí být přímo zřejmá. Ale vždy někde je, třeba v podvědomí. Prvním krokem, pokud chcete pracovat se svojí motivací, je ji pojmenovat, konkretizovat, udělat reálnou.

Motivace ke sportuV případě sportu to může vypadat takto:

  • Začnu sportovat (toto je příliš obecné a tedy i málo motivační).
  • Budu sportovat alespoň jednou týdně, jednu hodinu (musíte sport zasadit do konkrétního časového rámce).
  • Budu se věnovat běhání, budu chodit do fitness centra, do bazénu apod. (je třeba definovat i konkrétní sport).

Jaký sport budete dělat? Vybírat můžete i ze seznamu nejlepších sportů pro hubnutí.

Jde o stanovení cílů, které byste měli brát nanejvýš vážně. Aby opravdu cíle fungovaly jako cíle, pomůže, když si je nenecháte pro sebe. S naplňováním cílů vám můžou pomoci ostatní. Jak? Třeba tím, že budou na jejich splnění dohlížet. Ještě lépe funguje, pokud tyto cíle s vámi ostatní přímo sdílí, také se snaží o jejich naplnění.

 

Jeden partner nebo víc?

  • Díky moderním technologiím můžete  své cíle sdílet s mnoha stejně zamýšlejícími lidmi, můžete se vzájemně podporovat. Motivace na dálku funguje a nejde jenom o sport, ale také hubnutí obecně. Můžete se společně snažit o zdravý životní styl, zdravý jídelníček apod.
  • Na druhé straně si můžete najít jediného sparing partnera, který vám bude nablízku fyzicky. Sparing partnerem je pak takový tréninkový partner, který s vámi sportuje, chodí cvičit, navštěvuje fitness centrum…

Sparing partner není zdaleka vyhrazený pouze pro párové sporty (tenis, squash, badminton, párové tance aj.). Téměř každý sport se dá dělat ve dvou.

 

Sparing partner: ano nebo ne?

Někomu vyhovují individuální sporty, už jenom proto, že se nemusí nikomu přizpůsobovat, brát na nikoho ohledy. Není třeba žádné domluvy, plánování, přesné termíny. Na druhé straně mu mohou právě ty termíny, plánování, domluvy chybět, protože právě ty jsou součástí motivace.

Jakkoli, některým prostě sportování ve dvou nevyhovuje. To je pochopitelné. Pro většinu z nás je však sparing partner skutečně užitečným pomocníkem s motivací a realizací cílů ve sportovní oblasti. A to vůbec nemusí jít o nějaký vrcholový sport a přemrštěné cíle.

Sportovní motivace, sparing partner
Sparing partner a kamarádka v jednom. Ano, to je ideál.

 

Sparing partner pro zábavu a příjemnější cvičení

Sparing partnerem může být kamarádka, se kterou budete navštěvovat lekce hot jógy. Ve dvou bude vaše účast jistě hojnější. Cvičení vás bude s kamarádkou víc bavit a navíc si o něm budete moci popovídat. Kamarádka bude skutečně vědět, o čem je řeč, když zažila cvičení na vlastní kůži.

Pokud vám nevyhovují návštěvy fitness centra, můžete se s kamarádkou domluvit na domácím cvičení, buď se budete setkávat u jedné z vás – tam, kde je dost prostoru. Anebo budete cvičit každá zvlášť, ale o cvičení se budete vzájemně informovat, může, ale nemusí to být ve stejný čas.

 

VIDEO: Domácí HIIT trénink pro dva. 

 

Sparing partner pro lepší výkony

Pokud půjde například o běhání, plavání nebo posilování, sportovní partner může vaše výkony posunout o několik stupňů výše, jednoduše tím, že se budete vzájemně povzbuzovat. To samozřejmě platí i o profesionálním trenérovi, který je specifickým typem sparing partnera.

Sportovní motivace, trenér, sparing partner
Trenér jako sparing partner? Proč ne!

 

Jaký by měl být sparing partner?

  • Primární je, aby vám i vašemu sparing partnerovi daný sport vyhovoval, musí vás bavit. Je zbytečné se do něčeho nutit jen kvůli druhému. Pokud se budete nutit, motivace bude ztrácet efekt, přestane fungovat. Sportovní výsledky budou slábnout a nakonec sport stejně opustíte.
  • Ideální bude, pokud bude mít váš sparing partner podobné sportovní cíle jako vy a bude také v podobné fyzické kondici. Oba byste své sportování měli brát jako výzvu, příležitost posunout svůj život k lepšímu, protože tak to se sportováním opravdu je.
  • Na sparing partnera by mělo být spolehnutí. Pokud nějaký člověk neumí dodržovat dohody a domluvy s ním jsou zbytečné, protože se s nimi stejně nedá počítat, není to partner, ani sportovní.
  • Problém bude i tehdy, pokud budete mít příliš konkurenční vztah. Rozumná dávka soutěživost je na místě, ale pokud bude jeden druhému závidět lepší výsledky, už nejde o partnerství. Sparing partner se bude radovat ze svého zlepšení stejně jako z toho vašeho. A dokonce vám i odpustí, pokud budete lepší.
  • Se sparing partnerem byste měli být naladěni na stejné vlně. Měli byste si rozumět, ale zase ne tak, že místo sportování budete celou dobu jenom mluvit a mluvit.

 

Netradiční sparing partner

Pokud chcete mít jistotu, že se sparingem svůj trénink nestrávíte jenom mluvením, můžete si pořídit němého sparing partnera. Takový pes se sice nehodí zdaleka pro všechny sporty, ale například pro běhání je partnerem téměř ideálním.

Pes se přizpůsobí vašemu tempu, přitom nenajdete výmluvu, kterou by akceptoval. Pes vyžaduje každodenní venčení, které se dá s běháním krásně spojit. Takže vyběhnete ještě dnes?

 

Chybí vám ke sportu energie?

Je to jednoduché. Dejte si smoothie, které vás okamžitě nabije dávkou živé energie. Povzbudí vás díky obsahu celé řady vitamínů a minerálů, také sacharidů a kvalitních bílkovin. Je lehce stravitelné, nezatíží žaludek, takže po něm klidně můžete vyrazit na trénink.

Smoothie před tréninkem. Dejte si třeba:

A smoothie si můžete nakonec dát i po tréninku, jako odměnu za výkon.

Vyzkoušejte například:

Tak do toho!

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..