Účinné způsoby, jak zhubnout v obličeji a tipy na zeštíhlující make-up

Vrásky, suchá pokožka či kruhy pod očima, nejen to ubírá na kráse, ale i tuk. Obzvláště v oblasti obličeje, který trápí jak muže, tak i ženy. Zatímco muži dokážou dvojitou bradu docela dobře zamaskovat hustým porostem, my ženy to máme komplikovanější. Navíc jsme na svůj obličej podstatně citlivější. Vzhledem k tomu jsem se rozhodla, že vám v tomto článku napíšu několik účinných tipů, jak zhubnout v obličeji. Kromě základních obličejových cviků vám také prozradím make-up vychytávky, díky kterým bude váš obličej působit štíhleji.

Efektivní tipy, jak zhubnout v obličeji pomocí jídelníčku a kardio cvičení
Tipy a rady, jak zhubnout v obličeji

Základní princip hubnutí

Předtím než se s elánem vrhnete na konkrétní cvičení, je potřeba zdůraznit, že hubnutí je komplexní proces týkající se celého těla, všech jeho částí. To, že budete cvičit pouze jednu část těla, neznamená, že z ní hned spálíte tuk. Tuk je uložen v problémových partiích ve formě triglyceridů, které se štěpí na menší mastné kyseliny a glycerol. V takové formě se dostávají do krevního oběhu, kde je organismus využívá jako zdroj energie. Putují tedy po celém těle a organismus si z nich ubere právě tam, kde se mu to nejvíce hodí. (1)

VÝZKUM: Důkazem je klinická studie zveřejněná v odborném periodiku Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics. Kolektiv vědců z Tehran University of Medical sciences pod vedením profesora R. Kordiho zkoumal vliv 12-týdenního intenzivního tréninku břišních partií na podíl podkožního tuku v oblasti břicha. Závěrečné měření obvodu pasu dokázalo, že nedošlo k tak výraznému úbytku tuku v této oblasti jako při změně stravovacích návyků. (2)

Stravovací návyky

Z uvedeného výzkumu je zřejmé, že úbytek hmotnosti nezávisí pouze na pohybové aktivitě, ale zásadní význam má i strava. Makroživiny (zejména cukry a tuky) obsažené v jednotlivých potravinách jsou zdrojem energie potřebné pro fungování jednotlivých tělesných orgánů. Pokud budete dlouhodobě přijímat více energie, než dokáže spálit, přebytečná energie se začne ukládat ve formě tukových zásob a vy můžete na hubnutí zapomenout. Zatímco u mužů se nejčastěji hromadí v oblasti břicha, u žen je to na bocích či zadku. Dobrou zprávou však je, že v oblasti obličeje se tuk ukládá jako poslední a spaluje jako první. (3)

Správným nastavením jídelníčku a pohybovou aktivitou se tak váš sen o štíhlém obličeji bez dvojité brady může stát skutečností dříve než byste očekávali.
Úprava stravovacích návyků je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak podpořit spalování tuku
Sestavte si pestrý a nutričně vyvážený jídelníček

Tipy, jak zhubnout v obličeji pomocí jídelníčku

Když už víte, že správné stravovací návyky jsou alfou a omegou v procesu úbytku hmotnosti, nejlépe bude, když začnete sestavením vhodného jídelníčku. Přináším vám pár praktických rad, které by vám mohly pomoci:

  • konzumujte potraviny s vysokým podílem vlákniny. Ta se v těle pomaleji tráví, díky čemuž vás zasytí na delší dobu. Podle výzkumu z odborného časopisu The American Journal of Clinical Nutrition vede konzumace rozpustné vlákniny ke snížení tělesné hmotnosti a zmenšení obvodu pasu, a to je žádoucí. (4)
  • vyhýbejte se rafinovaným potravinám s vysokým glykemickým indexem a množstvím kalorií. Například místo klasických těstovin sáhněte po shirataki, sladkosti nahraďte proteinovou tyčinkou a bílé pečivo celozrnnými výrobky.
  • nezapomeňte ani na dostatečný příjem bílkovin. Vzhledem k tomu, že mají vyšší termický efekt než sacharidy, podporují metabolismus a spalování kalorií jak v oblasti obličeje, tak i dalších problematických partií.
  • z jídelníčku vynechte nasycené tuky (palmový olej, máslo, margarín, vepřové sádlo…) a dejte raději prostor zdravějším nenasyceným tukům. Najdete je v avokádu, slunečnicových a lněných semínkách, arašídovém másle, rybách nebo olivovém oleji. Nejenže vám dodají energii, ale jsou také zdrojem vitamínů a omega-3 mastných kyselin prospěšných pro pleť. (5)
JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

5 účinných obličejových cvičení

I přesto, že jejich vliv na spalování tuků v oblasti obličeje ještě nebyl vědecky prokázán, nic jimi nezkazíte, právě naopak. S přihlédnutím k výsledkům studie profesora Ui-Jae Hwang a kolegů na katedře fyzioterapie Yonsei University vede pravidelné cvičení vybraných obličejových cviků k vyformování svalového tonusu na obličeji, díky čemuž obličej působí opticky štíhlejší a mladší. (6)

Rybí obličej

Přispívá k posílení a tonizaci lícních svalů, vzhledem k tomu je takové cvičení vhodné hlavně pro lidi s baculatými tvářemi. Spočívá v maximálním stažení tváří do úst a vzájemném spojení koutků, přičemž tvar rtů připomíná ústa ryby. Pro maximální účinek se doporučuje toto cvičení opakovat min. 20krát za sebou, i vícekrát v průběhu dne.

Rybí obličej - jedno z obličejových cvičení je zaměřeno na posílení lícních svalů
Cvičení rybí obličej formuje a zároveň posiluje lícní kosti

Jalandhara Banda

Pokud vás trápí dvojitá brada, tento cvik rozhodně nevynechávejte, protože je zaměřen právě na formování svalů v oblasti brady. Pohodlně se posaďte, narovnejte záda a ruce si volně položte na nohy nebo vedle těla. Vyplázněte jazyk a bradou se dotkněte hrudní kosti. Opakujte min. 10krát.

TIP: Pro dosažení lepšího výsledku se doporučuje cvičení provádět vleže, vyformujete si tak i břišní svalstvo.

Technika ústní vody

Zaměřuje se na tonizaci svalů v oblasti tváří a brady. Opět jde o velmi jednoduché cvičení, které je podobné vyplachování úst při čištění zubů. Ústa si co nejvíce naplňte vzduchem, jako kdybyste v nich zadržovali vodu. Následně vzduch přesouvejte z jedné strany na druhou, přibližně minutku. Chvilku si odpočiňte a cvičení znovu opakujte, klidně i vícekrát za den, když budete mít čas.

Široká ústa

Výhodou tohoto cvičení je to, že zapojuje do pohybu téměř všechny obličejové svaly. Působí tedy komplexně nejen na jednu obličejovou oblast. Jak již samotný název předpovídá, vaším úkolem bude široce otevřít ústa, co nejvíce vám to půjde. Vydržte alespoň 5 sekund, zavřete, chvíli si odpočiňte a opakujte cca 30krát za sebou.

Při obličejovém cvičení ,,široká ústa“ se zapojují do pohybu všechny svaly obličeje.
Obličejové cvičení ,,široká ústa“

Písmena X a O

I vyslovování některých písmen vám může pomoci vyformovat svaly v okolí úst. Zkuste vyslovovat za sebou ,,X“ a ,,O“, nezapomeňte u toho pohybovat ústy. Zatímco u jednoho se budete usmívat, to druhé si zase vyžaduje špulení rtů. Cvik opakujte tolikrát, kolikrát zvládnete, kdykoliv v průběhu dne. (7)

Kardio cvičení

Aerobní trénink za přítomnosti kyslíku, který se jinak také nazývá kardio, je určitá forma vytrvalostního cvičení, které vyžaduje velké množství energie. Vzhledem k tomu využívá tělo podstatně více tuku a mastných kyselin, které se po 20 minutách stávají hlavním zdrojem energie. Čím déle tedy budete daný cvik realizovat, tím je větší šance, že rychleji zhubnete v obličeji a dalších problematických partiích. (8)

Pokud nevíte, jak si sestavit kardio tréninkový plán, inspirovat se můžete například následujícím videotréninkem:

Kardio samo o sobě podporuje spalování tuků, avšak pokud chcete posunout spalování tuků na vyšší level, doporučuje se kombinovat se silovým tréninkem. Ten vede ke zvýšení jak klidového metabolismu, tak i svalové hmoty. Pozitivní účinek kardio cvičení na hubnutí také podporuje randomizovaná studie, které se zúčastnilo 119 dospělých s vyšší tělesnou hmotností a obezitou. Ti byli následně rozděleni do tří skupin podle druhu cvičení: kardio, silový trénink, kardio v kombinaci se silovým tréninkem. Po osmi měsících pravidelného cvičení shodili lidé ze 3. skupiny nejen tuk, ale získali i svalovou hmotu, čímž se zlepšila jejich celková stavba těla.

TIP: Odborníci z American College of Sports Medicine doporučují pro dosažení úbytku hmotnosti min. 150 minut aerobní pohybové aktivity týdně, což představuje 3 tréninky za týden v trvání 50 minut. (8)

Jak zhubnout v obličeji pomocí lymfatické masáže?

Spojte příjemné s užitečným. Ano, zní to neuvěřitelně, ale i jemné pohyby v oblasti obličeje přispívají k efektu zeštíhlení obličeje. Lymfatická masáž (lymfodrenáž) spočívá v pomalých krouživých pohybech, jejichž cílem je pomocí lymfy a lymfatických uzlin odvést z těla toxické látky. Kromě detoxikace organismu také snižuje zadržování vody a podporuje formování jednotlivých obličejových částí. (3)

Na internetu najdete několik videonávodů, podle kterých si zvládnete udělat lymfatickou masáž i svépomocí v pohodlí domova. Mně se nejvíce osvědčil tento postup:

PS: Pozor, tato masáž je silně návyková. Když jednou začnete, nebudete už umět přestat 🙂

Make-up vychytávky na zeštíhlení obličeje

Hubnutí v obličeji vyžaduje mnoho trpělivosti a času. Výsledek se nedostaví za týden. Často trvá několik měsíců, než se dočkáte požadovaného efektu. Za tu dobu vám jistě přijdou vhod následující tipy, jak efektivně zamaskovat tuk na obličeji pomocí vhodného make-upu. Ten si poradí nejen s vráskami a kruhy pod očima, ale dokáže i opticky zeštíhlit obličej.

  • první tzv. podkladová vrstva make-upu by měla být alespoň o jeden odstín světlejší než je vaše pokožka. Doporučuje se nanést rovnoměrně na celý obličej a následně na ni aplikovat druhou vrstvu o jeden odstín tmavší než je vaše pokožka. Ta se však má nanést pouze na místa, která tvář opticky zúží: čelist, nos, okraje čela.
  • jednotlivé vrstvy make-upu důkladně rozetřete nejen po obličeji, ale i na krku. Jemně do ztracena, aby plynule splývaly s barvou vaší pokožky.
  • oči musí vyniknout, nebojte se na ně aplikovat výraznou řasenku či barevné stíny. S malováním úst to nepřehánějte a zvolte jemnou rtěnku, která nebude poutat pozornost. To je úkolem očí, nezapomínejte na to.
  • pomocí kosmetického štětečku naneste trošku make-upu na horní lícní kosti, těsně pod obočí, odpoutáte tak zrak od baculatých boků, případně dvojité brady.
  • velmi dobrou pomůckou je i bronzer, který aplikujte od spodní strany čelisti až směrem k ušním boltcům. Jemný stín zmírní dvojitou bradu, zvýrazní kontury obličeje a opticky ho zeštíhlí.
  • v boji s větším nosem vám zase může pomoci tmavý korektor. Aplikujte ho po bočních stranách nosu, čímž vznikne přirozený stín. Díky němu bude váš nos působit na pohled užší. (9)

Pár slov na závěr

Vyzkoušeli jste už téměř všechny způsoby, jak zhubnout v obličeji a nedosáhli jste vytouženého výsledku? Nebuďte zklamaní, ještě tu mám pro vás jednu speciální radu na závěr. Nikdy se nepřestávejte usmívat 🙂 Při usmívání zapojujeme do pohybu 26 svalů obličeje každou minutou smíchu spálíme přibližně 1 kalorii. Tak to už rozhodně stojí za vyzkoušení, co říkáte?

ZDROJE: 

(1) Is It Possible to Target Fat Loss to Specific Body Parts? Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/lose-fat-in-face-cheeks

(2) KORDI R. a kol. Effect of abdominal resistance exercise on abdominal subcutaneous fat of obese women: a randomized controlled trial using ultrasound imaging assessments. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25766455/

(3) How to lose weight in your face, according to the experts. Dostupné na: https://www.goodto.com/wellbeing/lose-weight-in-face-524275

(4) JOVANOVSKI, E. Can dietary viscous fiber affect body weight independently of an energy-restrictive diet? A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31897475/

(5) 8 Effective Tips to Lose Fat in Your Face. Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/lose-fat-in-face-cheeks

(6) Effect of a Facial Muscle Exercise Device on Facial Rejuvenation. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29365050/

(7) Weight Loss: These 8 Facial Exercises Will Help You Get Rid Of Face Fat. Dostupné na: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/weight-loss/weight-loss-these-8-facial-exercises-will-help-you-get-rid-of-face-fat/photostory/68376124.cms?picid=68376243

(8) Cardio vs. Weight Lifting: Which Is Better for Weight Loss? Dostupné na: https://www.healthline.com/nutrition/cardio-vs-weights-for-weight-loss

(9) 8 Makeup Tricks That Slim Your Face Instantly. Dostupné na: https://www.newbeauty.com/these-makeup-tricks-will-make-your-face-look-thinner/6

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..