13-denní mléčná dieta – princip fungování, jídelníček, ale i zkušenosti uživatelů

V dnešní době existuje nespočetné množství způsobů, jak zhubnout. Od vlastních experimentů se zamčenou lednicí až po ucelené dietní programy s předem stanoveným jídelníčkem. Několik takových diet jsem vám již představila v předchozích článcích a dnes k nim přibude další, a to 13-denní mléčná dieta. Vysvětlím vám, jak funguje, které potraviny jsou při ní povoleny a zakázány. Samozřejmě nebude chybět ani jídelníček, recenze uživatelů a odpověď na tu nejdůležitější otázku: kolik kilogramů s ní můžete zhubnout.

Charakteristika mléčné diety

Podle názvu už určitě tušíte, že převážnou část vašeho jídelníčku bude tvořit mléko a mléčné výrobky. Pokud tedy bez problémů vypijete sklenici mléka na posezení a konzumace tvarohu či jogurtu vám nezpůsobuje trávicí potíže, jste na dobré cestě dosáhnout s touto dietou požadovaného úbytku hmotnosti. Naopak v případě, že máte intoleranci na laktózu nebo vám po mléčných výrobcích je špatně od žaludku, mléčná dieta rozhodně nebude nic pro vás. Celý dietní program trvá 13 dní, vzhledem k tomu se mléčná dieta řadí spíše k těm kratším. (1)

mléko a tvaroh
V jídelníčku dominuje mléko a mléčné výrobky

Jak funguje mléčná dieta?

I když se o zdravotních výhodách mléka vedou mnohé diskuse, mléko má několik benefitů, které mu nelze odepřít. Obsahuje plnohodnotné bílkoviny – esenciální aminokyseliny. Lidský organismus si je nedokáže sám syntetizovat, z tohoto důvodu je musí přijímat prostřednictvím konzumace vybraných potravin. Včetně zmíněných bílkovin jsou v mléce přítomny i esenciální mastné kyseliny, vitamíny a celá řada minerálních prvků. (2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: V mléce se nachází více než 60 různých enzymů a dalších 50 druhů hormonů, včetně růstových faktorů. (2)
JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Z minerálních prvků dominuje hlavně vápník, který tvoří kolem 1,5% celkové tělesné hmotnosti těla. V lidském organismu plní několik funkcí. Je důležitým stavebním prvkem kostí a zubů, zajišťuje přenos nervových vzruchů a také se podílí na srážlivosti krve. Doporučený denní příjem vápníku pro dospělého člověka se pohybuje kolem 800 – 1000 mg denně. Jeho dlouhodobý nedostatek může být příčinou mnoha zdravotních komplikací: bolesti kloubů, řídnutí kostí, vysokého krevního tlaku či osteoporózy. (3) Také tělo v důsledku nízkého příjmu vápníku začíná ve zvýšené míře produkovat hormon kalcitriol. Ten výrazně zpomaluje štěpení tuků a podporuje jejich ukládání ve formě tukových zásob. Konzumací mléka a mléčných výrobků tak dochází ke snížení produkce tohoto hormonu, v důsledku čehož je spalování tuků efektivnější. (1)

vážení
Mléčná dieta slibuje úbytek 8 kg během 13 dnů

Základní pravidla

Zpočátku, hlavně první a devátý den mléčné diety může vypadat hrozivě, ale nebojte se, nebude to tak pořád. Kromě mléka a mléčných výrobků si některé dny pochutnáte také na čerstvé zelenině, ovoci či dokonce šunce. Důležité je přísně dodržovat stanovený jídelníček nejen co se týče samotných potravin, ale také jejich množství a času jídla. Doporučuje se jíst 5krát denně, přičemž mezi jídly musí být tříhodinová přestávka. Pokud si dáte snídani v 7:00, svačit byste měli v 10:00, obědvat ve 13:00, svačit v 16:00 a večeřet v 19:00. (1)

Jídelníček

Jak už jsem v úvodu naznačila, mléčná dieta trvá 13 dní. Jídelníček je stanoven na 8 dní, přičemž po osmém dni začíná opět od prvního až po pátý den. Prvních 5 dní se tedy opakuje v cyklu dvakrát. (1)

DenSnídaněSvačinaObědSvačinaVečeře
1. a 9. den250 ml mléka250 ml mléka250 ml mléka250 ml mléka250 ml mléka
2. a 10. den1 bílý jogurt100 g tvarohu150 g libového bílého masa150 g zeleniny2 vejce uvařená natvrdo + 2 dcl čaje
3. a 11. den100 g ovoce100 g zeleniny100 g tvarohu250 ml mléka150 g masa
4. a 12. den1 bílý jogurt250 ml mléka100 g zeleniny100 g ovoce100 g tvarohu
5. a 13. den2 vejce + 100 g zeleniny100 g ovoce150 g salámu150 g ovoce100 g zeleniny a 250 ml mléka
6. den100 g šunky100 g ovoce100 g tvarohu100 g kuřecího masa250 ml kysaného mléka
7. den2 vejce100 g tvarohu100 g ovoce100 g libového masa250 ml mléka
8. den200 g ovoce200 g zeleniny200 g ovoce200 g zeleniny200 g ovoce
UPOZORNĚNÍ: Kromě jídelníčku nezapomeňte dodržovat pitný režim a každý den vypijte minimálně 2 litry čisté vody.

Povolené potraviny

Ráda bych vám sem vypsala seznam potravin, které můžete konzumovat v neomezeném množství, ale takové nejsou. Ať už to bude mléko, nebo mléčné výrobky (tvaroh, jogurt), vždy musíte dodržet předepsanou gramáž. To samé platí i pro zeleninu a ovoce, které si však můžete zkombinovat dle vlastního výběru. Kromě nich máte ještě povolené vejce, vařené libové maso, salám a šunku.

Zakázané potraviny

Potravin, kterým je potřeba se vyhnout, je podstatně více. Jsou to vlastně všechny, které nejsou zmíněny v jídelníčku. Ryby, pečivo, sýry, sladkosti, oříšky, luštěniny, brambory, rýže, bramborové lupínky a slazené nápoje. Rovněž zapomeňte i na pepř. Maso se má připravovat nad párou nebo vařením, bez použití jakéhokoliv tuku. Jediné, co můžete použít, je špetka soli k dochucení.

fast food, chipsy, pizza
Smažená jídla, chipsy, pečivo či pizza jsou při mléčné dietě zakázány

Zkušenosti uživatelů

Mléčná dieta slibuje úbytek 8 kg za 13 dní. Je tomu ovšem opravdu tak? Přečtěte si, kolik kilogramů se podařilo zhubnout ostatním uživatelům, jak hodnotí samotný průběh diety, její výhody a nevýhody.

Pokud se opravdu vydržíte stravovat přesně podle jídelníčku, je velká pravděpodobnost, že dosáhnete kýženého výsledku. Svědčí o tom i recenze Lindy, které mléčná dieta pomohla zhubnout 9 kilogramů.

Uživatelce se podařilo s mléčnou dietou zhubnout 9 kg
Pozitivní zkušenost uživatelky

Zdroj: lendiiisek, emimino.cz

„Tak jsem po dietě. Dohromady jsem zhubla necelých 6 kg, téměř okamžitě jsem však přibrala 1 kg. Zítra je to přesně 14 dní, odkdy jím normálně a váha se drží, nepřibírám. Z vlastní zkušenosti doporučuji, klidně bych ji začala držet znovu, ale nemůže se držet bezprostředně po sobě.“

Zdroj: Dgigio, mimibazar.cz

Zkušenost uživatelky, která zhubla díky mléčné dietě 8 kg
Recenze jedné z uživatelek

Zdroj : čmeláček, forum.zdravie.sk

Kromě pozitivních ohlasů nechyběly ani ty negativní. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednostranně zaměřenou a velmi přísnou dietu, každý organismus na ni reaguje jinak. Mnoho uživatelů skončilo po několika dnech kvůli zdravotním potížím. Rovněž si uživatelé stěžovali na únavu či nedostatek energie způsobené sníženým příjmem kalorií a opětovné přibírání po ukončení diety.

recenze uživatelky
Uživatelka upozorňuje na negativa, jaká má mléčná dieta

Zdroj: kinguse, modrykonik.cz

„Já jsem ji držela, avšak dostavil se JOJO-EFEKT. Zhubla jsem 8 kg za měsíc a následně, když jsem jedla normálně, přibrala 10 kg, z tohoto důvodu ji nedoporučuji.“

Zdroj: lucysmidková, modrykonik.cz

Výhody a nevýhody

  • mléčná dieta vede k vyššímu příjmu vápníku, který má v organismu několik důležitých funkcí
  • v jídelníčku jsou potraviny s nízkou kalorickou hodnotou, díky tomu se rychleji dostanete do energetického deficitu, i bez potřeby pohybové aktivity
  • je poměrně krátká, výsledky můžete spatřit již po 13 dnech (4)
  • tuk obsažený v mléčných výrobcích vede ke zvýšení hladiny špatného (HDL) cholesterolu
  • absence několika důležitých látek, vitamínů a minerálů
  • minimální množství jídel mohou vést k pocitům hladu, únavě, podrážděnosti
  • v důsledku zvýšené konzumace mléka a mléčných výrobků u mnoha lidí dochází k zahlenění organismu a často i trávicím problémům
  • pro dosažení požadovaného výsledku je potřeba přísně dodržovat jídelníček, a tudíž i pečlivě počítat gramáž jednotlivých potravin
  • mléčná dieta je jednotvárná v jídelníčku se většinou opakují stejné potraviny (5)

Dostupné alternativy

Trápí vás intolerance na laktózu nebo zrovna nepatříte mezi milovníky mléka a mléčných výrobků? Nevadí, existuje několik dalších způsobů a diet, které vám pomohou zbavit se nadbytečných kilogramů. V poslední době jsou populární zejména diety založené na omezeném příjmu sacharidů. Z nich zmíním ty nejznámější: KetoMix, KetoDiet či ChiaShake. Za pozornost však stojí i krabičková dieta, případně Mačingové 28-denní detoxikační program.

Časté dotazy

Určitě vás zajímá, co dělat dál, pokud se vám nepodaří zhubnout tak, jak jste plánovali. Můžete začít od začátku nebo si musíte dát přestávku? Na tuto, ale i další důležité otázky, vám odpovím v následujících řádcích.

Pro koho není mléčná dieta vhodná?

Jelikož jde o dietu založenou na konzumaci mléka a mléčných výrobků, nedoporučuje se lidem s alergií na mléčnou bílkovinu a laktózu. V důsledku omezeného příjmu živin by se jí také měli vyhnout diabetici a starší lidé, kteří potřebují pestrou a nutričně vyváženou stravu. Stejně jako všechny diety, ani tato není určena pro mladistvé do 18 let a těhotné ženy.

Mohu pít během mléčné diety kávu?

Káva sice nepatří mezi zakázané potraviny, ale nesmí být s cukrem. Snažte se ji ovšem omezit, případně nahradit nějakou zdravější alternativou.

káva
Káva je povolena pouze v omezeném množství a bez cukru

Co když se mi nepodaří zhubnout?

Ať už jste mléčnou dietu úspěšně dokončili, nebo ji přerušili v polovině, rozhodně nezačínejte od začátku. Alespoň ne v brzké době. Tělo potřebuje zregenerovat a doplnit chybějící vitamíny a minerály. Z tohoto důvodu je potřeba udělat si přestávku, ideálně v trvání alespoň dvou až tří měsíců.

Několik slov na závěr

Jak jste si mohli všimnout, mléčná dieta určitě není pro každého. Vyžaduje vysokou sebedisciplínu, vytrvalost a v neposlední řadě i spolupráci organismu. Přece jen každé tělo jinak reaguje na změnu jídelníčku. Zatímco někteří lidé si ji nemůžou vynachválit, u jiných se objevily zdravotní problémy již po prvních dnech. Poslouchejte své tělo a neriskujte. Existuje mnoho jiných diet, které mohou být pro vás vhodnější a přinesou vám stejné, nebo možná ještě lepší výsledky.

Zdroje:

(1) Mliečna diéta nie je pre každého, ale sľubuje mínus osem kíl za dva týždne. Dostupné na: https://www.ta3.com/clanok/214564/mliecna-dieta-nie-je-pre-kazdeho-ale-slubuje-minus-osem-kil-za-dva-tyzdne

(2) EBRINGER,L. Mliečne výrobky. Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Dostupné na: https://www.vedatechnika.sk/SK/VedaASpolocnost/NCPVaT/Documents/Veda%20v%20CENTRE%20Bratislava/Veda-v-CENTRE-prednaska-Ebringer-10-2011.pdf

(3) WILHELM,Z. Co je dobré vědět o vápníku. Praktické lekárenství. 2007. Dostupné na: http://solen.cz/pdfs/lek/2007/04/09.pdf

(4) Milk Diet For Fast Weight Loss – Lose 8 Pounds In 4 Weeks. Dostupné na: https://www.stylecraze.com/articles/milk-diet-help-lose-weight/

(5) Weight Loss Diet: This New Milk Diet Promises Weight Loss! What Is Milk Diet And Does It Really Work? Here’s What You Should Know. Dostupné na: https://www.ndtv.com/health/weight-loss-diet-this-new-milk-diet-promises-weight-loss-what-is-milk-diet-and-does-it-really-work-h-2136255

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..