Krabičková dieta. Účinný způsob hubnutí nebo marketingový tah?

V rychlosti si oblékáte kabát, obouváte boty, zamykáte dveře od bytu a jdete do práce, i když ještě přežvykujete poslední kousek ze snídaně. Ponořeni do povinností, které vás přes den čekají, nestíháte vnímat okolní svět. Nemáte čas se v klidu nasnídat, dát si teplý oběd či si odpočinout při večeři. Místo pravidelného a vyváženého stravování upřednostňujete rychlé občerstvení, které si často vyžádá svou daň v podobě nadbytečných kilogramů. Jedním ze způsobů, jak se jich účinně zbavit a přitom nestrávit v kuchyni veškerý svůj volný čas, je krabičková dieta. Ta evokuje různé názory. Zatímco pro jedny je spíše marketingovým tahem, pro jiné je možností, jak zhubnout a zároveň ušetřit čas. Něco jako 2 v 1. V následujících řádcích se podívám nejen na benefity, ale i úskalí krabičkových diet. Prozradím vám, v čem tkví jejich úspěch, jaký jídelníček vás čeká a na co si dát při výběru pozor.

Krabičková dieta je vhodná jak pro mladší, tak i starší lidi, kteří chtějí mít každý den čerstvé a chutné jídlo.
Krabičková dieta zahrnuje nutričně vyvážená jídla na celý den

Co je krabičková dieta?

Krabičková dieta představuje hotová, nutričně vyvážená jídla na celý den, která donese kurýr přímo k vám domů nebo do práce. Vzhledem k jejich složení a nízké energetické hodnotě se krabičková dieta často řadí také k redukčním dietám. Kromě jedinců s touhou zhubnout osloví podstatně širší skupinu lidí. Svou přízeň najde jak u starších lidí preferujících každý den čerstvé a zdravé jídlo, tak i pracovně vytížených lidí, kteří nemají nablízku restauraci, případně se nestíhají jít naobědvat. (1)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Jedním z prvních propagátorů krabičkové diety byl známý zpěvák Michal David? Ve videu popisuje svou zkušenost s krabičkovou dietou.

Základní principy krabičkové diety

Úspěch krabičkové diety při redukci hmotnosti spočívá ve správně nastaveném energetickém příjmu. Nesmíme ale zapomínat ani na pravidelnost ve stravování a časovou efektivitu.

Energetický příjem

Při hubnutí platí jedno základní pravidlo. Energetický příjem nemůže převýšit energetický výdej. Jednoduše, pokud chcete zhubnout, neměli byste konzumovat jídlo s vysokým obsahem kalorií, které nedokážete reálně spálit, ať už za pomoci bazálního metabolismu nebo prostřednictvím fyzické aktivity. Zatímco v případě některých krabičkových diet vám odborníci vypočítají přesnou energetickou potřebu vašeho organismu a na základě ní přizpůsobí redukční program, jiné firmy nabízejí tzv. univerzální redukční programy. (2)

Jaká má být přiměřená energetická hodnota redukčního programu?

Pohodlná dieta či Vitabox nabízejí redukční program pro ženy s energetickou hodnotou 5 000 kJ, což je z pohledu dlouhodobého a postupného hubnutí adekvátní. U mužských redukčních programů by měla být tato hodnota vyšší, v rozmezí 5 800 – 7 000 kJ. (2)

Pokud chcete zhubnout, musíte si správně nastavit energetický příjem.
Při hubnutí by neměl energetický příjem převažovat energetický výdej
POZOR: Redukční programy krabičkových diet, které garantují rychlý úbytek hmotnosti, mají zpravidla energetickou hodnotu pod 4 500 kJ, což představuje pro lidský organismus jisté riziko.

Pravidelnost

Snídani stíháte jen tak tak, na svačinu ani nepomyslíte a oběd si dáte, pokud vám zbyde čas v práci. Vše zameškané pak doháníte večer, kdy atakujete lednici v pravidelných intervalech. To je sice fajn, avšak pravidelností ve stravování se to rozhodně nazvat nedá. Při krabičkové dietě máte jídlo rozděleno na celý den, a tak jíte 5x denně, ve 2 až 3 hodinových intervalech. Díky tomu předejdete hypoglykémii, tudíž poklesu cukru v krvi, který nastává po delším hladovění. Naopak se vaše hladina cukru v krvi ustálí a vy se budete cítit svěže během celého dne, nejen po konzumaci sladkostí. (2)

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Edukační efekt

Krabičková dieta vám ukáže cestu, jak se stravovat zdravě, rychle a chutně. Na základě hotových jídel, která přinese kurýr, dokážete kriticky zhodnotit svůj předchozí jídelníček a vyhnout se chybám z minulosti. Navíc si pravidelným a zdravým stravováním vytváříte návyk, který je prospěšný zejména z dlouhodobého hlediska. Po skončení dietního programu dokážete snadněji ,,najet“ na systém chystání zdravého jídla do krabiček. Krabičková dieta je také výborným řešením z pohledu velikosti porcí. Někteří lidé mají problém objektivně zhodnotit velikost porce a konzumují nepřiměřeně velké porce v domnění, že jsou úplně běžné. Díky krabičkové dietě jsou konfrontováni s adekvátní velikostí porce, kterou si postupně osvojí i do budoucna. (2)

ZAJÍMAVOST: U lidí s nadváhou a obezitou se poměrně často vyskytuje fenomén specifické sytosti, který je vyvolán velkým množstvím servírovaného jídla. Při pohledu na něj ,,přepadne“ tyto jednotlivce velký hlad a chuť všechno sníst. To však po prvním zakousnutí rychle pomine.

Vhodná i pro těhotné ženy

V nedávné minulosti byla na trhu jedna až dvě společnosti, které se zabývaly krabičkovou dietou. Aktuálně je takových společností několik desítek a pořád přibývají nové. Navzájem se diferencují nejen konkrétním jídelníčkem a cenami, ale také nabídkou stravovacích programů. K redukčním programům se čím dál častěji přidávají specifické programy složené z jídel bez laktózy, lepku či pro těhotné ženy. Právě ty potřebují kvalitní a pravidelnou stravu, která obsahuje vyvážený poměr jednotlivých živin prospěšných jak pro ženu, tak i děťátko.

UPOZORNĚNÍ: Ne všechny krabičkové diety pro těhotné ženy jsou sestaveny skutečným odborníkem. Předtím než s nějakou začnete, doporučuji vám poradit se s lékařem.
Těhotné ženy by měly být při výběru krabičkové diety obzvlášť opatrné.
Ne každá krabičková dieta je vhodná pro těhotné ženy

Plastové fólie pomalu nahrazují eko obaly

Když se řekne krabičková strava, mnozí si představí malé kousky jídla rozdělené do několika plastových krabiček. Ano, společnosti s krabičkovými dietami skutečně před několika lety balily jídlo do plastových krabiček, které dodnes vyvolávají negativní ohlasy. S přibývajícím zájmem lidí o životní prostředí se čím dál více dostávají do popředí ekologické obalové materiály či dokonce bezobalové produkty. Tomuto pozitivnímu trendu se přizpůsobila např. i krabičková dieta Vitabox, která jako jedna z mála balí jídlo do ekologických obalů.

Na co si dát při výběru krabičkové diety pozor?

Říká se, že není všechno zlato, co se třpytí. V případě krabičkových diet to platí dvojnásob. Než se s nadšením a motivací pustíte do hubnutí s vybranou krabičkovou dietou, důkladně si ověřte, zda stravovací program skutečně splňuje uváděnou energetickou hodnotu. Podle průzkumu, který uvádí Václava Kunová ve své prezentaci ,,Výživa při redukčních dietach“, firmy často počítají nutriční hodnoty jednotlivých surovin v syrovém stavu, přičemž jejich uvařením tato hodnota klesne, což se odrazí na celkové energetické hodnotě celodenního menu. (3)

Včetně nedostatečných odborných informací projevujících se v nepřesnostech výpočtu energetické hodnoty nesmíme zapomínat ani na kvalitu surovin. Používají kuchaři kvalitní suroviny od lokálních farmářů? Mají zveřejněný zdroj těchto surovin na webové stránce? Ve snaze ušetřit co nejvíce financí sahají některé firmy po méně kvalitních, chemicky upravovaných surovinách z lokálních supermarketů. To se následně projeví na kvalitě, čerstvosti a nutriční hodnotě jídla. (3)

Při výběru krabičkové diety dbejte na to, jaké suroviny výrobce používá.
Upřednostněte krabičkovou dietu, u které znáte původ surovin

Domácí krabičková dieta

Možnou nevýhodu krabičkových diet vnímám v nedostatečné dostupnosti menších městech a na vesnicích. Většina firem se zaměřuje na velká města, jako Praha, Brno, Ostrava či Plzeň. V případě, že i vy patříte do skupiny lidí žijících v oblastech, kde není k dispozici žádná taková firma, nebuďte smutní. S trochou snaživosti a času si zvládnete připravit krabičkovou dietu i svépomocí. Ušetříte peníze a zároveň budete mít jistotu, že jídla, která si připravujete, jsou skutečně čerstvá a z kvalitních surovin.

TIP: Skvělou pomůckou pro vás může být kniha Aleny Doležalové ,,Domácí krabičková dieta“, která obsahuje nejen množství receptů, ale i jídelníček na 70 dní domácí krabičkové diety a praktické tipy, jak ušetřit čas při přípravě jídel.

Krabičkové diety s pozitivními ohlasy

Vybrat si z jednotlivých firem nabízejících dietu v krabičce je docela náročné. Zatímco jedna vás zaujme lákavým jídelníčkem, u jiné zase oceníte širokou nabídku stravovacích programů a přiměřené ceny. Jedněmi z rozhodujících kritérií, která vám o vybrané dietě mohou hodně napovědět, jsou recenze zákazníků.

Zdravé stravování

Jídelníček sestavený odbornicí na výživu a zveřejněný na dva týdny předem je jednou z výhod krabičkové diety Zdravé stravování. Včetně jídelníčku nesmíme opomenout ani nabídku stravovacích programů, kde si přijdou na své nejen sportovci, vegani a vegetariáni, ale osloví i čerstvé maminky na mateřské dovolené či lidi s cílem zhubnout.

,,Skutečně chutné pokrmy. Zajímavé kombinace. Začínám třetí týden a jsem spokojená. Program pro zdraví.“

Zdroj: Tereza P.,facebook.com/Zdravestravovani

Easydiet

Na rozdíl od jiných diet vás krabičková dieta Easydiet nenechá hladové ani o víkendu, kdy také funguje rozvoz jídel. Samotný jídelníček sestavují zvučná jména kuchařské scény, jako například Jaroslav Ertl – jeden z porotců MasterChef.  Jednotlivá jídla jsou čerstvá, připravovaná z domácích surovin od místních farmářů.

,,Určitě doporučuji. Jídla jsou dochucená, kvalitní a rozmanitá, vůbec se neopakují. Po dvou týdnech jsem zhubla 2 kg a cítím se vitálnější. Každý den se těším, co najdu v krabičce 🙂 Pan kurýr je velmi milý. Děkuji moc :)“

Zdroj: Veronika B., facebook.com/easydiet

DietaFit

Bohatými zkušenostmi ze světa gastronomie, ale i výrobou vlastních surovin, se může pochlubit krabičková dieta DietaFit. Pokud byste byli zvědaví, jaká jídla zasytí váš hlad, nakoukněte na oficiální stránku, kde je jídelníček na dva týdny dopředu, zvlášť pro každý typ menu.

,,1 týden krabičkové diety DietaFit je za mnou a já mám o 2,5kg méně. Paráda.“

Zdroj: Dominika, instagram.com/krabickovadietafit

Často kladené otázky

Určitě jste zvědaví, v jakých cenových relacích se krabičkové diety pohybují a jaká jídla naplní vaše prázdné bříško. Na tyto, ale i další zvídavé otázky, vám odpovím v následujících řádcích.

Jak to celé funguje?

Celý postup od výběru správného stravovacího programu až po objednání a jeho dovoz je úplně jednoduchý. Na stránce společnosti zabývající se přípravou a distribucí krabičkové diety si vyhledáte příslušný program podle vašich požadavků. Ty se navzájem odlišují energetickou hodnotou, počtem jídel a obsahem surovin (bezlaktózové, pro celiaky, diabetiky či vegetariány). Následně si daný program objednáte, zvolíte začátek a konec diety a vyplníte kontaktní údaje spolu s adresou, kam chcete jídlo dovést. Na oficiální stránce si máte možnost předem prohlédnout jídelníček na následující týdny, přičemž jídlo vozí kurýr zpravidla den dopředu, v závislosti na konkrétní dietě.

Jaké jsou ceny krabičkových diet?

Přesná cena se odvíjí od samotné společnosti, typu stravovacího programu a také počtu jídel. Podle mého průzkumu, v době psaní tohoto článku, vás klasický týdenní redukční program s 5 jídly denně bude stát přibližně 1400 Kč až 1700 Kč.

Jak bude vypadat jídelníček?

Jak jsem již v článku naznačila, krabičková dieta znamená pestrou a nutričně vyváženou stravu. Váš jídelníček tedy nebude monotónní, právě naopak, ochutnáte specifická jídla a kombinace, se kterými jste se možná ještě nesetkali. Pro lepší představu jsem pro vás sestavila jídelníček z různých krabičkových diet na jeden celý den.

Snídaně:

Pomazánka z červené řepy s celozrnným chlebíčkem a zeleninou.

Svačina:

Tvaroh s višněmi a celozrnnými sušenkami.

Oběd:

Krůtí steak se zelím a bramborovým knedlíkem.

Svačina:

Olivový cottage sýr a celozrnné tyčinky.

Večeře:

Kuřecí salát s avokádem a opečeným toastem.

Je potřeba doplnit krabičkovou dietu pohybovou aktivitou?

Pohybová aktivita není při krabičkové dietě podmínkou, avšak rozhodně nebude na škodu. Krátká procházka v přírodě, případně ráno do práce, nejenže zrychlí metabolismus, ba co víc, pobyt na čerstvém vzduchu prospěje i vaší psychice. Také si zlepšíte fyzickou kondici a postupně vyformujete postavu.

Závěr

Každá dieta má své výhody a nevýhody. Totéž platí i pro krabičkovou dietu. Ta vám sice ušetří čas, ale vaši peněženku rozhodně šetřit nebude. Jaký máte názor na ceny a kvalitu krabičkových diet vy? Máte s nějakou pozitivní zkušenost nebo si myslíte, že jsou pouze marketingovým tahem?

Zdroje:

(1) The “Box” Diet Review | Try it or Not? Dostupné na:  https://bodymedia.com/the-box-diet-review-try-it-or-not/

(2) ŠMÍDOVÁ S. Krabičková diéta. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/apxpj/BP-Krabickova_dieta.pdf

(3) KUNOVÁ, V. Výživa při redukčních dietách. Dostupné na: http://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2016/06/SPV_seminar_diety_02.pdf

Rate this post
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

1 komentář

  1. Za mě určitě účinný způsob kdy se mi podařilo konečně trvale zhubnout. S krabičkovou dietou jsem začala před rokem a půl. S menšími přestávkami jsem si ji objednávala u zdravého stravování kde jsem vyzkoušela dva stravovací programy Pro zdraví a Fit, oba chutné. Je to přeně tak jak píšete v článku, že krabičková dieta ukáže cestu jak se stravovat zdravě a kriticky zhodnotit svůj předchozí jídelníček. Už vím kde jsem dělala největší chyby a skrze krabičky vím jak se správně a zdravě stravovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..