DOPLŇKY STRAVY ZDARMA |
---|
▶️ ▶️ Nejprodávanější omega-3 zdarma a ještě lepší! ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Přípravek pro zdravé klouby zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora mužnosti - měsíční balení zdarma ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Zdarma přírodní doplněk pro udržení zdravé prostaty ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Vyzkoušejte zdarma prémiový vápník z mořských řas ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora zdravé hladiny cholesterolu zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Kolagen 2. typu na klouby zdarma ◀️ ◀️ |
Sezónní potraviny se v současnosti těší velkému zájmu výživových odborníků i běžných strávníků, kteří chtějí jíst dobře a zdravě. Mezi letními sezónními potravinami najdeme i drobné bobulky angreštu a rybízu. Jsou dokonce tak drobné, že se často přehlíží. A je to škoda! Angrešt a rybíz, tradiční ovoce českých zahrádek, svými nutričními vlastnostmi často předčí i dovážené exotické speciality. Navíc se dá snadno zpracovat a hodí se i ke konzervování. Nezapomínejte na ně! Jsou nenáročné na pěstování a mají chuť léta.
Obsah článku:
Angrešt – srstka obecná
Plody angreštu u nás dozrávají v letních měsících, po celém Česku bez větších potíží. Celá rostlina angreštu – srstky obecné v našich klimatických podmínkách skvěle prospívá, a to i v nejvyšších polohách. Pochází totiž ze severu, a tak je nadmíru otužilá. Původně šlo o divoký rostoucí keř se zelenými bobulemi, dnes si můžeme pořídit mnoho variací kulturních odrůd s bobulemi různých tvarů a barev. Podle barvy slupky bobulí rozlišujeme zelenoplodý, běloplodý, žlutoplodý a červenoplodý angrešt. Právě bobule angreštu jsou to, co nás zajímá, ačkoli v lidovém léčitelství se využívají i listy angreštu.
Čaji z listů angreštu jsou připisovány protizánětlivé a zklidňující vlastnosti.
A jak je to s těmi plody? Kvůli obsahu kyseliny vinné, jablečné a citronové mají sice kyselou chuť, ale obsahují také množství ovocného cukru, rychlý zdroj energie.
Bobule angreštu jsou hodnotným zdrojem vitamínu C, který posiluje imunitu. Obsahují však i vitamín E, spojovaný s krásnou pokožkou nebo vlasy. Angrešt obsahuje i některé vitamíny skupiny B a další mikronutrienty. Cenní se i pro vysoký obsah pektinu, rozpustné vlákniny, která v zažívacím traktu funguje jako očistný kartáč. Angrešt je tak přírodním prostředkem detoxikace, zapadne do detoxikačního jídelníčku. Hodí se na hubnutí, ale bobulky můžete zobat kdokoliv, koho zajímá zdravý jídelníček. Angrešt pomáhá při nechutenství. Napomáhá zdravému trávení, podporuje střevní peristaltiku a zdravé složení střevní mikroflóry.
10 důvodů, proč jíst angrešt
- Obsahuje vitamín C, vitamín E a malý podíl vitamínů skupiny B.
- Obsahuje prospěšné minerály, především křemík.
- Je zdrojem nenasycených mastných kyselin.
- Je prospěšný i díky obsahu pektinu (rozpustné vlákniny).
- Podporuje trávení, působí proti zácpě.
- Zlepšuje metabolismus tuků.
- Napomáhají detoxikaci – vylučování škodlivin ven z těla.
- Pomáhá při anémii a vysokém krevním tlaku.
- Působí močopudně. Je prospěšný ledvinám a močovým cestám.
- Pomáhá s odvodněním.
Rybíz – meruzalka červená
Rybíz, lidově nazývaný také víno svatého Jana, pochází ze subtropického pásma. Jeho plody jsou typicky sytě červené, ale známe i černý, bílý, žlutý nebo růžový rybíz. Pěstování rybízu je snadné, obdobně jako je tomu u angreštu. Stejně jako angrešt se i rybíz využívá v lidovém léčitelství.
Čaj z listů rybízu podporuje trávení, pomáhá při nejrůznějších trávicích potížích.
A bobulky rybízu? Ve svém složení nabízejí vitamíny a minerály, které často v organismu působí jako antioxidanty. Jsou prospěšné pro regeneraci a obnovu buněk.
8 důvodů proč jíst rybíz
- Rybíz obsahuje vitamín C.
- Je také zdrojem provitamínu A, vitamínů skupiny B a pektinu.
- Obsahuje minerální látky jako je železo, hořčík a mangan.
- Díky svému složení rybíz prospívá kráse vlasů a pleti.
- Povzbuzuje činnost imunitního systému.
- Funguje jako antioxidant.
- Povzbuzuje střevní peristaltiku.
- Podporuje krvetvorbu.
Angrešt + rybíz = josta
Křížením angreštu a černého rybízu vznikla josta, která je stejně jako rybíz bez trnů. Bobulky josty jsou tmavé, velikostí bližší angreštu. Nabízejí zajímavou sladkokyselou chuť a široké využití obdobně jako u rybízu či angreštu. Přestože je angrešt i rybíz na pěstování nenáročný, josta je snad náročná ještě méně. Roste téměř všude a všude také s úspěchem plodí a dozrává.
Plody josty obsahují vitamíny a minerální látky. I tyto bobulky prospívají zažívacímu traktu a detoxikaci. Listy z josty podporují trávení a metabolismus.
Angrešt, rybíz nebo josta – využití v kuchyni
Jak angrešt, tak rybíz i josta chutnají jen tak, dají se zobat přímo z keříku. Ale najdou využití i v kuchyni. Ozdobí nejrůznější sladké dezerty, moučníky nebo mléčné výrobky. Uplatňují se jako náplň mnoha koláčů a buchet. Budou chutnat i v podobě šťáv či smoothies. Hodí se i pro přípravu přírodního vína.
Bobule angreštu, rybízu a josty jsou vhodné k zamrazování. Dají se kompotovat, skvěle chutnají i jako marmeláda, džem, želé nebo sirup. Jejich výhodou je to, že díky vysokému obsahu pektinu želírují i bez přídavných látek. S želírováním pomohou i ve směsích s ovocem, které má nižší podíl pektinu.
Recept: Domácí marmeláda bez chemie
Vyberte si jen naprosto zdravé ovoce. Základem je čistota, nejenom ovoce, ale také použitého nádobí a skleniček.
Běžně se na marmelády doporučuje 1 kg cukru na 1 kg ovoce, u kyselého ovoce i více. To necháváme na vašich preferencích. Nějaký cukr je však v marmeládě nutný, protože funguje jako konzervant.
Želírovací cukr můžete v případě angreštu, rybízu a josty vynechat. Vaše domácí marmeláda se bez éček obejde a o želírování se postará pektin z ovoce.
Jak na marmeládu? Tady je návod!
Připravte si šťávu z ovoce (angrešt, rybíz, josta). Nejdříve ji krátce povařte, do horké šťávy následně přidejte cukr (cca 1 kg cukru na 1 kg ovoce) a vařte do zhoustnutí. Poté marmeládu ihned přelijte do čistých sklenic a zašroubujte víčko. Sklenice obraťte dnem vzhůru, obrácené by měly být do té doby, než vychladnou. Marmeládu není nutné dále zavařovat, ale pro delší trvanlivost ji zavařit můžete.
Recept: Domácí limonáda z rybízu, angreštu a josty
Také domácí limonáda se obejde bez éček. Nemusíte ji ani vařit, tak si zachová maximum cenných vitamínů. Vydrží kratší dobu, ale je tak chutná, že to u vás doma určitě nebude problém.
Můžete využít jenom rybíz, zkombinovat různé barvy kuliček rybízu, ale klidně můžete přidat i bobule angreštu nebo josty.
Na 1 kg ovoce bude třeba 1 kg cukru a 1 litr vody, navíc šťáva ze 2 citronů.
Jak na to?
- Nejdříve oberte rybíz ze stopek a omyjte ho spolu s dalším ovocem. Ovoce mírně promačkejte s cca 250 g cukru a nechte ho stát asi hodinu v ledničce, pustí šťávu.
- Mezitím si připravte cukrový sirup ze zbytku cukru a vody. Za míchání vařte vodu s cukrem tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Cukrový sirup nechte vychladnout.
- Ovoce uleželé z ledničky důkladně rozmačkejte. Směs propasírujte přes sítko. Čistou ovocnou šťávu smíchejte s cukrovým sirupem a šťávou z citronů.
- Před podáváním limonádu ještě nařeďte vodou, dozdobte bobulky rybízu a kolečkem citronu.
Zajímají vás další letní recepty? Tady jsou:
- Meloun a melounové recepty, které zpestří vaše léto
- Hitem léta jsou studené polévky. Vyzkoušejte naše recepty!
- 8 báječných letních receptů: netradiční zeleninové saláty
Další letní tipy hledejte na našem blogu, např.:
- Lehký letní jídelníček
- Detox lednice – vyhoďte toxické jídlo, léto bude krásnější
- 7 tipů na chladivé potraviny, které v létě jistě přijdou vhod
- Jak zvládnout dovolenou bez trávicích obtíží? My to víme!
- Tipy pro zdraví v horkých letních dnech. Aby bylo léto, jak má být…
- Jak si užít dovolenou a nepřibrat? Stačí znát pár pravidel
- 3 věci, které vám zřejmě chybí v kufru na dovolenou. A je to škoda!
- Zácpa může pokazit celou dovolenou. Jak se jí bránit?
Přehled použitých zdrojů
- http://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/angrest-a-zdravi-na-vysoky-tlak-i-detoxikaci/
- http://www.bylinkyprovsechny.cz/ovoce-zelenina/ovoce/1152-angrest-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani
- http://www.bylinkyprovsechny.cz/ovoce-zelenina/ovoce/1210-rybiz-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-skudci-nemoci-rybizu