Detoxikace v číslech

Není detox jako detox. Zatímco pro někoho znamená detoxikace radikální půst, pro dalšího může představovat očistnou bylinkovou kůru. Někdo jiný si zase pod detoxikací představí lymfatickou masáž, další příjemnou masáž s citrusovou esencí. Možností je celá řada.

Jisté je to, že detoxikace, přizpůsobená na míru konkrétnímu organismu, přijde vhod. Proč? Protože denně své tělo vystavujeme škodlivinám – nejenom prostřednictvím potravy, ale také vody, vzduchu nebo půdy. Toxiny obsahují i běžné věci kolem nás, hygienické prostředky, kosmetika, dokonce i některé dekorativní předměty v domácnosti.

Detoxikace, která znamená podporu detoxikačních orgánů a samočistících schopností lidského těla, je užitečná z mnoha důvodů. V tomto článku vám přinášíme konkrétní čísla, která hovoří pro detoxikaci. Zároveň pomohou osvětlit základní principy detoxikace.

Tady jsou!

Až 2/3 hmotnosti člověka tvoří voda.

Voda je základem života na Zemi a také základem každého organismu. Lidské tělo není výjimkou. Právě voda dle vědeckých výzkumů stojí za životní energií a mladistvým elánem. Voda je synonymem mládí. Zatímco tělo dospělého člověka tvoří ze 2/3 voda, u dětí je to ještě více. S věkem tento podíl naopak klesá, senioři tak ve svém těle mají vody méně.

Také vitalita je úzce vázána na vodu, a to doslova. Čísla hovoří nekompromisně: při ztrátě tekutin odpovídající pouhým 2 % tělesné hmotnosti, dochází ke ztrátě výkonnosti až o celých 20 %.

Ve vodě probíhá většina biochemických reakcí, včetně metabolických dějů a trávení. Voda je nezbytná pro činnost střev, jater, ledvin či lymfatického systému. Díky vodě dochází k vyplavování škodlivin z tkání, kde jsou uloženy. Díky vodě se také škodliviny finálně vylučují ven z těla.

Voda je klíčovým prvkem každé detoxikace. Ať má vaše detoxikace jakoukoliv podobu, vždy by měla zahrnovat také dostatek tekutin. Pokud detoxikaci postavíte na vodě, jistě vám prospěje.

Více se dozvíte v článku: Voda a detoxikace. Proč je voda tak důležitá?

Detox, detoxikace ledvin, vztahy

Až 75 % všech škodlivin prochází játry.

Játra jsou mnohdy opomíjená. Přitom jsou hlavním detoxikačním orgánem lidského organismu. Játry prochází většina látek, které se do těla dostanou zvenčí. Prochází jimi až 75 % všech škodlivin, které se v lidském organismu nachází. Odbourávají se zde škodliviny, neutralizují toxiny, rozpouštějí jedovaté látky tak, aby mohly být vyloučeny.

V každé chvíli probíhá v játrech tisíce složitých biochemických reakcí. Játra ovlivňují fungování celého lidského těla. Nejde jenom o detoxikaci. Tento unikátní orgán, který u dospělého člověka zpravidla neváží více než 1,5 kg, plní v těle více než 500 důležitých funkcí.

Jaterní tkáň má navíc mimořádnou schopnost regenerace. V játrech dochází k neustálé obnově buněk. Buňky zasažené toxiny nahrazují buňky nové. Dokonce až 50 % jaterní tkáně znovu doroste, pokud dojde k jejímu poškození.

Zajímá vás více o játrech? Podívejte se na náš další článek: Játra jako klíčový detoxikační orgán. Čím vás ohromí?

Ať chceme nebo ne, každá detoxikace je úzce propojena s játry. Vyplatí se játrům ulehčit tak, aby mohla pracovat na odbourávání toxinů. Pomůže lehká strava, dostatek vody, ale třeba také jaterní bylinky.

detoxikace a očista organismu
Potraviny, které jíme, mají zásadný vliv na čistotu organismu

Ledviny přefiltrují denně 150 litrů krve.

Každá ze dvou ledvin dospělého člověka váží asi 150 g a měří něco málo přes 10 cm. Přesto má v sobě asi mililion nefronů, kterými neustále protéká krev, aby se zde čistila od škodlivin. Každou minutu ledvinami proteče asi 1,2 litru krve, každý den je to neuvěřitelných 150 litrů. Tzv. primární moč dále prochází systémem kanálků, kde probíhá zpětné vstřebávání živin a vody. Až finální moč je spolu se škodlivinami odváděna do močovodu a odtud ven z těla.

Ledviny jsou nejenom významným vylučovacím orgánem, ale mají i celou řadu dalších funkcí. Mj. produkují hormony regulující krevní tlak, produkci červených krvinek nebo hladinu vápníku v organismu. Dle východní medicíny souvisí fungování ledvin s činností mnoha dalších orgánů a soustav lidského těla, dokonce ovlivňuje i samotnou osobnost člověka.

Základním předpokladem správného fungování ledvin je dostatek vody. Ledvinám také prospějí močopudné detoxikační bylinky (vojtěška, lichořeřišnice, vrbovka, kopřiva, petržel aj.), zelené potraviny s obsahem chlorofylu nebo antioxidanty. Detoxikace ledvin souvisí i s detoxikací psychickou, jde také ruku v ruce s hlubokým dýcháním.

O ledvinách, funkci a detoxikaci ledvin pojednává samostatný článek: Detoxikace se týká i ledvin. Jak na to?

Tenké střevo je dlouhé až 5 metrů.

Tlusté střevo dospělého člověka měří 1 – 2 metry, tenká až 5 metrů. S celkovými 7 metry jsou střeva největším orgánem lidského těla. Jejich vnitřní plocha přitom zaujímá velikost tenisového kurtu.

Ve střevech se nachází 80 % imunitního systému člověka. Sliznice tlustého střeva je nejvýznamnějším obranným systémem těla. Je přitom tvořena miliardami mikroorganismů, které spolu existují ve vzájemné rovnováze. Pokud dojde k narušení této rovnováhy, odráží se to v oslabené imunitě i mnoha zdravotních problémech. Zdravou střevní mikroflóru lze podpořit zvenčí prostřednictvím probiotik a prebiotik.

Na správném fungování střev se odráží konzumace zdravých potravin, zejména dostatečný příjem vlákniny a tekutin. Střevům prospívá i pohyb a psychická pohoda.

Další informace najdete v našich dalších článcích:

Žena v přírodě, zdravé trávení

Žaludeční šťáva obsahuje 99 % vody.

…někdy obsah vody v žaludeční šťávě tvoří více než 99% podíl. Přesto je obsah žaludku silně kyselý, dokonce tak kyselý, že žaludeční stěnu musí před poleptáním chránit silná sliznice. Ve složení žaludeční šťávy najdeme také kyselinu chlorovodíkovou, právě ta stojí za kyselým prostředím v žaludku.

Žaludek je středem trávicí soustavy a dle východního pojetí je také sídlem lidské mysli. Stejně jako jinde, je i v žaludku ideálním stavem rovnováha, rovnováha mezi kyselinami a zásadami. Stejně jako pro trávení a metabolismus, i pro dokonalé fungování žaludku je důležitá zdravá životospráva a jídelníček.

Pokud půjde o krátkodobé překyselení žaludku, přijdou vhod například banány, meruňky, ovesné vločky, také vojtěška, petržel, jilm, zázvor či minerální jíl.

Zajímá vás více? Podívejte se na náš článek: Kyselinová lázeň uvnitř lidského těla. Co všechno ne/víte o žaludku?

 

Detox, detoxikace v číslech

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.