DOPLŇKY STRAVY ZDARMA |
---|
▶️ ▶️ Nejprodávanější omega-3 zdarma a ještě lepší! ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Přípravek pro zdravé klouby zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora mužnosti - měsíční balení zdarma ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Zdarma přírodní doplněk pro udržení zdravé prostaty ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Vyzkoušejte zdarma prémiový vápník z mořských řas ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora zdravé hladiny cholesterolu zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Kolagen 2. typu na klouby zdarma ◀️ ◀️ |
Detoxikace. Na jedné straně se s nějakou formou očisty těla setkáváme u východních nauk a alternativních léčebných systémů, ověřených tisíciletou tradicí, na druhé straně bývá detoxikace označována jako módní trend.
Ani výživoví specialisté se neshodnou na tom, co to vlastně detoxikace je a jak ji provádět co nejlépe. Faktem je, že detoxikace je individuální záležitostí, každému vyhovuje něco jiného, každý by si tak měl najít svůj vlastní způsob detoxikace.
Přitom stále platí, že žádný extrém není dobrý. Jistě není dobré lidské tělo dlouhodobě zahlcovat toxiny, stejně tak však není obecně žádoucí, aby tělo dlouhodobě strádalo omezeným jídelníčkem, dietou či dokonce půstem.
POKUD CHCETE RYCHLE DETOXIKOVAT TĚLO BEZ PŘEKÁŽEK, užívejte denně 1 odměrku zelené detoxikační směsi Blendea SUPERGREENS.
Klikněte a překvapí vás dlouhý seznam dalších zdravotních benefitů.
Obsah článku:
Detoxikace není hladovění
Pokud se na detoxikaci zeptáte některého z renomovaných výživových specialistů, pravděpodobně v první řadě upozorní na to, že v žádném případě není dobré hladovět.
Při hladovění tělu chybí energie, nemá k dispozici potřebné vitamíny a minerální látky ze stravy. To se odráží mj. ve sníženém metabolismu nebo změně psychiky.
Zajímáte se o to, jak funguje metabolismus? Chcete vědět, jak zrychlit metabolismus nebo předejít tomu, aby byl v útlumu? Všechny potřebné informace na vás čekají v našem dalším článku: Jak zrychlit metabolismus? Je to jednodušší, než si myslíte…
Ano, tušíte správně, hladovění není směrem ke zrychlení metabolismu, právě naopak. Hladovění může přinést celou řadu negativních následků, dokonce i nervozitu a podrážděnost. Detoxikace by přitom měla mít efekt opačný. Měla by probíhat v klidu a měly by ji provázet příjemné pocity. Proto je třeba si uvědomit, že detoxikace není hladovění.
Jistě, detoxikace obnáší změny v jídelníčku, to však neznamená, že by detoxikační jídelníček nemohl být bohatý a pestrý. „Detoxikace je drastická, případně nudná a jednotvárná“ – to je jeden z největších mýtů, které kolem detoxikace panují (více se dozvíte v článku: 3 největší mýty kolem detoxikace).
Výživoví experti radí: „detoxikujte rozumně“
Známá výživová poradkyně a lékařka MUDr. Kateřina Cajthamlová se pro server Lidovky.cz vyjádřila k detoxikaci takto: „Tělo má samočistící schopnost, o očistu se samo postará“/1/. Obdobný názor má i nutriční terapeutka Mgr. Jitka Laštovičková. Ta na serveru Vím co jím odpovídá na dotaz ohledně detoxikace: „Naše tělo se škodlivin zbavuje různými způsoby, není třeba se speciálně detoxikovat – ale vhodným a zdravým složením jídelníčku můžeme docílit toho, že nebudeme organismus zbytečně zatěžovat negativními látkami nebo přemírou tuků či jednoduchých cukrů“.
Mgr. Jitka Laštovičková doporučuje v rámci podpory detoxikace vynechat potraviny s velkým množstvím tuku, smažené pokrmy, potraviny s vysokým podílem soli a přidaného cukru nebo fast food. Varuje před alkoholem. Také radí vyhýbat se sladkostem a cukrovinkám, které jsou sice energeticky bohaté, ale z nutričního hlediska jsou velmi slabé/2/.
Trápí vás chutě na sladké? Často vás honí mlsná? Nevíte si se svými nezdravými chutěmi rady? Pak je pro vás jako stvořený náš článek: 5 kroků, kterými přelstíte nezdravé chutě.
Detoxikace: zakázané potraviny
Nejenom nutriční expertka Mgr. Jitka Laštovičková, také další odborníci a odborné texty se víceméně shodují v tom, co není při detoxikaci vhodné. Seznam „zakázaných potravin“ lze dohledat například i na serveru Fitweb/3/. Vypadá zhruba takto:
- maso, zejména červené
- masné výrobky, uzeniny
- polotovary, instantní pokrmy
- slané brambůrky, slané oříšky apod.
- čokoláda a jiné cukrovinky
- potraviny s obsahem pšenice
- mléko, tučné mléčné výrobky, vejce
- cukr, sůl, umělá dochucovadla
- sirupy, šumivé nápoje, limonády
- káva, černý čaj
- alkohol
Stravovací návyky nelze změnit ze dne na den. Pochopitelně není ani možné ihned vyřadit z jídelníčku všechny zakázané potraviny. Postupnými kroky však lze docílit lehčího a zdravějšího stravování. Pokud jde o detoxikaci, pokuste se vyloučit z jídelníčku alespoň „největší zabijáky detoxikace“. Možná se to nepovede, nerezignujte však na detoxikaci kvůli jednomu prohřešku. Snažte se zmiňovaným zabijákům vyhýbat co nejvíce. Každá snaha se cení.
A o které zabijáky detoxikace vlastně jde?
Tady jsou tři největší zabijáci detoxikace.
Fast food
Jídlo v rychlém občerstvení, tzv. fast food je dostupné takřka okamžitě, můžete si ho odnést přímo v ruce a sníst ho téměř kdekoli. Tato charakteristika může sice znít lákavě, ale z hlediska stravování na ni není nic prospěšného.
Jíst se má v klidu. Jinak ohrožujeme přinejmenším svůj žaludek. Rada babiček i současných lékařů s ohledem na žaludek a trávení zní: „Nehltejte, dejte jídlu čas“ (tuto radu a další praktické informace najdete v článku: Babské rady na bolavý žaludek).
Pokud jde o fast food, často se jedná o smažené, tučné, příliš slané pokrmy s množstvím dochucovadel a umělých přísad. Fast food nezřídka představuje jídlo z polotovarů, rychlovky z nepříliš kvalitních surovin. To vše by mělo být v rámci detoxikace tabu.
Alkohol
Největším detoxikačním orgánem jsou játra. Právě v játrech dochází k neutralizaci celé řady škodlivých látek, právě v játrech dochází také k odbourávání alkoholu.
Pokud se játra věnují odbourávání alkoholu, mají méně prostoru na další detoxikační procesy. Pokud ulevíte játrům, podpoříte tím také detoxikační procesy.
Chcete o játrech vědět více? Máme pro vás článek: Játra jako klíčový detoxikační orgán. Čím vás ohromí?
V rámci detoxikace byste měli alkohol zcela eliminovat, uvažujete-li o zdravém jídelníčku, dle slov výživové expertky Jitky Laštovičkové si můžete občas malou dávku alkoholu dát. „Nejvhodnější je vinný střik, příp. sklenka vína či malé pivo. Víno je vhodnější spíše suché nebo polosuché, to platí i pro sekt nebo šampaňské. Víno může být červené i bílé,“ radí Jitka Laštovičková na serveru Vím co jím/4/.
Sirupy a limonády
Přestože je pitný režim při detoxikaci nanejvýš důležitý, sladké sirupy ani limonády vhodné nejsou. Nejsou tekutiny jako tekutiny. Nejlepší tekutinou je voda, čistá, pramenitá, příp. kohoutková (přefiltrovaná nebo odstátá). Sirupy jsou plné prázdných kalorií a cukru, který detoxikaci více škodí, než pomáhá. Cukrem jsou nabité limonády, ovocné džusy a nektary, které navíc ukrývají i umělá aromata, barviva, konzervanty a jiné syntetické přísady. Tyto nápoje proto při detoxikaci vynechte.
Pokud nechcete pít pouze čistou vodu, můžete jí dodat chuť a vůni prostřednictvím čerstvě vymačkané ovocné šťávy nebo bylinek.
Zabijáci vs. pomocníci
Mezi pokrmy, potravinami i nápoji najdeme takové, které detoxikaci škodí. Existují však i takové, které detoxikaci podpoří. Věnujeme se jim například v sérii článků:
Pokud jde o nápoje, tipy na očistné nápoje najdete třeba v článcích:
- 5 detoxikačních nápojů, které připravíte během okamžiku
- Máme pro vás úžasné recepty na detoxikační smoothies!
- Citron nebo jablečný ocet pomůžou při detoxikaci. Víme jak!
Přehled použitých zdrojů:
- /1/ http://relax.lidovky.cz/jarni-ocista-detox-telu-spise-uskodi-rika-cajthamlova-pfr-/zdravi.aspx?c=A130307_153033_ln-zdravi_mc
- /2/ http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/poradna/jak-jist-zdrave/Detoxikace__s692x9868.html
- /3/ http://www.fitweb.cz/clanky/stihla/457733-detox-dieta-na-7-dnu
- /4/ http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/poradna/jak-jist-zdrave/Zdrave-stravovani-a-alkohol__s692x9900.html