3 tipy pro zimní jídelníček, který podpoří vaše hubnutí

Většina z nás je skálopevně přesvědčena, že s novým rokem dodrží své nejsmělejší plány a bude žít zdravěji. Ještě stále jsme plni nadšení z nového roku a nové šance udělat něco se svým zdravím, krásou a postavou. Mnoho lidí se po novém roce pustí s velkou vervou do hubnutí a cvičení, bohužel mnohdy bez reálné šance na výsledky. Proč? Protože to zimní hubnutí je ještě náročnější než jakékoliv jiné. Zdravá strava v zimě a zimní jídelníček vypadá jinak, než jsme zvyklí.

Chcete-li ve svém hubnutí a snahách o zdravější stravování letos skutečně uspět, budou se vám hodit naše tipy. Tady jsou.

 

1. Vybírejte si potraviny, které povzbudí metabolismus

Lidský organismus v létě funguje pomaleji než v létě. Příroda spí, stejně jako se některá zvířata ukládají k zimnímu spánku i člověk je v útlumu. V útlumu je také metabolismus, proto přijdou vhod potraviny, které metabolismus povzbudí. A není to jenom kvůli hubnutí, je to i kvůli zahřívání. Aby lidské tělo bylo aktivní, potřebuje určitou teplotu. V zimě je přirozeně zima, a tak je potřeba něco pro zahřátí. Zahřát tělo a povzbudit organismus přitom dokážou vybrané druhy potravin.

zahřívací potraviny - chlli

Vyhlášený výživový expert Martin Škába pro server Doktorka.cz vysvětluje, že každá potravina má buď zahřívací, ochlazovací nebo neutrální efekt. A v zimním jídelníčku zapadnou pochopitelně ty zahřívací stejně tak jako se ty ochlazovací potraviny hodí do jídelníčku letního.

Dle studie v magazínu European Journal of clinical Nutrition mohou některé potraviny zrychlit metabolismus o 5 – 15 %. To souvisí také s oním zahřívacím efektem, v organismu se zvyšuje teplota, a s ní se zrychluje také spalování a množství spálených kalorií.

Obecně mezi zahřívací potraviny patří především ty s vysokým podílem bílkovin a také specifické koření jako je zázvor, skořice, kari, chilli, pepř, hřebíček, badyán, fenykl, kmín nebo tymián.

 

Zahřívací potraviny

  • rýže, jáhly, pohanka
  • luštěniny (fazole, čočka, hrách, cizrna, sója)
  • ořechy a semínka, celozrnné potraviny
  • vejce, máslo a jiné tuky
  • tučné sýry (plísňové, kozí, ovčí)
  • kuřecí, skopové, jehněčí maso
  • kachna, husa, tučné ryby (losos, úhoř, makrela)
  • sušené ovoce (křížaly, švestky, hrušky, meruňky, datle, fíky)
  • kořenová zelenina, křen, česnek, cibule
  • zahřívací koření
  • kakao, černý čaj, rooibos

 

Co jíst pro zahřátí?

Ať již se snažíte o hubnutí anebo ne, vždy by v zimě měla převládat tepelně upravená jídla, a to i k snídani. Ideálním pokrmem jsou polévky nebo různé obilninové kaše. Teplé by měly být i mléčné nápoje, které patří mezi ochlazující potraviny. Vhodně se dají doplnit i zahřívacím kořením.

Hrachová polévka
Hrachová polévka – jako stvořená pro zimní jídelníček

 

2. Zelenina se do zimního jídelníčku hodí, ale ne čerstvá

Mezi ochlazujícími potravinami najdeme i mnoho druhů ovoce a zeleniny. Samozřejmě i v zimě lidské tělo potřebuje vitamíny, minerály nebo vlákninu, kterou hojně najdeme právě v ovoci a zelenině. Vyplatí se však sahat spíše po sušeném ovoci a vybraných druzích zeleniny jako je mrkev, celer, tuřín, pastinák, červená řepa, zelí apod.

Čerstvou zeleninu raději v zimě nahraďte zeleninou vařenou v páře, pečenou, krátce osmahnutou nebo kvašenou zeleninou. Můžete vyzkoušet třeba japonskou miso polévku, která má původ ve fermentovaných sójových bobech, sušených řasách, rybách a houbách. Je bohatým zdrojem probiotik a vitamínu B12.

Také česká specialita kysané zelí funguje jako hodnotný zdroj bioaktivních látek a představuje nadmíru zdravou ingredienci zimního jídelníčku.

 

Proč v zimě jíst kysané zelí?

  • Je bohatým zdrojem vlákniny, ale také vitamínů skupiny B nebo probiotických kultur.
  • Podporuje metabolismus, zlepšuje trávení a činnost orgánů trávicí soustavy.
  • Obnovuje střevní mikroflóru, pozitivně působí na střevní sliznice, a tím i celkovou imunitu.
  • Má příznivý vliv na krvetvorbu, harmonizuje hladinu cukrů a tuků v krvi.
  • Působí močopudně, podporuje očistu a detoxikaci organismu.
  • Díky obsaženým látkám je užitečné pro činnost nervového systému, posiluje nervy, pomáhá proti stresu a nespavosti.

Pro své složení a účinky se kysané zelí řadí mezi české superpotraviny. Jako superpotravinu ho vyzdvihuje i výživový specialista Martin Škába /zdroj/.

 

3. Přísná dieta ani detox nejsou v zimě to pravé ořechové

Po hodování, které jste si jistě dopřáli se svátky na konci roku, se vyplatí v jídle střídmost. Je dobře, pokud nechcete s novým rokem pokračovat tak, jak jste skončili v tom předešlém. Na druhé straně vyžaduje každá změna svůj čas, zdravé hubnutí je hubnutí postupné.

Myslete také na to, že zimní jídelníček má zahřát, povzbudit a posílit organismus. Není tedy prostor na přísnou redukční dietu. Zahřívací potraviny, teplá jídla a nápoje vám v zimě jedině prospějí. Vaše cíle pomůžou naplnit i zdravé tuky.

Zimní jídelníček může být tučnější, a to v případě, že chcete zhubnout. Vyvarovat byste se však měli nadměrné konzumaci cukrů, polotovarů, instantních jídel a aditiv. I v zimě je prostor pro detoxikaci, která po svátcích jistě přijde vhod. Zimní detoxikace by však spoléhat spíše na příjem detoxikačních potravin než na zásadní omezování v jídelníčku. Inspirací může být náš seznam nejúčinnějších detoxikačních potravin, ze kterého vyberete ty zahřívací.

 

Pro zahřátí a zimní detox se hodí např.:

Rýžová kaše s kaki
Rýžová kaše s kaki – vyzkoušíte recept?

Zajímá vás zimní detoxikace?

Více se dozvíte v článku: Detoxikace à la zima. Zahřeje a povzbudí!

 

Myslete na lymfatický systém

Hubnutí a očista organismu je úzce propojena s lymfatickým systémem. Ten pro svoji činnost potřebuje teplo. Jak upozorňuje RNDr. Pavel Suchánek z pražského Institutu dietologie a výživy: „Lymfatický systém je při hubnutí velmi důležitý. Má vliv na naši aktivitu a únavu, udává rychlost regenerace, ale může také poukazovat na možná zranění a některá onemocnění v počínající fázi. Proto se s lymfou hodně pracuje zejména u sportovců.“/zdroj/

Pracujte se svoji lymfou i vy, dopřejte jí potřebné teplo prostřednictvím zahřívacích potravin, ale třeba i saunování a dalších wellness procedur.

Lymfu posílí speciální lymfatické masáže, ale prospěje jí také jakýkoliv pohyb, zvláště jóga nebo skákání na trampolíně.

Dopřejte si po novém roce něco příjemného. I hubnutí může být příjemné, když to vezmete za ten správný konec.

Přejeme hodně úspěchů!

 

8 NEJOBLÍBENĚJŠÍCH DETOXIKAČNÍCH RECEPTŮ A JÍDELNÍČKŮ

Po samostatných detoxikačních surovinách a potravinách se podíváme na ty nejsilnější detoxikační recepty a doporučené jídelníčky. Těchto 8 zaujalo čtenáře nejvíce, takže se určitě inspirujte a podpořte přirozenou detoxikaci.
Úžasné recepty na detoxikační smoothies
Základní principy vyváženého očistného jídelníčku
8 báječných letních zeleninových salátů
5 detoxikačních nápojů, které připravíte během okamžiku
Namíchejte si vlastní detoxikační čaj
5 receptů na zdravé domácí nanuky
Jídelníček pro povzbuzení metabolismu pomůže také zhubnout!
Zdravá strava - barevný jídelníček!

 

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..