12 nejoblíbenějších tablet a výživových doplňků na hubnutí

0

Existuje mnoho různých způsobů redukce hmotnosti. Lze k nim zařadit různé druhy tablet, léků a výživových doplňků. V kombinaci s jinými metodami hubnutí dokážou pomoci nebo usnadnit redukovat vaši hmotnost.

Účinkují na základě jednoho nebo více mechanismů:

  • Snižují pocit hladu a cítíte se více nasyceni, čímž přijímáte méně kalorií
  • Snižují vstřebávání živin, zejména tuků, čímž získáváte méně kalorií
  • Zvyšují spalování tuků, čímž dochází k většímu spalování kalorií

V následujícím přehledu uvádíme 12 nejoblíbenějších tablet a výživových doplňků pro redukování hmotnosti, které byly vědecky ověřeny.

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

1. Výtažek z Garcinie kambodžské

Garcinie kambodžská se stala velmi populární po celém světě po jejím prezentování v show Dr. Oz v roce 2012. Je to malé zelené ovoce dýňovitého tvaru. V kůži tohoto ovoce se nachází kyselina hydroxycitrónová (HCA). Ta tvoří podstatnou složku výtažku z Garcinie kambodžské, který je určen jako doplněk stravy pro redukci hmotnosti.

Způsob účinkování: Studie provedené na zvířatech prokázaly, že dokáže zpomalit v lidském těle enzymy, které produkují tuky, a zvyšuje hladinu serotoninu, čímž napomáhá snižovat nekontrolovatelnou chuť k jídlu. (1, 2.ověřený zdroj).

Účinnost: V jedné studii byly porovnávány účinky Garcinie ve srovnání s placebo efektem. Nedošlo k žádným rozdílům v hmotnosti nebo tělesném tuku v obou skupinách účastníků této studie. (3)

V přehledové studii provedené v roce 2012, která byla zaměřena na Garcinii kambodžskou, se zjistilo, že došlo k průměrné ztrátě tělesné hmotnosti přibližně ve výši 0,88 kg během období několika týdnů. (4)

Vedlejší účinky: Nebyly zaznamenány žádné vážné vedlejší účinky a pouze někteří účastníci této studie uváděli mírné zažívací a trávicí potíže.

Shrnutí: Přestože Garcinie kambodžská může přispět k mírnému snížení tělesné hmotnosti, tyto účinky jsou velmi malé, dokonce nemusí být postřehnutelné.

2. Hydroxycut

Hydroxycut je známým na trhu již více než deset let a v současné době patří mezi nejpopulárnější výživový doplněk pro redukci hmotnosti na světě. Je několik různých typů hydroxycutu, ale nejčastěji se však využívá jednoduchý název „Hydroxycut.“

Způsob účinkování: Obsahuje několik složek, mezi které patří kofein a některé rostlinné výtažky, které působí na redukci tělesné hmotnosti.

Účinnost: Studie uvádí, že došlo ke ztrátě váhy v hodnotě 9,5 kg během období 3 měsíců. (5).

Vedlejší účinky: U osob citlivých na kofein může dojít k výskytu pocitů úzkosti, nervozity, chvění, nevolnosti, průjmu a podrážděnosti.

Shrnutí: Existuje však pouze jedna studie týkající se tohoto doplňku stravy a nejsou k dispozici žádné údaje o dlouhotrvajících účincích. Proto je potřeba provést rozsáhlejší výzkumy, které zjistí reálné účinky Hydroxycutu.

3. Kofein

Kofein patří mezi nejrozšířenější psychoaktivní látky na světě. (6. ověřený zdroj)

Nachází se přirozeně v kávě, zeleném čaji a tmavé čokoládě, přidává se do mnoha průmyslově zpracovaných potravin a nápojů.

Kofein je velmi dobře známý na podporu metabolismu a přidává se velmi často do komerčních výrobků pro redukci hmotnosti.

kofein v kávě
Kofein napomáhá redukci hmotnosti

Způsob účinkování: Krátkodobé studie prokázaly, že kofein může zvýšit podporu metabolismu v hodnotě 3 až 11% a také může zvýšit spalování tuků až o 29%. (7. ověřený zdroj, 8. ověřený zdroj, 9, 10)

Účinnost: V některých studiích se uvádí, že u lidí může kofein mírně působit na redukci tělesné hmotnosti. (11. ověřený zdroj, 12. ověřený zdroj)

Vedlejší účinky: U některých lidí mohou velké dávky kofeinu způsobovat pocity úzkosti, nespavost, nervozitu, podrážděnost, nevolnost, průjem a jiné příznaky. Kofein je také návykový a může snížit kvalitu vašeho spánku.

Nedoporučuje se užívat náhradní doplňky stravy nebo tablety s obsahem kofeinu. Nejlepším zdrojem kofeinu je kvalitní káva a zelený čaj, které mají vzhledem k obsahu antioxidantů prospěšné zdravotní účinky.

Shrnutí: Podpůrné účinky kofeinu na metabolismus a zlepšení spalování tuků mají pouze krátkodobý charakter. Může dojít také k vývoji tolerance na jeho účinky.
šálek kávy
šálek kávy

4. Orlistat (Alli)

Orlistat patří mezi farmaceutické léčivo, které je známé pod názvem Alli jako volně prodejný lék a Xenical, který je vázán na lékařský předpis.

Způsob účinkování: Tyto tablety na redukci hmotnosti jsou založeny na tom, že zpomalují rozpad tuků ve střevě, čímž se získává méně kalorií z tuků.

Účinnost: V rozsáhlých 11 přehledových studií se uvádí, že Orlistat může snížit tělesnou hmotnost až o 2,7 kg v porovnání s placebo efektem. (13. ověřený zdroj)

Ostatní prospěšné účinky: Orlistat má mírné účinky na snížení krevního tlaku a jak se uvádí v jedné studii, redukuje riziko vzniku diabetes typu 2 až o 37%. (14. ověřený zdroj, 15. ověřený zdroj)

alli orlistat tablety na hubnutí
Zdroj: Flickr.com

Vedlejší účinky: Tento lék má mnoho vedlejších účinků na trávicí systém, včetně odlišné konzistence stolice, přílišného množství tuků ve stolici, nadýmání, častého vyprazdňování a tyto symptomy lze velmi obtížně kontrolovat. Také může přispívat k deficitu vitamínů rozpustných v tucích, jakými jsou vitamíny A, D, E a K.

Během užívání Orlistatu se obvykle doporučuje nízkotučná dieta, aby došlo k minimalizování jeho vedlejších účinků. Nízkosacharidová dieta (bez léků) se ukázala za stejně efektivní. (16)

Shrnutí: Orlistat, který je známý jako Alli nebo Xenical, může redukovat množství tuků, které se absorbují z potravy, a pomáhá redukovat tělesnou hmotnost. Má mnohé vedlejší účinky, přičemž některé jsou dost nepříjemné.

5. Malinové ketony

Malinové ketony jsou látky, které se nacházejí v malinách a způsobují jejich výraznou vůni. K redukci tělesné hmotnosti se využívá syntetická tabletová forma malinových ketonů.

maliny
Maliny

Způsob účinkování: V izolovaných tukových buňkách potkanů zvýšily malinové ketony rozklad tuků a také zvýšily úroveň hormonu adiponektinu, který se dává do souvislosti se ztrátou tělesné hmotnosti. (17. ověřená studie)

Účinnost: Dosud nebyla provedena žádná studie o účincích malinových ketonů na lidský organismus, ale v jedné studii provedené u potkanů se uvádí, že nadměrné dávkování redukovalo hmotnost. (18. ověřený zdroj)

Vedlejší účinky: Mohou způsobit říhání, které má typickou vůni malin.

Shrnutí: Jelikož nejsou k dispozici žádné studie provedené na lidech, není potvrzeno, že malinové ketony mohou u lidí přispět ke ztrátě tělesné hmotnosti. Studie provedená u potkanů prokázala, že jsou účinné ve vysokých dávkách.

6. Výtažky ze zrn zelené kávy

Zelená káva jsou obyčejná kávová zrna, která nebyla ještě upražená. Obsahuje 2 látky – kofein a kyselinu chlorogenovou, které pomáhají redukovat hmotnost.

zelená káva
Zelená káva

Způsob účinkování: Kofein zvyšuje spalování tuků a kyselina chlorogenová pomalu rozkládá uhlohydráty ve střevě.

Účinnost: V některých studiích provedených u lidí bylo prokázáno, že výtažky ze zelené kávy pomáhají lidem redukovat jejich hmotnost. (19. ověřený zdroj, 20. ověřený zdroj)

V přehledu 3 studií se dospělo k závěrům, že tyto doplňky stravy snížily tělesnou hmotnost o více než 2,5 kg ve srovnání s placebo efektem. (21. ověřený zdroj)

Ostatní prospěšné účinky: Zelená káva může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a snížit krevní tlak. Obsahuje také velké množství antioxidantů. (22. ověřený zdroj, 23. ověřený zdroj, 24. ověřený zdroj, 25. ověřený zdroj)

Vedlejší účinky: Může mít stejné vedlejší účinky jako kofein. Kyselina chlorogenová, která je jeho součástí, může způsobit průjem a někteří lidé mohou být alergičtí na zelenou kávu. (26. ověřený zdroj)

Shrnutí: Zelená káva může mít účinky na mírnou ztrátu tělesné hmotnosti, ale nezapomínejte na to, že mnohé studie byly provedeny s komerčním sponzorováním.

7. Glukomanan

Glukomanan je typ vlákniny, která se nachází v rostlině zmijovec konjakový (elephant yam).

Způsob účinkování: Glukomanan absorbuje vodu a přeměňuje se na konzistenci podobnou gelu. „Usazuje se“ ve střevech a podporuje pocity nasycenosti, čímž dochází ke konzumaci menšího množství kalorií. (27)

Účinnost: 3 studie provedené u lidí prokázaly, že glukomanan ve spojení se zdravou výživou pomohl lidem redukovat jejich hmotnost až v hodnotě 3,6 – 4,5 kg během období 5 týdnů. (28. ověřený zdroj)

Ostatní prospěšné účinky: Glukomanan je vláknina, která vyživuje užitečné bakterie ve střevním traktu. Také snižuje hladinu cukru v krvi, cholesterol, triglyceridy a je velmi účinný proti zácpě. (29. ověřený zdroj, 30. ověřený zdroj, 31. ověřený zdroj)

Vedlejší účinky: Může způsobit nadýmání, plynatost, měkké složení stolice a také zasahovat do účinků některých orálních léčiv, která se zároveň užívají. Je velmi důležité užívat glukomanan se sklenicí vody asi půl hodiny před jídlem.

Shrnutí: Ve studiích se velmi často prokazuje, že vláknina glukomanan ve spojení se zdravou výživou může pomoci lidem redukovat jejich tělesnou hmotnost. Také pomáhá zlepšit hodnoty mnoha zdravotních ukazatelů.

8. Meratrim

Meratrim je relativní novinkou na trhu s doplňky stravy pro redukci hmotnosti. Představuje kombinaci 2 rostlinných výtažků, které mohou změnit metabolismus tukových buněk.

Způsob účinkování: Uvádí se, že zabraňuje zvětšování tukových buněk, snižuje množství tuků, které se získávají z krevního systému, a pomáhá spalovat zabudované tuky.

Efektivnost: Až dosud byla provedena pouze jedna studie týkající se meratrimu. Během ní se podrobilo 100 obézních lidí dietě s omezeným příjmem 2000 kalorií v kombinaci s meratrimem nebo placebo efektem. (32)

Po uplynutí 8 týdnů došlo k redukci hmotnosti ve skupině, která užívala meratrim o 5,2 kg a 11,9 cm v obvodu jejich pasu. Také došlo ke zlepšení kvality jejich života a k redukci hladiny cukru v krvi, cholesterolu a triglyceridů.

Vedlejší účinky: Nebyly uvedeny žádné vedlejší účinky.

Pro podrobnější přehled meratrimu si přečtěte tento anglický článek.

Shrnutí: V jedné studii bylo prokázáno, že meratrim měl účinek na redukci tělesné hmotnosti. Nicméně, je potřeba mít na mysli, že studie byla komerčně sponzorována a je potřeba provést mnoho dalších výzkumů v této oblasti.

9. Výtažek ze zeleného čaje

Zelený čaj patří mezi oblíbenou součást doplňků stravy pro redukci tělesné hmotnosti. Velké množství studií prokázalo, že zejména antioxidant EGCG, který zelený čaj obsahuje, pomáhá ve spalování tuků.

zelený čaj
Zelený čaj

Způsob účinkování: Extrakt ze zeleného čaje zvyšuje aktivitu hormonu norepinefrinu (noradrenalinu), který pomáhá ve spalování tuků. (33)

Efektivnost: Mnohé studie provedené u lidí prokázaly, že výtažek ze zeleného čaje může zvýšit spalování tuků a ztrátu tuků, zejména v břišní oblasti. (34. ověřený zdroj, 35. ověřený zdroj, 36. ověřený zdroj, 37)

Vedlejší účinky: Zelený čaj je obecně dobře tolerovatelný. Obsahuje určité množství kofeinu a může způsobit reakce, které jsou typické pro lidi citlivé na kofein.

Mimo jiné jsou všechny zdraví prospěšné účinky pití zeleného čaje stejné jako u výtažku ze zeleného čaje.

Shrnutí: Zelený čaj a výtažek ze zeleného čaje mohou mírně zvýšit spalování tuků a pomoci v redukci břišního tuku.

10. Konjugovaná kyselina linolová (CLA)

Konjugovaná linolová kyselina (CLA) patří již dlouhá léta mezi oblíbené výživové doplňky pro redukci tělesné hmotnosti.

Patří mezi „zdravé“ trans mastné kyseliny a nachází se přirozeně v některých tukových živočišných výrobcích, jakými jsou např. sýr nebo máslo.

Způsob účinku: Kyselina linolová redukuje chuť k jídlu, podporuje metabolismus a stimuluje rozkládání tuků v těle. (38. ověřený zdroj, 39. ověřený zdroj)

Účinnost: V hlavních přehledech 18 odlišných studií se uvádí, že kyselina linolová přispěla ke snížení hmotnosti asi o 0,1 kg za týden během období 6 měsíců. (40. ověřený zdroj)

Podle další přehledové studie z roku 2012 může kyselina linolová ve srovnání s placebo efektem přispět ke ztrátě asi 1,3 kg hmotnosti. (41. ověřený zdroj)

Vedlejší účinky: Kyselina linolová může mít vedlejší účinky na trávicí trakt a dlouhotrvající škodlivé následky s možností vzniku steatózy jater, inzulínové rezistence a zvýšeného zánětlivému procesu.

Shrnutí: Kyselina linolová je velmi účinným doplňkem stravy, ale může mít při dlouhodobém používání škodlivé následky. Kvůli malému množství ztráty tělesné hmotnosti není vhodné takovéto riskování.

11. Forskolin

Forskolin je extrakt z rostliny podobné mátě a má efektivní účinky pro redukci tělesné hmotnosti.

Způsob účinku: Uvádí se, že tato látka zvyšuje hladinu cAMP, která se nachází uvnitř buněk a ovlivňuje stimulaci spalování tuků. (42. ověřený zdroj)

Účinnost: V jedné studii provedené ve skupině 30 mužů s nadváhou a obezitou bylo zjištěno, že forskolin redukoval tělesný tuk a zvýšil svalovou hmotu, aniž by ovlivnil hodnotu tělesné hmotnosti. V další studii provedené ve skupině 23 obézních žen nebyly zjištěny žádné účinky. (43, 44. ověřený zdroj)

Vedlejší účinky: K dispozici jsou pouze minimální údaje o bezpečnosti tohoto doplňku stravy, stejně tak i rizika vedlejších účinků.

Shrnutí: Ve 2 menších studiích týkajících se forskolinu byly prokázány rozporné výsledky. Doporučuje se proto vyhnout se tomuto doplňku stravy, dokud se neuskuteční rozsáhlejší výzkumy.

12. Hořký pomeranč (synefrin)

Je to druh hořkého pomeranče, který obsahuje látku synefrin. Synefrin se dává do souvislosti s efedrinem, který je jednou z nejčastějších složek přítomných v různých tabletách na hubnutí.

hořký pomeranč synefrin
Hořký pomeranč

Způsob účinku: Synefrin má podobné mechanismy působení jako efedrin, ale je méně účinný. Může redukovat chuť k jídlu a výrazně zvýšit spalování tuků. (45. ověřený zdroj)

Účinnost: Bylo provedeno velmi málo studií týkajících se synefrinu, ale efedrin prokázal v mnoha studiích výraznou krátkodobou účinnost ve snížení tělesné hmotnosti. (46. ověřený zdroj)

Vedlejší účinky: Podobně jako efedrin, i synefrin může mít velmi vážné vedlejší účinky na srdečně-cévní systém. Také může dojít k závislosti.

Shrnutí: Synefrin je poměrně silný stimulant a pravděpodobně účinný při hubnutí v krátkodobém horizontu. Pozor na vedlejší účinky, proto by se měl užívat velmi opatrně.
Tip ke čtení: Prohlédněte si další recenze tablet na hubnutí.

Tablety na hubnutí na lékařský předpis

Na trhu je dostatek velmi účinných tablet pro snížení tělesné hmotnosti, které jsou vázány na lékařský předpis. Mezi nejznámější patří Contrave, Belviq, Phentermine a Qsymia.

Podle nedávné studie provedené v roce 2014 bylo prokázáno, že tablety pro snížení tělesné hmotnosti nejsou tak účinné, jak se dosud předpokládalo. V průměru pomáhají snížit tělesnou hmotnost v rozmezí 3 – 9% v porovnání s placebo efektem. (47)

Je potřeba mít na zřeteli, že těchto účinků můžete dosáhnout pouze ve spojení se zdravou a vyváženou stravou. Tablety na hubnutí pouze samy o sobě nejsou účinné a nejsou řešením pro zvládnutí obezity. Také nesmíme zapomínat na jejich vedlejší účinky.

vyvážená strava
Samotné tablety na hubnutí vám zhubnout nepomohou. Důležitá je vyvážená strava a pohyb.

Shrnutí nejdůležitějších informací

Jednoznačné prvenství z uvedených 12 možností získaly:

  • Ztráta hmotnosti: Glukomanan, CLA a Orlistat (Alli)
  • Zvýšená účinná podpora ve spalování tuků: Kofein a extrakt ze zeleného čaje

Je však potřeba vzít také v úvahu námitky proti Orlistatu, vzhledem k jeho nepříjemným vedlejším účinkům a také proti CLA pro její škodlivé účinky na správnou metabolickou funkčnost u lidí.

Pak zůstávají tedy pouze glukomanan, extrakt ze zeleného čaje a kofein. Tyto doplňky stravy mohou být užitečné, ale jejich účinky jsou přinejlepším minimální.

Bohužel, musíme konstatovat, že ŽÁDNÉ doplňky stravy ve formě tablet nepomáhají ve skutečnosti snižovat tělesnou hmotnost. Účinek těchto prostředků spočívá pouze v nepatrném vlivu na váš metabolismus či redukování minimálního množství hmotnosti, ale více se nedá očekávat.

Omezení uhlohydrátů a zvýšená konzumace proteinů je stále nejlepším způsobem pro redukci vaší hmotnosti a mnohem účinnější než využívání různých druhů tablet pro redukci hmotnosti.

Užívali jste už někdy tablety na hubnutí? Dejte nám v komentářích vědět, zda vám pomohly/nepomohly?

Článek je volným překladem z anglického originálu zveřejněného na healthline.com.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..