Obezita. Víte, jaké jsou její příznaky, zdravotní rizika a léčba?

0

Obezita je ve Spojených státech amerických epidemií. Vystavuje lidi mimořádnému riziku vážnějších onemocnění, jako cukrovka 2. typu, srdeční infarkt nebo rakovina.

Podle údajů amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) trpělo v letech 2015 – 2016 klinickou obezitou 93,3 milionů dospělých Američanů (39,8% – ověřený zdroj) a 13,7 milionů amerických dětí a teenagerů (18,5% – ověřený zdroj). Obezita je problémem i v Česku, i když ne v takovém měřítku jako v USA.

kalorické jídlo obezita
Vysokokalorické jídlo a málo pohybu jsou základem vzniku obezity

Co je obezita?

O obezitě můžeme mluvit tehdy, pokud index tělesné hmotnosti (BMI – Body Mass Index) dosáhne hodnoty 30 a více. Hodnota BMI se vypočítá jako podíl váhy s výškou v metrech na druhou. Ale BMI má pár omezení, která je potřeba vzít v úvahu.

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Podle CDC: ,,Faktory jako věk, pohlaví, množství svalové hmoty mohou také ovlivnit vztah mezi BMI a množstvím tuku v těle. BMI totiž nerozlišuje mezi tělesným tukem, svaly a kostní hmotou a také nemluví o rozložení tuku v těle.“

I navzdory těmto omezením se BMI pořád využívá jako rozšířený ukazatel nadváhy.

Co způsobuje obezitu?

Konzumace většího množství kalorií, než které tělo spálí svou aktivitou (v dlouhodobém měřítku), způsobuje obezitu. Časem se tyto kalorie sbírají a způsobují přibírání.

Obezita nejčastěji vzniká

 • při jednotvárném stravování s vysokým obsahem tuků a kalorií,
 • sedavým způsobem života,
 • nedostatkem spánku, což může vést k hormonálním změnám, většímu pocitu hladu a chuti jíst právě vysoce kalorická jídla,
 • genetickými predispozicemi, které ovlivňují, jak vaše tělo zpracovává jídlo na energii a jak ukládá tuky,
 • stárnutím, což vede ke snížení svalové hmoty v těle, zpomalení metabolismu a jednoduššímu přibývání na váze,
 • jako důsledek těhotenství, kdy žena po porodu nedokáže shodit kila, která během těhotenství přibrala
sedavý styl života
Sedavý styl života také může za přibírání a obezitu

Obezita také může vzniknout při určitých chronických onemocněních, která způsobují přibírání:

 • syndrom polycystických vaječníků způsobuje nerovnováhu ženských reprodukčních hormonů,
 • Prader-Williho syndrom je vzácné genetické onemocnění, kdy se lidé narodí s velkou chutí k jídlu a predispozicí obezity,
 • Cushingův syndrom je endokrinní porucha nadměrné produkce stresového hormonu kortizolu,
 • hypotyreóza je porucha štítné žlázy, kdy neprodukuje v dostatečném množství nezbytné hormony,
 • osteoartritida a další onemocnění, která omezují možnost pohybu a fyzické aktivity

U koho je riziko vzniku obezity?

Rizikové faktory zahrnují genetiku, prostředí i psychologické rozpoložení, které ovlivňují možný vznik obezity.

Genetika

Někteří lidé mají na přibírání genetické predispozice a problémy s kolísající váhou se jim během života pravidelně opakují.

Prostředí, ve kterém se pohybujete

Prostředí doma, ve škole nebo v práci může také ovlivnit, jak a co jíte a jak často se hýbete. Možná neumíte kombinovat potraviny a uvařit zdravé jídlo, nebo si myslíte, že zdravé potraviny jsou drahé. Rovněž můžete žít na místě, kde není vhodné běhat nebo chodit na procházky.

Psychologické a jiné faktory

K přibírání může vést deprese, když lidé hledají útěchu v jídle. I některá antidepresiva mají přibírání jako vedlejší účinek. Podobný efekt nastává, i když někdo přestane s kouřením, proto je důležité nenahrazovat cigarety jídlem a hýbat se. Přibírání také způsobují steroidy a hormonální antikoncepce.

v depresi se lidé často přejídají
Deprese může být také jednou z příčin vzniku obezity

Jak se diagnostikuje obezita?

Za obézní považujeme lidi s BMI 30 a více. Index tělesné hmotnosti je pouze hrubý výpočet hmotnosti osoby ve vztahu k její výšce. K přesnějším metodám měření tělesného tuku a distribuce tělesného tuku patří tloušťka kůže, porovnání pasu a boků a screeningové testy, jako ultrazvukové vyšetření, počítačová tomografie (CT) a skenování pomocí magnetické rezonance (MRI).

Lékař si před stanovením diagnózy může vyžádat určité testy, které pomohou diagnostikovat obezitu a zdravotní rizika s ní spojená. Mohou to být krevní testy na vyšetření hladin cholesterolu a glukózy, jaterní testy, vyšetření u diabetologa, testy štítné žlázy a vyšetření srdce, jako například elektrokardiogram.

Měření tuku v pase je také dobrým indikátorem rizika nemocí souvisejících s obezitou.

krevní testy cholesterol obezita
Jednou z diagnostických metod obezity jsou krevní testy

Komplikace, které způsobuje obezita

Obezita nesouvisí pouze s nárůstem hmotnosti, ale způsobuje mnohem vážnější zdravotní komplikace. Vysoký poměr tělesného tuku ke svalům způsobuje zatížení kostí a vnitřních orgánů. Zvyšuje zánět v těle, který je považován za příčinu rakoviny. Obezita je také hlavní příčinou vzniku cukrovky 2. typu.

Obezita může způsobit cukrovku 2. typu
Diabetes 2. typu je nejčastější komplikací obezity

Obezita se spojuje s řadou zdravotních komplikací, které mohou ohrozit život:

 • diabetes 2. typu
 • srdeční infarkt
 • vysoký krevní tlak
 • některé druhy rakoviny (prsu, tlustého střeva, endometria)
 • mrtvice
 • onemocnění žlučníku
 • onemocnění jater
 • vysoký cholesterol
 • problémy s dýcháním a spánkové apnoe
 • artritida
 • neplodnost

Léčení obezity

Pokud jste obézní a sami jste nedokázali zhubnout, je na místě vyhledat lékařskou pomoc. Začněte u svého praktického lékaře, který vás doporučí ke specialistovi. Lékař s vámi bude pracovat na změně životního stylu, někdy může doporučit léky nebo chirurgický zákrok na redukci hmotnosti.

Změna životního stylu a návyků

Nechte si poradit od odborníků, kteří vás naučí lépe si vybírat, co sníte. Pomohou vám vypracovat jídelníček na hubnutí v kombinaci s cvičebním programem a zvýšenou denní aktivitou, abyste si vybudovali sílu, vytrvalost a rozproudili metabolismus.

Pokud je problém s jedením psychologický, poradenské skupiny mohou také identifikovat nezdravé spouštěče a pomohou vám zvládnout jakékoliv problémy s úzkostí, depresí nebo emocionálním přejídáním.

cvičení obezita
Důležitá je pravidelná pohybová aktivita

Hubnutí pod dohledem lékaře

Váš lékař vám může kromě zdravého stravování a cvičebních plánů předepsat i léky na hubnutí. Léky se obvykle předepisují pouze v případě, že jiné metody hubnutí selhaly a pokud máte BMI 27 a vyšší v kombinaci se zdravotními problémy, které souvisejí s obezitou.

Léky na hubnutí na předpis buď zabraňují vstřebávání tuků, nebo potlačují chuť k jídlu. Připravte se, že tyto léky mohou mít nepříjemné vedlejší účinky. Například vedou k častým pohybům střev, zácpě nebo plynatosti. Během užívání léků vás bude lékař pečlivě sledovat.

hubnutí pod dohledem lékaře
Hubněte pod dohledem odborníka, nejlépe lékaře

Bariatrická chirurgie

Bariatrický operační zákrok vyžaduje od pacienta výraznou změnu životního stylu. Díky operačnímu zákroku žaludku se zmenší objem jídla, které dokáže obézní člověk přijmout, nebo se omezí množství kalorií, které se vstřebávají do těla.

Jelikož jde o chirurgický zákrok, je potřeba počítat také s riziky. Po operaci musí pacient změnit své stravovací návyky, nebo riskuje, že se bude cítit špatně. Nejvhodnější kandidáti jsou lidé s BMI 40 a více, nebo s BMI 35 – 39,9 v kombinaci s vážnými zdravotními komplikacemi kvůli obezitě.

Bariatria je chirurgický zákrok, který přináší i jisté rizika
Jednou z možností léčby obezity je bariatrická chirurgie

Jaké bariatrické chirurgické zákroky se obvykle provádějí?

 • Gastrický bypass, kdy se vyřadí část trávicího systému a omezí množství absorbovaných živin. Operací se změní trasa jídla v trávicím traktu.
 • Laparoskopická gastrická bandáž žaludku oddělí část žaludku bandáží a zmenší tak jeho objem.
 • Tubulizace žaludku odstraní část žaludku.
 • Biliopankreatickou diverzí se zachovanou dvanáctníkovou částí se zmenší objem žaludku a množství střeva, které je schopno absorbovat živiny.

Již před chirurgickým zákrokem se od pacientů vyžaduje, aby zhubli. Kromě toho jim lékaři vysvětlí, co je čeká, aby se ujistili, že jsou na tuto operaci emocionálně připraveni a jsou ochotni provést nezbytné změny životního stylu, které se budou od nich vyžadovat.

Jak to vypadá s obezitou v dlouhodobém horizontu?

Obezita a nemoci s ní související stále narůstají. To je důvod, proč společnost vyvíjí tlak a klade důraz na zdravý výběr potravin a aktivit, které pomohou zvrátit vývoj obezity ve světě.

Je však na každém z nás, aby si uvědomil rizika a udělal změny ve svém životě.

Aktivní pohyb spolu se správnými stravovacími návyky je nejlepší prevencí obezity.
Pohyb jako účinná prevence obezity

Jak předcházet obezitě?

Základem je aktivní životní styl, díky kterému můžete zabránit nárůstu hmotnosti. Zaměřte se na méně náročné cvičení (chůze, plavání, cyklistika) každý den alespoň po dobu 20 až 30 minut.

Vybírejte si výživné potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, celá zrna a libové maso. Jídla s vysokým obsahem tuků a kalorií jezte s mírou.

Článek je volným překladem z anglického originálu zveřejněného na healthline.com.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..