TESTUJEME MioMat. Pohádkový hrneček vař nebo pouze marketingový tah?

Sice patřím mezi milovníky vaření a ráda vymýšlím nové recepty, ale ne vždy mám dostatek času, a tak se často uchýlím k rychlejší alternativě. Příprava polotovarů zabere pouze chvilku, ale není to zrovna nejzdravější řešení. Zdravotní problémy mě tedy přinutily poohlédnout se po jiných možnostech. MioMat jsem na trhu registrovala již déle, avšak vždy jsem jeho pořízení uzavřela s tím, že je to stroj pro maminky na dětské příkrmy. Co mě nakonec přesvědčilo ho vyzkoušet a jak jsem s ním byla spokojená? To se dozvíte v této recenzi. A jak už určitě tušíte, neopomenu ani recepty na chutné dobroty, o které se s vámi ráda podělím.

K čemu slouží MioMat?

Pokud znáte pohádku Divotvorný hrnec, určitě si vzpomínáte na zázračný hrnek stařenky, který darovala malému Jankovi. MioMat je mu velmi podobný. Ne nadarmo ho najdete i pod názvem hrneček vař. Nereaguje na slovní povely, ale po vložení potřebných ingrediencí a zvolení vhodného programu už udělá potřebné. Lahodnou kaši, krémovou polévku, smoothie či rostlinné mléko. Navíc příznivce zdravého životního stylu potěší i fakt, že disponuje programem na přípravu raw pokrmů.

VĚDĚLI JSTE, ŽE: V MioMatu si můžete připravit třeba i svíčkovou. Recept najdete v MioMat receptáři.

MioMat nepatří mezi nejmenší kuchyňské spotřebiče, ale zároveň ani ty největší. Má pevnou ocelovou konstrukci a objem 1,1 až 1,3 litru. V kuchyni vám zabere přibližně 23 cm. Tvarově připomíná větší termosku, ovšem má podstatně hezčí design. K dispozici je v bílém provedení se šedými květinkami a nerezovými částmi. Zapadne jak do moderní kuchyně, tak i do té ve vintage stylu. Pro mužské publikum, případně technicky zdatnější ženskou část, přikládám i základní technické parametry:

Výkon ohřevu: 800 W

Počet otáček za minutu: 11 000 – 22 000

Frekvence: 50/60 Hz

Výkon motoru: 250 W

Napájení: odnímatelný napájecí kabel

Balení

MioMat není k dispozici pouze s napájecím kabelem, součástí balení je také sítko na přecezení šťávy nebo rostlinného mléka a odměrka, která vám pomůže určit správné množství surovin. Nechybí ani jemný hadřík na čištění a podrobný návod k obsluze. Kromě základního balení najdete na oficiální webstránce i MioMat spolu s receptářem, který vám bude nápomocný hlavně v začátcích. Kromě množství receptů zahrnuje také užitečné tipy a triky, které se týkají přípravy jídel. Výrobce ho prodává za 4 160 Kč.

Jaké typy programů nabízí MioMat?

Na MioMatu jsou pouze tlačítka pro volbu programů, se kterými manipulujete. Chvíli po zapnutí elektrického kabelu začne u všech blikat červená kontrolka. To je znak, že MioMat můžete začít používat. Na výběr máte z následujících 5 programů. Přečtěte si o každém, k čemu se využívá.

Mash/Soup

Tento program zahrnuje nejen mixování, ale i vaření. Teplota ohřevu dosahuje až 100 stupňů. Vzhledem k tomu je primárně určen na přípravu kaší a polévek, které mají hladkou krémovou konzistenci. Celý program netrvá více než 25 minut, přičemž po ukončení se spustí přetrvávající zvukový signál.

TIP: Mash/Soup program je výborný nejen na polévky, ale i husté kaše a přívarky. Po ukončení přidáte kousek másla nebo smetanu na zjemnění, vařené vajíčko, případně volské oko a přívarek je na světě. Já jsem si takhle připravila čočkový, brokolicový, ale i fazolový.
mrkvová polévka z MioMatu
Mash/Soup program zvládne připravit polévku do 25 minut.

Veggie Milk Soy a Veggie Milk Cereal

Pokud si chcete připravovat rostlinné mléko ze sóji či jiných luštěnin, program Veggie Milk Soy je právě k tomu určen. V zásadě nabízí to, co předchozí – mixování, ohřev na 100 stupňů a dobu trvání 25 minut, ale pořadí fází zpracování je trošku jiné.

Na přípravu mléka nabízí MioMat ještě jeden program – Veggie Milk Cereal. Můžete si s ním udělat makové, mandlové, kokosové, ořechové, případně jáhlové mléko. Příprava mléka u tohoto programu je opravdu rychlá, netrvá více než 10 minut. Nižší je i teplota ohřevu, která dosahuje max. 75 stupňů. Mixování však zůstává, tak jako u ostatních programů.

Smoothie

Myslím, že samotný název „mluví“ za vše a určitě tušíte, na co je tento program určen. Poradí si se zeleninou, ale i ovocem, které rozmixuje během dvou minut. Nic nevaří ani neohřívá, slouží výhradně pouze pro mixování. POZOR, to ale neznamená, že rozmixuje opravdu všechno. Tvrdší ovoce nebo zeleninu, jako jablko, ananas, řepu, předtím nakrájejte na menší kousky.

MioMat s designem květinek
MioMat má pevnou konstrukci a elegantní design

Raw

Můžete si s ním připravit polévku, ale i chutné rostlinné mléko nebo zmrzlinu. Díky tomu, že teplota ohřevu je podstatně nižší než u předchozích programů (max. 45 stupňů), jednotlivé ingredience nepřicházejí o vitamíny, minerály ani o důležité antioxidanty. 15minutový raw program si tak čas od času určitě pusťte, váš organismus vám poděkuje.

Postup přípravy jídel a nápojů

Abyste uměli ovládat MioMat, nepotřebujete žádné speciální dovednosti. Po vložení ingrediencí a vody zavřete MioMat a připojíte elektrický kabel. Následně se u všech programů rozblikají červené kontrolky, což svědčí, že MioMat je připraven k používání. Zbývá už pouze stisknout tlačítko příslušného programu a hotovo. Nastal čas dát si nohy nahoru a odpočívat. 🙂 Nemusíte se dokonce dívat ani na hodinky. Po ukončení programu se MioMat sám připomene hlasitým pípáním.

programy, které MioMat nabízí
Na výběr máte z 5 různých programů
UPOZORNĚNÍ: Do MioMatu dávejte vždy pouze syrové ingredience nakrájené na menší kousky.

Recepty

Skutečně bohatým zdrojem inspirace je MioMat receptář. Najdete v něm recepty na polévky, kaše, smoothie, ale i omáčky. Postupně si však můžete jednotlivé ingredience upravovat dle vlastních preferencí, popřípadě vyzkoušet nové recepty.

Přívarek z fazolových lusků

 • 3 odměrky fazolových lusků
 • 3 syrové brambory
 • 2 mrkve
 • polovina cibule
 • 4 stroužky česneku
 • 150 ml smetany
 • pepř, sůl
 • tvrdý sýr
 • voda
Ingredience na fazolový přívarek a MioMat
Ingredience potřebné na přípravu fazolového přívarku

Postup:

Mrkev, cibuli a brambory si očistěte a nakrájejte na malé kousky. Oloupejte si česnek a lusky pokrájejte na menší kousky. Vše vložte do MioMatu, zalijte vodou a zvolte program na přípravu polévek. Když bude kaše hotová, přidejte smetanu, sůl, pepř a zapněte Smoothie program. Na závěr ochutnejte, případně dochuťte solí, pepřem a servírujte. Já jsem si navrch nastrouhala tvrdý sýr, ovšem velmi dobře se k tomuto přívarku hodí i volské oko.

Jahodovo-banánová zmrzlina

Postup:

Banán spolu s jahodami, smetanou a vodou rozmixujte na programu Smoothie. Podle chuti přidejte čekankový sirup a zamíchejte. Připravenou směs rozdělte do forem na nanuky a dejte do mrazáku alespoň na 3-4 hodiny.

Moje zkušenost a názor na MioMat

Musím se přiznat, že jsem na začátku neměla velká očekávání. Přece jen ne všemu se dá věřit a popis „hrneček vař“ zněl až příliš pohádkově. Navíc jsem narazila na mnoho pozitivních recenzí právě od čerstvých maminek. Nabyla jsem tak pocitu, že je asi spíše určen na dětské příkrmy než na přípravu plnohodnotného jídla. Jak se říká, zdání klame. To se potvrdilo i v mém případě. V MioMatu si vesele připravuji nejen polévky, ale i rostlinné mléko a přívarky, které jsou skvělé.

MioMat - uživatelská recenze
MioMat většinou využívám na přípravu polévek a přívarků

Konzistence připravovaných jídel

Moje první jídlo v MioMatu byla mrkvová polévka. Nebyla sice tak hustá, jak jsem si ji představovala, ale na druhé straně musím přiznat, že ani já jsem nedodržela přesné množství ingrediencí a recept jsem si trošku upravila. Při druhém pokusu jsem však už šla přesně podle receptu a výsledek předčil má očekávání. Jak co se týče hustoty, tak i chuti. Ze začátku vám tedy rozhodně nedoporučuji experimentovat, ale řídit se tipy a radami výrobce. Později už budete umět i bez receptu odhadnout množství ingrediencí a regulovat si ho podle požadované hustoty.

Manipulace a design

Pochvalu si kromě funkčnosti zaslouží také velmi pěkný design a celková konstrukce. MioMat nezabere v kuchyni mnoho místa a dobře se s ním manipuluje. Vůbec není těžký. Malé komplikace jsem měla při zavírání horní části, která se jakoby pouze položí. Stále jsem tam hledala nějakou pojistku, která zabrání jejímu otevření. Na druhé straně musím říci, že se MioMat během přípravy jídel nikdy neotevřel a horní část pevně držela. Pokud máte v rodině menší nezbedy, buďte však opatrní a MioMat raději dejte mimo jejich dosah.

Objem a údržba

Co se týče objemu, pro naši tříčlennou domácnost byl akorát, protože v MioMatu je možné připravit cca 1 litr jídla, ani více a ani méně. V případě, že se jedná o jednotlivce, může to být trošku problém. Na druhé straně lze jednotlivé pokrmy dát do mrazáku a uschovat tak na horší časy. To samé se dá udělat také s dětskou kaší. To, co mi trošku dělalo vrásky, bylo mytí a čištění. MioMat je nejlepší vyčistit bezprostředně po přípravě jídla, a to se mi ne vždy podařilo. Protože dlouho jím a po jídle ještě půl hodinky odfukuji. Takže když jsem se dostala k mytí, zbytky jídla už byly zaschlé. Po čase jsem však nůž hned opláchla pod tekoucí vodou, nechala okapat a do nádoby nalila čistou teplou vodu, čímž jsem předešla zaschnutí.

rýžová kaše
Rýžová kaše s banánem, malinami a Proteinellou

Zkušenosti ostatních uživatelů

Jak už jsem naznačila, nejsem jediná, kterou MioMat zaujal. MioMat je hlavním tématem několika diskusních fór. Toto o něm píší uživatelé:

uživatelka si pochvaluje hlavně mandlové mléko, které je z MioMatu fantastické
Pozitivní zkušenost uživatelky s MioMatem

Zdroj: matolka, modrykonik.sk

„Super mašinka, už skoro dva roky je dennodenně v provozu a pečuje o zdravé a chutné kaše a polévky. Průvodce bezpečnou dovolenou a jistota na cestách.“

Zdroj: Zu Zu, facebook.com

zkušenost uživatele
Hodnocení uživatele na Heurece

Zdroj: Silvia, heureka.sk

Výhody a nevýhody (z mého pohledu)

 • nabízí několik programů, i na přípravu rostlinného mléka, případně raw program
 • jednoduché, intuitivní ovládání a snadná manipulace (není tak velký a těžký) a má odnímatelný elektrický kabel, který také přispívá ke komfortu při používání
 • mixování není příliš hlučné, neprobudí spící dítě ve vedlejším pokoji
 • po dokončení ,,pípá“, díky tomu nemusíte hlídat, kdy ho vypnout a zároveň na něj nezapomenete
 • rychlost přípravy a funkčnost (suroviny nejen zahřeje/uvaří, ale i rozmixuje)
 • jídla jsou maximálně zdravá, bez přidaného tuku
 • při mytí je potřeba být opatrný, aby se nedostala voda na místa, kde by mohla narušit funkčnost MioMatu
 • nedá se připravit více ani méně pokrmu, vždy pouze jeden litr
 • bez předepsaných receptů může být ze začátku obtížné odhadnout množství ingrediencí, a tudíž i správnou hustotu jídel

Časté dotazy

K tomu, aby MioMat fungoval správně, nesmíme podceňovat jeho čištění. Přečtěte si, jak o něj správně pečovat a co dělat v případě, když se vám pokazí.

Jak čištění MioMatu probíhá?

Sám rozmixuje, uvaří a po dovaření zapípá. Zdá se vám MioMat až příliš dokonalý a hledáte nějaký háček? Tak menší tkví v údržbě. Sice vás osvobodí od mytí hrnců, ale ani čištění samotného MioMatu se nevyhnete, protože se nemůže dát do myčky nádobí. Vrchní, odnímatelnou část je potřeba umýt pod tekoucí vodou, svisle dolů bezprostředně po vypnutí MioMatu. Nádobu je také potřeba umýt co nejdříve, aby vám v ní nezaschly zbytky jídla. V opačném případě si budete muset vzít na pomoc přiložený hadřík a čisticí prostředek.

Osa MioMatu spolu s nožem z nerezové oceli
Osa MioMatu spolu s nožem z nerezové oceli
POZOR: Pod teplou tekoucí vodou omývejte pouze nerezové části. Na všechno ostatní použijte navlhčený hadřík.

Co když se MioMat porouchá?

Většina z poruch je způsobena buď přehřátím nádoby, nebo nedostatečným očištěním. S takovými vadami nemusíte hned kontaktovat prodejce, nejprve je zkuste vyřešit vy. Například nechte MioMat vychladnout, případně ho důkladně zkontrolujte, zda nejsou někde zaschlé části ingrediencí, které je potřeba vyčistit. Pokud vám nic z toho nepomohlo, nebojte se. Tak jako na většinu kuchyňských spotřebičů, i na MioMat se vztahuje 2letá záruka. Stačí kontaktovat prodejce a domluvit si další postup reklamace.

Pro koho je MioMat určen?

Zpočátku jsem si myslela, že MioMat je spíše pro maminky, které potřebují rychle připravit dětské příkrmy. Nerada to přiznávám, ale mýlila jsem se. Uspokojí potřeby jak nadšenců zdravého životního stylu, tak i zaneprázdněných lidí. Rovněž je vhodný pro lidi, kterým vaření moc nevoní, případně se chtějí vyhnout zdlouhavé přípravě jídel a mytí špinavých hrnců. Díky jednoduchému ovládání zase může být užitečným pomocníkem pro starší lidi v důchodu.

Zvládne MioMat připravit i příkrm s masem?

Ano, ale je potřeba ho nejprve nakrájet na drobné kostičky, aby se neomotalo na osu mixéru, a tím omezilo funkčnost MioMatu.

Závěrečné hodnocení

MioMat má rozhodně co nabídnout všem věkovým kategoriím. Není pouze o přípravě polévek a dětských příkrmů, ale pomůže také s výrobou domácího rostlinného mléka či vařením přívarku. Samotná příprava je velmi jednoduchá a rychlá, přičemž nejdelší program netrvá více než 25 minut. Přestože součástí všech programů je mixování, nemusíte se bát velkého hluku. MioMat pracuje tiše. Pochvalu si také zaslouží pěkný design a kvalitní zpracování. I když se to možná nezdá, MioMat má také slabší stránky. Menší nevýhodu vidím v čištění, při kterém musíte být opatrní, a také v jeho objemu. Množství jídla si nemůžete určit podle sebe, vždy se dá připravit pouze 1 litr. S tím souvisí i komplikace týkající se odhadnutí správného poměru ingrediencí a vody, zejména první týdny používání.

výhody, nevýhody MioMatu
Závěrečné hodnocení MioMatu

MioMat má sice drobné nedostatky, ale stále převažují jeho benefity. Nejlepším důkazem jsou spokojení zákazníci a pozitivní recenze, kterých rozhodně není málo. A hrdě se k nim přidávám i já s mou pozitivní zkušeností. MioMat je důkazem, že i za pár minut si můžete připravit plnohodnotné, chutné a hlavně zdravé jídlo.

4.5/5 - (2 votes)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..