Kolagen do detailů. Jeho typy, účinky, složení i zkušenosti uživatelů

Hladká pleť, lesklé vlasy a žádné vrásky. Tajné přání každé z nás. Ať se snažíme jakkoliv, čas se zastavit nedá a my nebudeme navždy vypadat mladě a krásně. První vrásky, šedivé pramínky vlasů či bolavé klouby jsou přirozenými znaky stárnutí. Zatímco někoho překvapí už ve 30, jiní se těší z mladistvého vzhledu podstatně déle. Rychlost stárnutí organismu závisí na několika faktorech. Samozřejmostí jsou genetické predispozice, avšak důležitou roli hraje i kolagen. V posledních letech doslova obsadil trh s výživovými doplňky, přičemž patří k nejpoužívanějším látkám v kosmetickém průmyslu.

V následujících řádcích se dozvíte nejen o jeho pozitivních účincích, ale také vás seznámím s jednotlivými typy a formami. Samozřejmě nevynechám ani seznam potravin s vysokým obsahem kolagenu a doporučení na účinné doplňky na bázi kolagenu.

Charakteristika kolagenu

V lidském těle se nachází hned několik typů bílkovin. Třetinu z nich, přibližně 25-30%, tvoří kolagen. Jeden z nejdůležitějších ve vodě nerozpustných proteinů, který je součástí pojivových a podpůrných tkání (chrupavek, kostí a vazů). Napomáhá jak ke správnému fungování pohybového aparátu, tak i zdraví pokožky, vlasů, nehtů, zubů a dásní. (1)

Složení

Zkuste si představit pravotočivou spirálu se třemi závity. Taková podobná je struktura kolagenu, která sestává z několika aminokyselin. Mezi nimi jednoznačně dominuje glycin, kterého se v kolagenu nachází až 33,5%. Druhý v pořadí je prolin tvořící 12% kolagenu, po něm následuje 10% hydroxyprolinu, hydroxylysinu a další. (2)

Struktura kolagenu má tvar pravotočivé závitnice
Kolagen se svou strukturou podobá pravotočivé závitnici

Tvorba kolagenu

Převážnou část kolagenu si organismus syntetizuje sám pomocí buněk pojivových tkání. Celý proces syntézy, která probíhá nejen uvnitř buňky, ale i mimo ni, se rozděluje do 3 základních kroků.

Pro α- řetězec

Startovní pozicí pro tvorbu nových kolagenních vláken jsou ribozomy endoplazmatického retikula. Právě tam se podle krátkého úseku mRNA syntetizuje nový kolagenový pro α- řetězec. Následně ve spolupráci s vitamínem C dochází k hydroxylaci lysinu a prolinu, po které nastává glykosylace a vzniká prokolagen.

Prokolagen

Skládá se ze tří řetězců prokolagenu, které vytvářejí pravotočivou trojzávitnici. V takové formě přecházejí do Golgiho komplexu, kde do syntézy vstupují sekreční vezikuly. Jejich úkolem je obalit vlákna protokolagenu a transportovat ven z buňky přes buněčnou membránu.

Tropokolagen

Celý proces syntézy končí mimo buňku, odštěpením koncových částí, tzv. registračních peptidů z prokolagenu. Výsledkem je tropokolagen. Jeho uspořádáním dále vznikají kolagenové fibrily, které tvoří kolagenová vlákna. (3)

Jednotlivé kroky syntézy kolagenu jsou velmi přehledně znázorněny i na následujícím videu:

Jaké typy kolagenu se nacházejí v lidském těle?

Na správném fungování jednotlivých částí lidského těla se podílí zhruba 27 různých typů kolagenů. Ty se od sebe vzájemně diferencují jak funkcí, tak i strukturou. Na základě ní se rozdělují do 7 skupin. V následujících řádcích se nebudu věnovat všem, ale popíši pouze ty nejznámější a pro lidské tělo nejdůležitější. Jsou to kolageny typu I, II, III, IV, V. (2)

Kolagen typu I

Vzhledem k tomu, že vytváří vlákna, patří do skupiny fibrilárních kolagenů, tudíž vláknitých. Je nejrozšířenějším kolagenem v lidském těle. Vyskytuje se především v kostech, kde má 90% podíl. Včetně kostí je obsažen ve šlachách, kůži, vazivu či dokonce rohovce.

Kolagen typu II

Je také fibrilární kolagen, který tvoří kloubní (hyalinní) a elastickou chrupavku. Nelze opomenout ani jeho přítomnost ve sklivci, očním bělmu rohovkovém epitelu, kde rovněž přispívá k bezproblémovému fungování.

V rohovkovém epitelu oka se nachází kolagen II. typu
Kolagen II. typu lze najít i v rohovkovém epitelu

Kolagen typu III

Soustřeďuje se především v tkáních, jejichž součástí je i kolagen typu I. Nachází se v pokožce, cévách, sleziněplicních tkáních hladkých svalových vrstvách, kterým zajišťuje přiměřenou oporu a ochranu.

Kolagen typu IV

Klíčová složka bazálních membrán. Vzhledem ke své struktuře se řadí k nefibrilárním typům kolagenů. Nemá podobu podlouhlých vláken, ale rozvětvených sítí poskytujících oporu bazálním laminám epitelu.

Kolagen typu V

Posledním kolagenem, který popíši, je kolagen typu V. Svým složením se velmi podobá kolagenu typu IV. Lze ho najít v kostech, mezibuněčné hmotě, plicích, játrech a placentě.

Účinky

Kolagen nemá pozitivní účinek pouze na jednu oblast, ale ovlivňuje fungování několika částí lidského těla současně. Dokáže vyhladit vrásky, dodat pokožce potřebnou svěžest, nehtům zase pevnost a kloubům výživu. Zároveň přispívá k omlazení organismu, a právě proto nese přívlastek bílkovina mládí.

Pohybový aparát

Bolesti kloubů a svalů trápí především starší lidi po 50. Často jsou signálem rozvíjejícího se onemocnění osteoartrózy, které patří v tomto věku k těm nejčastějším. Jedním z účinných způsobů léčby jsou výživové doplňky s obsahem přírodního kolagenu typu II. Dokazuje to i výzkum kolektivu autorů zveřejněný v ,,International Journal of Medical Sciences“, kteří každý den podávali pacientům s osteoartrózou 50 mg čistého kolagenu. Výsledky se dostavily již po krátké době v podobě snížení bolesti a zlepšení kvality jejich života. (4)

Pokožka

Zatímco elastin má pod palcem spíše pružnost pokožky, kolagen odpovídá převážně za její pevnost a hydrataci. S přibývajícími roky však dochází ke zvýšené degradaci těchto dvou složek, důsledkem čehož jsou první vrásky, suchá a dehydratovaná pokožka. V případě, že si chcete zachovat svou pleť co nejdéle zdravou, nezapomeňte na pravidelné doplňování kolagenu. (5)

Kolagen napomáhá hydratovat pokožku
Kolagen přispívá k hydrataci pokožky

Vlasy

Kromě kloubů a pleti má kolagen pozitivní vliv i na vlasy. Pomocnou ruku podá jednotlivcům, které trápí křehké, lámavé, případně nadměrně vypadávající vlasy. Prostřednictvím aminokyselin podpoří tvorbu bílkovin ve vlasových koříncích, čímž se zpomalí jejich vypadávání a zvýší růst. Ba co víc, potřebnou výživu dodá i vlasovým folikulům odpovědným za tvorbu pigmentu, které skoncují se šedinami. (6)

Nehty

Příznivý účinek kolagenu na zdraví nehtů potvrzuje několik studií, včetně výzkumu špičkové dermatoložky Doris Hexsel, která spolu s dalšími odborníky z oblasti dermatologie zkoumala vliv kolagenu na růst a lámavost nehtů. Po 24 týdnech každodenního užívání 2,5 g kolagenu došlo ke snížení lámavosti nehtů až o 42% a zvýšení jejich růstu o 12%. Tak to už stojí za vyzkoušení, co říkáte dámy? (7)

Nedostatek kolagenu

Zatímco v mladém věku o kolagen v těle není nouze, po 30 jeho produkce klesá u obou pohlaví přibližně o 1% ročně. S přibývajícími roky je to už jen horší, zvláště u žen po menopauze. Ty každý rok ztratí o 2% více kolagenu než mužská část populace. (8) Nedostatek ,,bílkoviny mládí“ může způsobit:

  • bolesti kloubů, svalů, šlach, sníženou hybnost končetin a náchylnost na zánětlivá onemocnění
  • zvýšený výskyt vrásek, neestetických pigmentových skvrn, dehydrataci pokožky
  • nadměrné vypadávání vlasů, lámavost nehtů, bolesti zubů a dásní (5)

Jak si doplnit chybějící kolagen?

Nejlepší prevencí před výše zmíněnými projevy nedostatku kolagenu je zdravá životospráva v kombinaci s kvalitními doplňky obsahujícími kolagen. Ten nemusí mít výhradně formu tabletek, případně prášku, ale můžete si ho doplnit i prostřednictvím injekcí, krémů, konzumací vybraných potravin, případně návštěvou solária.

Výživové doplňky s obsahem kolagenu

Představují nejčastější způsob, jak doplnit zásoby kolagenu v těle. Ve prospěch kolagenových tablet a prášků hraje zejména jejich dostupnost (koupíte si je v lékárnách, bio obchodech, ale i na internetu) a různorodost. Na výběr máte z nespočetného množství druhů, ať už podle složení, koncentrace kolagenu, formy nebo pohlaví. Speciálně pro ženy je například Beauty kolagen ve formě prášku doplněný o biotin, vitamín C a zinek. Potřeby mužů, hlavně z pohledu růstu svalové hmoty, uspokojí hydrolyzovaný kolagen RunCollg.

Kolagenové solárium

Má v rukách silného hráče – červené světlo, které přímo působí na povrch pokožky, v důsledku čehož dochází ke zvýšení tvorby kolagenuzániku pigmentových skvrn, akné a strií. Tak jak pomůže, může však i uškodit. Při výběru solária si tedy je potřeba dávat pozor především na druh světla, jeho koncentraci a dobu působení daného záření. (9)

Jedním ze způsobů, jak doplnit zásoby kolagenu, je kolagenové solárium
Červené světlo podporuje tvorbu kolagenu

Kolagenové injekce

Jsou nováčkem v léčbě onemocnění pohybové aparátu. K hlavním výhodám patří jejich komplexnost rychlý nástup účinku. U pacientů, kterým podával MUDr. Murgaš kolagenové injekce, došlo k utlumení bolesti a zlepšení kvality života již po 4-5 dávkách. Identické výsledky prokázal i výzkum primářky Revmatologického ústavu v Praze MUDr. Hany Jarošové, jejímž pacientům se také ulevilo od bolesti zad po 4. až 5. dávce. (10)

Kolagen v krémech

Praktické, jednoduše aplikovatelné, cenově dostupné a účinné. K dispozici jsou jak v e-shopech, tak i lékárnách a drogeriích. V porovnání s předchozími formami doplňků na bázi kolagenu nepůsobí gely komplexně. Krémová kolagenová kúra je primárně určena k regeneraci hydrataci pleti v oblasti obličeje, čemuž je přizpůsobeno jejich složení. Kromě kolagenu obsahují i další podpůrné látky a vitamíny. (9)

Potraviny, které jsou zdrojem kolagenu

Pro syntézu kolagenu je důležitý dostatečný přísun vybraných aminokyselin. Ty můžete získat přirozenou a jednoduchou cestou. Stačí si trošku upravit jídelníček a doplnit ho o následující potraviny, které by ve vaší lednici rozhodně neměly chybět. (5)

Listová zelenina

Obsahuje chlorofyl, který je známý zejména svými antioxidačními účinky. Chrání organismus před nebezpečným UV zářením a zabraňuje degradaci kolagenu. Další, pro lidský organismus velmi prospěšnou látkou v listové zelenině, je vitamín C, který stimuluje tvorbu kolagenu, díky čemuž pokožka zůstává dlouho dostatečně pevná a pružná.

Červené ovoce

Je bohatým zdrojem antioxidantů, jejichž cílem je udržet pokožku v co nejlepší kondici, zpomalit projevy stárnutí a stimulovat tvorbu kolagenu. V případě, že se vám tato kombinace účinků zamlouvá, jablka, pomeranče, třešně, jahody, maliny či rybíz by neměly chybět na vašem talíři.

Červené ovoce také pomáhá zpomalovat projevy stárnutí a stimuluje tvorbu kolagenu
Konzumace jablek, jahod, malin, třešní napomáhá k tvorbě kolagenu

Vlašské ořechy, dýňová a lněná semínka

Jsou zdroji zdravých tuků, vzhledem k tomu se doporučují zařadit do jídelníčku zejména při ketonových dietách. Mají však v rukách i další triumf – zinek. Svou roli hraje při normalizaci hladiny cukru v krvi zabraňování degradace kolagenu.

TIP: Lněná semínka se doporučuje umlít, organismus je lépe zpracuje.

Fazole a sója

Dva velcí hráči, a to nejen v kulinářství. Do popředí se dostávají hlavně pro své složení. Ve fazolích dominuje kyselina hyaluronová, která se využívá i v estetické medicíně na vyhlazení vrásek a regeneraci pletiSójové mléko zase obsahuje speciální hormon genistein, který podporuje tvorbu kolagenu, a tím také pevnost pokožky.

Olivy

Zelené nebo černé plody olivovníku, které mám velmi ráda. Nejenže výborně chutnají, ale jsou také zdrojem síry. Ta je vytrvalým bojovníkem s mastnou pletí a akné, přičemž nelze opomenout ani její význam při syntéze nového kolagenu. Pokud tedy budete mít večer chuť na pizzu, přidejte i olivy, výborně se tam hodí a ještě vám i pomohou dobře vypadat.

Maso

Pokud obsadili vaši pleť obávaní nepřátelé – vrásky, krůtí maso musí mít ve vaší kuchyni nezastupitelné místo. V jeho útrobách se skrývá zázrak jménem karnosin. Kromě toho, že patří do skupiny aminokyselin zabraňujících tvorbě vrásek, dodává pleti pružnost a pevnost. Nezanedbávejte však ani konzumaci ostatních druhů masa, obzvlášť vepřového, hovězího a ryb, které jsou výborným zdrojem kolagenu.

Zkušenosti uživatelů

Při průzkumu diskusních fór a recenzí uživatelů na Heurece jsem se setkala jak s pozitivními, tak i negativními reakcemi. Na trhu je množství firem slibujících doslova zázraky. Ty ale často končí prázdnou peněženkou a velkým zklamáním. Podobně jako u jiných výživových doplňků, ani zde není potřeba ,,házet všechny do jednoho pytle“. Na trhu se najdou i kvalitní doplňky s obsahem kolagenu, za které nemluví reklamní slogany, ale spokojení uživatelé.

Na podporu růstu vlasů velmi dobře účinkují výživové doplňky Collalloc nebo Inca Collagen, oba s mořským kolagenem ve formě rozpustného prášku.

Pozitivní recenze výživového doplňku Inca Collagen
Pozitivní zkušenost s Inca Collagen

Zdroj: Michaela, heureka.cz/collalloc

„Velmi dobře se rozpouští, bez chuti a zápachu. Zlepšila se mi kvalita pleti a vlasů.“

Zdroj: heureka.cz/collalloc

Vaší pozornosti by rozhodně neměl uniknout ani čistý bioaktivní Zenn Collagen, také v práškové formě, který obsahuje kolagen I., II. i III. typu. Díky svému složení má příznivý vliv nejen na pohybovou soustavu, ale i vlasy, nehty a pleť.

Zeen Collagen je k dispozici i s citrónovou příchutí
Uživatelka si pochvaluje účinky Zeen Collagen

Zdroj: mon2523, modrykonik.sk

V případě, že potravinovým doplňkům moc nedůvěřujete, jednou z možností je klasický hydrolyzovaný kolagen. V jeho prospěch hraje poměrně dobrá cena a rychlý nástup účinku. Odradit vás však může svou chutí, která rozhodně nebude nejlepším gurmánským zážitkem.

„Nejlepší je koupit 1 kg pytel hydrolyzovaného kolagenu v prášku (100%) za cca 300 Kč. Doporučená účinná dávka (aby to opravdu něco dělalo) je 10 g denně, tedy 10000 mg. Vše ostatní v tabletách je pouze předražené a v placebo dávce.“

Zdroj: Jirka, diskuse.doktorka.cz

Hydrolyzovaný kolagen také velmi dobře účinkuje, ale není zrovna nejchutnější
Zkušenost s hydrolyzovaným kolagenem

Zdroj: Pavol,  diskuse.doktorka.cz

Negativní ohlasy se týkaly převážně kolagenových tablet, které uživatelé považovali za neúčinné. To je však pochopitelné, protože kolagen ve formě tablet je pro tělo podstatně hůře stravitelný než tekutý kolagen.

Negativní zkušenost s kolagenovými kapslemi
Uživatelka nedoporučuje sáhnout po kolagenových tabletách

Zdroj: kuwait, modrykonik.sk

Časté otázky

Množství kolagenu v organismu si můžete do jisté míry regulovat i svým životním stylem. Přečtěte si, jaké faktory zpomalují syntézu kolagenu, podle čeho rozpoznáte kvalitní kolagenový doplněk a jaký je rozdíl mezi čistým a hydrolyzovaným kolagenem.

Co vše ovlivňuje tvorbu kolagenu?

Jak jsem již několikrát zmínila, hlavním nepřítelem kolagenu je věk. Ten sice nedokážete ovlivnit, ale ostatní faktory ano. Mám na mysli především nezdravý životní styl, nepřiměřenou konzumaci polotovarůnadměrné pití alkoholukouření, případně dlouhodobé vystavení stresu. Kolagenu také neprospívá ani časté vystavování přímému slunečnímu záření a v krátkých intervalech opakující se návštěvy solária.

Jak poznat kvalitní kolagen?

Těch nejúčinnějších a nejlepších produktů s obsahem kolagenu, které garantují doslova zázračné účinky, je mnoho. Je tedy zcela pochopitelné, že běžný uživatel může mít problém s výběrem kvalitního doplňku s vysokým obsahem kolagenu. V takových případech je velmi dobrou pomůckou etiketa, kde najdete vypsané všechny jeho složky. Z nich vám nejvíce napoví o kvalitě produktu podíl glycinu, kterého obsahuje kolagen přibližně 33,5%. Čím ho tedy bude více, tím stoupne i koncentrace kolagenu a účinek výživového doplňku. Potvrzením toho, že daný produkt skutečně obsahuje kolagen, je přítomnost hydroxyprolinu a hydroxylysinu. Jsou to látky nacházející se výhradně v kolagenu. (11)

Při výběru nejlepšího kolagenu věnujte pozornost i jeho formě. Zapamatujte si, že tekutý kolagen tělo přijímá a vstřebává podstatně snadněji než ve formě tablet. Kolagenové nápoje jsou z pohledu účinků tou nejlepší volbou.

Jaký je rozdíl mezi hydrolyzovaným a čistým kolagenem?

Pod čistým kolagenem mám na mysli především kolagen typu II. Není rozpustný ve vodě, čímž se zároveň odlišuje od hydrolyzovaného kolagenu. Ten se získává rozkladem želatiny za účasti enzymů. Skládá se z několika peptidů, díky čemuž se dokáže rozpustit ve vodě. Hydrolýzou neztrácí svou strukturu, právě naopak, zachová si ji. Tělo ho tak dokáže lépe přijmout a rychleji vstřebat. Specifickým typem hydrolyzovaného kolagenu je mořský kolagen, který se získá z kůže ryb. Tlumí bolest kloubů, urychluje hojení ran, ba co víc, má příznivý vliv na metabolismus lipidů.

Kosmetické přípravky s obsahem kolagenu, ať už ve formě krému, tablet nebo prášku, zažívají v současnosti velký ,,boom“. Jak je vnímáte vy? Máte s nimi pozitivní zkušenosti nebo ve vás stále vzbuzují jistou dávku nedůvěry?

ZDROJE:

(1) Chemické listy 94, 371 – 379 (2000), KOLAGEN –VLASTNOSTI, MODIFIKACE A APLIKACE. Dostupné na: www.chemicke-listy.cz › ojs3 › article › download

(2) HODÁKOVÁ J. Vliv nativního a oxidativně modifikovaného kolagenu na funkční vlastnosti profesionálních fagocytů – Diplomová práca, Prírodovedecká fakulta, Masarykova univerzita, Brno, 2007. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/u108m/Jarmila_Hodakova.pdf

(3) Collagen synthesis and structure Biochemistry USMLE https://www.youtube.com/watch?v=fn5FKzn87yk

(4) Richter, R. Přírodní látky v doplňcích stravy a jejich role u osteoartrózy, Prakt. lekáren 2014. Dostupné na: https://www.solen.cz/pdfs/lek/2014/01/05.pdf

(5) KOLAGÉN – Tajomstvo krásy a zdravia. Dostupné na: https://www.benulekaren.sk/kolagen-tajomstvo-krasy-a-zdravia#toc-kolagen-a-jeho-vplyv-na-kozu

(6) Zdravé a krásne vlasy len vďaka kolagénu? Skúste to. Dostupné na: www.incacollagen.sk/blog/zdrave-a-krasne-vlasy-len-vdaka-kolagenu-skuste-to/

(7) HEXSEL a kol. Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails. Dostupné na: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/jocd.12393

(8) KLAUZOVÁ,K. Nové možnosti zlepšení kvality pleti. Dostupné na: http://www.solen.sk/pdf/1b080ecbed55e7cf82289622fd303e8c.pdf

(9) Kolagén je dôležitý pre našu pleť aj kĺby. Dostupné na: https://zdravoteka.sk/magazin/kolagen-je-dolezity-pre-nasu-plet-aj-na-klby/

(10) PROCHÁZKA a kol. Možnosti šetrnej liečby pohybového systému, MEDIKOM, 2015. Dostupné na: https://lekom.sk/upload/medikom/2015/1_2015_MEDIKOM.pdf

(11) Kolagén v proteínových doplnkoch: ako to vlastne je? Dostupné na: https://gymbeam.sk/blog/kolagen-a-proteinove-doplnky/

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..