Dieta na hubnutí. Praktický návod, jak si vybrat tu správnou

V současnosti není o diety nouze. Výrobci se předbíhají v nabídce dietních programů, které často umí přizpůsobit přímo podle vašich potřeb a cílů. Jak však poznáte, že daná dieta na hubnutí je pro vás ta nejlepší? Buď budete zkoušet, zkoušet a zkoušet, až dosáhnete požadovaného výsledku, nebo si přečtete tento článek. Následující řádky mohou být pro vás stručným návodem, podle kterého byste se měli řídit při výběru vhodné diety na hubnutí. Vycházela jsem jak ze své vlastní zkušenosti, tak i doporučení odborníků.

Kalorický deficit

K tomu, aby dieta na hubnutí přinesla své ovoce v podobě vysněného úbytku kilogramů, je potřeba dodržet jedno základní pravidlo: kalorický příjem má být vždy nižší než je energetický výdej. Jednoduše napsáno, musíte být v kalorickém deficitu. V praxi to znamená, že byste měli jíst pouze taková jídla, která i dokážete spálit. Ať už bazálním metabolismem nebo pohybovou aktivitou. Pokud budete dlouhodobě přijímat více kalorií, než spálíte, žádná dieta, tablety na hubnutí nebo detoxikační doplňky vám nepomohou. Nezapomínejte na to. (4)

Jak vybrat dietu na hubnutí, která je pro vás vhodná?

Při samotném výběru diety na hubnutí berte v úvahu několik aspektů. Od samotných chuťových preferencí až po vaše časové či finanční možnosti. Zatímco některé diety se skládají ze specifického jídelníčku a vyžadují koupi kompletního dietního balíčku potravin za několik desítek korun, u jiných si nemusíte nic dokupovat a postačí vám běžné suroviny ze supermarketů, případně vlastní zahrádky.

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Stanovte si cíl

Ještě předtím než se s nadšením pustíte do studování dietních programů, popřemýšlejte, jaké hmotnosti chcete dosáhnout. S hubnutím začínejte postupně a pomaličku. Pokud si hned na úvod stanovíte vysoké cíle, kterých následně nedosáhnete, bude to pro vás demotivující. Důležité je, abyste nebyli ve stresu a měli motivaci pokračovat dál. Začněte tedy s menším cílem, přičemž pamatujte, že váš cíl musí být reálný. Všechny vaše menší pokroky jsou schůdky k dosažení toho nejvyššího vytouženého cíle. (1)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Lékaři doporučený úbytek hmotnosti se pohybuje v rozmezí 1 až 2 kilogramů za týden.

Ujistěte se, že dieta na hubnutí je udržitelná

Dosažení požadované hmotnosti sice potěší, ale je potřeba myslet i do budoucnosti. Z tohoto důvodu nezapomínejte ani na udržitelnost diety. Některé diety sice slibují rychlý a viditelný úbytek hmotnosti, avšak stanovený jídelníček nelze z fyziologického hlediska držet dlouhodobě. Po skončení diety je tak velká pravděpodobnost, že se vrátíte ke starým návykům a opětovně přiberete. Pokud se nechcete motat v tomto začarovaném kruhu, zvolte si dietu, při které budete vědět, že ji zvládnete dodržovat dlouhodobě. Jídelníček spolu s povolenými potravinami proto musí vyhovovat vašim preferencím. (2)

Podle jakých kritérií zjistíte, že je dieta bezpečná a udržitelná?

  • jídelníček je pestrý, složený z různých potravin
  • výsledky jsou potvrzeny relevantními vědeckými studiemi
  • klade do popředí dodržování pitného režimu
  • podporuje postupné hubnutí
  • bere v úvahu kalorickou hodnotu jídel
  • součástí jídelníčku jsou jídla bohatá na vlákninu, která vás zasytí
  • dieta zahrnuje také pohybovou aktivitu (3)

Berte v úvahu svůj zdravotní stav

Zatímco některé diety nejsou vhodné pro lidi s cukrovkou, jiné zase mohou uškodit jednotlivcům s kardiovaskulárními, popřípadě trávicími poruchami. Předtím než se s nadšením pustíte do hubnutí, pečlivě zvažte svůj zdravotní stav a konzultujte ho se svým lékařem. Ten umí nejlépe posoudit, zda je daná dieta pro vás bezpečná, nebo naopak vám může způsobit zdravotní komplikace. Přece jen změna stravovacích návyků ovlivňuje i účinek některých léků. (2)

konzultace s lékařem
Vybranou dietu konzultujte se svým lékařem

Zjistěte, zda dieta zahrnuje také speciální doplňky

Některé diety nabízejí v rámci svých programů ucelené dietní balíčky složené z různých doplňků stravy a potravin, které je potřeba si dokoupit k dietnímu plánu. V některých případech se jedná o skutečně chutné nízkosacharidové dobroty. Navíc jsou zpravidla jednoduché a rychlé na přípravu, takže díky nim dokážete ušetřit spoustu času v kuchyni. Nejsou však zadarmo. Je potřeba počítat s dalšími náklady. Pokud nemáte peníze nazbyt, nebojte se. Na trhu jsou také diety, při kterých si nemusíte nic speciálního dokupovat. Jídelníček je pestrý a nutričně vyvážený, sestavený z běžně dostupných potravin. (3)

UPOZORNĚNÍ: Mnohé detoxikační doplňky stravy, případně tablety na hubnutí, jsou často pouze marketingovým tahem. Nedejte se nachytat a buďte i v tomto směru ostražití. Čtete recenze uživatelů, hodnocení, složení a také původ daného doplňku stravy.

Ověřte si míru flexibility dietního plánu

Ne každá dieta na hubnutí zahrnuje přesně stanovený plán a jídelníček na několik týdnů předem. Uživateli dává větší volnost a flexibilitu, co se týče výběru potravin, ale i gramáží a kalorických hodnot. Zatímco někteří uživatelé s tím nemají žádný problém, právě naopak, naprosto jim to takhle vyhovuje, nedá se to tak říci o všech. Volnost zároveň vyžaduje i větší sebedisciplínu. V případě, že máte v tomto směru ještě nějaké rezervy, snažte se vybírat dietu, která má jasně stanovená pravidla, vypracovaný dietní plán a jídelníček. Budete tak přesně vědět, jaké potraviny si můžete dovolit konzumovat a v jakém množství. (3)

dietní plán
Pokud začínáte s hubnutím, doporučujeme zvolit dietu s přesně stanoveným dietním plánem a jídelníčkem
TIP: Dietu s přesně stanoveným jídelníčkem doporučuji hlavně tehdy, pokud jste nováček a poprvé se snažíte zhubnout. Nemusíte tak vážit každou potravinu, počítat kalorickou hodnotu jídel či podrobně luštit složení potravin v obchodě.

Podrobně si prohlédněte jídelníček

Každý z nás má nějaká oblíbená jídla, kterými si jednou za čas zlepší den. Jak jsem už výše naznačila, ne všechny diety disponují flexibilním dietním plánem. V případě tedy, že přemýšlíte o dietě, která je ve volbě potravin přísnější, ujistěte se, že si občas můžete dopřát i to, co vám nejvíce chutná. Pokud tam tato jídla nejsou, zvládnete to i bez nich? Dají se nahradit nějakou jinou, podstatně zdravější alternativou? Například bramborové lupínky skvěle zastoupí proteinové chipsy a chuť na čokoládu zase můžete zahnat chutnou proteinellou nebo některým z low carb dezertů. (3)

Dieta na hubnutí nemá vést k pocitům frustrace a hladu. Jejím cílem je postupná změna nesprávných stravovacích návyků, díky které nejenže dosáhnete požadované hmotnosti, ale také si ji bez problémů udržíte.

Přesvědčte se, že dieta na hubnutí odpovídá vašemu životnímu stylu

Počítejte s tím, že součástí mnoha diet je i pravidelná pohybová aktivita. Při sedavém zaměstnání pohyb rozhodně přijde vhod a pomůže ke spalování tuků, ale ujistěte se, že ji opravdu zvládnete. Pravidelný dvouhodinový trénink v posilovně či intenzivní běh několikrát týdně dá zabrat nejen fyzicky, ale i časově. Pokud vám tedy není sport zrovna nejbližší nebo jste zaneprázdněni, vybírejte dietu s lehčí pohybovou aktivitou v trvání několika minut, například procházkou.

V souvislosti s vaším životním stylem nezapomeňte včetně pohybové aktivity ani na finanční stránku diety. Obsahuje jídelníček potraviny a jídla, která si můžete dovolit? Alespoň přibližně si vypočítejte, kolik vás bude stát týdenní nákup. Získáte tak lepší představu o tom, kolik korun si máte každý měsíc vyčlenit na stravu. Nezapomínejte, že hubnutí je dlouhodobý proces, tudíž nejde o jednorázové náklady. (3)

Tipy na online kvízy, které vám pomohou s výběrem diety na hubnutí

Jak jste si mohli přečíst, vhodná dieta na hubnutí se nevybírá vůbec snadno. Včetně výše zmíněných rad jsou velmi dobrou pomůckou i online kvízy. Ty vám na základě získaných odpovědí navrhnou nejen to, kolik byste měli zhubnout, ale i jaký způsob dietního stravování je pro vás ten nejvhodnější. Já jsem si takových kvízů vyzkoušela udělat hned několik. Přináším vám výběr (z mého pohledu) těch nejdůvěryhodnějších.

UPOZORNĚNÍ: Jedná se o kvízy v anglickém jazyce, tudíž je k jejich provedení potřeba alespoň základní znalost anglického jazyka, případně pomoc překladače. 🙂

Kvíz č. 1 Jaká dieta je pro mě ta správná?

Vytvoření tohoto kvízu předcházelo testování stravovacích návyků 75 lidí. Na základě získaných výsledků je odborníci rozdělili do 3 základních skupin, přičemž každé ze skupin přidělili jinou dietu. Hned na úvod se podle vyplněných parametrů dozvíte své BMI. Po něm následuje řada otázek týkajících se vašich pocitů v souvislosti s jídlem. Podle vašich odpovědí budete zařazeni do skupiny nebo více skupin a také získáte doporučení konkrétní diety pro vás.

ONLINE KVÍZ

výsledek kvízu
Můj výsledek kvízu

Kvíz č. 2 Jaká dieta je pro mě nejlepší?

V tomto kvízu na vás čeká 10 otázek týkajících se nejen vašich zkušeností s dietami, ale i chuťových preferencí a vztahu k jídlu. Celý kvíz uděláte do pár minut. Bezprostředně po odeslání všech odpovědí se vám ukáže výsledek, tedy tip na dietu, která je pro vás nejvhodnější, i s krátkým doporučením.

ONLINE KVÍZ

jedna z otázek v kvízu
Příklad jedné z otázek

Kvíz č. 3 Která dieta vám nejvíce vyhovuje?

Krátký test sestávající z pěti otázek týkajících se především vašeho redukčního cíle, životního stylu a potravinových preferencí. Výsledek opět zahrnuje jednu konkrétní dietu, která by pro vás měla být nejvhodnější.

ONLINE KVÍZ

výsledek krátkého kvízu
Výsledek po skončení kvízu

Malá rada na závěr

Každá dieta na hubnutí je specifická, má své výhody, ale i nevýhody. Dobrým zdrojem informací o konkrétní dietě jsou příspěvky uživatelů na různých diskusních fórech, kde se dozvíte i informace, které na oficiální stránce často neuvidíte. Samozřejmě, i v tomto směru je však potřeba být opatrný, ne každá recenze musí být pravdivá a tudíž je potřeba je selektovat. V případě, že i vy máte s některou dietou na hubnutí pozitivní nebo naopak negativní zkušenost, napište nám o ní, prosím, do komentáře pod článek a pomozte tak i ostatním uživatelům v rozhodování.

Zdroje:

(1) PICHLEROVÁ, D. Hubnutí krok za krokem. Dostupné na: https://www.tloustneme.cz/tloustneme-brozura.pdf

(2) Weight loss: Choosing a diet that’s right for you. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/weight-loss/art-20048466

(3) 10 Tips for Finding the Best Diet That Works for You. Dostupné na: https://www.webmd.com/diet/features/ten-tips-for-finding-the-best-diet-that-works-for-you

(4) Best Diet Plan for Weight Loss & Diet Chart. Dostupné na: https://www.healthifyme.com/blog/best-indian-diet-plan-weight-loss

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..