K čemu slouží BMI index? (vzorec, výpočet + online BMI kalkulačka)

Vyšší tělesná hmotnost není pouze estetickým problémem, ale především zdravotním. Spolu s obezitou je častou příčinou vzniku cukrovky, onemocnění dýchacích cest, pohybového aparátu a v neposlední řadě také kardiovaskulárních problémů, včetně vysokého krevního tlaku. Podle Matouleka je obezita v 95% případech způsobena nerovnováhou mezi energetickým příjmem a výdejem. Optimální hmotnost se přitom dá velmi jednoduše vypočítat a uhlídat s pomocí BMI indexu.

Online BMI kalkulačky
KetoMix BMI kalkulačka
KetoDiet BMI kalkulačka

V následujícím článku vás seznámím nejen se základním BMI vzorcem, ale také vám poradím, kde najdete online BMI kalkulačku a co znamenají jednotlivé výsledné hodnoty BMI.

Historie indexu tělesné hmotnosti

S BMI indexem to vůbec nebylo tak růžové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Astronom, statistik, matematik a lékař Lambert A. J. Quetelet z Belgie ho představil veřejnosti již v roce 1853. Nenašel však pochopení ani v kruzích odborníků, natož u široké veřejnosti. Smrtí u Dr. Quetela tudíž upadl v zapomnění.

Znovu se začal připomínat až v roce 1972, kdy výzkumník Ancel Keys hledal efektivní způsob, jak co nejlépe změřit podíl tělesného tuku v organismu. Queteletův index se zdál velmi rychlým a jednoduchým způsobem, který byl navíc i levný. Jeho používání nevyžaduje žádné speciální pomůcky ani schopnosti. Díky tomu v současnosti patří BMI k nejpoužívanějším metrikám identifikace jak nadváhy a obezity, tak i podvýživy. (1)

Vysvětlení BMI indexu a jeho využití

Zkratka BMI pochází z anglického Body Mass Index, což v překladu znamená index tělesné hmotnosti. Zpravidla se využívá jako efektivní nástroj pro  měření stupně obezity. Pomoci však může všem lidem, kteří chtějí vědět, jestli mají přiměřenou hmotnost vzhledem ke své váze a výšce. Obecně BMI vzorec najde spíše uplatnění jako srovnávací a kontrolní nástroj, jehož výsledky je potřeba ověřit dalšími metodami. (2)

BMI vzorec

Na jeho výpočet potřebujete znát pouze dva základní parametry: aktuální tělesnou hmotnost v kilogramech, kterou vydělíte svou výškou v m2. Výslednou hodnotu si následně zapíšete a podle tabulky BMI hodnot se dozvíte, jak jste na tom s vaší tělesnou hmotností, zda máte normální hmotnost, mírnou nadváhu, obezitu nebo naopak podvýživu. (2)

BMI = tělesná hmotnost (kg) / tělesná výška v m2

Výpočet BMI indexu
BMI vzorec zahrnuje aktuální tělesnou hmotnost, kterou je potřeba vydělit tělesnou výškou.

Příklad, jak vypočítat BMI index tělesné hmotnosti

Nebojte se, v matematice nemusíte být žádný profík. Celý výpočet BMI ze vzorce vám ukážu na konkrétním příkladu Věrky.

Věrka je čerstvá 40 a myslí si, že ty nejlepší roky už má za sebou. V poslední době tráví hodně času v práci a nestíhá pravidelně jíst. Snídaně po cestě do práce, oběd téměř žádný a večer, když přijde domů, neváhá sníst půl ledničky. Do toho minimální pohyb, nanejvýš pár metrů od auta do práce a domů. To vše se samozřejmě po čase podepíše na její postavě. Aktuálně měří 165 cm a váží 75 kilogramů.

BMI Věrky = 75 kg / 1, 652

BMI Věrky = 27,55

Podle výsledné hodnoty BMI má Věrka pre-obezitu. Jelikož včas přišla na to, že její váha není optimální, dokáže rychle zakročit, změnit stravu a vyhnout se tak mnoha zdravotním rizikům, která s sebou nadváha přináší.

Online BMI kalkulačka

Pro ty, kterým se nechce počítat, přikládám tabulku s online BMI kalkulačkami, které vám s výpočtem vašeho BMI pomohou a dokonce i doporučí, jaké potraviny máte jíst.

Online BMI kalkulačky
KetoMix BMI kalkulačka
KetoDiet BMI kalkulačka

Hodnoty BMI

Klasifikace jednotlivých hodnot BMI se liší v závislosti na rase a věku. Pro potřeby tohoto článku použiju klasifikaci stanovenou světovou zdravotnickou organizací WHO. Uvedené hodnoty BMI platí jak pro muže, tak pro ženy od 20 let.

< 18,5 (podvýživa)

V případě, že vaše výsledná hodnota BMI byla nižší než 18,5, máte s velkou pravděpodobností podvýživu. Ta je stejně nebezpečná jako obezita, protože s sebou přináší celou řadu zdravotních komplikací. Nedostatečným příjmem stravy je tělo ochuzeno o důležité látky, což způsobuje řídnutí kostí, anémiigynekologické problémy či oslabenou imunitu. Navíc může podvýživa signalizovat i některá z onemocnění příjmu potravy: mentální anorexii nebo bulimii. (3)

18,5 – 24,9 (normální hmotnost)

Vyšlo vám BMI v rozmezí těchto čísel? Gratuluji! Máte ideální hmotnost minimální riziko zdravotních komplikací. Snažte se udržet si tuto váhu co nejdéle. Zdravě se stravujte, nezapomínejte na pravidelný pohyb a dostatek spánku. Jste na dobré cestě, nepokazte si to. (3)

25 – 29,9 (pre-obezita)

Při těchto hodnotách BMI je potřeba zvednout varovný prst a zamyslet se nad svým stravováním. Mírná nadváha je často způsobena nezdravou životosprávou, ,,nočními nájezdy na ledničku“, případně nedostatečným pohybem. Riziko vzniku kardiovaskulárních problémů, cukrovky a jiných onemocnění mírně narůstá, avšak ještě nic není ztraceno. Úpravou jídelníčku, fyzickou aktivitou a sledováním denního příjmu kalorií se dá zhubnout na přiměřenou hmotnost relativně rychle a bez pomoci odborníka. (3)

30 – 34,9 (obezita 1. stupně)

Spojuje se s mírně zvýšenými zdravotními riziky, podobně jako v předchozím případě. Sizer Whitney dokonce upozorňuje, že obezita 1. stupně ztrojnásobuje riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění. Proto je nezbytné tento stav promptně řešit. Nejlépe komplexní úpravou životosprávy, kterou se doporučuje konzultovat s odborníkem na zdravou výživu. Pokud váš energetický příjem bude stále převyšovat energetický výdej, hrozí, že obezita ,,přeroste“ do druhého stupně, což je podstatně nebezpečnější. (3)

VÝZKUM: Podle vědecké studie NHS Knowledge Service je nejnižší úmrtnost u lidí s přiměřenou hmotností, konkrétně s BMI 22,5 – 25. Každá další narůstající hodnota BMI zvyšuje riziko úmrtnosti, přičemž nejvíce jsou ohroženi obézní lidé s dalšími přidruženými onemocněními (cukrovka, vysoký krevní tlak). (4)

35 – 39,99 (obezita 2. stupně)

Přináší s sebou vysoké riziko zdravotních komplikací, ať už jde o zmíněné kardiovaskulární problémy (vysoký krevní tlak, srdeční selhání), respirační, nádorová onemocnění, nebo žlučové kameny, astma, cukrovku a další. S přihlédnutím k závažnosti stavu je nutné navštívit lékaře, který vám poradí vhodný způsob úbytku hmotnosti. (3)

40 a více (obezita 3. stupně)

Nejzávažnější stupeň obezity je označován také jako morbidní obezita. V mnoha případech vyžaduje chirurgický zásah a striktní dodržování předepsaného stravování, protože jde o život ohrožující stav. (3) Existuje několik forem operačních zákroků, které se používají při léčbě obezity, avšak nejznámější je operace žaludku, odborně se nazývá bariatria. Podle výzkumu S. Nissena z Clevelandské kliniky v Ohiu může tento operační zákrok snížit riziko úmrtí až o 41%. Navíc u jedinců, kteří podstoupili tuto léčbu, došlo i ke snížení hladiny cukru přibližně o 15%. (5)

Hodnota BMIHmotnost
pod 18,5 podvýživa
18,5 – 24,9normální hmotnost
25 - 29,9pre-obezita
30 - 34,9obezita 1. stupně
35 -39,99obezita 2. stupně
více než 40obezita 3. stupně

Zdravotní rizika obezity

Nadváha a obezita zvyšují riziko nejen kardiovaskulárních a metabolických onemocnění, ale mohou být spouštěčem mnoha dalších zdravotních komplikací, jako jsou:

 • onemocnění endokrinního systému (zvýšená, snížená činnost štítné žlázy)
 • respirační onemocnění (poruchy výměny vzduchu v plicích, zástava dechu)
 • gastrointestinální komplikace (reflux, hromadění tuku v játrech)
 • gynekologické problémy (nepravidelný menstruační cyklus, poruchy potence)
 • onkologické onemocnění (nádory na vaječnících, rakovina slinivky, prostaty)
 • onemocnění pohybového aparátu (snížená pohyblivost, artróza kloubů)
 • kožní problémy (ekzémy, celulitida, strie)
 • psychosociální problémy (nízké sebevědomí, časté deprese, pocity úzkosti) (3)

Měření BMI u dětí

Obezita se nevyhýbá ani dětem. Podle informací WHO z roku 2012 trápí nadváha více než 5 milionů dětí do 5 let. Vzhledem k tomu, že děti intenzivně rostou a vyvíjejí se, vyhodnocování BMI probíhá jinak než u dospělých. Výsledná hodnota se stanovuje podle percentilového grafu určeného zvlášť pro chlapce a pro dívky. V současnosti je na internetu několik BMI kalkulaček pro děti, které vám s výpočtem pomohou. (2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE u dětí do 2 let se index tělesné hmotnosti počítá nejen z aktuální hmotnosti a výšky, ale bere se v úvahu i věk dítěte a obvod hlavy?

Co je potřeba dělat, pokud má vaše dítě nadváhu?

Výsledná hodnota BMI jak u dospělých, tak u dětí má pouze informační charakter. Nejlepší bude navštívit pediatra, který zhodnotí hmotnost vašeho dítěte komplexně, s přihlédnutím k aktuálnímu fyzickému vývoji. V případě, že má vaše dítě skutečně nadváhu, bude nutné upravit jídelníček a životní styl. Dbejte na pravidelné stravování dostatek fyzické aktivity. Snažte se vyhýbat vysoce kalorickým jídlům a upřednostňujte bílkoviny, které jsou výborné pro budování svalové hmoty. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na vitamíny, minerály a stopové prvky. Organismus ve vývoji je potřebuje více než kdykoliv předtím.

BMI děti jídelníček
Jídelníček pro děti by měl být bohatý na minerály a vitamíny, které jsou potřebné pro správný vývoj dítěte.
TIP: Jak sestavit zdravý jídelníček, jaké potraviny do něj patří a jaké ne? V tom všem vám může pomoci článek: Jídelníček pro povzbuzení metabolismu. Pomůže vám také zhubnout!

Jiné metody hodnocení tělesné hmotnosti

Index tělesné hmotnosti není jedinou metrikou, která se využívá při hodnocení tělesné hmotnosti a stanovení zdravotních rizik. K těm dalším, které si můžete vyzkoušet i doma, patří:

WHR

Často využívaná antropometrická metoda, jejíž výsledek mluví o rozložení tělesného tuku. Na výpočet je potřeba změřit obvod pasu. Ten se měří v oblasti těsně nad pupíkem a vydělí se obvodem nejširší části boků, tudíž kyčlí.

WHR vzorec: obvod pasu (cm) / obvod boků (cm)

žen je vysoké riziko zdravotních komplikací, pokud je výsledná hodnota větší než 0,85. U mužů se za rizikové považují hodnoty 0,95 a více. (2)

Androidní a gynoidní obezita

Riziko zmíněných onemocnění ovlivňuje nejen stupeň obezity, ale i místo, kde se tuk ukládá. Typ postavy je také jedním z kvalitativních měřítek. Co se týče metabolických onemocnění (cukrovky, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cholesterolu) jsou rizikoví zejména jednotlivci s tzv. androidní obezitou, která je charakteristická postavou ve tvaru jablka. Tukové zásoby se tvoří hlavně v horních částech těla: břicho, krk, trup. Gynoidní obezita s postavou podobnou hrušce zase může způsobit osteoporózu, rakovinu prsu a vaječníků. Tuk se u tohoto typu ukládá v dolní polovině těla: zadek, stehna, kyčle. (3)

Postava ve tvaru hrušky
Gynoidní obezita je charakteristická postavou ve tvaru hrušky. Tuk se hromadí převážně v dolní části těla.

RFM

Poslední metodu, kterou v tomto článku zmíním, je RFM index. Jeho hodnota vypovídá o relativní tukové hmotě. I tato metoda, stejně jako WHR, zohledňuje rodové odlišnosti. Pro výpočet vám stačí tělesná výška (cm), kterou následně vydělíte hmotností (kg). Důležité je nezapomenout podíl výšky a váhy vynásobit 20 a výsledek odečíst od příslušné hodnoty pro dané pohlaví.

RFM vzorec pro ženy: 76 – (20 x výška/hmotnost)

RFM vzorec pro muže: 64 – (20 x výška/hmotnost)

Výsledná hodnota se udává v % a znamená podíl tělesného tuku v organismu. (6)

Časté otázky

Výpočet indexu tělesné hmotnosti není žádná věda. S pomocí BMI kalkulačky to hravě zvládnete. Jak jsem však již několikrát naznačila, BMI index je spíše obecný, a tak jako všechno, i on má svá úskalí a specifika.

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Jaká jsou úskalí BMI vzorce?

Index tělesné hmotnosti nám sice prozradí, jak je to s naší hmotností, avšak nevypovídá o množství tukové a svalové hmoty v organismu. Jednotlivci, kteří nemají dostatek svalů, ale jejich tělo tvoří převážná část tukových zásob, mají podle hodnoty BMI indexu normální hmotnost. Ve skutečnosti ale často trpí nadváhou či dokonce obezitou.

Podobně je to i s délkou končetin. Delší končetiny váží více. Z tohoto důvodu může být BMI u vysokých lidí větší než u těch, kteří jsou menší s kratšími končetinami. Za nevýhodu se považuje i chybějící specifikace pro muže a ženy. V ženském organismu je více tukové tkáně než v mužském, což vzorec pro výpočet BMI nerozlišuje. (2)

V čem naopak tkví jeho výhoda?

V první řadě je to jeho jednoduchost, nejen co se týče matematických znalostí, ale hlavně pomůcek. Nevyžaduje žádné speciální nástroje, stačí vám pouze metr a osobní váha. Také je využitelný pro široké spektrum populace, od těch nejmenších až po lidi ve vyšším věku. Díky jeho jednoduchosti patří k výborným screeningovým nástrojům, který vám dá obecný přehled o dané populaci. Se získanými údaji můžete pak dále pracovat a hlouběji je analyzovat. (2)

Proč není BMI index dostatečně přesný pro aktivní sportovce?

Vzhledem k tomu, že sportovci si dávají na své stravě záležet a aktivně si budují svalovou hmotu, v jejich těle se nachází minimální podílů tuků. Ty nahrazuje svalová hmota, která přispívá k vyšší tělesné hmotnosti, což se v konečném důsledku odrazí i na výsledné hodnotě BMI. (2)

Pár důležitých informací na závěr

 • index tělesné hmotnosti vám napoví, jakou máte hmotnost s přihlédnutím na vaši váhu a výšku
 • BMI mezi 18,5 a 24,9 znamená normální hmotnost
 • hodnoty BMI nad 30 mohou indikovat obezitu a pod 18,5 upozorňovat na podvýživu
 • u vyšších, menších lidí a sportovců bývá výsledek zkreslený
 • zjistit podíl tělesného tuku můžete např. RFM indexem
 • jaká vám hrozí zdravotní rizika, to vám zase prozradí WHR index spolu s tvarem postavy

Už jste si vypočítali svůj BMI index, případně jste použili i některou z dalších zmíněných metrik? Vyšel vám tak, jak jste očekávali nebo vás výsledek překvapil? Podělte se s námi o vašich zkušenostech do komentáře pod článkem.

Zdroje:

(1) HNATIAK, J. BMI index jako prediktor vrcholové výkonnosti – ano či ne? Bakalárska práca, Masarykova univerzita, Brno, 2016. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/ndb5u/Hnatiak_BMI_jako_prediktor_vrcholove_vykonnosti_-_ano_ci_ne.PDF

(2) NALEZENCOVÁ, R. BMI: Historie až současnost. Bakalárska práca, Univerzita Palackého v Olomouci, 2012. Dostupné na: https://theses.cz/id/q3kxu9/Nalezencova_Renata_BMI-Historie_az_soucasnost.pdf

(3) ČERNOHOUSOVÁ, V. Obezita a nadváha u vysokoškolských studentu. Diplomová práca, Lekárska fakulta MU, Brno, 2008. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/cy1v7/Obezita_doplneni.pdf

(4) Obesity increases death risk. Dostupné na: https://www.nhs.uk/news/obesity/obesity-increases-death-risk/

(5) Type 2 diabetes, obesity: Weight loss surgery may lower death risk. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326229

(6) Wikipedia – Relative Fat Mass. Dostupné na: https://en.wikipedia.org/wiki/Relative_Fat_Mass

Rate this post
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..