Jak připravit domácí chia pudink. Recepty + praktické tipy

Lahodná pochoutka, které těžko odolají nejen děti, ale i dospělí. Ruku na srdce, nedali byste si legendární vanilkový nebo čokoládový pudink s ovocem, případně piškoty? Já určitě ano. Nemluvě o té pronikavé vůni v kuchyni, úplný návrat do dětství. Zatímco chuť i vůně poměrně rychle pominou, o kilogramech navíc se to říct nedá. Několik takových prohřešků v kombinaci s minimálním pohybem a ručička na váze je hned o pár čísel výše. Pokud si tedy chcete udržet štíhlou linii nebo dokonce zhubnout, klasický pudink vám v tom rozhodně nepomůže. Naštěstí mám pro vás tip na skvělou a stejně chutnou (možná i více) alternativu. Tou je chia pudink.

Pudink z chia semen je zdravější, avšak stejně chutnou alternativou klasického pudinku.
Chia pudink patří k nejoblíbenějším jídlům z chia semen

Včetně podrobného postupu přípravy chia pudinku a mé osobní zkušenosti vám také prozradím několik receptů na chia pudink bez mléka, pro vegany či milovníky ovoce a oříšků. Nebojte se, nezapomenu ani na low carb verzi chia pudinku pro lidi držící některou z ketonových diet.

Základní ingredience

Jak už zajisté tušíte, tou nejhlavnější přísadou budou chia semínka. Malé, černé, hnědé nebo bílé tečky považované za nejzdravější potravinu světa. S přihlédnutím na obsah látek a kalorickou hodnotu je spokojeně můžete konzumovat i při hubnutí. Navíc po zalití vodou nebo mlékem nabobtnají a získají gelovou konzistenci, což je dobrý základ pro výrobu pudinku. Kromě nich, mléka nebo vody, budete ještě potřebovat sladidlo (med, javorový nebo čekankový sirup). Na vrch se také výborně hodí ovocekousky kvalitní hořké čokolády, oříšky, kokos. (1)

Pro přípravu pudinku z chia semen potřebujete pouze 3 ingredience: vodu, chia semínka a sladidlo.
Základní ingredience na přípravu pudinku z chia semen

Chia semínka

Vzhledem k tomu, že chia semínka jsou pro přípravu chia pudinku opravdu klíčovou přísadou a jejich konzumace má několik zdravotních výhod, trošku blíže vám je představím. Rostlina, ze které se tato semínka sbírají, nese název Šalvěj hispánská a roste převážně v oblastech jižního a středního Mexika. Samotná semínka vás svou velikostí a neutrální chutí moc neohromí, ale ani nemusí. Oblíbená se stala zejména pro své pozitivní účinky na zdraví, ze kterých jsem pro vás vybrala ty nejhlavnější (vědecky dokázáno):

PRODEJ CHIA PUDINKŮ
Chia pudink lesní plody
Chia pudink mango
Chia pudink Piňa Colada
 • navozují pocit nasycení, čímž přispívají k úbytku hmotnosti
 • díky nízkému glykemického indexu snižují hladinu cukru v krvi
 • statečně bojují proti nádorovým buňkám
 • zlepšují peristaltiku střev a podporují trávení
 • snižují krevní tlak, hladinu LDL cholesterolu, a minimalizují tak riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění
 • zabraňují vzniku oxidačního stresu a zpomalují stárnutí buněk (2)
Chia semínka neobsahují lepek, což z nich dělá vhodnou potravinu i pro celiaky.
Chia pudink s borůvkami, malinami a jahodami.
Chia pudink s lesním ovocem

Postup přípravy chia pudinku

Zatímco při vaření klasického pudinku se většina z nás obává škraloupu nebo hrudek, v případě přípravy chia pudinku je těžké odhadnout tu správnou konzistenci. S následujícím postupem byste to však mohli zvládnout bez větších komplikací. Jelikož mám jednotlivé kroky vyzkoušené, věřím, že vás výsledek příjemně překvapí.

 1. Do sklenice nalijte cca 250 ml čisté (doporučuji teplé) vody nebo mléka, klidně může být i rostlinné a přidejte 4 polévkové lžíce chia semínek.
TIP: Vždy nalijte nejprve tekutinu (vodu, mléko) a až potom přidejte chia semínka. Neusadí se vám na dně nádoby a také je snadněji promícháte.
 1. Chia semínka nechte nabobtnat alespoň 20 minut. Nezapomeňte je pravidelně míchat, cca každých 5 minut.
 2. Pokud budete připravovat ovocný chia pudink, ovoce si nejprve důkladně rozmixujte a odložte zvlášť do nádoby.
 3. Nabobtnalá semínka (tzv. chia gel) dejte do malého hrnce a směs zahřívejte na mírném plamenu cca 2 minuty.
 4. Do hrnce přidejte rozmixované ovoce spolu se sladidlem a za stálého míchání přiveďte k varu. Chvilku povařte a nechte vychladnout.
TIP: Preferujete hladší, spíše pudinkovou konzistenci? Když pudink trošku vychladne, celou směs ještě jednou důkladně rozmixujte a servírujte například s oříšky nebo kokosovými lupínky.
 1. V případě, že máte rádi spíše studený pudink s tužší konzistencí, chia pudink nalijte do misek a dejte tak na hodinku nebo dvě do lednice. (3)

Recepty na chia pudink

Chia pudink patří k nejoblíbenějším jídlům z chia semen. Na internetu najdete nespočetné množství chia pudinků, avšak ne všechny jsou tak chutné, jak vypadají. Vím o tom své, připravila a ochutnala jsem jich desítky. Vzhledem k tomu, že každému chutná něco jiného, k následujícím receptům vám přidávám i několik alternativ, ať už se jedná o použité ovoce, sladidla nebo tekutiny.

Ovocný chia pudink bez mléka

Ingredience:

 • 120 ml vody
 • 2 PL chia semínek
 • ½ manga
 • kiwi
 • 2 PL kokosu
 • 1 PL čekankového sirupu

Postup:

Do sklenice s vodou dejte 2 PL chia semínek, promíchejte a nechte cca půl hodiny nabobtnat. Zatím si rozmixujte kousky manga a kiwi spolu s čekankovým sirupem. Ovocnou směs následně dejte do hrnce, chvilku zahřívejte, přidejte nabobtnalá chia semínka a odstavte. Dejte do misky, přičemž vrch posypte strouhaným kokosem a doplňte kousky čerstvého ovoce.

Ovocná varianta pudinku bez mléka s rozmixovaným mangem a kiwi.
Ovocná varianta pudinku bez mléka s rozmixovaným mangem a kiwi

Varianty: Místo kiwi nebo manga můžete použít i jiné ovoce, například maliny a borůvky, které skvěle chutnají v kombinaci se slunečnicovými, případně lněnými semínky. Tento chia pudink je vhodný i pro vegany.

TIP: Doporučuji použít zralé ,,měkčí“ ovoce. Bude se vám snadněji mixovat. V případě, že by byla směs příliš hustá, nebojte se přidat trošku čisté vody.

Raw chia pudink

Ingredience:

 • 1 hrnek kokosového mléka
 • 2 PL chia semínek
 • 2 PL kakaového proteinu
 • 1 PL čekankového sirupu
 • kokos
 • lískové oříšky

Postup:

Opět si nejdříve dejte nabobtnat chia semínka do kokosového mléka. Po cca 30 minutách nabobtnalá semínka přendejte do hrnce, přidejte kakaový prášek, čekankový sirup a přiveďte k varu. Vařte cca 3 minuty, dokud se všechny ingredience důkladně nespojí. Po vychladnutí dejte na 2 -3 hodiny do lednice, ideálně přes noc. Vrch posypte kokosem a lískovými oříšky.

Varianty: Kokosové mléko skvěle nahradí i mléko z lískových ořechů, mandlí, případně uvařené kakao. Pokud si hlídáte štíhlou linii, doporučuji použít klasické mléko, například i v kombinaci s černou kávou.

Low carb chia pudink s jogurtem

Ingredience:

 • 2 PL chia semínek
 • 3 PL jogurtu
 • 1 PL mascarpone
 • čekankový sirup
 • jahody
 • citrón

Postup:

Ve sklenici smíchejte chia semínka s jogurtem a mascarpone. Dochuťte pár kapkami čekankového sirupu, citrónu a alespoň 20 minut nechte chia semínka nabobtnat. Celou směs občas promíchejte. Můžete servírovat po jednotlivých vrstvách. Například na spodek čisté sklenice dejte plátky jahod, přidejte vrstvu chia pudinku, opět vrstvu jahod, chia pudinku a vrch posypte ještě kokosem nebo mandlemi.

Varianty: Volba ovoce a oříšků závisí pouze na vás. V případě, že držíte nízkosacharidovou dietu, buďte opatrní a vybírejte si nízkokalorické ovoce – borůvky, maliny či švestky. Jednotlivé ovoce doporučuji po vrstvách střídat. Taková forma chia pudinku nejenže skvěle zasytí, ale má také nízký obsah sacharidů a kalorií.

Celý postup najdete v následujícím videu:

Výhody konzumace pudinku z chia semen

 • příprava chia pudinku je jednoduchá a časově nenáročná, trvá maximálně 7 minut, nevyžaduje neustálé míchání
 • s přihlédnutím ke složení chia semen a dalších ingrediencí vás výborně zasytí, dodá energii výživové látky
 • dá se připravit na několik způsobů, podle vašich preferencí (veganská, low carb, případně bezlaktózová verze)
 • chia pudink představuje chutnou a hlavně výživnou snídani. Večer ho jednoduše dáte do lednice, přes noc krásně zhoustne, ráno pouze vytáhnete a konzumujete. (4)

Porovnání chia pudinku a klasického pudinku

Rozdíl spočívá nejen v samotné přípravě, ale především v nutričních hodnotách a množství kalorií. Zatímco hrnek klasického vanilkového pudinku obsahuje až 50 gramů sacharidůchia pudink s mandlovým mlékem, javorovým sirupem, řeckým jogurtem a vanilkovým extraktem ani ne polovinu – 20 gramů. Za porovnání stojí i množství bílkovin, kde je chia pudink opět ve výhodě. V jednom hrnku je 12 g proteinů, což je téměř 4x více než u klasického pudinku. Ten má pouze 3,2 g bílkovin. Kalorická hodnota pudinku z chia semínek je 200 kcal, vanilkový pudink má 286 kcal, což ho staví do nevýhody. Nemluvě o tom, pokud byste si ho doplnili piškoty nebo ovocem. (5)

Klasický vanilkový pudink má podstatně více cukrů a kalorií
Rozdíly mezi klasickým vanilkovým pudinkem a chia pudinkem

Chia pudink od společnosti ChiaShake

Domácí chia pudink si můžete připravit podle své chuti, avšak pokud hubnete, musíte být při volbě ingrediencí obzvlášť opatrní. Vybrané druhy ovoce, stejně jako některá sladidla, obsahují příliš mnoho sacharidů, které vám k žádoucímu výsledku rozhodně nepomohou. Pokud tedy nechcete studovat nutriční složení každé přísady a počítat kalorie, chtěla bych vás informovat o předpřipraveném chia pudinku od Chia Shake. Jak již samotný název předpovídá, jeho výrobu zastřešuje značka Chia Shake, která nabízí dietní koktejly, kaše, smoothie a jiné nízkosacharidové dezerty.

PRODEJ CHIA PUDINKŮ
Chia pudink lesní plody
Chia pudink mango
Chia pudink Piňa Colada

Momentálně (v době psaní této recenze) máte na výběr ze tří příchutí Chia Shake pudinků: mango, lesní směs Piña Colada. Všechny pudinky jsou bez lepku, minimálním podílem sacharidů a nízkou kalorickou hodnotou. Vyrábí se z čekankové vlákniny, chia semen, přičemž z nutričních hodnot převládají zejména bílkoviny a vláknina. Kromě nich však nelze opomenout ani vitamíny a minerální látky, které jsou taktéž prospěšné pro lidský organismus.

Celé balení chia pudinku od společnosti ChiaShake: lesní směs a mango
Předpřipravený Chia Shake pudink je dostupný ve třech různých příchutích

Moje zkušenost s ChiaShake pudinkem

Z výše zmíněných příchutí mám zkušenosti s mangovým Chia Shake pudinkem a lesní směsí. Na rozdíl od domácího chia pudinku měl trošku řidší konzistenci i po delším ,,odležení“ v lednici. Podruhé jsem však přidala do vody místo jedné odměrky pudinkové směsi 1 ½. V případě, že máte naspěch, tudíž chcete, aby chia semínka rychleji zvětšila svůj objem a konzistence zhoustla, doporučuji použít teplou vodu. Nezapomeňte však pudink alespoň dvě až tři minuty míchat, nebude v něm tolik hrudek. Nebylo jich sice mnoho, ale mně trošku překážely, a právě proto jsem si celou směs ještě před konzumací rozmixovala v mixéru. Taková příprava Chia Shake pudinku je sice zdlouhavější, ale ta lahodná a jemná chuť rozhodně stojí za to. Nemluvě o té vůni.

Chia Shake pudink s příchutí lesní směsi.
Předpřipravený pudink značky Chia Shake s příchutí lesní směsi.

Na obou ovocných příchutích jsem si velmi pochutnala. Mangový Chia Shake pudink byl spíše sladký příchuť lesní směs jemně kyselá, více osvěžující. S přihlédnutím ke složení je Chia Shake výbornou volbou na snídani. Nejenže nastartuje trávení a dodá tělu energii, ale co je nejdůležitější – zasytí. Já jsem nejbližší 3 hodiny na jídlo ani nepomyslela. Z jednoho velkého 300 gramového balení si připravíte přibližně 8-10 porcí, v závislosti na tom, jak hustý chcete mít pudink.

Závěr

I zdravá jídla s nízkým obsahem cukrů a kalorií jsou chutná. Chia pudink je toho jasným důkazem. Na rozdíl od jiných jídel na jeho přípravu nepotřebujete žádné drahé biopotraviny. Jedno 500 gramové balení chia semínek vám vydrží i několik týdnů. Vodu doma máte, ovoce se také nějaké najde a tipy na chutné recepty včetně postupu jsem vám prozradila v tomto článku. Budu ráda, pokud některý vyzkoušíte a dolů do komentáře mi napíšete, jak vám chutnal.

ZDROJE:

(1) How to make chia seed pudding in 3 easy steps. Dostupné na: https://www.theroastedroot.net/how-to-make-chia-seed-pudding/

(2) What are the benefits of chia seeds? Dostupné: https://www.medicalnewstoday.com/articles/291334#_noHeaderPrefixedContent

(3) Easy 4- Ingredient Chia Pudding. Dostupné na: https://www.eatingbirdfood.com/basic-chia-seed-pudding/

(4) How to Make Chia Pudding: The Ultimate Guide. Dostupné na: https://www.simplyquinoa.com/chia-pudding/

(5) Dostupné na: https://www.nutritionix.com/food/chia-pudding

Rate this post
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..