„Černý pátek“ startuje předvánoční nákupy. Také je chcete zvládnout v klidu?

Tak jsme se dočkali. Black Friday, černý pátek, dorazil i do Česka. Oficiálně tak startují předvánoční nákupy, slevy a všemožné akce, které mají lidi přimět k nakupování. Vánoční dárky je prostě třeba nějak obstarat. Bez toho to nejde.

Přestože by měl být nadcházející čas adventu dobou klidu a pohody, právě nákupy tomu klidu moc nepomáhají. Proč tomu tak je a jak nakupování vánočních dárků zvládnout co nejlépe? Našli jsme pro vás odpovědi na tyto otázky!

Na začátek si představíme onen černý pátek.

Přeplněné obchody a (ne)sváteční nálada

Jako černý pátek – Black Friday se v USA a Kanadě označuje pátek po Dni díkuvzdání. Každoročně se tak váže ke konci listopadu a jde ruku v ruce s velkolepými výprodeji. Slevy bývají pozoruhodné. Black Friday je způsobem, jak se obchodníci mohou ještě před koncem roku, i přes nabízené slevy, dostat do černých čísel. Není to však tak jednoduché.

U zákazníků bývá tento rádoby svátek natolik oblíbený, že kvůli výhodným nákupům dokážou stát dlouhé fronty před otevřením obchodu. Nezřídka pak nakupování znamená nebývalé tlačenice. V přeplněných obchodech také dochází ke slovním útokům, roztržkám a dokonce i násilí. I tak bohužel může vypadat nakupování.

Přeplněné obchody, stejně tak i předvánoční slevy, známe i v Česku, naštěstí bez větších konfliktů. Přesto před Vánocemi s rostoucím počtem zákazníků houstne v obchodech i nálada. Nakupování se stává zdrojem stresu a vánoční dárky jsou spíše starost než radost.

Vánoce s rodinou, vánoční zvyky

Předvánoční stres

Odborníci z psychologického centra Psychoterapie Anděl Praha na svém blogu vysvětlují i osobní důvody, proč nakupování vánočních dárků přináší stres./2/

 • Během roku lidé více přemýšlejí o svých finančních výdajích. Před Vánocemi utrácejí bez ohledu na svůj rozpočet a nakupování je tak zdrojem obav z nesprávného finančního hospodaření.
 • Nakupování dárků přináší protichůdné pocity. Na jedné straně se těšíme na radost obdarovaného, na druhé straně pochybujeme, že vybraný dárek radost skutečně přinese. Obáváme se, že vybereme špatně.
 • Sužují nás také obavy, že vánoční dárky nedokážeme vybrat vůbec nebo to jednoduše do Vánoc nestihneme.
 • Nakupování přitom není jedinou předvánoční starostí, a tak stres prohlubuje i množství úkolů, které bychom měli do Vánoc zvládnout.

Přestože Češi Vánoce mají obecně rádi, některé věci, zvláště ty spojené s nakupováním, se lidem nelíbí. Ukázal to průzkum GE Money Bank/3/. Nejvíce ze všeho kolem Vánoc lidem vadí právě davy v obchodech. Tři čtvrtiny dotazovaných doslova uvedly, že davy v obchodech nenávidí. Přesto čtyři pětiny oslovených uvedlo, že nakupování dárků jako takové je baví.

Možná i proto zaznamenává takovou oblibu nakupování dárků na internetu. Jde o nakupování, avšak nehrozí, že se k dárkům přes davy lidí ani nedostanete.

Vánoce, vánoční cukroví, vánoční atmosféra

Vánoce v klidu a pohodě

Advent je jistě náročným obdobím, obdobím shonu, starostí a stresu. Ale nemusí být!

Je toho hodně, co je potřeba udělat. Nakupování dárků není zdaleka jediným předvánočním úkolem. Aby váš advent neskončil nervovým vyčerpáním, únavou, podrážděností nebo žaludečními potížemi, vyplatí se rozvrhnout si čas a stanovit priority. Pro někoho je důležité napéct dvacet druhů vánočního cukroví cukroví, další si raději zajde se svými dětmi do kina na vánoční pohádku nebo s partnerem na vánoční trhy. Je jen na vás, co si vyberete. Nikdy se však nedá stihnout vše.

Když radí odborníci…

Můžete si vzít za své také slova lektorky emoční inteligence Jitky Ševčíkové. Ta pro server iDnes.cz uvedla: „Musím být rychlá, dokonalá, výkonná, racionální, musím všem vyhovět, všem udělat radost, zavděčit se, překvapit, snažit se a všechno vydržet? Nemusím.“ /4/ Dokonce nemusíte mít ani umytá okna nebo napečeno vánoční cukroví, vždyť se dá koupit!

Vánoce budou klidnější, pokud se naučíte zacházet se svým časem a energií. Pohodě Vánoc rozhodně prospěje, najdete-li si v adventním čase i chvilku na sebe. Pokud si dovolíte relaxaci a odpočinek, budete mít více energie ke zvládání adventních úkolů.

Vánoce, adventOpakem stresu je pohoda.

Jak vypadá taková vánoční pohoda? Každý z nás má jistě svoji vlastní představu. Stačí ji jen naplnit. Můžou to být třeba příjemná setkání s blízkými, zpívání vánočních koled s dětmi nebo nejrůznější vánoční rituály.

Způsobem relaxace může být i tvorba adventních věnců, vánočních přání, originálních pohlednic nebo vánočních dekorací. Když do toho zapojíte své děti, bude to také společná zábava. Nakonec se právě takové aktivity stanou zdrojem pohody.

Jako lék proti stresu vám může pomoci i dobrý čas nebo šálek kávy. Pozor, zvláště v předvánočním období je velkým lákadlem nezdravé jídlo. Stres se totiž často snažíme zajíst, bohužel, většinou se to nepovede. Nezdravé chutě se dají zvládat, víme jak.

Co jsou to vlastně Vánoce?

Pro stanovení priorit, plánování času a nakonec i tu vánoční pohodu se vyplatí malé zamyšlení.

 • Co pro vás znamenají Vánoce?
 • Bez čeho si Vánoce neumíte představit?
 • Co dělá Vánoce Vánocemi?
 • Co je pro Vás zdrojem té pravé vánoční atmosféry?

Odpovědi na tyto otázky si zpravidla neseme již od dětství a také je vtiskujeme svým dětem. Možná proto máte s partnerem odlišný pohled na to, co jsou to Vánoce. O to důležitější je si promluvit, představit druhému svá očekávání a najít společnou cestu.

Vánoce jsou především o rodině a sváteční atmosféře, lásce a dávání lásky – vlastní dárky, nakupování či slevy jsou až daleko za tím.

Vánoce, vánoční zvyky a rituály

„Co jsou to Vánoce?,“ to se ve své knize Asertivně na stres svátečních chvil snaží odhalit i psycholog Tomáš Novák./5/ Zveřejňuje mj. výzkum společnosti Factum Invenio z roku 2006. Podle něho vypadají Vánoce v českých rodinách zhruba takto:

 • Na Štědrý den jsme doma, v užším rodinném kruhu.
 • Na večeři máme tradičního kapra. Po večeři posloucháme vánoční koledy, krájíme jablka a věnujeme se dalším vánočním zvykům.
 • Máme živý vánoční stromeček a během Vánoc se zajdeme podívat i na jesličky.

Možná vám i tento malý popis Vánoc pomůže se stanovením priorit a vytvářením té pravé vánoční atmosféry.

Inspirace od našich babiček

Návod na veselé Vánoce znali i naše babičky. Uměly hospodařit, věděli, co se svým časem. Dodržovali vánoční zvyky a rituály. Respektovali přírodu a její koloběh, proto v zimě odpočívali, věnovali se také rozjímání (třeba skrze draní peří) a nakonec drželi i očistný půst.

 

Vánoční dárky, černý pátek

Další články, které by se Vám mohly hodit:

 

Přehled použitých zdrojů

5/5 - (1 vote)
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..