Léky na hubnutí vázané na lékařský předpis. Poznejte mechanismus jejich účinku a možná rizika.

Kdyby se tak dalo zhubnout mávnutím kouzelného proutku. Hezká představa, avšak ne moc reálná. Dokonce ani v případě volně prodejných doplňků stravy na hubnutí. Mnohé se prezentují jako zázračné doplňky, se kterými bude hubnutí hračka. Pokud jste se i vy chytli do některé z těchto marketingových pastí, v tuto chvíli už určitě víte, že bez cvičení a úpravy stravovacích návyků vám žádné takové doplňky nepomohou. Jak je to však s léky na hubnutí, které jsou vázány na lékařský předpis? Fungují? Které léky na hubnutí jsou povoleny? Čtěte dále a dozvíte se odpovědi nejen na tyto otázky, ale i další důležité informace, které byste měli před jejich užíváním vědět.

Definice léků na hubnutí vázaných na lékařský předpis

Podle údajů Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví je v České republice více než 1,5 milionu lidí s nadváhou nebo obezitou. Vyšší tělesná hmotnost není pouze jakousi estetickou komplikací, ale také spouštěčem několika zdravotních problémů. (1) Právě ty jsou častým důvodem, pro který se lidé rozhodnou tento problém řešit. Zatímco v některých případech pomůže úprava stravovacích návyků spolu s fyzickou aktivitou, u jiných je stav vážnější a vyžaduje návštěvu lékaře. Sestaví vám plán na kontrolu hmotnosti, a pokud je to nutné, předepíše léky na hubnutí, tzv. antiobezitika.

VĚDĚLI JSTE, ŽE: S obezitou souvisí více než 195 onemocnění. Mezi ty nejčastěji patří cukrovka, infarkt, vysoký krevní tlak, mrtvice, různé druhy rakoviny či gastroezofageální reflux.
léky na hubnutí pro lidi s obezitou
Nadměrná tělesná hmotnost či obezita s sebou přinášejí celou řadu zdravotních komplikací.

POZOR, nespleťte si léky na hubnutí s doplňky stravy na hubnutí. Volně prodejné tabletky na hubnutí jsou doplňky stravy, které se běžně prodávají v prodejnách nebo e-shopech se zdravou výživou bez lékařského předpisu. Léky na hubnutí jsou oficiální léčiva schválená Evropskou lékovou agenturou, která jsou dostupná pouze na lékařský předpis. Na rozdíl od doplňků stravy nepůsobí pouze v trávicím traktu, ale ovlivňují také činnost centrální nervové soustavy.

Na jakém principu fungují?

S přihlédnutím ke stoupající tendenci výskytu obezity se lékům na hubnutí věnuje stále větší pozornost. V současnosti je můžeme rozdělit podle mechanismu účinku do 3 základních skupin:

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Léčiva působící na CNS

Kdysi do této skupiny patřil přípravek Adipex. V současnosti je u nás tento lék na seznamu zakázaných léčiv. Na identickém principu však funguje Mysimba – léčivo kombinující látky bupropion a naltrexon. Sice se bupropion primárně využívá při léčbě depresí, ale svůj význam má také při hubnutí. Inhibuje zpětné vychytávání dopaminu a noradrenalinu, v důsledku čehož tlumí pocit hladu a navozuje pocit sytosti. Naltrexon zase inhibuje odměňovací systém v mozku a potlačuje chuť k jídlu. (2)

centrální nervová soustava a neurony
Některé léky na hubnutí ovlivňují činnost CNS
VĚDECKÁ STUDIE: Účinek přípravku Mysimba na redukci tělesné hmotnosti potvrzuje i studie Contrave Obesity Research, která zkoumala efektivitu zdravého životního stylu v kombinaci s medikamentózní léčbou. U 55% pacientů, kteří nejen užívali přípravek Mysimba, ale kladli důraz i na správnou životosprávu, došlo k úbytku hmotnosti o více než 10%. (4)

Léky na hubnutí inhibující vstřebávání tuků

Blokují enzym žaludeční a pankreatické lipázy, který je nezbytný pro rozklad tuků na glycerol a vstřebatelné mastné kyseliny. Díky tomu dochází ke snížení vstřebávání tuků přibližně o 30%. Nevstřebaný tuk je následně vylučován prostřednictvím stolice ven z těla. Se stolicí však souvisí také nežádoucí účinky těchto léčiv. Patří mezi ně mastná vodnatá stolice či zvýšená produkce plynů, obzvláště při konzumaci mastných jídel. Je však potřeba poznamenat, že zmíněné vedlejší účinky lze zmírnit správným stravováním. Pacienta tedy do jisté míry „přinutí“ dodržovat zásady správné životosprávy. Součástí skupiny léků na hubnutí blokujících vstřebávání tuků je Xenical, který je známý také po názvem Orlistat. (3)

Látky regulující hladinu cukru v krvi

Také léky určené pro lidi s cukrovkou pomáhají zhubnout. Vyrovnávají hladiny glukózy, a tím zároveň podporují pocit sytosti. Jedním z takových léků, který je schválen i v některých státech Evropské unie, je Liraglutid. Potlačuje sekreci glukagonu a s ní i apetit. Kromě toho, že vede ke snížení tělesné hmotnosti, má také další zdravotní benefity. Snižuje množství viscerálního tuku, triacylglycerolů a zvyšuje hladinu dobrého (HDL) cholesterolu. (4)

léky na hubnutí regulující hladinu cukru v krvi
Léky na regulaci hladiny cukru v krvi podporují pocit sytosti, čímž přispívají k úbytku hmotnosti

Důkazem účinků Liraglutidu na hubnutí je několik odborných studií, kterých se zúčastnili jednotlivci s obezitou, cukrovkou a spánkovým apnoe. Po 56 týdnech užívání tohoto léku došlo u vybraných jedinců k úbytku hmotnosti v průměru o 6%. Podobně jako jiné léky na hubnutí, i Liraglutid s sebou přináší nežádoucí účinky. Zejména během prvních týdnů léčby se mohou objevit zažívací potíže, průjmy a nauzea. (4)

Jaké mají léky na hubnutí vedlejší účinky?

Na jedné straně pomohou, na druhé zase uškodí. Včetně pozitivního účinku na snížení tělesné hmotnosti mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Z tohoto důvodu jsou léky na hubnutí vázány na lékařský předpis. Vedlejší účinky se liší v závislosti na konkrétním léku a mechanismu jeho účinku. Léky ovlivňující činnost centrální nervové soustavy často stojí za výkyvy nálad, depresí, nespavostí, ale i halucinacemi či kardiovaskulárními problémy. Užívání léčiv, která zabraňují vstřebávání tuků, má za následek problémy s trávením, průjmy, případně onemocnění jater. Rakovina štítné žlázy, problémy se žlučníkem a ledvinami zase hrozí při užívání léků regulujících hladinu cukru v krvi. (5)

Seznam zakázaných a povolených léků na hubnutí

Aktuálně, v době psaní této recenze, je v České republice povolen pouze jeden lék na hubnutí, který je vázán na lékařský předpis. Podívejte se, které léky byly staženy z trhu, v důsledku nebezpečných nežádoucích účinků.

Povolené léky

  • Xenical (schválen ve vybraných státech EU, v ČR ne)
  • Liraglutid (schválený ve vybraných státech EU, v ČR ne)
  • Mysimba (jediný schválený lék na hubnutí v ČR)
  • Adipex

Léky stažené z trhu (zakázáno)

  • Reductil
  • Acomplia
  • Fenfluramin
  • Rimonabant
  • Sibutramin
  • Lorcaserin

Prodej léků na hubnutí

U léků na hubnutí, které jsou vázány na lékařský předpis, buďte obzvláště opatrní. V žádném případě se nesnažte, ve snaze co nejrychleji zhubnout, koupit tyto léky bez lékařského předpisu! Nezapomínejte na to, že pouze lékař dokáže odborně posoudit váš zdravotní stav a na jeho základě vám stanovit adekvátní léčbu. Pokud se ho budete snažit obejít, hrozí, že si více uškodíte, než pomůžete, protože tyto léky mají několik nežádoucích účinků a nejsou vhodné pro každého.

Navíc se často jedná o padělané léky s nejasným složením a nedostatečným testováním, které mohou vážně ohrozit vaše zdraví. Důvěřujte lékařům, užívejte pouze léky doporučené Evropskou lékovou agenturou (EMA). Také se vyhněte pochybným e-shopům a webstránkám nabízejícím léky, které jsou u nás zakázané, případně se na jejich prodej vztahuje lékařský předpis. V mnoha případech jde o podvodné stránky bez kontaktních údajů, kde se musí za zboží zaplatit pouze předem. Nemáte tedy jistotu, že vám budou léky na hubnutí skutečně odeslány a nepřijdete o peníze. Z těchto důvodů nakupujte léky pouze ze schválených lékáren a s lékařským předpisem, kterému předchází konzultace s lékařem, případně vyšetření.

bezpečné léky na hubnutí jsou schváleny Evropskou lékovou agenturou
Upřednostněte léky schválené Evropskou lékovou agenturou

Jak poznáte, že se jedná o padělaný lék?

  • na obalu chybí informace jako QR kód či hologram
  • mají prodlouženou expiraci a změněnou šarži
  • na krabičce jsou jiné informace než v příbalovém letáku, případně samotném obalu léku
  • v porovnání s originálem mají jiný barevný odstín a velikost (8)

Výhody a nevýhody

  • jsou vázány na lékařský předpis, tudíž jste před a i během užívání stále pod dohledem odborníka
  • pomohou dosáhnout úbytku na váze, čímž dojde ke zmírnění mnoha zdravotních potíží
  • mají jasně předepsaný a stanovený způsob užívání
  • schválené léky na hubnutí prošly důkladným testováním a náročným schvalovacím procesem
  • mají mnoho nežádoucích účinků, zejména na kardiovaskulární a trávicí soustavu
  • bez úpravy stravovacích návyků a pohybové aktivity nejsou účinné
  • po ukončení jejich užívání (s největší pravděpodobností) opět přiberete
  • k tomu, abyste zpozorovali změny na hmotnosti, je potřeba léky na hubnutí užívat dlouhodobě, několik měsíců

Časté dotazy

Způsobů, jak zhubnout, je hned několik. Od různých nízkosacharidových diet až po krabičkové stravování a pohybovou aktivitu. Kdy jsou však již potřeba léky na hubnutí? Mají samy o sobě úspěch? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v následujících řádcích.

Komu jsou určeny léky na hubnutí?

Lékaři je předepisují hlavně lidem, kteří mají vážné zdravotní problémy, které souvisí s nadváhou, případně obezitou. Velmi dobrou pomůckou, podle které dokáže lékař zjistit, zda jsou léky na hubnutí skutečně potřeba, je výpočet BMI, tedy indexu tělesné hmotnosti. Farmakoterapie antiobezitikami je vhodná pro jednotlivce s BMI nad 30, případně s BMI větším než 27, avšak s přidruženými vážnými zdravotními komplikacemi (cukrovkou, syndromem spánkové apnoe). (7)

výpočet BMI
Lékař při přípravě plánu hubnutí vychází z hodnoty BMI
UPOZORNĚNÍ: Léky na hubnutí se doporučují obézním lidem s vážnými zdravotními problémy. Rozhodně ne těm, kteří nejsou spokojeni se svojí postavou a hledají jednoduchou cestu, jak se zbavit nadbytečných kilogramů.

Kolik se dá s antiobezitikami zhubnout?

Závisí to na několika faktorech, avšak při dlouhodobém užívání (min. 12 měsíců) se průměrný úbytek hmotnosti pohybuje kolem 3 až 12% z celkové hmotnosti. Léky na hubnutí ovšem nemají zázračné účinky. K tomu, aby se dostavily požadované výsledky, musíte změnit své stravovací návyky a nezapomínat ani na pohybovou aktivitu. Na základě nejnovějších doporučení byste měli nejméně 2krát týdně věnovat čas cvikům na posílení svalstva, které je dobré doplnit o nejméně 150 minut středně intenzivní aerobní aktivity týdně. (6)

Co když se mi nepodaří zhubnout pomocí léků na hubnutí?

Může se to stát, léky na hubnutí nejsou vhodné pro každého. Pokud po 3 až 6 měsících nedojde k požadovanému úbytku hmotnosti, lékař zastaví léčbu a sestaví jiný léčebný plán. (7)

Pokud přestanu užívat léky na hubnutí, tak opět přiberu?

Léky na hubnutí jsou určeny k dlouhodobému užívání. Samozřejmě za předpokladu, že se neobjeví vážné vedlejší účinky, v důsledku kterých by bylo potřeba medikamentózní léčbu ukončit. Ano, po jejím ukončení hrozí, že opět přiberete. Z tohoto důvodu se snažte dodržovat stanovený stravovací plán, včetně pohybové aktivity, což vám pomůže zpomalit nebo dokonce zastavit přibírání. (6)

Moje rada a doporučení na závěr

Podobně jako volně prodejné doplňky stravy na hubnutí, i léky na hubnutí vázané na lékařský předpis mají svá pro a proti. Nespoléhejte se tedy pouze na ně a vyzkoušejte i jiné dostupné prostředky, které jsou z hlediska vedlejších účinků bezpečnější. V současnosti je na trhu velké množství diet a speciálních stravovacích programů zaměřených na podporu úbytku hmotnosti. Několik tipů najdete také v článku: „Jak zhubnout. Zásady správné životosprávy, doplňky stravy….“. Mějte na paměti, že zhubnout nelze ze dne na den. Je potřeba, abyste byli trpěliví a vytrvali. Držím palce.

Zdroje:

(1) Dostupné na: https://www.ruvzvk.sk/obezita.html

(2) Léčba obezity: farmakoterapie. Dostupné na: https://www.nzip.cz/clanek/734-lecba-obezity-farmakoterapie

(3) ADAMCOVÁ, Z. Vliv léčiv na obezitu, Bakalárska práca, Lekárska fakulta Brno, 2011. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/h3e6p/bc_text.pdf

(4) FÁBRYOVÁ, Ľ. Antiobezitiká v manažmente obézneho diabetika 2. typu, 2020. Dostupné na: https://www.solen.sk/storage/file/article/VIA_5_2020_final%20%E2%80%93%20Fabryova.pdf

(5) Side Effects of Weight Loss Drugs (Diet Pills) Dostupné na: https://www.drugs.com/article/side-effects-weight-loss-drugs.html

(6) Prescription weight-loss drugs. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/weight-loss-drugs/art-20044832

(7) Prescription Medications to Treat Overweight & Obesity. Dostupné na: https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/prescription-medications-treat-overweight-obesity

(8) SKALSKÁ, Z. Falšované lieky – skúsenosti kompetentných autorít v EÚ (ŠÚKL). Dostupné na: https://www.sukl.sk/buxus/docs/O_nas/Vzdelavanie/2014/Falsovane_lieky_%E2%80%93_skusenosti_kompetentnych_autorit_v_EU__SUKL_.pdf

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..