4 tipy na šťastné, veselé a zdravé Vánoce

Jak si užít zdravé Vánoce? Nemusíte se nijak zásadně omezovat, stačí znát pár jednoduchých tipů a výživových doporučení. Stačí trocha střídmosti, fantazie a hlavně jedno – chtít. Chcete opravdu šťastné, veselé a zdravé Vánoce? Pak pro vás máme 4 užitečné tipy.

1. Vánoční kapr

Vánoční kapr, vánoční večeřePřestože dnes obalovaného vánočního kapra a bramborový salát považujeme za tradiční štědrovečerní pokrm, zdaleka není tak tradiční, jak by se mohlo zdát. Pochází teprve ze začátku 20. století, kdy české rybníkářství po staletích úpadku zase nabralo nový dech. A konzumaci českých ryb bylo tehdy třeba povzbudit. Přišel vánoční kapr.

Kapr, dokonce smažený kapr se velmi rychle změnit v tzv. tradici, přestože rozhodně nejde o tradici opřenou o staleté kořeny nebo odkaz našich předků.

V české kuchyni mají sice ryby tradičně své místo, ale ve středověku rozhodně nebyly oblíbené smažené v trojobalu. Tato příprava z hlediska výživy nepatří k těm optimálním. Původní recepty přitom rybám dávaly sladkokyselý nádech, kořenily je třeba perníkem a dochucovaly medem. I v současnosti tak můžete zkusit připravit vánočního kapra jinak, zdravěji. Může to být pečený kapr s medem a ořechy, kapr na mandlích, kapr pečený s bylinkami, marinovaný kapr s česnekem a rozmarýnem apod.

  • Pokud si tedy chcete dopřát zdravé Vánoce nebo Vánoce v lehčím stylu, zkuste letos připravit kapra jinak než v trojobalu.
  • Pokud je pro vás smažený kapr tradice, bez které si sváteční stůl neumíte představit, zkuste alespoň eliminovat množství tuku v trojobalu, kterým je kapr obalený.

Při smažení kapra hlídejte především teplotu oleje. Studený tuk se do jídla vsakuje podstatně více než tuk horký. Na druhé straně není vhodná ani příliš vysoká teplota, kdy se tuk přepaluje a stává se tak škodlivým. Samozřejmostí by měl být čerstvý, čistý kvalitní tuk, který snese i vysoké teploty.

Po osmažení se zbavte nadbytečného tuku. Stačí pod řízky vložit papírovou utěrku, která tuk nasákne. Sami na utěrce uvidíte, kolika tuku jste tímto jednoduchým způsobem sami sebe ušetřili.

 

Zdravé Vánoce, tipy jak na to
Co si dáte o Vánocích na talíř?

Základem zdravé stravy jsou kvalitní potraviny

V případě vánoční večeře půjde o olej a samozřejmě také rybu. Dbejte již při nákupu ryby na to, aby byla kvalitní a čerstvá. Pokud kupujete rybu vcelku, rozhodně by neměla mít zakalené oči. Pokud kupujete pouze maso, rozhodně by nemělo být cítit ničím jiným než masem anebo rybinou, rozhodně by nemělo mít slizký povlak nebo podezřele zabarvený povrch. Čerstvá ryba se dá poznat i podle toho, že pokud maso zmáčknete, důlky po zmáčknutí záhy zmizí.

2. Bramborový salát

A když už připravujete „zdravější“ rybu, zkuste udělat zdravější i bramborový salát.

  • Jednoduše letos vynechte vejce a uzeninu (ano, v některých rodinách se do bramborového salátu dávají i kousky uzeniny, naprosto nadbytečně).
  • Salát lze odlehčit tím, že místo sterilizované zeleniny použijete zeleninu čerstvou – anebo mraženou, kterou nejprve po rozmrazení spaříte.
  • A nakonec i ta majonéza, typická ingredience klasického, vysoce kalorického bramborového salátu má zdravější alternativy. Místo majonézy může v salátu posloužit jogurt, kysaná smetana nebo sojanéza.

Pokud se bez majonézové chuti neobejdete, nahraďte zdravější variantou alespoň část majonézy.

Na druhé straně nemusíte vůbec trvat na tradiční podobě štědrovečerního bramborového salátu. Na Vánoce pak můžete připravit bramborový salát zcela bez majonézy. Existuje v mnoha variantách, například v Německu připravují bramborový salát se spařenou cibulí a olejem, případně doplňují o kyselé okurky.

 

Veselé a zdravé Vánoce, vánoční cukroví
Vánoční cukroví? Bez toho to nejde, jde to však i zdravě.

3. Vánoční cukroví

Co by to bylo za Vánoce bez vánočního cukroví? Jistě vás nechceme obírat o tyto drobné radůstky a jedno z těch největších potěšení o Vánocích. Bohužel, právě vánoční cukroví je také jedním z těch nejméně zdravých vánočních zvyků. Přitom nezřídka obsahuje ořechy, které jsou zdrojem zdravých tuků i dalších prospěšných látek.

Nevadilo by dát si občas nějaký ten sladký kousek, ale potíž je v tom, že vánoční cukroví se v Česku počítá na druhy a dokonce na kila. A takřka po kilech se také konzumuje.

Střídmost je na místě

Zkuste z vánočního cukroví udělat něco, co si dáte jen občas. Uvidíte, že o to více vám bude chutnat. Nenechávejte po celé svátky (nebo dokonce po celý prosinec) cukroví na stole. Pěkně ho schovejte a vytahujte jen při zvláštních příležitostech. Ano, Štědrý den takovou příležitostí jistě je. Přemýšlejte však o tom, kolik cukroví dáte na stůl, protože člověk má tendence ujídat dle toho, kolik toho má před sebou. Nestačil by místo velkého tácu jenom talíř? Anebo místo talíře talířek?

Říká se mu sice vánoční cukroví, ale existuje i ve variantách bez cukru. Ve většině receptů s cukrem se dá klasický bílý cukr nahradit alespoň cukrem třtinovým. Třtinový cukr oproti tomu bílému obsahuje prospěšné minerální látky a navíc se s ním vyhnete chemikáliím, které se do bílého cukru dostávají při jeho bělení. Existují i další, zdravější alternativy bílého cukru, například agáve, javorový sirup nebo stévie. Pozor, některá umělá sladidla označovaná jako přírodní mohou obsahovat vedle extraktu ze stévie celou řadu éček, která nejsou žádoucí. Sladkost mohou vánočnímu cukroví dodat i rozinky a jiné sušené ovoce, jako přírodní sladidlo se dá využít i ovoce čerstvé, třeba banán.

A když jsme u těch zdravějších alternativ – také klasická bílá pšeničná mouka není v cukroví nenahraditelná. Vyzkoušet můžete mouku špaldovou, amarantovou, pohankovou, kaštanovou, jáhlovou, ovesnou apod. Můžete vyzkoušet třeba i cukroví z ovesných vloček nebo tzv. raw cukroví. Recepty na raw cukroví v podobě lahodných kuliček najdete tady.

 

Veselé a zdravé Vánoce, vánoční stůl, vánoční večeře
Zdravé Vánoce? Nejde jen o jídlo, ale také o pití.

4. Vánoční nápoje

Pro zdravé Vánoce je nutné alespoň částečně reflektovat zásady zdravé výživy s důrazem na pestrost, vyváženost a střídmost. Nestačí však hlídat jenom to, co jíme, ale také to, co pijeme. Pitný režim ke zdravé výživě neoddělitelně patří.

Cukroví není bohužel zdaleka tím jediným, co nám o Vánocích dodává mnohem více cukrů, než by bylo pro náš organismus dobré. Nezřídka na vánočním stole najdeme i příliš sladké limonády, kolové nápoje nebo pasterované džusy, které nenabízejí bioaktivní látky, zato jsou nebývalým zdrojem jednoduchých cukrů. Mnohem lepší jsou čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, které jsou mj. zdrojem vlákniny, která pomůže zasytit. Hodí se i bylinkové, ovocné, případně černé čaje.

Ani vánoční punč Vánocům na zdravosti moc nepřidá, ale i ten lze připravit z méně nebo více zdraví prospěšných ingrediencí. Dokonce lze vynechat alkohol, který o Vánocích patří k těm největším kalorickým bombám. Pokud se při přípravě nealko punče vyhnete umělým dochucovadlům, která skvěle nahradí koření jako je skořice, hřebíček, badyán, kardamon aj., jste na dobré cestě. Pak už stačí jen základ v podobě ovoce a čaje.

RECEPT: Zdravý vánoční nealko punč

Na 1 l vody budeme potřebovat cca 3 sáčky ovocného čaje, pomeranč, 2 hrušky nebo jablka, šťáva z citronu, koření – skořice, badyán, hřebíček, kardamon, příp. med na doslazení.

Oloupané, na tenké plátky kousky či kousky nakrájené ovoce povaříme do měkka, spolu s kořením a čajovými sáčky. Nakonec dochutíme citronovou šťávou, případně dosladíme medem. Před podáváním scedíme a dozdobíme plátky ovoce.

Tak na zdraví. Šťastné a veselé.

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..