DOPLŇKY STRAVY ZDARMA |
---|
▶️ ▶️ Nejprodávanější omega-3 zdarma a ještě lepší! ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Přípravek pro zdravé klouby zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora mužnosti - měsíční balení zdarma ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Zdarma přírodní doplněk pro udržení zdravé prostaty ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Vyzkoušejte zdarma prémiový vápník z mořských řas ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora zdravé hladiny cholesterolu zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Kolagen 2. typu na klouby zdarma ◀️ ◀️ |
Chcete se pustit do detoxikace, ale bojíte se toho, že vám při ní nebude chutnat? Detoxikace sice vyžaduje určitou disciplínu a omezení – přesto může být detoxikační jídelníček chutný!
Existuje celá řada koření a bylinek, které detoxikační stravě dodají kulinářský šmrnc. Některé koření však nabízí ještě víc, podporuje zažívání, metabolismus a celý proces detoxikace. Aromatické koření má nezřídka i další léčivé účinky. Detoxikační koření vám tak přinese mnohostranný užitek.
A o kterém koření je řeč? Které koření zařadit do svého detoxikačního jídelníčku? To se dozvíte v tomto článku.
Obsah článku:
Svět vůní, chutí a barev
Přeneste se s námi do Středomoří nebo Indie. Najdete zde i zajímavé kulinářské pochoutky, spolu s celou škálou úžasného koření pro potěšení vašich smyslů. Těšit se však můžete nejenom z pestrých vůní, chutí a barev, ale také z léčivého působení koření.
Nevynecháme však ani českou tradici a nakonec vybereme i z české kuchyně jedno koření, které přijde při detoxikaci vhod. Nechte se inspirovat!
Středomořská kuchyně
Inspiraci pro detoxikační menu můžete hledat v kulinářském umění Italů, Francouzů nebo Španělů. Středomořská kuchyně je totiž velmi lehká, zdravá, a přitom také neuvěřitelně chutná. Zakládá si na jednoduchosti a přirozenosti, jejím klíčem jsou kvalitní suroviny. Kulinářské speciality pak přivádí k dokonalosti atraktivní servírování, které musí být vyladěné do nejmenších detailů. Jíme i očima. Myslete na to při přípravě svých pokrmů detoxikačního programu. Vezměte si jako vzor atraktivní pochoutky středomořské kuchyně. A přidejte i špetku středomořského koření, pomůže vám s detoxikací!
Středomořské pokrmy provází typické chutě a vůně. Jako koření se často uplatňují bylinky, nejčastěji bazalka, dále také oregano, rozmarýn, tymián, šalvěj nebo petrželka. Ve zdejší kuchyni nechybí ani šafrán, skořice, hřebíček, pepř nebo chilli.
Oregano
Oregano, botanicky dobromysl obecná z čeledi hluchavkovitých, je charakteristickým kořením italské nebo řecké kuchyně. Známé je však také z kuchyně staročeské, kde se mu však říkalo dobromysl. Z české kuchyně se oregano postupně vytratilo, aby je nahradila příbuzná majoránka. Dnes se k nám, s rostoucí oblibou italských pokrmů, vrací.
I když se bylince říká oregano, napomáhá i dobré mysli. Oregano příznivě ovlivňuje psychiku, pomáhá proti stresu a je také prospěšné při nespavosti. To se při detoxikaci může hodit. Oregano má také schopnost odvádět toxické látky z těla, proto je skvělým kořením pro detoxikační kůry. Zvyšuje sekreci žlučových šťáv a napomáhá tak trávení. Navíc působí protizánětlivě, je užitečné při infekcích v zažívacím traktu, ale i onemocnění dýchacích cest nebo kožních potížích. Díky obsahu carvacrolu působí oregano jako přírodní antibiotikum. Ve svém složení však nabízí také antioxidanty, které chrání buňky proti volným radikálům.
Tím však výčet zdraví prospěšných účinků oregana ještě nekončí. Oregano působí také protikřečově. Pomáhá proti křečím v trávicím traktu, ale třeba i menstruačních bolestech. Je prospěšné i při žaludečních vředech.
Šafrán
Šafrán je nejcennějším kořením světa. Jedná se o nitkovité pestíky květů rostliny Crocus sativus z čeledi nosatcovitých, která se od pradávna pěstuje v jižní Francii nebo ve Španělsku. Vzácné koření zajímavé nahořklé chuti však najdeme také v latinskoamerické, arabské, indické nebo čínské kuchyni.
Šafrán je typický svým žlutým barvivem, které mu dává také léčivé vlastnosti. Podporuje vylučování trávicích šťáv, a tím také trávicí procesy. Působí také proti střevním parazitům. Má mírně projímavé působení. Užitečný je i díky močopudným a detoxikačním účinkům. Uvolňuje škodlivé látky, ale i hleny.
Šafrán funguje jako prevence řady civilizačních chorob a jsou mu připisovány i antidepresivní účinky.
Šafrán napomáhá správné funkci jater a ledvin. Navíc je snadno stravitelný. Užívá se však jen v nepatrném množství, nejenom kvůli své vzácnosti. Ve vyšších dávkách totiž může být jedovatý.
S kořením se to obecně nemá přehánět, právě pro koření platí, že méně je někdy více…
Náš tip – tekutiny pro efektivní detoxikaci
Při plánování svého detoxikačního jídelníčku nezapomeňte na pitný režim. Zatímco koření stačí špetka, vody je třeba denně hned několik litrů. Jen při dostatku tekutin může docházet k vylučování odpadních látek. Na rozdíl od detoxikačního menu, které může třeba i díky koření hrát mnoha barvami, je ideální tekutinou pro detoxikaci obyčejná pramenitá voda.
Indické koření
Je-li některá světová kuchyně charakteristická užíváním koření, pak je to kuchyně indická. Tato orientální kuchyně je založena na koření, bylinkách a zelenině. Proto je zdravá a lze ji využít i jako inspiraci pro detoxikační pokrmy.
Koření se v indické kuchyni užívá hojně, většinou přitom nejde jen o jeden druh, ale o směsi různých koření, kterým se říká masala. Složení masaly se neliší jenom podle regionů či etnika, ale vlastní recept má snad každá indická rodina.
Ne každému jsou vysoké dávky indického koření po chuti, avšak je to spíš kvůli nezvyku. Koření dává indickým pokrmům velmi výraznou chuť, ale také léčivé vlastnosti. Má nejenom kulinářské využití, ale uplatňuje se také jako lék tradiční indické ajurvédy.
Jde zejména o koriandr, kurkumu, kardamom, zázvor, česnek, hřebíček, hořčičné semínko, římský kmín (kumin), pískavici nebo skořici.
Koriandr
Koriandr je jednoletou bylinou z čeledi miříkovitých, která kuchyň obohatí svými listy, natí i semeny. Jako koření slouží zejména mletá semena.
Všechny části koriandru pomáhají při zažívacích potížích, například nadýmání, střevní kolice nebo onemocnění žaludku. Koriandr povzbuzuje také činnost slinivky břišní. Vyniká však především detoxikačními vlastnosti. Dokáže ničit střevní parazity a podílí se na odstraňování škodlivin z těla, dokonce i toxických kovů jako je hliník nebo olovo. Díky svému složení má i protizánětlivé vlastnosti. Koriandr je prospěšný také pro nervový systém. I proto je vhodný při detoxikačním období, které může být psychicky náročné.
Kurkuma
Koření kurkuma představuje sušený oddenek kurkumovníku dlouhého.
Kurkuma je typická obsahem žlutého barviva kurkumin, které nese také léčivé účinky. Má omlazovat, regenerovat, posilovat imunitu a také zlepšovat psychický stav. V ajurvédě je kurkuma považována za všelék.
V detoxikačním režimu přijde vhod zejména schopnost kurkumy stimulovat činnost jater. Ta jsou klíčovým detoxikačním orgánem. Kurkuma se tak nepřímo podílí na odbourávání toxinů.
Údajně také snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, rakoviny nebo artrózy.
Užitečné antioxidanty
Kurkuma i další koření se pyšní obsahem řady bioaktivních látek. Najdeme mezi nimi také antioxidanty, které působí proti oxidativnímu stresu. Chrání organismus před působením volných radikálů,podporují regeneraci a obnovu buněk.
Kmín, neoblíbenější koření české kuchyně
I v typické české kuchyni se dají najít detoxikační pomocníci, půjde třeba o klasický kmín. Přestože se přidává i do tučných masitých jídel, která jsou při detoxikaci tabu, najde kmín uplatnění i v detoxikačním menu.
Kmín dochutí například luštěniny, pomůže navíc s jejich trávením a předejde nepříjemnému nadýmání. Kmín podporuje trávení, stimuluje činnost žaludku a střev a dokonce léčí i některé zažívací potíže.
Toho využívá nejenom česká, ale také zmiňovaná indická kuchyně.
Kmín má také protizánětlivé vlastnosti. Omezuje hnilobné a kvasné procesy v zažívacím ústrojí, pomáhá očistit trávicí trakt od nečistot, hubí bakterie, plísně a další parazity. Pozitivně ovlivňuje složení střevní mikroflóry.
Inspirovali jsme vás? O které koření doplníte svoji poličku? Po kterém sáhnete, až budete připravovat své detoxikační menu?
Hledáte další inspiraci? Najdete ji i v našem dalším článku o detoxikačních bylinkách.
Další články našeho blogu:
- Podzimní detoxikace? Právě teď se hodí začít!
- Jablka pro zdraví a detoxikaci. Obyčejné ovoce s neobyčejnými vlastnostmi
- Podzimní dekorace? Dýně zpestří také detoxikační jídelníček!
- Zázvor – zdroj síly i detoxikační prostředek
- Léčivá máta – opravdu ji znáte?
- Zbavte se zácpy. Jednoduše!
- 80 % imunity je ve střevech. Zaměřte se na střeva, posílíte zdraví!
Zdroje, další informace:
- http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/oregano-neboli-staroceska-dobromysl-lecive-koreni
- http://www.anamneza.cz/Safran-Nejdrazsi-koreni-na-svete/clanek/9
- http://zena.centrum.cz/zdravi/hubnuti/clanek.phtml?id=806267
- http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/orientalni-bylinka-koriandr-se-pestuje-pro-listy-i-semena/
- http://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/981-kmin-korenny-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi