Bylinky na hubnutí – jak to s nimi je?

Mezi vymoženosti moderní doby se dají zařadit i nejrůznější chemické preparáty a léky, které slibují téměř zázračné účinky. Pokud jde o hubnutí, žádné zázraky se bohužel nedějí. Základem nadále zůstává motivace, rozumná úprava jídelníčku a dostatek pohybu. Přesto však existují pomocníci pro hubnutí, mezi ty přírodní, nenásilné a neškodné patří bylinky.

Chemie nebo bylinky?

Na jedné straně v současnosti více než kdy dříve zatěžujeme organismus stravou plnou chemie, umělých přísad, konzervantů, aromat a barviv. Na druhé straně dnes zaznamenáváme návrat ke kořenům, k tradiční přírodní medicíně a bylinkářství. Trend sběru nebo dokonce pěstování bylinek neustále nabývá na síle a stojí tak oproti tradičnímu potravinářství nebo farmaceutice, kdy se od přírody spíše odkláníme.

Bylinky nesou velkou léčivou sílu, alespoň dle tradičních bylinkářů. Moderním vědcům však chybí studie a jednoznačná data. Dokonce i ty nejopěvovanější bylinky jen těžko uspějí ve srovnání s chemickými preparáty, protože je potíž v konkrétních datech a hodnotách. Konkrétní složení bylinek se odvíjí nejenom od konkrétní lokality, kde rostou, ale také třeba od aktuálního počasí, množství slunečních paprsků nebo doby sběru.

Obsažené látky v bylinkách kolísají, stejně tak jsou jejich účinky proměnlivé. A tak se o bylinkách můžeme dočíst ve starých herbářích, ale moderní výzkumy a studie s nimi moc nepočítají…

To nic nemění na tom, že mnoho bylinek působí jako prevence proti celé řadě zdravotních obtíží. Existuje také celá paleta bylinek, které příznivě ovlivňují zažívání a metabolismus. Najdeme mezi nimi i bylinky na hubnutí. Sami o sobě hubnutí nepřinesou, ale stanou se skvělým podpůrným prostředkem, povzbudí a dodají energii, která pro hubnutí bude potřeba.

Bylinkový čaj na hubnutí
Bylinkový čaj, i ten může být pomocníkem při hubnutí

Obezřetnost je na místě

Mezi bylinkami najdeme naprosto neškodné, univerzální bylinky, které se dají užívat téměř pořád, během celého roku. Tyto bylinky poslouží podobně jako listová zelenina, dají se z nich připravovat čaje pro každodenní pití. Není třeba se obávat žádného nadužívání nebo vedlejší účinků.

Jde například o meduňku, dobromysl, řepík, měsíček, šípky, maliník, ostružiník nebo jahodník.

Většina bylinek však nese natolik výrazné účinky, že se nedoporučuje pro dlouhodobé užívání, ale jako součást krátkodobých léčebných, očistných nebo hubnoucích kúr. Základní bylinná kúra trvá 6 – 8 týdnů, pak se doporučuje bylinku vysadit.

Takto se doporučuje například oblíbená kopřivová kúra, ideální pro jarní očistu a hubnutí, která spočívá především v pití kopřivového čaje, nejdéle po dobu dvou měsíců.

Pozor na kontraindikace

 • Přestože mnoho bylinek nabízí stejné nebo podobné účinky, není možné všechny bez rozmyslu vzájemně kombinovat. Účinky bylinek se také mohou křížit s účinky užívaných léků. V tom případě je nejlepší konzultovat podávání léků a bylinek se svým ošetřujícím lékařem.
 • Obecně by měly být obezřetní všichni, kdo se léčí s nějakým zdravotním problémem, také těhotné a kojící ženy. Některé bylinky nejsou vhodné ani pro děti a seniory.
 • Každá bylinka má určité indikace, také doporučené množství, délku užívání nebo způsob přípravy. To vše je nutné vzít v potaz.

Pokud bylinky nepořizujete v lékárně, ale sbíráte ve volné přírodě, je také nutné dodržovat základní pravidla pro sběr bylinek.

3 základní pravidla pro sběr bylinek

 • Sbíráme pouze rostliny z čisté přírody, neznečištěné a zdravé rostliny, které spolehlivě rozpoznáme.
 • Léčivé byliny se sbírají za suchého slunného počasí, nikdy ne do igelitových tašek, kde se snadno zapaří.
 • Nikdy nesbíráme rostliny chráněné zákonem. Ani ty běžné rostliny nikdy z místa nevysbíráme zcela.
Bylinky na hubnutí, bříza
Také bříza patří mezi bylinky na hubnutí…

Bylinky jarní přírody

Biorytmy přírody mají své zákonitosti a vnitřní moudrost. Příroda nám v každé chvíli dává přesně to, co potřebujeme. Zjara je studnicí bioaktivních látek, živých enzymů, vitamínů a minerálů, které pomáhají rozpumpovat náš metabolismus.

 • Právě jarní bylinky, také jarní zelenina a zelené potraviny mají mimořádné povzbuzující vlastnosti, dodávají energii, která se hodí i pro hubnutí.
 • Navíc přinášejí mimořádné očistné působení, pomáhají tak zbavit nejenom nadbytečných kil, ale i škodlivin nebo nadbytečné vody. Působí močopudně a odvodňují. Jsou prospěšné pro ledviny jako jeden z detoxikačních orgánů.
 • V neposlední řadě podporují dobrou psychickou kondici, která jde ruku v ruce s kondicí fyzickou. Psychika je také základem zdravého hubnutí.

 

Které bylinky si vybrat?

Mezi nejvýznamnější jarní bylinky na hubnutí patří kopřiva, pampeliška (smetanka) nebo šťovík. Těmto bylinkám se věnujeme v samostatném článku: Nejlepší bylinky na hubnutí z jarní přírody.

Jsou tu však i další prospěšné bylinky, například tyto:

 • Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) – příznivě ovlivňuje trávení a metabolismus, odvodňuje. Je prospěšný také při gynekologických potížích.
 • Ostružiník maliník (Rubus idaeus) – pomáhá při zažívacích potížích, upravuje zažívání. Čistí trávicí trubici, pomáhá při hubnutí.
 • Řebříček obecný (Achillea millefolium) – podporuje metabolismus. Je močopudný. Podporuje vylučování žaludečních šťáv, tím napomáhá trávení. Působí antibakteriálně.
 • Medvědí česnek (Allium ursinum) – jen asi dva týdny v roce je dostupný jako výrazná detoxikační bylinka.
 • Bříza bělokorá (Betula pendula) – má očistné a antiseptické vlastnosti. Působí močopudně, přitom nedráždí ledviny. Je mírně projímavá, podporuje látkovou výměnu.
 • Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) – je to jedna z klíčových bylin pro činnost jater. Podporuje vylučovací a očistné procesy v organismu, stimuluje činnost jater jako klíčového detoxikačního orgánu. Pomáhá proti únavě, což se při hubnutí hodí.
 • Chlorela (chlorella) – nejedná se úplně o bylinku, přesto je přírodním prostředkem s výraznými detoxikačními vlastnostmi a může tak být prospěšná i při hubnutí. Chlorella se řadí mezi zelené potraviny, které přijdou vhod zejména při jarní očistě. Je také hodnotným zdrojem celého spektra živin – vitamínů, minerálních látek, aminokyselin, chlorofylu aj.

Náš tip! Chlorella v BIO kvalitě a další tři BIO zelené potraviny – spirulina, zelený ječmen a mladá pšenice. To je Blendea SUPERGREENS, směs, která se snadno stane vaším spojencem při hubnutí a detoxikaci.

Blendea SUPERGREENS slouží pro přípravu povzbuzujícího zeleného nápoje, stačí ji smíchat s vodou. Využijete ji však i jinak. Vyzkoušejte báječné zelené smoothies, tady je inspirace a recepty.

NERADI ČTETE? Všechny užitečné benefity zeleného ječmene pro vás zrekapitulovala Květka z kanálu Blendea.cz

https://www.youtube.com/watch?v=v4wAIIO-8kM

 • Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) – působí mírně projímavě, podporuje střevní peristaltiku, uvolňuje střevní křeče, pomáhá proti nadýmání. Podporuje vylučování trávicích enzymů, má očistné účinky.
Bylinky na hubnutí
Bylinky na hubnutí, najdeme mezi nimi i fenykl

Bylinky a koření v kuchyni

Fenykl se využívá nejenom jako léčivá bylina v lidovém léčitelství, ale také v kuchyni – jako zelenina anebo v podobě fenyklových semínek jako koření. Mnoho bylinek najde uplatnění jako koření, ať už jako zelené koření v čerstvé podobě, nebo v sušené podobě k dochucení nejrůznějších pokrmů během celého roku.

Potěšení smyslů a příjemné hubnutí současně

I klasické koření a bylinky, běžně užívané ke kulinářským účelům, jsou pomocníky pro hubnutí. Může to být třeba oblíbená majoránka, tymián, meduňka, šalvěj, saturejka, citronová tráva, také zázvor, kurkuma, chilli, česnek, ale také nejrůznější směsi koření. Dokonce může jít o sladké bylinky jako je stévie. To všechno jsou bylinky, které se dají označit jako bylinky na hubnutí.

Kulinářské bylinky pomáhají s hubnutím buď přímo svými účinky, anebo nepřímo tím, že přispívají k nasycení smyslů a pocitům uspokojení z jídla. Jídlo je s kořením a bylinkami jednoduše aromatičtější, chutnější a pocitově více zasytí. To umožňuje snížit nejenom množství jídla, ale také ingrediencí jako je cukr, sůl nebo tuk.

Ve finále tak bylinky pomáhají i snížit energetický příjem, to se při hubnutí pochopitelně cení.

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..