Pohodová očista střev? Využijte lněná semínka!

Detoxikace organismu má mnoho podob, vždy by však měla začínat očistou střev. Právě prostřednictvím střev se do těla dostávají toxické látky. Škodliviny zde vznikají i jako odpadní látky metabolismu.

Na druhé straně jsou to právě střeva, kudy se toxické látky a škodliviny vylučují ven s těla. Pokud jsou střeva zanesená a nefungují správně, negativně se to odráží na stavu celého organismu.

Pokud střeva nefungují dostatečně, nefunguje dostatečně ani imunitní systém, protože až 80 % imunity sídlí ve střevech. Očista střev přitom nemusí být nijak náročná. Základem je zdravá strava s dostatkem vlákniny, jejím zdrojem mohou být třeba lněná semínka. A nabízejí toho mnohem víc.

Existuje řada přírodních pomocníků, kteří se nenásilně a bezpečně postarají o to, aby střeva plnila svoji funkci, nejenom tu vylučovací, ale také vstřebávací. Lněná semínka jsou jedním z nich.

TIP: Detoxikaci urychlíte velice jednoduše, pokud začnete užívat kvalitní detoxikační doplněk. 

Ze zkušenosti doporučujeme českou směs zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS. Jednoduše přidáte odměrku směsi do jídla, nebo každé ráno vypijete Blendeu s vodou. 

Detoxikace už nemůže být rychlejší a jednodušší. 

blendea účinky

 

Malý – velký pomocník

Lněná semínka

Střeva jsou klíčovým orgánem, který se stará o trávení a zpracování potravy. Na délce několika metrů s vnitřní plochou ve stovkách metrů čtverečních střeva zajišťují vstřebávání přijaté energie a živin, bez kterých se lidský organismus neobejde. A zase jsou tu lněná semínka, která jsou také hodnotným zdrojem potřebných živin.

Nenápadná lněná semínka nesou nápadné účinky. Jejich skromný vzhled kontrastuje s cenným složením, které nabízejí. Na rozdíl od jiných exotických semínek jsou přitom cenově dostupná každému. Byla by škoda se o ně v jídelníčku ochudit.

  • Jaké je složení a účinky lněných semínek?
  • A proč se lněná semínka konzumují zásadně nadrcená?
  • Jak lněné semínko konzumovat?
  • Jak může být užitečné proti zácpě?
  • Jaké je praktické využití lněných semínek?
  • Existuje nějaké nebezpečí při užívání lněných semínek?

To vše se dozvíte na řádcích níže. A ještě víc…

 

Zdravá střeva, očista střev
Zdraví jde vidět i navenek.

Lněné semínko a lidské zdraví

Přestože se len setý pěstuje již tisíce let a patří k nejstarším kulturním rostlinám, lněná semínka se ve výživě začala využívat teprve nedávno. Cení se především pro obsah nutričně hodnotných látek.

Obsah lněného semínka

  • Obsahuje vlákninu, v nerozpustné i rozpustné formě.
  • Je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin (omega-3 kyseliny linolenové, omega-6 kyseliny linolové, omega-9 kyseliny olejové), vyniká především obsahem vzácné omega-3.
  • Obsahuje fytoestrogeny lignany – rostlinné látky podobné lidským hormonům.
  • Ve složení najdeme i vysoký podíl bílkovin. Udává se, že asi 20 % obsahu tvoří bílkoviny.
  • Obsahuje také některé vitamíny skupiny B (niacin), vitamín E a minerální látky jako je vápník, hořčík, zinek, železo nebo fosfor.
  • Mnoho z obsažených prvků působí jako antioxidanty, které brání oxidativnímu stresu a chrání organismus před volnými radikály.

Účinky lněného semínka

  • antioxidační a regenerační účinky
  • má protizánětlivé vlastnosti
  • působí jako prevence civilizačních chorob
  • příznivě ovlivňuje nervový systém
  • pomáhá proti stresu
  • je prospěšné při únavě
  • povzbuzuje metabolismus
  • zlepšuje stav sliznic
  • podporuje správné zažívání a očistu střev
  • pomáhá proti zácpě, také pálení žáhy, bolestech žaludku
  • ulevuje při nechutenství, nevolnosti apod.

POZOR

Aby lněné semínko bylo skutečně prospěšné pro lidské zdraví, je důležité se semínkem přijímat také dostatek tekutin. Pitný režim je základním kamenem zdravé stravy jako takové a žádná očista, tedy ani očista střev bez něho nemůže mít požadovaný efekt.

Lněné semínko je třeba před konzumací také nadrtit, případně řádně rozkousat v ústech. Má natolik pevnou slupku, že si s ní lidský zažívací trakt neporadí.

 

Jak konzumovat lněné semínko?
Jak konzumovat lněné semínko?

Konzumace lněného semínka

Lněné semínko můžete nadrtit a konzumovat jen tak na lžičce. Lépe chutnat však bude v kombinaci s dalšími potravinami. Mleté semínko se dá přidat do ovesné kaše, nejrůznějších pomazánek, jogurtů, tvarohů apod. (Lněné semínko a tvaroh je speciální kombinace, které se věnujeme dále.)

Lněným semínkem se sype pečivo, ale celé nebo mleté se využívá také přímo do těsta, například při pečení domácího chleba, krekrů aj.

Pro zdraví se z lněných semínek připravuje také macerát, nálev nebo odvar, tzv. lněný čaj.

RECEPT: nálev z lněných semínek

Nálev z lněných semínek využívá vitalitu, život skrytý v semínkách. Voda tento život probudí. Lněná semínka navíc mají tu vlastnost, že ve vodě vytvářejí sliz, který je lidskému organismu prospěšný.

Zalijte proto semínka vodou a nechce je několik hodin louhovat (na lžičku semínek bude potřeba asi hrnek vody). Pak tento nálev (macerát) včetně slizu snězte. Můžete ho přimíchat i do jídla, aby se vám lépe jedl.

Právě nálevu z lněných semínek je připisovaný největší vliv na očistu střev. Pokud si ho připravíte ráno, necháte louhovat přes den a večer sníte, měl by vám ulevit při zácpě – hned další den ráno.

V léčitelství se využívá i nálev, kdy se semínka zalévají horkou vodou a nechají louhovat v termosce. Již za půl hodiny je pak můžete přecedit a dát si lněný čaj, který má oproti tomu klasickému hustší konzistenci.

Sliz, který semínka vytvářejí ve vodě je vlastně rozpustná vláknina, která je známá svoji schopností podporovat funkci střev.

 

Mletá lněná semínka
Mletá lněná semínka

Lněné semínko a tvaroh

Konzumace lněného semínka může přinést ještě větší efekt, zkombinujeme-li semínko s vhodnými potravinami. Mleté semínko tak navíc může získat i lepší chuť.

Doporučuje se zejména kombinace lněného semínka a tvarohu, jogurtu, sýru Cottage a dalších mléčných výrobků. Mléčná bílkovina má podporovat vstřebávání živin ze semínka. Přímo léčebnou kombinací (dle Dr. Budwig) je lněné semínko, tvaroh a lněný olej. Hodí se i potraviny s obsahem síry jako je česnek, cibulka nebo pažitka. To vše se dá smíchat do lahodné pomazánky.

Pokud bychom měli hledat inspiraci u Dr. Budwig a od lněného semínka, oleje a tvarohu čekat ještě více, museli bychom v jídelníčku eliminovat aditiva a konzervanty. Ty totiž dle Dr. Budwig tlumí metabolismus. Nevhodné jsou údajně také živočišné tuky, červené maso a uzeniny. Léčebná terapie Dr. Budwig spočívala i v očistě organismu.

Očista s lněným semínkem

Pro očistu střev doporučuje lněné semínko na svém blogu i vyhlášený výživový expert Martin Škába. Ten vyzdvihuje vedle obsahu vlákniny také obsah zdravých tuků. Mj. uvádí, že pokud podpoříte očistu tlustého střeva, ulehčíte tím také játrům, která tam budou pracovat efektivněji. /1,2/

Lněné semínko jako zdroj omega-3 kyselin je prospěšné i pro hubnutí – viz video:

Maximální denní dávka a negativní účinky

Barevný jídelníček

Lněné semínko skvěle zapadne do zdravého jídelníčku. Zdravý jídelníček je však pestrý (více například v článku Barevný jídelníček), a tak se nedá živit pouze lněným semínkem.

Pro obsah fytoestrogenů a dalších látek, které v rozumném množství pomáhají, ale v extrémních dávkách mohou i škodit, je stanovena maximální denní dávka lněného semínka na 2 lžíce.

  • Užívání lněného semínka se nedoporučuje některým pacientům s vážnými chorobami, např. s cukrovkou, hormonálními poruchami, poruchami srážlivosti krve, žlučovými a ledvinovými kameny.
  • V případě, že se léčíte s některým vážným onemocněním, byste měli konzumaci lněného semínka konzultovat se svým lékařem.
  • Pokud užíváte léky, neužívejte je současně se lněným semínkem, protože by mohlo snížit jejich účinnost. Mezi podáním léku a konzumací lněného semínka by měl být časový odstup 1 – 2 hodiny.
  • Lněné semínko není zcela vhodné ani v počátečních fázích těhotenství. Naopak, doporučuje se od 35. týdne těhotenství. Mj. kvůli tomu, že těhotné ženy nezřídka trápí zácpa. Ve třetím trimestru těhotenství má být i pomocníkem pro snazší porod, protože příznivě ovlivňuje sliznice.

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

3 KOMENTÁŘE

  1. POZOR PRI KÚPE ĽANOVÝCH SEMIEN A ĽANOVÉHO OLEJA, VŽDY SI ZISTITE O AKÚ ODRODU IDE!!!!!!!!
    Niektoré odrody sú vyslovene nezdravé, obsahujú totiž oveľa viac omega-6 ako omega-3(prakticky len omega-6).
    Bežne sa o tom nepíše a ľudia o tom nemajú ani šajnu. Bohužiaľ, na obaloch semien a olejov nie je informácia o odrode, treba to vypátrať priamo u výrobcu.

    Vysvetlenie:

    Je dobře známo, že v současné stravě má člověk příliš velký přebytek omega6 nad omega3 mastnými kyselinami (mnohdy v poměru až 30:1), a to podporuje a akceleruje rozvoj zánětlivých onemocnění v těle. Potřebou je tedy zlepšit poměr přijímaných mastných kyselin ve prospěch omega3 a přiblížit se alespoň k poměru 1:1 či ještě lépe dosáhnout zřejmě optimálního poměru omega3 : omega6 = 3 : 1.
    A to je kamenem úrazu u různých nových odrůd lnu olejného. Staré odrůdy lnu měly standartně hodnoty omega3 : omega6 = 3 : 1 (omega3 průměrně 55-65% celkem z tuků, omega6 průměrně 16-20% celkem z tuků). Jenže ty nebyly v potravinářství moc oblíbené, protože pokud se z nich izoloval olej, rychle žluknul a stával se nechutný k požívání (oxidace omega3 mastných kyselin). V nedotčeném semínku však k takovým změnám rychle nedochází, a tak když se použije na omega3 bohatá odrůda, čerstvě se pomele a upeče se z ní pečivo, tak než by došlo k oxidaci, tak bude pečivo už dávno snězené. Potravinářský průmysl dotlačil šlechtění lnu k vyšlechtění odrůd, které mají velmi nízký obsah omega3 a vysoký obsah omega6 – výsledek? – olej je dlouhodobě velmi stabilní, chutný, nežlukne, ale z důvodu podpory rozvoje zánětlivých onemocnění je nezdravý a agresivní! A tak řada lidí, kteří vzhlíží k semínkům lnu (musí být samozřejmě rozemleto) jako k potravnímu doplňku pro zlepšení stavu svého zánětlivého onemocnění, dělá nevědomky přesný opak – své zánětlivé onemocnění ještě více rozdmýchává. Pro srovnání odrůdy lnu s těmito „lepšími potravinářskými“ vlastnostmi obsahují omega3 : omega6 = 1 : 12 !!! (omega3 průměrně 2-5% celkem z tuků, omega6 průměrně 70-75% celkem z tuků), některé odrůdy mají trochu mírnější nepoměr omega3 : omega6 = 1 : 1 (omega3 průměrně 36% celkem z tuků, omega6 průměrně 41% celkem z tuků).

    Dnes se právě v prodejnách zdravé výživy apod. prodávají převážně nové potravinářské odrůdy se stabilní olejovou složkou, ale bez výše uvedených zdravotních výhod a přitom se nikdy nedovíte, kterou odrůdu kupujete, abyste si mohli správně vybrat. A které odrůdy patří do těch rozdílných skupin podle obsahu omega3 a omega6 mastných kyselin?

    1. ty dobré omega3 : omega6 = 3 : 1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders(omega-3 57%, omega-6 15%), Libra(omega-3 57%, omega-3 16%) …

    2. ty horší omega3 : omega6 = 1 : 1, odrůda: Raciol (omega-6 39%, omega-3 32%) …

    3. ty nejhorší z pohledu zdraví: odrůda Amon(omega-6 71%, omega-3 2%), Jantar, Lola(omega-6 72%, omega-3 3%)

    zdroje: eagri.cz/public/web/file/299559/Len_konopi_2014.pdf
    eagri.cz/public/web/file/113305/Len_sety_2010.pdf
    panpekar.blogspot.no/2012/01/lnena-seminka.html

    Dúfam, že táto cenná informácia pomôže čo najviac ľuďom.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..