5 podzimních potravin, které prospějí vašemu zdraví

Není pochyb o tom, že zdravý jídelníček vychází z biorytmů přírody. Také podzim má svá specifika, typické potraviny a tradiční pokrmy, které bychom si měli po vzoru našich předků dopřávat.

Přirozený jídelníček odpovídá danému ročnímu období, čerpá z darů přírody a také dává lidskému tělu to, co právě potřebuje. Ten podzimní zahrnuje vydatné a šťavnaté potraviny jako zdroj energie, vitality a obranyschopnosti. Jde o podzimní potraviny, které zahřejí v chladných dnech, ale současně také pročistí organismus a připraví ho na náročné zimní období.

Podzimní detoxikace dodá energii do náročných dnů

Žijeme v moderní době s dostatkem nejrůznějších druhů potravin. Máme k dispozici exotické plody, trvanlivost potravin neustále narůstá, a tak si můžeme jídelníček skládat zcela bez jakýchkoliv pravidel. Stejně jako alternativní léčebné směry a tradiční východní medicína, tak i moderní výživové směry však upozorňují na význam sezónních a místních potravin.

Přestože díky progresivním konzervačním metodám a množství konzervantů a jiných aditiv v potravinách můžeme svůj talíř naplnit kdykoliv takřka čímkoli, to zdravé bude odpovídat přirozenosti. Společnost 21. století se odpoutává od tradic, odkazu předků a přírodních zákonitostí, to však s sebou nese také množství zdravotních potíží a civilizačních chorob.

Podzimní detoxikaceAlespoň na chvíli, pár dnů či týdnů se proto vyplatí dopřát tělu detoxikaci. Pokud si organismus odpočine od moderních vymožeností, rafinovaných potravin, konzervantů a dalších aditivních látek v potravinách, nastartuje ozdravné procesy.

Pokud se pustíte do přirozených podzimních pochoutek, a tím i přirozené detoxikace organismu, budete mít více energie do nacházejících podzimních dnů. Snáze budete čelit podzimní únavě a typickým zdravotním neduhům souvisejícím s přechodem ročních období, jako je rýma a nachlazení.

Na význam podzimní detoxikace jako metody k udržení rovnováhy organismu a prevenci nemocí upozorňuje na svém webu i vyhlášený lékař moderní a holistické přírodní medicíny MUDr. David Frej./1/ Protože je podzim studeným a suchým obdobím, doporučuje Frej teplá a vlhká jídla, kořeněné pokrmy, dušené ovoce a zeleninu, med nebo obilná jídla. Z koření vyzdvihuje skořici, kurkumu, kardamon, hřebíček nebo zázvor.

Jak vypadá zdravý podzimní jídelníček?

Inspiraci můžeme hledat u našich předků, kteří žili v souladu s přírodou. Neznali bílou pšeničnou mouku, ztužené tuky, dochucovadla, barviva, syntetické konzervanty nebo rafinovaný cukr. Konzumovali to, co právě sklidili. V zásobách pak měli potraviny sušené nebo zkvašené.

Možná na podzim trpíte únavou a saháte po sladkých a tučných potravinách. Ty však ve finále únavu spíše prohloubí. Cesta k nápravě je opačná – vede přes jídelníček s podzimními potravinami, které mají dostatek energie, ale tělo zbytečně nezatěžují.

A o které potraviny jde?

Některé ze zdravých podzimních potravin poodhalila terapeutka čínské medicíny Marta Tovtová na serveru Proženy.cz./2/ Do podzimního jídelníčku doporučuje zařadit mj. houby, ořechy a semena, med nebo vejce. Upozorňuje také na křen, černou ředkev nebo hrušky s medem a citronem.

Náš tip – podzimní detoxikace prakticky

Chcete-li se pustit do podzimní detoxikace a hledáte-li praktické tipy, podívejte se na náš článek: Podzimní detoxikace? Právě teď se hodí začít!

A tady je náš výběr deseti podzimních potravin, které vám udělají dobře na těle i na duši. Navíc přijdou vhod při vaší podzimní detoxikaci.

1. Cereálie a obiloviny

Cereálie (obiloviny) jsou bohatým zdrojem vlákniny, která je nezbytná pro správnou činnost střev. Vedle toho nabízejí ve svém složení také vitamíny skupiny B nebo antioxidační vitamín E, také minerální látky jako hořčík nebo železo. Díky těmto látkám mj. pomáhají proti stresu a únavě, která nás na podzim často trápí.

Cereálie se skvěle hodí jako zdravá snídaně, navíc umožňují nejrůznější variace a kombinace s ovocem, mlékem a mléčnými výrobky, ořechy a semínky.

K těm nejvhodnějším obilovinám patří pšenice, oves, quinoa nebo rýže.

2. Ořechy a semínka

Obdobně jako cereálie, i ořechy a semínka jsou známé pro svoji schopnost zlepšovat náladu. Díky obsahu vitamínů skupiny B, hořčíku, železa, nenasycených mastných kyselin a dalších látek fungují jako prevence deprese. Ořechy a semínka také plní funkci životabudiče, pomáhají s únavou a malátností. Stačí jich přitom troška, dají se přidat téměř do každého sladkého i slaného pokrmu.

Sáhnout můžete třeba po tradičních vlašských nebo lískových oříšcích. Vhod přijdou i dýňová semínka.

Podzimní detoxikace - ořechy

3. Dýně

Dýně k podzimu prostě patří, nejenom jako dekorace. Je také nedílnou součástí podzimního jídelníčku, ve kterém nabývá mnoha různých podob. Dá se připravovat vařená, pečená nebo restovaná. Je základem dýňové polévky, ale také zelí, různých omáček, marmelád, koláčů a mnoha dalších slaných i sladkých jídel.

Dýně podporuje trávení, neutralizuje agresivní žaludeční kyseliny, čistí střeva, pomáhá při zažívacích potížích. Odvodňuje a detoxikuje organismus. Působí protizánětlivě, antioxidačně. Mj. také posiluje imunitní systém. To vše díky obsahu vitamínů skupiny B, vitamínu C, vitamínu E, betakarotenu nebo minerálních látek jako je železo, měď, zinek, vápník, draslík nebo hořčík.

Zajímá vás více?

Dýni se detailně věnujeme v samostatném článku: Podzimní dekorace? Dýně zpestří také detoxikační jídelníček!

4. Mrkev

Mrkev je ceněná zejména pro obsah karotenoidů, které patří k nejvýznamnějším přírodním antioxidantům. Je bohatá také na vitamíny B a C, železo, vápník, draslík a sodík. Podporuje regeneraci organismu, je prospěšná při oslabení. Mj. také pomáhá proti zácpě a v neposlední řadě snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Abychom využili prospěšné účinky mrkve co nejvíce, vaříme ji vždy jen krátce a doplňujeme ji kapkou některého z panenských rostlinných olejů.

Podzimní detoxikace - mrkev

Také další podzimní zelenina ideálně zapadne do detoxikačního a revitalizačního jídelníčku. Jde třeba o červenou řepu, česnek, cibuli, fenykl, brambory nebo topinambury.

Hledáte další detoxikační potraviny?

Využijte tipy z našeho seriálu: 15 nejúčinnějších detoxikačních potravin.

5. Švestky

Švestky jsou zásobárnou celé škály prospěšných látek, zejména vitamínů skupiny B, vitamínu E, draslíku, fosforu, vápníku, železa, mědi, zinku, nenasycených mastných kyselin nebo vlákniny. Vláknina přispívá správné funkci střev a vyprazdňování. Ne náhodou jsou švestky považovány za přírodní prostředek proti zácpě. Mohou být také základem detoxikační kúry.

Švestky působí jako antioxidant. Jsou užitečné při detoxikaci i hubnutí. Podporují správnou činnost střev, ale také ledvin, jater, srdce nebo krevního oběhu. Také jsou prospěšné při stresu, rekonvalescenci nebo v podzimním období, kdy jsme ohroženi více než kdy jindy chřipkou a nachlazením.

Podzimní detoxikace - švestky

Na podzim se bude hodit i další sezónní ovoce. Zařaďte do svého jídelníčku vedle švestek také jablka, hrušky nebo hrozny, nabijí vás tolik potřebnou energií.

 

Ovoce, hubnutí, diety

Přehled použitých zdrojů

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..