Potraviny roku 2017. Které to jsou?

Existuje nespočet potravin. Některé jsou zdravé, další nezdravé až přímo škodlivé. Některé patří k těm tradičním, které jsou oblíbené po celém světě, zatímco jiné najdeme pouze v určitých koutech světa. S globalizací objevujeme stále nové a nové potraviny, v různých regionálních potravinách nebo pokrmech pak hledáme inspiraci. Do kuchyně se dostávají také nové a nové trendy. Každým rokem se setkáváme s aktuálními trendy, které se více či méně zabydlují v našich domovech. Co budeme jíst v roce 2017? Co nám bude chutnat? Jaké jsou potraviny roku 2017?

Odpovědi na tyto otázky najdeme ve francouzském časopise Elle à Table. Ten definoval 5 potravin roku 2017, které by měly hrát hlavní roli v kulinářském světě Francie. Rozhodně se stanou inspirací i pro další země, samozřejmě i Českou republiku. Nechme se překvapit, v jaké míře se k nám skutečně dostanou…

Co tedy můžeme v roce 2017 očekávat na jídelním stole?

Potraviny roku 2017: 1. zeleninový jogurt

Zeleninový jogurt, potraviny roku 2017
Zdroj: Facebook BLUEHILLYOGURT

V našich končinách to může znít podezřele, ale v jiných zemích je již zeleninový jogurt realitou. Nutno podotknout, že sklízí úspěch, dokonce se zapsal mezi potraviny roku 2017.

Neobvyklé spojení jogurtu a zeleniny se poprvé objevilo již v roce 2013 na americkém trhu. Společnost Blue Hill tehdy představila zeleninové jogurty s příchutí červené řepy, dýně, rajčat, mrkve, sladké brambory nebo pastináku. V roce 2015 zeleninové jogurty pod značkou Yummia našly své místo také na australském trhu. Zdejší spotřebitelé si tak mohou vychutnat jogurt s mrkví, s jahodou a červenou řepou nebo se skořicí a sladkou bramborou.

Zeleninu a ovoce najdeme také v jogurtech dánské mlékárny Arla, která v roce 2015 uvedla zeleninové jogurty na britský trh. Cílem bylo doplnit dětskou stravu o zeleninovou složku. Jogurty malina s červenou řepou, mango se sladkou bramborou, borůvka s dýní a jahoda s mrkví jsou tak určeny především pro děti. Svědčí o tom i design těchto jogurtů a názvy, například rošťácká malina a odvážná červená řepa.

V čem tkví tajemství zeleninového jogurtu?

Zeleninový jogurt není nuda. Nabízí netradiční chuť zeleniny, zpravidla zjemněnou ovocem. Na rozdíl od ovocných jogurtů nenajdeme v jeho složení tolik přidaného cukru. Je však zajímavý především množství živin. Tento produkt je bohatým zdrojem cenných bílkovin, probiotických kultur, vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů.

Ostatně kombinace zeleniny a jogurtu není zcela neznámá. Jogurt se totiž běžně využívá jako lehký základ dresinku k zeleninovým salátům. Známe ho i jako ingredienci hutných zelených smoothies, které jsou součástí detoxikace. Představují skvělou snídani či svačinu. Kdo ví? Třeba se jí časem stane i zeleninový jogurt. Dle předpovědí by to mělo být již v tomto roce.

 

2. Zelenina: mrkev, tuřín a červená řepa

Zelenina je prostě v kurzu. Pokud půjde o kulinářské trendy a potraviny roku 2017, najdeme zeleninu hned ve třech z pěti. Dalším trendem je totiž veganství jako takové, které zaznamenává popularitu již několik posledních let. Letošní rok nebude výjimkou. Nadále můžeme očekávat nové a nové úpravy a zpracování zeleniny (třeba v podobě zmiňovaného zeleninového jogurtu).

Zatímco v minulých letech se v předních trendech objevila kapusta nebo avokádo, v roce 2017 se na výsluní dostává mrkev, tuřín nebo červená řepa.

Náš tip: červená řepa vyniká především svými detoxikačními účinky. Více o ní najdete v našem seriálu 15 nejvýznamnějších detoxikačních potravin.

Červená řepa, , potraviny roku 2017

3. Slunečnicová semínka a mořské řasy

Rostlinná říše toho nabízí skutečně hodně. Cenným darem přírody jsou i semínka jako zdroj energie, vlákniny, antioxidantů, vitamínů, minerálů a zdravých tuků – nenasycených mastných kyselin. Mj. jsou oceňována pro vysoký obsah vitamínů skupiny B nebo hořčíku, který podporuje nervovou činnost a funkci mozku.

Ze všech semínek jsou pro rok 2017 vyzdvihována semínka slunečnicová. Nejenže prospívají nervové soustavě, ale díky svému složení přímo zmírňují stavy deprese a fungují také jako prevence proti jejímu vzniku. Slunečnicová semínka se přitom dají konzumovat jen tak, ale bez problémů zařadit téměř do jakéhokoliv pokrmu.

Vedle slunečnicových semínek jsou trendem tohoto roku i mořské řasy. Inspirací může být slavný chilský kuchař a majitel restaurace Boragó Rodolfo Guzmán, který prosazuje kuchyni založenou na tradičních potravinách a přírodním původu. Ten nabízí 250 způsobů úpravy mořských řas.

TIP: Směs zelených superpotravin Blednea SUOERGREENS obsahuje řasy spirulinu a chlorellu pro podporu přirozené detoxikace. Objednejte si ji ihned

blendea_koupit

4. Koktejly voňavé jako parfém

Pro tentokrát opustíme ovoce a zeleninu, abychom se zaměřili na lákavé koktejly. Kubánské Mojito, Daiquiri a Piňa Colada, newyorkský Manhattan nebo floridský Sex on the Beach jsou nestárnoucí klasikou. Trendem by však měly být koktejly inspirované světem parfémů. Hlavní slovo tak dostává provoněná Francie, aby její parfémy daly základ i voňavým drinkům.

Tento trend má přitom kořeny sahající více než patnáct let zpět. Již tehdy totiž Pierre Hermé, mistr francouzského cukrářství, nezvykle provoněl makronky, svůj vlajkový produkt. Přinesl speciální kolekci s vůněmi parfémů. Později pak vtiskl vůni parfému také do svého koláče z růžových broskví a kmínu. Inspirací mu byl luxusní parfém Rochas Femme.

Koktejl, , potraviny roku 2017

Koktejly s vůní parfémů budou sice trendem roku 2017, ale nebudou zřejmě patřit k těm nejzdravějším trendům. Jinak je to s melounovým džusem, který je posledním trendem z výběru francouzských fajnšmekrů.

Melounový džus, potraviny roku 20175. Melounový džus

Vládu kokosového nápoje v současnosti přebírá melounový džus, i ten se řadí mezi potraviny roku 2017. O jeho popularitu se zajisté přičinila také slavná popová zpěvačka Beyoncé svou písní Drunk in Love. Přesto mu nejde odepřít vynikající složení i vysoký podíl vody, který z něho dělá ideální součást pitného režimu s úžasnou osvěžující chutí. Melounový džus se také může stát základem detoxikace a různých očistných kúr.

Náš tip: Melounový džus snadno, rychle a efektně

Nejlepší melounový džus je čerstvý, 100% a s vlákninou. Pro přípravu tohoto melounového džusu vám stačí dobře vyzrálý meloun a tyčový mixér.

Nožem ve slupce melounu vyřízněte otvor, kterým projde hlavice tyčového mixéru. Pak už do ní jenom mixér vložte a postupně vnitřek melounu opatrně rozmixujte. To je vše!
Máte super džus roku 2017, navíc v efektním obalu. Nyní stačí do díry v melounu vložit brčko a užívat si osvěžující chuti.

 

Další články našeho blogu:

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..