3 triky proti jarní únavě, které vás zaručeně budou bavit!

Přes všechny své krásy se s jarem nezřídka pojí také jarní únava. Člověk se najednou nějak necítí ve své kůži, chybí energie k plnému prožívání slunečních dnů. I přes modrou oblohu se uvnitř člověka objevují chmury a nálada někdy pozvolně, někdy příliš prudce klesá. Pestré jarní dny bohužel může provázet i vyčerpanost, psychická i fyzická.

Pokud víte, o čem je řeč, neklesejte na mysli, máme pro vás tipy, jak s jarní únavou zatočit.

Co je to vlastně ta jarní únava?

Jarní únava není z lékařského pohledu definována jako choroba či onemocnění. Jde o pocity. Unavený člověk subjektivně zažívá fyzické a/nebo psychické vyčerpání. Jarní únava nezřídka souvisí s příchodem nového ročního období, změnou denního režimu a samozřejmě také nezdravým životním stylem, nevhodným jídelníčkem, stresem a nedostatkem odpočinku.

Žena, jarní únava

Stav fyzické a psychické vyčerpanosti je při jarní únavě dočasný. Může trvat několik dnů až týdnů, a tedy pořádně narušit běžný denní režim. Navíc se neprojevuje pouze sníženou výkonností, často jde ruku v ruce také se změnami nálady, psychickou rozladěností, přecitlivělostí a podrážděností.

Náchylnější jsou ženy, které jsou také obecně citlivější k nejrůznějším změnám a výkyvům, a tedy i přechodu zimy a jara. Dle odhadů jarní únavu více či méně pociťuje až polovina dospělé populace. A jak si s jarní únavou poradit?

 

VIDEO: Snad každého na jaře doprovází jarní únava. Podívejte se, jak se lze bránit a být co nejvíce fit. 

 

Rada č. 1 – utečte před jarní únavou ven

Jaro je dobou, kdy se vše probouzí. Bylinky raší a doslova se mění před očima, květy září svými barvami, ptáci švitoří, zvířata hledají způsoby, jak najít vhodný protějšek a postarat se o další pokračovatele svého rodu. Sluneční paprsky doslova lákají ven na čerstvý vzduch. A lákají naprosto oprávněně!

Jednou z příčin jarní únavy jsou totiž právě chybějící sluneční paprsky. Během zimního období, které je charakteristické také nedostatkem slunečního svitu, lidské tělo nestíhá doplňovat zásoby vitamínu D. Jde o jeden z mála vitamínů, který si lidské tělo umí vnitřně syntetizovat, ovšem s podmínkou, že je pokožka vystavena dostatečnému slunečnímu záření. Jarní sluníčko je kvůli tvorbě vitamínu D pro lidské tělo skutečně užitečné.

Sluneční svit navíc v lidském těle stimuluje také tvorbu serotoninu, tzv. hormonu štěstí. To jsou dva rázné argumenty, proč funguje rada „utečte před jarní únavou ven“.

Nejde však jen o sluneční svit, ale také o pohyb samotný.

Žena, sport, cyklistikaPřestože se člověk cítí unavený, s únavou může zatočit právě aktivita na čerstvém vzduchu. Pohyb rozproudí krev, a tím i okysličení tkání a buněk. Každá buňka získá pro svoji činnost více kyslíku, tedy energie. S krevním oběhem se navíc rozhýbe také lymfatický systém, který odplavuje z tkání škodliviny a podporuje celkové očistné procesy. To se mj. příznivě odrazí také na vzhledu pokožky nebo vlasů.

Pohyb na čerstvém vzduchu probudí metabolismus, povzbudí trávení a také zlepší náladu. Fyzická aktivita totiž podporuje vylučování serotoninu a látek, které pozitivně ovlivňují náladu.

Působí také proti stresu a dodává sebedůvěru. Jakákoliv aktivita se odráží také na hlubší regeneraci organismu. V neposlední řadě je prospěšná také pro kvalitu spánku a odpočinku. Je jedno, zda vyrazíte na procházku, na kolo, inline brusle nebo si třeba zaběhat. Můžete se domluvit s přáteli a zajít na volejbal, fotbal nebo třeba golf. Záleží na vaší kondici, možnostech a chuti. Možností je nespočet, každý pohyb je prospěšný, každá aktivita se počítá.

 

5 přínosů pravidelného pohybu

  • lepší okysličení tkání a buněk
  • očista organismu
  • podpora metabolismu a trávení
  • odolnost vůči stresu, lepší nálada
  • vyšší sebedůvěra

 

Rada č. 2 – využijte toho, co příroda nabízí

Jaro nabízí čerstvý vzduch, potřebný pohyb i relax pod slunečními paprsky, ale také energii ukrytou v jarních bylinkách. Příroda sama tak pomáhá znovu nabrat síly, které po zimě mohou chybět.

Nejde jenom o zmiňovaný vitamín D, ale také o další potřebné vitamíny, enzymy nebo minerální látky. Všechny tyto cenné bioaktivní mikroelementy najdeme v jarní přírodě. A co víc, můžeme si je přímo vychutnat, třeba jako zelený salát. Stačí nasbírat jarní bylinky (kerblík, polníček, ptačinec, popenec, pampeliška, jitrocel, sedmikráska, fialka aj.) a zařadit je do svého jídelníčku.

Kulinářské tipy najdete v našem dalším článku: 3 jarní recepty, které oživují detoxikační bylinky a květy.

Jarní bylinky jsou plné vitamínu C a dalších antioxidantů. Díky svému antioxidačnímu složení tak mj. podporují regeneraci organismu a chrání buňky před působením volných radikálů (antioxidantům se více věnujeme v článku: Braňte se předčasnému stárnutí. Pomůžou antioxidanty).

Zdrojem antioxidantů mohou být třeba i mladé špenátové listy, petrželka, mladé klíčky řeřichy či vojtěšky (o vojtěšce se dozvíte více v článku: Vojtěška – zapomenutý lék).

Názory na detoxikaci organismu se různí. Zkušenosti těch, kteří detoxikaci podstoupili, se však nápadně podobají. Očista může mít mnoho různých podob, vždy je však jedním ze zaznamenaných výsledků více energie. Člověk se po detoxikaci cítí jako znovuzrozený, hýří energií a síly má na rozdávání.

Metod, návodů a instrukcí na detoxikaci je celá řada. V současnosti k těm nejoblíbenějším patří například ovocno-zeleninové půsty, které využívají detoxikační sílu jarní zeleně.

Na síle zelených rostlin jsou založeny i smoothies. Konkrétní inspiraci najdete například v článku: Máme pro vás úžasné recepty na detoxikační smoothies!

Hodit se vám může i náš článek: 5 detoxikačních nápojů, které připravíte během okamžiku.

Ať už má detoxikace jakoukoliv podobu, vždy je její součástí dostatečný pitný režim. Většina detoxikačních procesů v organismu totiž probíhá za přítomnosti vody. Voda je nezbytná pro fungování lidského těla. To ví každý, bohužel, v každodenním shonu na to často zapomínáme.

Poslední rada tedy zní: vyčistěte své tělo, zkuste detoxikaci organismu, třeba prostřednictvím jarních bylinek, a nezapomeňte přitom dostatečně pít!

Žena, detoxikace

 

Aby vám jarní únava nepřerostla přes hlavu…

Pokud vás únava trápí dlouhodobě a nelze s ní jednoduše skoncovat, vyplatí se požádat o radu odborníka. Dlouhodobá únava může být příznakem vážných onemocnění, může jít o chudokrevnost, poruchy štítné žlázy nebo deprese.

V případě potíží, které trvají déle než šest týdnů, se proto obraťte na odbornou lékařskou pomoc. To platí zvláště v situacích, kdy je únava provázena nevolnostmi, hubnutím nebo zvýšenou teplotou.

 

Přehled použitých zdrojů:

Rate this post
Jsou mi blízké tradiční východní přístupy a alternativní medicína, na druhé straně s nadšením sleduji poslední objevy vědy. Věnuji se aromaterapii a relaxačním technikám. Těším se z krás přírody. Miluji vše živé, zvláště osobité kočky a věrné psy. Vyznávám zdravý životní styl, ráda si vychutnám dobré a výživné jídlo. Přínosy detoxikace oceňuji na vlastní kůži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..