Návod, jak zvýšit hladinu testosteronu

0

Testosteron je velmi důležitý mužský pohlavní hormon. Prakticky ten nejdůležitější. Nenachází se však pouze v mužských tělech. Testosteron zastává mnohé funkce i v tělech žen.

Když muž nebo žena trpí nízkou hladinou testosteronu, může to mít širokou škálu nežádoucích účinků na organismus. Pokud se vás to týká, přečtěte si tento článek a zjistěte, jak můžete vaši hladinu testosteronu zvýšit.

POZNÁMKA: Samotnému významu testosteronu a dalším informacím o tomto hormonu se v tomto článku věnovat nebudu, protože jsem dané téma už rozebírala v článku o významu testosteronu pro muže a ženy.

V tomto článku najdete mnoho tipů na zvýšení testosteronu, které se týkají stravovacích návyků, životního stylu, cvičení, potravinových doplňků a mnoha dalších oblastí života.

Vyzkoušejte tablety na zvýšení hladiny testosteronu

Začnu hned jedním jednoduchým a rychlým způsobem zvyšování hladiny testosteronu – testosteronovými tabletami.

Zatímco ostatní tipy na zvýšení testosteronu budou založeny hlavně na přirozených změnách životního stylu, tabletky mohou některým lidem připadat ,,uměle“. Úplně tomu rozumím, ale je nutno podotknout, že i tyto tablety jsou zpravidla založeny na přírodních látkách, které společně ,,pracují“ na zvýšení hladiny testosteronu.

Obsahují směs vitamínů, minerálů, bylinných výtažků a dalších látek, které společně přispívají ke zvyšování hladiny testosteronu v těle. Konkrétní složení se u jednotlivých testosteronových tablet liší, ale mnohé složky se v nich opakují.

Pokud hledáte rychlý a snadný způsob zvýšení hladiny testosteronu, tablety uvedené v seznamu níže určitě stojí za zvážení. Pokud však hledáte jiný způsob, čtěte dále. Určitě ho najdete.

NA ZVÝŠENÍ TESTOSTERONU
ProMan Plus
Proerecta long
Zerex ultragold
Primulus
MenActive
Maxulen

Vyhýbejte se stresu a stresujícím situacím

Ano, vím. Vyhýbat se stresu není v životě vůbec jednoduché. Pokud to však ve vašem případě je alespoň trochu možné, určitě se pokuste množství stresu, který pravidelně zažíváte, omezit na minimum. Zkusím vám vysvětlit, proč je to důležité.

Na tom, že stres je špatný a má negativní dopad na tělo i mysl, se zřejmě určitě shodneme. Možná jste ale nevěděli, že stres může negativně působit i na hladinu testosteronu v těle, konkrétně ji snižovat.

Při stresu se v kůře nadledvin produkuje hormon kortizol, který je odpovědí organismu na zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěž. Tento hormon zvyšuje pohotovost organismu, díky čemuž jsme schopni rychle reagovat na nepředvídatelné události. Nicméně, má také mnoho negativních dopadů na tělo, jedním z nich je i snižování hladiny testosteronu.

To však není všechno. Kortizol (a tudíž i stres) má na tělo další negativní vlivy:

 • oslabuje imunitní systém
 • způsobuje výkyvy hladiny krevního cukru
 • způsobuje vysoký krevní tlak
 • zhoršuje trávení
 • narušuje produkci jiných hormonů
TIP: Snažte se omezit stres. Pomůže vám to nejen s testosteronem, ale také s dalšími aspekty vašeho života.

Dopřejte si potřebné množství spánku

Zatímco stres na organismus nepochybně působí negativně, je obecně známo, že spánek je velmi důležitý a působí na tělo i mysl pozitivním způsobem.

Mnozí z nás však spí méně než by měli. Ať už je to kvůli práci, dětem, zábavě nebo čemukoliv jinému. Mnozí lidé si dlouhý spánek prostě nemohou dovolit, respektive si to alespoň myslí. Bohužel, nedostatek spánku může po čase způsobit i závažné zdravotní potíže.

Spánek ovlivňuje hladinu testosteronu v těle. Nedostatek spánku hladinu tohoto hormonu snižuje, zatímco jeho dostatek má potenciál ji zvýšit. Tento vliv je prokázán hned několika vědeckými studiemi, které na něj nahlížely různými způsoby:

 • Výsledky studie provedené na 531 mužích asijského původu naznačují, že větší množství spánku je spojeno s vyšší hladinou testosteronu. Tento vztah se týká jak celkové hladiny testosteronu v těle, tak i hladiny testosteronu, který může být biologicky použit organismem.
 • Další studie se sice zúčastnilo pouze 10 mladých mužů, ale ti byli vystaveni celkem extrémním podmínkám. Nejprve spali 8 hodin denně, pak 10 hodin denně a nakonec během 8 nocí pouze 5 hodin denně. Během období s omezeným spánkem se hladina testosteronu (měřená během dne) snížila o 10 až 15% ve srovnání s hodnotou při původní délce spánku.
 • Další studie zkoumala starší muže, konkrétně 12 účastníků ve věku od 64 do 74 let. Podle výsledků této studie je hladina testosteronu (měřená ráno) značně ovlivněna délkou nočního spánku i u starších mužů.

Pořádně se vyspěte a vaše tělo vám poděkuje (nejen) zvýšenou hladinou testosteronu. Samozřejmě, jak tomu bývá téměř u všeho, i hodně spánku škodí. Každý člověk ,,potřebuje“ rozličné množství spánku. Spaním přibližně 8 hodin denně určitě nic nezkazíte.

Cvičte vhodné cviky správným způsobem

I cvičení značným způsobem ovlivňuje hladinu testosteronu v těle. Dejte si však pozor. Pouze cvičit nestačí. Je tomu tak proto, že některé cviky mají potenciál hladinu testosteronu zvýšit, ale jiné ji mohou i snížit. Jak to tedy je?

Silové a intenzivní cviky hladinu testosteronu zvyšují

Pokud chcete využít cvičení na zvýšení hladiny testosteronu, začněte se věnovat intenzivním silovým cvičením. Pro tento účel je ideálních hned několik typů cvičení:

 • Zvedejte těžké váhy v posilovně. Intenzivně a silově. Samozřejmě si však dejte pozor na vaše zdraví a nepřehánějte to.
 • Sprintujte. I běh vám může pomoci, ale měli byste pouze sprintovat. Krátké sprinty s maximální výkonností vám pomohou zvýšit hladinu testosteronu.
 • Vyzkoušejte crossfit. Pokud pro vás klasická posilovna s činkami není tím pravým, můžete svou pozornost zaměřit na crossfit. Při crossfitu budete také cvičit silově, ale nebudete používat klasické posilovací stroje, které znáte z posiloven.
 • Vyzkoušejte intervalový trénink, při kterém je cvičení s vysokou intenzitou střídáno s odpočinkem nebo méně náročnými cviky (např. chůze). Tento typ cvičení se označuje anglickou zkratkou HIIT (High Intensity Interval Training).
Pokud máte nízkou hladinu testosteronu, tak vám silová cvičení pomohou
Pokud máte nízkou hladinu testosteronu, tak vám silová cvičení pomohou

Ať už si vyberete jakkoliv, intenzivní a silové cviky by vám měly s nízkou hladinou testosteronu pomoci. A navíc budete těžit z dalších výhod, které tento typ cvičení vašemu organismu přinese.

Vytrvalostní cviky hladinu testosteronu snižují

Silové a intenzivní cviky tedy hladinu testosteronu zvyšují. Vytrvalostní cviky účinkují přesně naopak. Snižují ji.

Tento vztah nemusí platit pro každého, ale obecně je pravdivý. Pokud chcete zvýšit hladinu testosteronu, raději se vyhýbejte vytrvalostním sportům. Místo nich si zasportujte silově a intenzivně. Vytrvalostní sportovci (např. cyklisté a běžci na dlouhé tratě) mají podle několika výzkumů značně sníženou hladinu tohoto hormonu.

Vytrvalostní cviky představují pro organismus vysokou zátěž, kvůli které se zvyšuje produkce kortizolu, čímž se zase snižuje produkce testosteronu. Funguje to podobně jako při psychickém stresu, který jsem již zmiňovala.

Samozřejmě mohou být vytrvalostní cviky celkově pro organismus přínosné, ale pokud je vaší prioritou zvýšení hladiny testosteronu, bude lepší, pokud je alespoň na nějaký čas vypustíte a nahradíte silovým cvičením.

Užijte si více sexu

Když už jsme u cvičení, připomenu i oblíbenou fyzickou aktivitu mnoha lidí. Ano, i pohlavní styk vám může pomoci zvýšit hladinu testosteronu. Skvělé, že?

Zatím není jednoznačně jasné, proč sex takto ovlivňuje hladinu testosteronu. Existuje však pár teorií:

 • Už jsem zmiňovala, že stres může na hladinu testosteronu působit negativním způsobem. Sex je skvělým způsobem na odbourání stresu, což by mohlo jeho vliv na testosteron alespoň do určité míry vysvětlit.
 • Hladina testosteronu úzce souvisí i s dominancí a pocitem moci. Pokud se při sexu (nebo po něm) cítíte mocně a dominantně, mohlo by to být právě proto.
 • Při pohlavním styku se také uvolňuje dopamin, s partnerem se vzájemně dotýkáte a přicházíte do kontaktu s feromony opačného pohlaví. I tyto faktory mohou ovlivnit hladinu testosteronu.
POZOR: Masturbace v tomto případě nefunguje stejně jako pohlavní styk. Když si lépe prohlédnete 3 výše uvedené body, zjistíte, že masturbace se týká pouze ten první. Při pohlavním styku však platí všechny 3.

Pro úplnost uvedu i pár výzkumů, které vztah mezi pohlavním stykem a hladinou testosteronu zkoumaly:

 • Jedna studie zkoumala muže, kteří navštívili jeden americký erotický klub. Celkem se zúčastnilo 44 mužů, z nichž 18 mělo v klubu sex, zatímco zbývajících 26 mužů se pouze dívalo. Muži, kteří měli v klubu sex, měli po odchodu až o 72% vyšší hladinu testosteronu. U zbylých mužů byl tento nárůst pouze 11-procentní.
 • V další studii byli zkoumáni muži s poruchou erekce, kteří v důsledku svých sexuálních problémů trpí dlouhodobým nedostatkem sexu. V důsledku toho mají dlouhodobě sníženou hladinu testosteronu.
 • Další studie zkoumala starší muže. Podle jejích výsledků mají sexuálně aktivnější muži vyšší hladinu testosteronu.

Možná jste to nepotřebovali, ale právě vám přibyl další dobrý důvod, proč byste měli mít sex častěji.

PRODUKTY PRO INTIMNÍ ZDRAVÍ MUŽE
Na tvorbu spermatu
Na podporu plodnosti
Na podporu erekce

Dopřejte si více sacharidů a tuků

Pokud se snažíte žít zdravě či zhubnout, je dost možné, že se v současnosti sacharidům a tukům vyhýbáte. Ano, je pravda, že tyto složky potravy jsou většinou zařazovány mezi ,,nezdravé“, ale pokud konzumujete správné cukry a tuky ve vhodném množství, mohou mít pozitivní vliv na váš organismus.

I sacharidy a tuky přece potřebujete. Jsou součástí vyvážené stravy a navíc vám mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu.

Sacharidy

Sacharidy působí na tvorbu testosteronu příznivě. Dokonce neovlivňují pouze tvorbu testosteronu, ale i produkci dalších hormonů. Lze říci, že jsou nejdůležitější složkou potravy pro správnou produkci hormonů, a tudíž i udržování hormonální rovnováhy.

Ve vědeckém světě již bylo provedeno několik výzkumů, jejichž výsledky dokazují vztah mezi příjmem sacharidů ze stravy a hladinou testosteronu v organismu:

 • V jedné studii byli muži rozděleni do 2 skupin, které konzumovaly stravu s různým množstvím bílkovin a sacharidů. Obsah tuků ve stravě a její celková kalorická hodnota byly v obou případech identické. Skupina, která konzumovala méně sacharidů, měla nižší hladinu testosteronu a vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu.
 • Další studie zkoumala vliv sacharidů ve stravě na hladinu testosteronu u sportovců. Když konzumovali méně sacharidů a více bílkovin, jejich hladina testosteronu se snižovala. A čím větší byl poměr bílkovin a sacharidů ve stravě, tím více byla hladina testosteronu snížena.

Takže, sacharidů se opravdu nemusíte bát. Samozřejmě to není dobré s ničím přehánět, takže i sacharidy byste měli konzumovat s mírou. Ideálně byste měli upřednostnit ,,pomalé“ sacharidy, tudíž ty, které mají složitější strukturu a rozkládají se pomaleji. Skvělým příkladem jsou brambory a škrob, který obsahují. S jednoduchými sacharidy (cukry) to raději nepřehánějte.

Tuky

S tuky je to podobné jako se sacharidy. Také jsou považovány spíše za nezdravé, ale ve skutečnosti mohou mít množství pozitivních účinků na lidský organismus. Pokud tvoří tuky dostatečně velký podíl vaší stravy, má to pozitivní vliv na vaši hladinu testosteronu.

Tento vztah byl zpozorován hned několika studiemi. Uvedu z nich alespoň tyto dvě:

 • První studie pozorovala vliv potravy na hladinu pohlavních hormonů u 30 zdravých mužů. Ti nejprve konzumovali stravu se 40% obsahem tuků (40% přijímané energie pocházelo z tuků), která byla později nahrazena stravou s 25% obsahem tuku. Po změně stravy se hladina testosteronu snížila.
 • Druhá studie sledovala ženy, konkrétně ženy ve věku před nástupem menopauzy. Postup byl podobný jako u prvního zmiňovaného výzkumu. Strava se 40% obsahem tuků byla nahrazena stravou s 20-25% obsahem tuků. Kromě tuků se měnilo i množství zkonzumované vlákniny. Výsledkem této změny bylo snížení hladiny některých pohlavních hormonů, včetně testosteronu.

Podobně jako u sacharidů, ani s tuky byste to neměli přehánět. Soustřeďte se spíše na zdravější tuky a udržujte jejich podíl na vašem celkovém kalorickém příjmu na rozumné úrovni.

Cholesterol

Když se mluví o tucích, možná vám na mysl přišel i cholesterol. Ano, i ten je nejčastěji spojován s různými civilizačními onemocněními, které mohou skončit až předčasnou smrtí.

Nicméně, při snaze o zvýšení testosteronu je i cholesterol vaším přítelem. Cholesterol je totiž prekurzorem všech steroidních hormonů, tudíž i testosteronu. To znamená, že bez cholesterolu by testosteron ani nemohl vzniknout.

Přímý vztah mezi příjmem cholesterolu z potravy a zvyšováním hladiny testosteronu ještě vědecky prokázán nebyl, ale zatím vše naznačuje tomu, že mezi těmito dvěma důležitými látkami nějaká spojitost v souvislosti se stravováním bude.

Nezapomínejte na pitný režim

Příjem tekutin je velmi důležitý, jednak pro vaše celkové zdraví, ale i pro vaši hladinu testosteronu. Pití dostatečného množství vody je zahrnuto snad v každém ,,návodu“ na zdravý životní styl. Ani tento článek nebude výjimkou, ale zaměřím se hlavně na vliv tekutin na hladinu testosteronu.

Když pijete málo vody a vaše tělo je dehydratované, vše ve vašem organismu se zpomalí, včetně vašeho endokrinního systému. Vaše žlázy s vnitřní sekrecí budou pracovat pomaleji a sníží se produkce jednotlivých hormonů, které vylučují. Kvůli tomu může mít nedostatek tekutin negativní vliv na hladinu testosteronu ve vašem organismu.

Co byste tedy měli dělat? Je to jednoduché – pijte dostatek vody. Voda je jednoznačně nejzdravější. Nesnažte se ji nahradit slazenými nápoji, alkoholickými nápoji, kávou, čajem (i ten může někdy snižovat hladinu testosteronu) či čímkoliv jiným.

Pokud žijete v oblasti s čistou a zdravou vodou z vodovodu, klidně ji pijte. V opačném případě můžete pít balenou vodu, ale dejte si pozor na plastové lahve s obsahem toxických látek, které také mohou vaši hladinu testosteronu snižovat. (tomuto vlivu se budu věnovat později)

Vyhýbejte se alkoholu a drogám

Alkoholické nápoje a drogy mají opravdu obrovské množství nepříznivých vlivů na organismus, stejně tak i celkový život osoby, která jim propadne. V tomto článku se však věnuji pouze jednomu vlivu – vlivu na hladinu testosteronu. Alkohol a některé drogy ji totiž snižují.

Také byste si měli dát dobrý pozor na to, jaké podpůrné prostředky kupujete a z jakých (ne)ověřených zdrojů
Také byste si měli dát dobrý pozor na to, jaké podpůrné prostředky kupujete a z jakých (ne)ověřených zdrojů

Alkohol

Alkohol svými účinky v organismu vše zpomaluje. Zpomaluje průběh všech procesů, včetně tvorby testosteronu.

Samozřejmě, pokud si jednou za týden dáte sklenici vína nebo sem-tam jdete s kamarády na pivo, neměli byste mít žádný problém. Pokud byste však často a hodně pili, může to mít značně negativní dopad na hladinu testosteronu ve vašem těle. Lidé trpící alkoholismem mají dlouhodobě sníženou hladinu testosteronu a zvýšenou hladinu estrogenu.

Tento vliv byl zpozorován hned u několika studií, jako například:

 • Jedna studie sledovala 8 zdravých mužů, kteří zkonzumovali vysokou dávku etanolu (1,75 g na 1 kg tělesné hmotnosti). Během následujících 24 hodin byla jejich hladina testosteronu snížena, zatímco hladina kortizolu byla zvýšena.
 • Další studie sledovala dlouhodobý dopad pravidelné konzumace alkoholu u mužů, konkrétně vojáků. Muži, kteří pravidelně konzumovali alkohol (i když v menších množstvích), měli nižší hladinu testosteronu než ti, kteří alkohol nepijí.

Nepřehánějte to s alkoholem a vyhnete se tak jeho nepříznivému vlivu na hladinu testosteronu ve vašem těle. Navíc ušetříte a vaše tělo na tom celkově bude lépe.

Drogy

S drogami je to trochu komplikovanější než s alkoholem. Zatímco prakticky všechny alkoholické nápoje jsou založeny na stejné chemické látce (ethanolu), drog existuje obrovské množství druhů. Jednotlivé drogy působí na organismus odlišně, kvůli čemuž je odlišný i jejich vliv na hladinu testosteronu.

Mezi drogy, které vám mohou snížit hladinu testosteronu, patří například:

 • marihuana,
 • kokain,
 • heroin,
 • extáze (MDMA).

U tohoto tématu nebudu zacházet příliš do detailů. Mnohé typy drog mohou mít opravdu devastující účinky na lidský život, včetně účinků na hladinu testosteronu. Pevně věřím, že to už dávno velmi dobře víte, a že se jim obloukem vyhýbáte.

Cigarety

Když už mluvím o alkoholu a drogách, rozhodla jsem se zmínit i cigarety a zlozvyk mnoha mužů a žen – kouření. Ano, kouření je jednoznačně škodlivé a má mnoho negativních účinků na lidské tělo a zdraví.

Hladinu testosteronu však neovlivňuje. Zní logicky, že něco tak škodlivého jako kouření by mělo působit negativně i na hladinu testosteronu. Na toto téma bylo provedeno hned několik výzkumů, ale žádný vztah mezi kouřením a snižováním hladiny testosteronu nalezen nebyl.

Určitě vám nebudu doporučovat, abyste kouřili. Nicméně, pokud je hladina testosteronu vaší jedinou starostí, nemusíte se obávat. Měli byste však myslet na ostatní negativní účinky kouření, může způsobovat erektilní dysfunkci a mnoho jiných závažných onemocnění.

Dejte si pozor na příjem estrogenu z potravy a prostředí

Zatímco testosteron patří do skupiny hormonů s názvem androgeny, což jsou vlastně mužské pohlavní hormony, estrogeny jsou ženské pohlavní hormony. Obě tyto skupiny hormonů se nacházejí v mužských i ženských tělech, ale ve velmi rozličných množstvích. Ve zdravém organismu je mezi nimi rovnováha, která však může být účinkem různých faktorů narušena.

V prostředí a stravě se nacházejí různé látky, které sice nejsou totožné s estrogenem v lidském těle, ale mají velmi podobný účinek na organismus. Tyto látky se nazývají fytoestrogeny (,,estrogeny“ rostlinného původu), respektive xenoestrogeny (všechny látky, které na organismus působí podobně jako estrogen). Kromě toho lze samozřejmě z potravy přijímat i estrogeny živočišného původu.

POZOR: Estrogeny, xenoestrogeny a fytoestrogeny, které se do těla dostávají z potravy nebo prostředí, mohou narušit hormonální rovnováhu mezi androgeny a estrogeny, a tím negativně působit na hladinu testosteronu v organismu. Takových látek existuje opravdu mnoho, ale níže zmíním pouze ty nejběžnější.

Sója

Sója se ve spojitosti s estrogeny zmiňuje snad nejčastěji. Obsahuje fytoestrogeny, které v organismu působí podobně jako přirozený estrogen. Její konzumací tedy může dojít ke snížení hladiny testosteronu v organismu.

Ještě předtím, než sóju úplně přestanete jíst, je nutné podotknout, že v malých množstvích se opravdu nemáte čeho obávat. Nicméně, konzumace sóji či sójových produktů ve velkých množstvích může vaši hormonální aktivitu narušit. Navíc se sója považuje za potravinu, která může narušit produkci hormonů štítné žlázy, čímž může nepřímo ovlivnit i produkci testosteronu.

Mléko

Mléko patří ve spojitosti s estrogeny a testosteronem mezi velmi kontroverzní potraviny, stejně jako většina mléčných produktů.

Co se týče zvyšování hladiny testosteronu, tak mléko patří mezi kontroverzní potraviny
Co se týče zvyšování hladiny testosteronu, tak mléko patří mezi kontroverzní potraviny

Na jedné straně obsahuje množství látek, které mohou zvyšovat hladinu testosteronu, konkrétně hlavně sacharidy, tuky, bílkoviny, vitamíny a minerály.

Na druhé straně však obsahuje velké množství estrogenů, protože kvůli produkci mléka jsou krávy často inseminovány – zvyšuje to jejich produkci mléka. Proto se nemůžeme divit, že je obsah estrogenů v mléce opravdu vysoký. Kvůli tomu může mléko v konečném důsledku snižovat hladinu testosteronu v organismu.

Plasty

I plasty mohou negativně působit na hladinu testosteronu. Mnohé typy plastů obsahují látku s názvem bisfenol A, který se označuje zkratkou BPA. Tato látka působí na tělo jako xenoestrogen, čímž narušuje hormonální rovnováhu v těle a může snižovat hladinu testosteronu.

BPA lze najít ve většině plastových lahví, které se používají pro balení vody, minerálky a dalších nápojů. Naštěstí existují i výrobci obalů, kteří vyrábějí lahve bez obsahu BPA. Tato skutečnost je většinou uvedena přímo na obalu. Zkuste se na to zaměřit, když půjdete do obchodu. Určitě to alespoň na některých lahvích najdete.

Samozřejmě nejsou plastové lahve a jiné plastové obaly jediným zdrojem BPA. Pozor byste si měli dát i na kontakt s termopapírem (například účtenky z obchodů) či jídla z konzervy.

Pár tipů na závěr

Na závěr tohoto článku bych vám ráda poskytla pár dalších tipů, které vám mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu:

NA ZVÝŠENÍ TESTOSTERONU
ProMan Plus
Proerecta long
Zerex ultragold
Primulus
MenActive
Maxulen
 • Dejte si pozor na přehřívání varlat. Velká část testosteronu se v mužském těle produkuje ve varlatech, jejichž ideální teplota je nižší než ta tělesná. V případě, že jsou vaše varlata dlouhodobě přehřívána, může být narušeno jejich fungování, což může negativně ovlivnit i produkci testosteronu. Nenoste přiléhavé kalhoty, nepřehánějte to v sauně či vířivce, vypněte vyhřívání sedadel v autě a nepoužívejte počítač na stehnech.
 • Travte čas na slunci. Pro tvorbu testosteronu je velmi důležitý i vitamín D, který se do těla (mimo jiné) dostává působením slunečního záření. Užijte si příjemný čas venku, zlepšete si náladu a přispějte tak i ke zvýšení hladiny testosteronu ve vašem těle.
 • Vyzkoušejte bylinné přípravky. Mnohé bylinky mohou na hladinu testosteronu působit pozitivně. Skvělými příklady jsou bylinky jako Ženšen, Kotvičník zemní či Pískavice řecké seno. (I Maca peruánská nepřímo ovlivňuje hladinu testosteronu).
 • Dopřejte vašemu tělu dostatek zinku. Tvorbu testosteronu ovlivňuje několik minerálů, ale nejčastěji se v tomto kontextu zmiňuje právě zinek. Ten má pozitivní vliv na hladinu testosteronu. Vyhledávejte potraviny s obsahem zinku, nebo ho doplňte potravinovými doplňky. Zinek je součástí mnoha testosteronových tabletek, které jsem zmiňovala na začátku tohoto článku.
 • Buďte úspěšní. Ano, vím. Zní to zvláštně. Pravda je však taková, že i úspěch vám může pomoci zvýšit hladinu testosteronu. Když v něčem uspějete, budete se cítit mužněji a vaše hladina testosteronu poroste.
 • Působte dominantně. Testosteron je často spojován s dominancí. A má to svůj význam. Podle této studie může dokonce i držení těla ovlivnit to, kolik testosteronu váš organismus produkuje.

Nyní už víte vše, co potřebujete k tomu, abyste mohli začít pracovat na zvýšení vaší hladiny testosteronu. Věřím, že právě tento článek vám poskytl ucelený návod, díky kterému se vám podaří dosáhnout vašeho cíle a zbavit se nízké hladiny testosteronu jednou provždy.

Zdroje:

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..