Dělená strava: Poznejte její hlavní benefity, ale i možná úskalí

Maso s bramborami, rýží či smažený sýr s hranolky. Kombinace potravin, které nejsou na talíři nijak neobvyklé. Právě naopak, naprosto samozřejmé. Ne však pro každého. Zatímco někteří lidé si neumí představit maso bez přílohy, příznivci dělené stravy se takovým kombinacím snaží vyhýbat. Ano, i pro mě byl ze začátku tento způsob stravování nepředstavitelný, ale řekla jsem si, že za vyzkoušení nic nedám. V následujících řádcích vám přiblížím, na jakém principu funguje dělená strava, její hlavní zásady, výhody a nevýhody.

Historie dělené stravy

První náznaky dělené stravy, i když ne úmyslně, pocházejí ještě z dávné minulosti, kdy naši předkové konzumovali pouze to, co si ulovili. V případě, že se jim nepodařilo ulovit žádnou zvěř, snědli to, co nasbírali – semínka, lesní plody, kořínky rostlin. Jinak tomu nebylo ani u lidí himálajského kmene v Nepálu, kteří netrpěli žádnými onemocněními. (1)

Zmiňovaným způsobem stravování se rozhodl inspirovat americký lékař Wiliam Howard Hay, který se snažil zbavit dlouhotrvajících trávicích potíží. Po určité době zjistil, že trávení a následné vstřebávání živin do jisté míry ovlivňuje kombinace zkonzumovaných potravin. Změnil si jídelníček a po několika měsících se dostavily vysněné výsledky. Nejenže zhubl 20 kg, ale také se zbavil trávicích potíží. Postupem let se tento způsob stravování dostal do povědomí dalších vědců a pronikl i do Evropy pod názvem dělená strava. (1)

Na jakém principu funguje dělená strava?

V současnosti se můžete setkat s několika variantami dělené stravy. Já se v tomto článku zaměřím na podobu dělené stravy podle jejího prvotního zakladatele doktora Haya. Ten kladl do popředí hlavně rostlinnou stravu a mléčné výrobky. Také nebyla zakázána konzumace masa a ryb, avšak ne v kombinaci s potravinami, které jsou bohaté na sacharidy. V praxi jde tedy o většinu klasických příloh: chléb, rýže, brambory nebo těstoviny. (2)

Při dělené stravě musí být dodržena dvě základní pravidla:

  1. Potraviny bohaté na bílkoviny se nesmí kombinovat s těmi, které mají vysoký podíl sacharidů.
  2. V organismu je potřeba udržovat rovnováhu mezi zásaditými a kyselými potravinami.
JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Trávení bílkovin a sacharidů

K tomu, aby se jednotlivé makroživiny správně strávily a vstřebaly, potřebují ideální prostředí. Trávení sacharidů probíhá již v ústní dutině, kde se prostřednictvím enzymu amylázy štěpí na menší částečky. Samozřejmě pouze za předpokladu, že mají mírně zásadité prostředí. V opačném případě putují nestrávené do tenkého střeva a způsobují zažívací potíže. Vzhledem k tomu se doporučuje vyhnout konzumaci brambor spolu s kyselým ovocem, které vytváří kyselé prostředí.

Podobně funguje i trávení bílkovin, které začíná v žaludku prostřednictvím pepsinu. K tomu, aby naše tělo dokázalo bílkoviny vstřebat a zpracovat, musí být v žaludku mírně kyselé prostředí. Jak si tedy můžete všimnout, tak bílkoviny i sacharidy potřebují pro trávení jiné prostředí. Z tohoto důvodu je není vhodné v rámci jednoho jídla kombinovat.

Rozdělení a kombinace potravin při dělené stravě

Jak již samotný název předpovídá, dělená strava bude rozdělovat potraviny do tří skupin podle obsahu vybraných makroživin, a to na: bílkovinné, sacharidové a neutrální. (3)

Bílkovinné jde o pokrmy s vysokým obsahem bílkovin – především živočišného původu. Do této skupiny dělené stravy patří všechny druhy masa, párky, šunka, mořské plody, dále ryby, tofu, vejce, mléko a sýry. Z masa byste měli upřednostnit to s nízkým obsahem tuku, které je připravené vařením, dušením, případně pomalu pečené.

Při dělené stravě se nemohou kombinovat bílkovinné a sacharidové potraviny
Zeleninový salát se sýrem a vajíčkem

Sacharidové – dají se charakterizovat jako „přílohové“ potraviny. Při dělené stravě je však nekonzumujete ve formě přílohy, ale jako hlavní jídlo. Jsou to především obilninové výrobky, tedy pečivo, těstoviny, vločky, celozrnný chléb, rýže, krupice, ale také kukuřice, brambory, kapusta a ovocné šťávy. K jídlům bohatým na sacharidy se řadí také sladké ovoce – banány, fíky, jablka, datle.

Neutrální – v rámci dělené stravy se mohou potraviny z této skupiny konzumovat i samostatně. Rozdělují se do dvou menších podskupin. V první skupině jsou zakysané mléčné výrobky, syrové maso, tuky, oleje, ořechy, semínka, sladká smetana či šlehačka. Zatímco tyto potraviny byste měli konzumovat střídmě, naopak potraviny z druhé skupiny si můžete dopřát v neomezeném množství. Patří mezi ně: houby, bylinky, pepř, ale i všechny druhy zeleniny, saláty, avokádo a klíčky.

Potraviny, které je zakázáno kombinovat

  • BÍLKOVINNÉ + SACHARIDOVÉ
  • NEUTRÁLNÍ + BÍLKOVINNÉ + SACHARIDOVÉ

Potraviny, které je dovoleno kombinovat

  • BÍLKOVINNÉ + NEUTRÁLNÍ
  • SACHARIDOVÉ + NEUTRÁLNÍ

Samozřejmě, že ne vždy se tyto potraviny dají úplně oddělit, jelikož mnohé z potravin obsahují bílkoviny a také sacharidy. Snažte se však řídit pravidlem, že čím je podíl bílkovin nebo sacharidů v daných potravinách vyšší, tím více se doporučuje konzumovat je odděleně. (1)

UPOZORNĚNÍ: Při dělené stravě nezapomínejte ani na pravidelný a důkladný pitný režim. Dva litry čisté vody, popřípadě kombinace vody s citrónem je ideální.
Salát z červeného zelí je oblíbenou přílohou při dělené stravě
Kapustový salát

Moje osobní zkušenost s dělenou stravou

Dělená strava pomáhá nejen při hubnutí, ale i trávicích problémech, které v poslední době trápí i mě. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla dělenou stravu vyzkoušet. Vzhledem k tomu, že nepotřebuji zhubnout, nebyla jsem nucena vybírat jídla podle kalorické hodnoty a počítat přijaté kalorie. Měla jsem tak poměrně velkou flexibilitu při výběru jídel. Dělenou stravu jsem držela přesně 14 dní.

1. týden

Začátky bývají vždy obtížné. Jinak tomu nebylo ani v mém případě. Musím se přiznat, během prvních 7 dnů jsem třikrát porušila jednu z hlavních zásad dělené stravy, a tudíž jsem zkombinovala potraviny bohaté na sacharidy s těmi, které mají vysoký obsah bílkovin. Místo zeleniny jsem si dala ke kuřecím prsům rýži a uvědomila jsem si to, až když byla polovina talíře fuč. Podobnou chybu jsem následně zopakovala ještě dvakrát. Sílu zvyku tedy rozhodně nesmíme podceňovat, ale dobře se na ni připravit. Z vlastní zkušenosti doporučuji naplánovat si přesný jídelníček hned od prvního dne. Já jsem tuto část zanedbala s tím, že si vždy něco vyberu z toho, co je v lednici.

Zpočátku jsem se bála, jak můj organismus na tuto změnu stravování zareaguje, ale po týdnu nenastaly žádné zásadní změny. Nepociťovala jsem přílišnou únavu či méně energie, ale na druhé straně se ani zažívací potíže nijak nezlepšily. S tím jsem ale počítala, jelikož týden je ještě moc krátká doba na viditelné změny.

Na dopolední nebo odpolední svačinu doporučuji sáhnout po ovoci
Borůvky s broskví

2. týden

Poučená předchozími dny jsem si už na další týden udělala podrobný jídelníček, včetně svačin. Ty jsem během prvního týdne sem tam vynechala. Zatímco moje dopolední svačina sestávala především z ovoce, odpolední svačina často patřila tvarohu či proteinové tyčince. Co se týče obědů a večeří, hodně se mi osvědčily jako přílohy zeleninové saláty okurkový, paprikový s cibulí, případně zelný. Nepotřebovala jsem rýži nebo brambory, jako tomu bylo dříve. Na snídani jsem často volila vajíčka, která mě zasytila a dají se připravit na několik způsobů.

Přibližně po 11 dnech od začátku dělené stravy jsem začala vnímat, že zažívací potíže jsou na ústupu. Neopakovaly se tak často. Po většině jídel jsem měla křeče v břiše, které se střídaly s tzv. pocitem nafouknutí. Zatímco předtím mě trápily tyto potíže i 2krát denně, po dvou týdnech (nyní, v době psaní tohoto článku) se ozvou jednou denně v podstatně slabší intenzitě. Věřím, že v průběhu dalších týdnů to půjde k lepšímu. V případě tedy, že vás trápí bolesti břicha, nadýmání nebo křeče, z vlastní zkušenosti vám mohu dělenou stravu doporučit. Nemáte přece co ztratit.

TIP: Pokud by vám opravdu chyběla klasická příloha k masu nebo rybě, mně se osvědčily konjakové těstoviny. V e-shopu ketomix.cz najdete na výběr několik druhů: špagety, rýži, tagliatelle a další. Neobsahují žádné sacharidy, pouze vlákninu, tudíž je můžete zkombinovat s čímkoliv.
Konjakové nudle KetoMix jsou dobrou náhradou klasické přílohy
KetoMix konjakové nudle

Vzorový jídelníček na 3 dny

Snídaně: vařená vajíčka se zeleninou

Svačina: jogurt s oříšky

Oběd: kuřecí prsa s okurkovým salátem

Svačina: ovoce (borůvky)

Večeře: zeleninový salát s grilovaným sýrem

 

Snídaně: šunka se sýrem a vajíčky

Svačina: tvaroh

Oběd: filet z candáta se žampiony

Svačina: mrkvové smoothie

Večeře: zapékaný květák

 

Snídaně: řecký jogurt

Svačina: ovocný salát

Oběd: smetanové těstoviny s houbami

Svačina: avokádový toast

Večeře: kuřecí prsa na čínský způsob a konjaková rýže

Při dělené stravě doporučuji jako přílohu zvolit zeleninu, případně konjakové těstoviny
Zeleninový salát s těstovinami

Výhody

  • pomáhá předcházet vzniku civilizačních onemocnění a má pozitivní vliv na činnost trávicí soustavy
  • může vést ke snížení tělesné hmotnosti
  • nemá přesně stanovený jídelníček – máte větší flexibilitu, co se týče volby potravin
  • podněcuje vás ke konzumaci celých potravin, které jsou plné živin
  • nevyžaduje počítání kalorií a zapisování gramáže jídel (4)

Nevýhody

  • musíte vědět, která potravina do jaké skupiny patří, osvojit si alespoň základní složení potravin
  • některé potraviny je náročné kategorizovat podle pravidel dělené stravy
  • je poměrně obtížně udržitelná, protože v mnoha restauracích, na rodinných oslavách či pracovních obědech je kombinace bílkovinných a sacharidových potravin samozřejmostí
  • může být jednostranná a nevyvážená, zvláště pokud budete konzumovat neustále bílkoviny nebo naopak sacharidy (4)

Časté dotazy

Máte pár kilogramů navíc a zajímá vás, zda bude tato dieta pro vás dobrou volbou? Nejen na tuto otázku vám přináším odpověď v následujících řádcích. Pozorně čtěte a dozvíte se další důležité informace.

Může se pít během dělené stravy alkohol?

Ano, během této diety je povoleno pití alkoholických nápojů, avšak musíte je zařadit do správné kategorie. Zatímco víno se řadí do skupiny bílkovinných potravin, pivo se pije pouze v kombinaci s potravinami bohatými na sacharidy. (4)

Pomůže dělená strava zhubnout?

Ano, potvrzením jsou i zkušenosti uživatelů na diskusních fórech. Například Renatě se podařilo za tři měsíce zhubnout 10 kg.

Recenze uživatelky na diskusním fóru
Pozitivní zkušenost uživatelky

Zdroj: renatka100, modrykonik.sk

Je však potřeba zdůraznit, že ne každý měl takové štěstí. To, zda se vám podaří zhubnout a kolik kilogramů, závisí především na množství kalorií, které přijmete. Dělená strava sice nevyžaduje počítání kalorií, ale rozhodně vám to doporučuji. Pokud nebude váš kalorický příjem nižší než výdej, nezhubnete. Pamatujte na to.

Měli byste se nějakým potravinám vyhýbat?

Nejsou vysloveně zakázány, ale rozhodně se nedoporučují konzumovat, obzvláště ve zvýšeném množství. Jde hlavně o výrobky z bílé mouky, umělá sladidla, sladkosti, vepřové maso, ztužené tuky a také tvrdý alkohol. (3)

Jak často je potřeba jíst?

Často. Snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, to je samozřejmost. Při dělené stravě není základem hubnutí správná kombinace potravin, ale uvědomělý výběr pokrmů a intuitivní zmenšování porcí, tudíž nižší kalorický příjem. Pokud si dělenou stravu nastavíte nesprávně a budete hladovět, můžete si zpomalit metabolismus a při návratu k běžným stravovacím návykům přiberete ztracené kilogramy zpět i s malým bonusem.

Pár slov na závěr

Názory odborníků na dělenou stravu jsou různé. Někteří uvědomělé dělení potravin do skupin podporují, jiní spíše zatracují. Na jednom se však shodneme všichni. Pokud chcete zhubnout, musíte jíst vyváženě, dopřát tělu dostatek živin a pohybu. Jaké jsou vaše zkušenosti s dělenou stravou? Podařilo se vám zhubnout nebo zmírnit zažívací potíže? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Zdroje:

(1) JIRKA, P. Alternativní výživové směry. Dělená strava. Dostupné na: https://is.muni.cz/th/vf4tg/Delena_strava.pdf

(2) HEINTZE, T. Dělená strava podle Dr. Haye

(3) Dělená strava: Tak to funguje. Dostupné na: https://docplayer.cz/3141765-Delena-strava-tak-to-funguje.html

(4) What Is a Food Combining Diet? Dostupné na: https://www.verywellfit.com/combination-diet-for-weight-loss-4156226

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..