DOPLŇKY STRAVY ZDARMA |
---|
▶️ ▶️ Nejprodávanější omega-3 zdarma a ještě lepší! ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Přípravek pro zdravé klouby zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora mužnosti - měsíční balení zdarma ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Zdarma přírodní doplněk pro udržení zdravé prostaty ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Vyzkoušejte zdarma prémiový vápník z mořských řas ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Podpora zdravé hladiny cholesterolu zdarma na 30 dní ◀️ ◀️ |
▶️ ▶️ Kolagen 2. typu na klouby zdarma ◀️ ◀️ |
Příroda už se pomalu probouzí z dlouhého zimního spánku a je na čase probudit také svůj metabolismus a vrhnout se do hubnutí.
Je tady doba, kdy zimní kabáty odkládáme hluboko do skříně, abychom dali prostor slušivějším kouskům oblečení. Co nevidět se dočkáme takového počasí, které dá vyniknout kráse postavy. Aby se bylo čím chlubit, vyplatí se nějaká ta sportovní aktivita, nejlépe venku, protože čerstvý vzduch a sluníčko prospěje i naší psychice.
Samozřejmostí by měl být odlehčený, ale rozumný jídelníček s dávkou bioaktivních látek, enzymů, vitamínů a minerálů. Hubnutí prospějí i nejrůznější bylinky. O jaké bylinky jde? To se dozvíte na řádcích níže.
Obsah článku:
Sláva bylinkám
Je jasné, že žádná bylinka (ani jiný zázračný preparát) vás nespasí, pokud nebudete dodržovat alespoň základní pravidla zdravé životosprávy. Na druhé straně existuje celá řada bylinek, které hubnutí skutečně podpoří a mohou být v kombinaci s pohybem a odlehčeným jídelníčkem užitečné. Bylinky toho totiž umí hodně, vybrané bylinky mají i účinky výhodné pro hubnutí.
Co umí bylinky na hubnutí?
- povzbuzují, zrychlují metabolismus, a tím i spalování
- přinášejí energii, která je potřebná i pro hubnutí
- detoxikují, pomáhají očistit tělo zevnitř – od škodlivých nánosů
- odvodňují, zbavují nadbytečné vody, a tím i kil
- podporují psychiku, která je při hubnutí nanejvýš důležitá
Výhodou bylinek je, že nezatěžují organismus. Naopak – pomáhají vylučování škodlivin ven z těla. Tím, že čistí zároveň povzbuzují a ozdravují organismus. Navíc obsahují celou řadu prospěšných látek, které pomáhají s výživou a dodávají tolik potřebnou energii. Přitom jsou prosty prázdných kalorií.
Kde bylinky sehnat?
Mnoho z hubnoucích bylinek lze posbírat v divoké přírodě. Zvláště jarní příroda je bohatá na bylinky s mimořádnými očistnými účinky. Očista a hubnutí jdou přitom ruku v ruce.
Ještě než se nadšeně vrhnete do sběru bylinek, měli byste znát zásady sběru bylinek.
Zásady sběru divokých bylinek
- Sbíráme rostlinky v čisté přírodě, co nejdál od civilizace a znečištění.
- Bereme jen čisté a zdravé rostliny, bez příměsí.
- Bylinky sbíráme za suchého slunného počasí, nejlépe do proutěných košíků. Igelitové sáčky rozhodně nejsou pro sběr bylinek vhodné, protože bylinky se v nich snadno zapaří.
- Nikdy nesbíráme bylinky chráněné zákonem a vždy na místě necháme část rostlinek.
- Vždy sbíráme jen bylinky, které bezpečně poznáme. Mnoho bylinek je podobných, některé jedlé bylinky se snadno zamění za bylinky jedovaté.
- Pokud bylinku bezpečně nerozeznáte, anebo nemáte kde ji nasbírat, dá se v sušené podobě zpravidla koupit v lékárně. I to je způsob, jak si obstarat bezpečně, spolehlivě a jednoduše potřebné bylinky, třeba právě bylinky na hubnutí.
Jarní bylinky na hubnutí
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Je to typická jarní rostlina, která se hojně vyskytuje po celé republice. Zahrádkáři ji považují za plevel i přesto, že se skvěle hodí pro jarní očistné a hubnoucí kúry a nese mimořádné léčivé vlastnosti. Kopřiva je jednou z nejlepších léčivých rostlin vůbec.
Účinky připisované kopřivě (dle Marie Treben)
- kopřiva čistí krev, podporuje krvetvorbu
- odvodňuje, stimuluje vylučování škodlivin
- pomáhá při potížích močových cest a ledvin
- příznivě ovlivňuje slinivku břišní, reguluje hladinu cukru v krvi
- je prospěšná při virových a bakteriálních onemocněních
- je přírodním zdrojem železa, pomáhá při chudokrevnosti
- přechází stavům únavy a vyčerpanosti
- působí proti bolesti hlavy
Podobné účinky jako kopřiva dvoudomá nese i kopřiva žahavka, píše ve své knize Zdraví z Boží lékárny Maria Treben.
Využití kopřivy
Kopřiva je celá léčivá, od oddenku, přes stonky, listy až po květy. V praxi se však využívají především mladé výhonky kopřivy, které nesou nejvíce účinných látek.
Kopřiva najde využití jako zelené koření v kuchyni, z jejích listů se dají připravovat jarní saláty, ale nachází využití i v teplé kuchyni. Dá se připravovat jako špenát, hodí se do nejrůznějších slaných koláčů, nádivek, zapečených brambor apod. Oživí i velikonoční recepty.
V lidovém léčitelství slouží kopřiva především v podobě kopřivového čaje. Pro jarní očistnou kúru se doporučuje pít kopřivový čaj v množství 1 – 2 litrů denně, po dobu dvou týdnů.
Smetanka lékařská (Taraxacum officinale)
Smetanka, také pampeliška je na tom podobně jako kopřiva. Roste tak hojně, že je považována za plevel. Je také jednou z nejznámějších rostlin našich zahrad, polí a luk. Je to tradiční jarní rostlinka a zjara je také nadmíru užitečná, zejména díky schopnosti povzbuzovat látkovou výměnu.
Účinky připisované pampelišce
- povzbuzuje metabolismus
- pročišťuje krev, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi
- příznivě působí na složení žaludečních šťáv
- zlepšuje zažívání, mírní zažívací potíže
- odvodňuje, působí močopudně
- je prospěšná pro žlučník a játra
Využití pampelišky
Zužitkovat se dají nejenom květy, ale také listy pampelišky, třeba do jarních zeleninových salátů. V léčitelství se užívá zejména kořen, že kterého se připravuje očistný čaj.
Pozor, pampeliška se nedoporučuje těhotným ženám, upozorňují na webu ČT.
Šťovík kyselý (Rumex acetosa)
Šťovík je další léčivou bylinkou, která se vyskytuje tak hojně, až je někdy přehlížena. Přitom je bohatým zdrojem vitamínu C, vitamínu A, vitamínu B1 a minerálních látek jako je draslík, vápník nebo železo. Ve svém složení nabízí také množství kyseliny šťavelové a další organické kyseliny. Skýtá také osvěžující kyselou chuť, která najde uplatnění v jarním jídelníčku pro očistu a hubnutí.
Účinky připisované šťovíku
- je zdrojem vitamínů a minerálů
- odvodňuje, působí močopudně
- čistí krev, podporuje činnost jater
- uvolňuje dýchací cesty, pomáhá při nachlazení
- osvěžuje, povzbuzuje, dodává energii
Využití šťovíku
Šťovík, jeho listy a stvol, se dá konzumovat jen tak, svoji kyselou chutí okamžitě povzbudí. Hodí se i do jarních salátů, pomazánek, polévek, omáček apod. V léčitelství nachází využití i kořen šťovíku, připravuje se z něho čaj s očistnými až projímavými účinky.
Pozor, vysoký obsah šťavelanů může u citlivých jedinců způsobit potíže. Šťovík se nedoporučuje ani pacientům trpícím dnou, močovými a ledvinovými kameny a dalšími chorobami ledvin. Není vhodný ani pro těhotné a kojící ženy. To platí především o rostlině v čerstvém stavu.
Zelené jarní smoothie
Šťovík i další jarní bylinky se uplatní nejenom v tradičních pokrmech, ale také v moderních smoothies. Zelené bylinky se dají skvěle kombinovat s dalšími zelenými potravinami, zeleninou i ovocem.
Rozmixujte hrst šťovíku spolu s listy špenátu, jablkem a banánem. Přidejte lžičku směsi zelených potravin Blendea SUPERGREENS. Získáte chutné sladko-kyselé jarní smoothie, která se skvěle hodí na hubnutí i očistu organismu.
Zajímají vás další recepty?
Tady jsou:
- Detoxikační zelené smoothie s mátou a ananasem
- Veganské NEjogurtové smoothie s borůvkami
- Zelené smoothie z kiwi a ledového salátu
- Čoko-jahodové smoothie s polníčkem
- Proteinové jablečné smoothie s chia
- Avokádové smoothie s kešu mlékem
- Hřejivé a čistící jablečné smoothie
- Ananasovo-špenátové smoothie s chia
- Špenátovo-malinové smoothie s jogurtem
- Zelené super čisticí smoothie