Recenze Indol3C. Složení, účinky + dostupné alternativy

Fytoestrogen indol-3-carbinol (I3C) snižuje riziko vzniku onkologických onemocnění, podporuje zdraví reprodukčních orgánů a sexuální vitalitu. Nachází se nejen v košťálové zelenině, ale i ve výživovém doplňku Indol3C, na který se zaměřím v této recenzi. Detailně vás seznámím s jeho účinky, složením a dávkováním. Rovněž si budete moci přečíst, jaké jsou zkušenosti uživatelů a zda je Indol3C skutečně tak účinný, jak samotný výrobce deklaruje.

Co je Indol3C?

Volně prodejný doplněk stravy určený všem ženám a mužům, které trápí neplodnost, cysty, rakovina děložního čípku, prostaty, plic nebo hormonální nerovnováha. Vyrábí se pod dohledem odborníků z Medikapharm s.r.o. Indol3C, podobně jako další produkty z dílny této společnosti, je schválen Úřadem veřejného zdravotnictví České republiky a zapsán v elektronické databázi farmaceutických produktů ADC. To znamená, že neobsahuje žádné nepovolené látky a úspěšně prošel přísným laboratorním testováním. (1)

PRODUKTY S OBSAHEM INDOL-3-CARBINOLU
Indol3c 120 kapslí
Indol woman 120 kapslí
Indol man 120 kapslí
Indonal

Složení

Hnacím motorem a zároveň nejdůležitější látkou v tabletkách Indol3C je fotochemikálie indol-3-carbinol (I3C). Získává se enzymatickým štěpením glukosinolátů, které se v hojné míře vyskytují hlavně v brukvovitých rostlinách – kedlubnu, květáku, hlávkovém zelí, brokolici, čínském zelí, ředkvi, řeřiše a řepce olejné. (2)

Indol-3-karbinol je fytochemikálie, která se nachází zejména v brukvovité zelenině.
Brukvovitá zelenina je bohatá na indol-3-carbinol
VĚDĚLI JSTE, ŽE: Brukvovitá zelenina ztrácí vařením až 30% glukosinolátů. Z tohoto důvodu se doporučuje připravovat nad párou nebo v mikrovlnné troubě s použitím co nejmenšího množství vody. (2)

Glukosinoláty nejsou biologicky aktivní látky. Stávají se jimi až po enzymatické hydrolýze, tedy důkladném rozžvýkání za účasti speciálních enzymů. Kromě toho, že dodávají košťálové zelenině specifickou chuť a vůni, mají i protinádorový účinek.

VÝZKUM: Potvrzením jsou i výsledky vědecké studie zveřejněné v britském odborném periodiku British Journal of Cancer. Výzkumu se zúčastnilo 79 jednotlivců s HPV virem, kterým byl pravidelně podáván roztok indol-3-carbinolu. Po 12 až 82 měsících užívání příznaky HPV viru výrazně ustoupily. Indol-3-carbinol tedy dokáže nejen identifikovat poškozené tkáně, ale také je degradovat, díky čemuž je účinnou podpůrnou léčbou při nádorových onemocněních. (1)

Účinky

S přihlédnutím ke složení podá pomocnou ruku jak ženám s gynekologickými problémy, tak i mužům trpícím onemocněním prostaty či všem, kterým zdraví reprodukčních orgánů není lhostejné. (1)

Pomáhá při léčbě rakoviny prsu a děložního čípku

Karcinom v oblasti prsou patří k nejčastěji se vyskytujícím formám rakoviny. Přesnou příčinu vzniku vědci ještě neznají. K rizikovým faktorům patří zejména genetické predispozice a vysoká hladina estrogenu, na který má pozitivní vliv také indol-3-carbinol. Stejně nepříjemné a nebezpečné onemocnění postihující ženy je rakovina děložního čípku. Způsobuje ji lidský papillomavirus HPV, který napadá sliznici a kůži pohlavních orgánů. Látka I3C dokáže zmírnit jeho příznaky 30 až 100%.

Zmírňuje problémy s prostatou

Zatímco karcinom prostaty ovlivňuje několik faktorů – od nesprávné životosprávy, kouření až po hormonální změny, za změnu velikosti prostaty může především vysoká hladina dihydrotestosteronu v krvi. Tu opět pomáhá regulovat I3C, který se nachází převážně v brokolici, zelí či kapustě.

Přispívá k léčbě rakoviny tlustého střeva a konečníku

Rakovina tlustého střeva a konečníku postihuje nejčastěji muže a ženy ve věku od 40 do 65 let. K jejímu vzniku přispívají samozřejmě dědičné faktory, ale také nesprávné stravovací návyky, nedostatečný přísun vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Včetně pravidelných návštěv lékaře a pestré stravy snižují riziko růstu rakovinných buněk i fytolátky s antioxidačním účinkem, které jsou obsaženy v Indol3C.

Vyrovnává hladinu vybraných hormonů

Klimakterium je náročným obdobím pro většinu žen. Včetně návalů horka a zrychleného tepu se často objevují i myomy, bulky a cysty na vaječnících nebo prsou. V mnoha případech jsou důsledkem hormonálních výkyvů, typické je právě období menopauzy. Indol-3-carbinol napomáhá jak k vyrovnání hladiny estrogenů, tak i degradaci napadených buněk v tkáních.

Indol-3-carbinol ve výživovém doplňku Indol3C napomáhá k hormonální rovnováze.
Indol3C pomáhá ženám, které trápí cysty, bulky či myomy

Užívání

Pro dosažení maximálního účinku užívejte 2 až 3 tablety denně, nejlépe hodinu před jídlem. Každou tabletu zapijte dostatečným množstvím tekutiny, ideálně čistou vodou. Dostane se tak rychleji do žaludku, kde ji organismus lépe stráví. Indol3C ale neužívejte déle než 3 měsíce. Vždy si udělejte alespoň měsíc přestávku, po které můžete s užíváním pokračovat další čtvrtletí.

UPOZORNĚNÍ: I přesto, že jde o výživový doplněk, nikdy nepřekračujte stanovenou denní dávku!

Balení a ceny Indol3C

Výživový doplněk Indol3C je sice dostupný i ve známých lékárnách Dr.Max, Benu a Pilulka, ale podstatně širší výběr nabízí oficiální e-shop Indol3C. Navíc, pokud budete mít štěstí, narazíte i na zajímavé slevy, například jako já v době psaní této recenze. V nabídce je jak nejmenší 60 kapslové balení za 392 Kč, tak i trošku větší se 120 kapslemi v akční ceně 680 Kč.

*Uváděné ceny balení se vztahují k oficiálnímu eshopu a jsou aktuální v době psaní recenze, časem se mohou změnit.

Další produkty Medikapharm

Zatímco Indol3C je spíše univerzální výživový doplněk pro obě pohlaví, společnost Medikapharm uvedla na trh i další dva produkty speciálně pro muže (Indol Man) a ženy (Indol Women).

Indol Women

Výživový doplněk určený výhradně ženám. V porovnání se svým předchůdcem Indol3C Forte je doplněn o vitamín D3. Ten podporuje zdraví kostí, zubů, svalů a chrupu. Navíc posiluje imunitu a obranyschopnost organismu. V boji proti rakovinovým buňkám, cystám a myomům zase vítězí indol-3-carbinol, jehož účinek zdvojnásobuje vitamín C přítomný v granátovém jablku. To je spolu s kukuřičným škrobem a želatinou také součástí složení.

Indol Man

Mužům se zvětšenou prostatou a nádorovým onemocněním se doporučuje Indol Man. Kromě kukuřičného škrobu a želatiny obsahuje indol-3-carbinol, vitamín D3 extrakt ze Saw palmetto, což je odborný název pro palmovitou rostlinku Serenou plazivou. Serenoa se skloňuje zejména v souvislosti s léčbou nemocí, které se týkají prostaty a močových cest. Svou sílu však prokazuje také v sexuální oblasti, protože zvyšuje chuť na sex.

Indol Man a Indol Women pro ženy a muže
Další produkty Indol zvlášť pro muže a ženy

Všechny účinky tablet Indol Men a Indol Women si můžete prohlédnout na následujícím videu spolu se zajímavými výsledky vybraných vědeckých studií.

Jaké jsou nežádoucí účinky Indol3C?

Doplňky stravy Indol3C, Indol Men a Indol Women mají sice přírodní složení, ale neznamená to, že vám nehrozí riziko vedlejších účinků. Přece jen si tělo  musí na jednotlivé látky nejprve zvyknout, což se projevuje pocitem nafouknutí a plynatostí. Tyto projevy by měly po pár dnech pominout. Pokud se tak nestane, navštivte svého lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu.

Zkušenosti uživatelů

Reálné zkušenosti lidí na diskusních fórech mají doslova cenu zlata. Usnadní vám rozhodování a ušetří penízky, které byste utratili koupí nekvalitního produktu.

Tablety Indol3C si uživatelé pochvalují zejména v souvislosti s léčbou cyst na vaječnících, myomů a genitálních bradavic. Po dvou měsících pravidelného užívání došlo k jejich viditelnému zmenšení či dokonce úplnému zmizení. Stejně dobře fungují i jako podpůrná léčba při onkologických onemocněních, obzvláště rakovině prsu a děložního čípku.

Uživatelka si pochvaluje účinek Indol3C na genitální bradavice
Pozitivní zkušenost uživatelky

Zdroj: Sofia, modrykonik.sk

 ,,Indol3C užívám já i moje dcera už asi 6 let. Vždy pomohl. Dceři ho doporučil i onkolog po rakovině prsu. Mně cysty zmizely po jednom měsíci. Užívala jsem ho, když byl v platech, i v dózách, žádný rozdíl jsem nepostřehla. Doporučuji.“

Zdroj: Vlasta, forum.zdravie.sk

Kapsle Indol3C pomohly uživatelce s cystami
Recenze uživatelky na Heurece

Zdroj: Mária, heureka.sk

Zatímco někteří si nemohou Indol3C vynachválit, jiní ještě nenabrali odvahu ho vyzkoušet. Může za to hlavně nepříjemný zápach tabletek, který byl poměrně často příčinou negativních ohlasů. Na ten však výrobce jasně upozorňuje nejen v příbalovém letáku, ale i na oficiální web stránce.

Uživatelka si stěžuje na nepříjemný zápach kapslí
Negativní recenze uživatelky

Zdroj: Meg-junova, modrykonik.sk

,,Indol3c hodně smrdí, kdybych to věděla předem, neobjednám si to.“

Zdroj: Karolina, modrykonik.sk

Dostupné alternativy

Indol3C není jediným doplňkem stravy, který obsahuje indol-3-carbinol. V lékárnách a na internetu najdete řadu dalších velmi podobných produktů s touto látkou. Patří k nim například přípravky značky INDONAL. Pomáhají dosáhnout hormonální rovnováhy, zmírňují projevy klimakteria a postarají se o správnou funkci močových cest. Za pozornost stojí i GynMax určený ženám, které trápí hormonální změny, cysty, infekce lidským papilomavirem a mírné bolesti v oblasti prsou.

PRODUKTY S OBSAHEM INDOL-3-CARBINOLU
Indol3c 120 kapslí
Indol woman 120 kapslí
Indol man 120 kapslí
Indonal

Výhody a nevýhody (z mého pohledu)

  • široká nabídka cenově výhodných balíčků
  • vhodný i pro diabetiky
  • možnost užívat v průběhu chemoterapie
  • nepříjemný zápach

Časté otázky

Pokud si chcete vybrat skutečně účinný a kvalitní výživový doplněk, je potřeba vědět o něm co nejvíce. Z tohoto důvodu sekci často kladených otázek nepřeskakujte, ale naopak si ji důkladně přečtěte.

Mohu užívat Indol3C i během chemoterapie?

Ano, vzhledem k tomu, že tabletky Indol3C slouží jako podpůrná léčba při onkologických onemocněních, je jejich užívání během radioterapie a chemoterapie přímo žádoucí. Rovněž se nemusí obávat ani diabetici, protože jsou vhodné i pro ně. Na pozoru by se měly mít především těhotné ženy a malé děti, kterým Indol3C není určen.

Vyžaduje Indol3C speciální uskladnění?

Tak jako většina výživových doplňků a léků má být uložen na suchém a tmavém místě, mimo dosah dětí. Teplota v místnosti by se měla pohybovat od 10° do 25°C.

Jakým způsobem se platí za objednané zboží?

V případě, že se rozhodnete koupit Indol3C přes oficiální eshop, máte na výběr ze 2 možností platby. Můžete zaplatit za zboží předem převodem na účet nebo až při přebírání zboží kurýrovi, tedy dobírkou.

Závěrečné hodnocení

Výživový doplněk Indol3C osloví jak muže, tak i ženy. Vzhledem k jeho přírodnímu složení (obsahuje pouze indol-3-carbinol) je vhodný nejen pro onkologické pacienty, kteří chodí na chemoterapii, ale i diabetiky. Velmi mile mě překvapilo složení a samotné účinky. Pokud bych měla Indol3C něco vytknout, tak je to nepříjemný zápach tablet, na který si stěžovaly některé uživatelky na diskusních fórech. Ale jak se říká, sto lidí, sto chutí.

Závěrečné hodnocení Indol3C spolu s výhodami a nevýhodami
Závěrečné hodnocení kapslí Indol3C

Výživový doplněk Indol3C má své světlé, ale i slabší stránky. Mě osobně nejvíce odrazuje ,,vůně“, přes kterou bych se asi nedokázala přenést. Jak jste na tom vy? Dokážete zkonzumovat i to, co vám příliš nevoní, když víte, že vám to pomůže? Případně máte nějaký trik, jak se s takovými produkty poprat? Ráda si je přečtu v komentářích pod článkem.

ZDROJE:

(1) Oficiálna webstránka Indol3C – indol3c.cz

(2) HOLOTOVÁ D., Chemopreventívny a protinádorový účinok látok izolovaných z kapustovitých rastlín. DP, 2016. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie, Košice.

5/5 - (1 vote)
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..