OUZO: Tradiční řecký poklad

0

Ouzo, které se původně jmenovalo ,,raki“, dorazilo do Řecka po osvobození země od Osmanů. Netrvalo dlouho a ouzo se stalo národním nápojem země. Jeho obsah alkoholu je obvykle někde na hranici 40%. Nejlépe chutná, když se podává s předkrmem a ve společnosti dobrých přátel.

Kde koupit ouzo?

Neztrácejte čas hledáním jehly v kupce sena a zamiřte rovnou na internet. Téměř každý e-shop s alkoholem má v nabídce alespoň jeden druh kvalitního ouza. Za lahev s objemem 0,7 l zaplatíte okolo 300 Kč. Kdybyste chtěli 1 l, připravte si přibližně 400 Kč plus poštovné. Se zjištěním nejlepší cenové nabídky vám pomůže Heureka. Zároveň se dozvíte, jaká je jeho aktuální dostupnost na trhu.

Historie

Traduje se, že ouzo má kořeny v řecké brandy Tsipouro ze 14. století. Jedna verze této brandy byla prý ochucená anýzem a nazývali ji ouzo. Ouzo začalo destilovat ve velkém až kolem 19. století. První lihovar, který ho vyráběl, byl v Tyrnavosu. Založil ho v roce 1856 Nikolaos Katsaros. Tak vzniklo slavné ouzo Tyrnavou.

Když ve 20. století upadla sláva absintu, ouzo bylo jedním z nápojů, jehož popularita naopak stoupla. Od roku 1923 začali výrobci používat na destilaci měděné přístroje (copper still), které jsou dnes již standardem.

Lahev ouza spolu se skleničkami
Nápoj ouzo vznikl na ostrově Lesbos. Zdroj: wikipedia

Mezi největší producenty ouza patří v současnosti Varvayanis z města Plomari. Lihovar se nachází na ostrově Lesbos, který se označuje za rodiště ouza. (2)

Dnes se většina vyrobeného ouza exportuje do zahraničí. V roce 2004 získalo pět řeckých regionů chráněné zeměpisné označení. Vděčíme jim totiž za udržování dlouholeté tradice a historii výroby ouza.

  • Ouzo of Mytilene
  • Ouzo of Plomari
  • Ouzo of Kalamata
  • Ouzo of Thrace
  • Ouzo of Macedonia (1)

Proces výroby

Prvním krokem při výrobě ouza je výroba destilátu. Ten podle nařízení Evropské unie musí obsahovat nejméně 20% finálního produktu. Do tradiční nádoby ,,kázání“ se přidá 96° – 100° alkohol, voda a aromatické látky. Těmi mohou být anýz, fenykl, badyán, skořice, koriandr či máta.

Směs se zahřívá, dokud nedosáhne teploty 80°C, tehdy začíná proces destilace. Při 1000 l objemu kotle trvá tento proces přibližně 12 hodin. Destilát, který se vyrobí na začátku, se nazývá hlava. Ten na konci je ocas. Odstraňují se, aby se zabránilo příliš silné chuti. Obvykle se vrátí zpět do směsi, která se destiluje. Nebo je tato část použita na výrobu ouza jiné kvality.

posezení u nápoje ouzo
Barva ouza je čirá, po přidání vody se však změní na bílou.

Na výrobu 100% destilovaného ouza přidávají lihovarníci do směsi vodu. Přilévají ji, dokud destilát nedosáhne požadovaného obsahu alkoholu. Většina palíren však nevyrábí ouzo výhradně z destilátu. Pro ně existuje mezistupeň. V něm se přidá do určitého množství alkoholu extrakt z anetolu. Do této směsi lihovarníci přidávají svůj vlastní destilovaný produkt. Následně přimíchávají vodu, dokud nedosáhnou požadovaného stupně alkoholu.

Hlavně v jižním Řecku se do ouza přidává i malé množství cukru zředěného ve vodě. Směsi jsou následně homogenizovány v míchačkách. Konečný produkt se pak uskladní ve speciálních nádržích. Kolik jich bude uskladněno, to záleží na druhu ouza.

Před plněním do lahví prochází ouzo ještě filtrací. (1)

Servírování

Běžně se ouzo podává smíchané s citrónem, citrónovým džusem, vodou a sirupem. Přestože je ouzo čiré, hned po smíchání s vodou se zakalí na mléčnou bílou barvu. Je to kvůli přítomnosti anetolu, éterického oleje z anýzu. Je to tuk rozpustný v alkoholu, nikoliv však ve vodě. Zředění alkoholu vodou způsobí jeho oddělení, čímž se vytvoří emulze, díky které je nápoj mléčný.

Obvykle se podává spolu s předkrmy nazývanými mezes. Jde většinou o ryby, olivy a sýr feta.

přípitek ouzo
Ouzo se v Řecku podává s olivami či sýrem.
VĚDĚLI JSTE, ŽE: Podle zákona se lihovina s anýzovou chutí může nazývat ,,ouzo“ pouze tehdy, pokud byla vyrobena v Řecku. Jeho minimální procento alkoholu je stanoveno na 37,5%. (9)

Sortiment

V Řecku a na Kypru je výběr ouza skutečně rozmanitý. Na výběr tam máte přes 30 druhů lahví od různých výrobců. Nicméně, i v České republice si můžete tento řecký nápoj vychutnat. Výběr není až tak široký, ale nemůžeme to nikomu zazlívat. Ani Řecko nenabízí na prodej několik druhů borovičky.

Ouzo 12

Tento tradiční nápoj je s námi již od roku 1880. Ouzo 12 je oblíbené pro své jemné aroma a bohatost chutí. Jde o jeden z nejprodávanějších druhů ouza na celém světě. Ouzo 12 vzniklo původně v Konstantinopoli. Od jeho vzniku uběhlo mnoho let, ale svou recepturu nezměnilo. (3)

Ouzo by Metaxa

Anýz je již tradiční přísadou na výrobou ouza. Ouzo od Metaxy však kromě něj obsahuje i badyán a mastix, které tvoří unikátní kombinaci chutí. Hořko-sladký nápoj s příchutí lékořice je vhodný jako aperitiv. Podporuje totiž chuť k jídlu. (7)

Ouzo 7 Aperitif

Ouzo 7 je klasickou pálenkou z Trácie. Každá kapka v sobě skrývá staletou tradici. Získá si vás svou jemnou a sladkou chutí. Ouzo 7 je dvakrát destilované. Kombinuje v sobě anýz, fenykl a koriandr. Obsahuje 40% alkoholu. (8)

Drinky

Na žádné oslavě či jiné události nesmí chybět míchané drinky. Odbočte od klasického rumu s kolou a gin-toniku. Udělejte míchané nápoje s ouzem. Určitě překvapíte každého hosta.

Ouzo with lemon

Přišla návštěva a přemýšlíte, co byste jí nabídli? Samozřejmě, můžete každému nalít skleničku čistého alkoholu. Co takhle si to ale trochu ,,okořenit“? V tomto případě nejde ani tak o drink, jako o menší vychytávku. Tento osvěžující shot si jistě oblíbíte.

Co budete potřebovat?

  • 20 ml ouza
  • 1 ČL citrónové šťávy
  • 1 stonek rozmarýnu

Ještě před tím než se pustíte do přípravy nápoje, dejte na noc ouzo do lednice. Nebo rovnou do mrazáku. Vychlazené totiž chutná nejlépe. Na drink vám stačí sklenice s objemem 0,40 ml. Ouzo je silný alkohol, větší nebude potřeba. Nalijte do sklenice čerstvou citrónovou šťávu. Přidejte vychlazené ouzo a do sklenice vložte rozmarýn. Hotovo, na zdraví! (4)

Ouzo s kouskem pomeranče
Ouzo je díky své specifické anýzové chuti oblíbená ingredience do letních drinků.

Ouzo Jelly Bean

Výrazná anýzová chuť je podpořena sladkým ovocným podtónem. U drinku máte na výběr. Ouzo můžete kombinovat buď s curaçaem, nebo grenadinou. Ombré efektu dosáhnete tak či tak. Pokud bude pro vás drink silný, snižte množství alkoholu a přidejte trochu více limonády.

Co budete potřebovat?

  • 1 díl ouza
  • 1 díl modrého curacaa nebo grenadiny
  • 3 díly limonády
  • led

Do vysoké sklenice nalijte ouzo a curacao/grenadinu. Sklenici doplňte ledem a přidejte limonádu. Jednoduché, ne? (5)

Bold Greek

Připravte svým přátelům tento drink, když se u vás zastaví. Je silný, odvážný a hlavně jiný. Přece jen, jeho název je ,,Odvážný Řek“. Ouzo chutná skvěle i samotné či s kostkami ledu. To ale neznamená, že nemůžeme laťku posunout výše. Ať se líbí – recept na svěží a silný ouzo drink ochucený sladkým fenyklovým sirupem a pomerančem.

Co budete potřebovat? (na 4 porce)

  • 30 ml fenyklového sirupu
  • 60 ml ouza
  • 30 ml Tia Maria
  • 120 ml studené kávy
  • kostky ledu
  • plátek pomeranče na ozdobu

Fenyklový sirup:

  • 1 PL semen fenyklu
  • 120 g cukru
  • 120 ml vody

Nejprve si připravte fenyklový sirup. Semínka fenyklu rozdrťte v hmoždíři. Avšak pouze do té doby než pustí olej. Do hrnce přidejte rozdrcená semena, vodu a cukr. Směs vařte na středně vysoké teplotě asi 5 minut. Nebo dokud nezhoustne. Odstavte hrnec z ohně a nechte ho vylouhovat. Před použitím sirupu do koktejlu ho přeceďte přes sítko a nechte vychladnout.

Můžeme se věnovat přípravě samotného drinku. Vysokou sklenici naplňte ledem. Přidejte do ní vychlazený fenyklový sirup, ouzo a kávový likér. Nakonec přilijte do drinku studenou kávu a ozdobte plátkem pomeranče. Hurá! Váš drink je hotov. (6)

Shrnutí

Ouzo představuje jižanský temperament, kterým Řekové oplývají. Je jemný, sladký, ale silný. Říká se, že ouzo, které se nezakalí, není kvalitní. Myslete na to, když si budete nalévat drink ze sluncem zalitého Řecka.

Zdroje

(1) Tsou Greece – tsou.gr

(2) Ouzo – en.wikipedia.org/wiki/Ouzo

(3) Ouzo 12 – ouzo12.com

(4) Greek cocktail: Ouzo with lemon – byandreajanssen.com/greek-cocktail-ouzo-with-lemon

(5) Ouzo Jelly Bean – missioneurovision.co.uk/recipe/ouzo-jelly-bean/

(6) The Bold Greek – souvlakiforthesoul.com/barbaresso-ouzo-cocktail-recipe/

(7) Heureka: Ouzo by Metaxa – destilaty.heureka.sk/ouzo-by-metaxa-0_7-l/#specifikacia

(8) Ouzo 7 – greek-ouzo.com/en/content/ouzo-7

(9) NARIADENIE RADY (EHS) č. 1576/89 z 29. mája 1989 ustanovujúce všeobecné pravidlá na definovanie, opis a uvádzanie liehovín na trh – eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:31989R1576&from=en

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
8/10
Barva:
9/10
Vůně:
7/10
Bohatost chuti:
8/10
Chuť:
6/10
Lahev:
5/10
ouzoOuzo, které se původně jmenovalo ,,raki“, dorazilo do Řecka po osvobození země od Osmanů. Netrvalo dlouho a ouzo se stalo národním nápojem země. Jeho obsah alkoholu je obvykle někde na hranici 40%. Nejlépe chutná, když se podává s předkrmem a ve společnosti dobrých přátel. Kde...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..