Glenfiddich: Skotská whisky s rodinnou tradicí

0

Více než 130 let se ve skotském Dufftownu vyrábí whisky Glenfiddich. Pečlivě hlídaný recept si členové rodiny předávají z generace na generaci. K milovníkům kvalitního alkoholu se dostává pouze výběr nejlepší whisky. Rodina, která lahodný mok s láskou tvoří, tvrdí, že chutná stejně dobře jako v roce 1887. Chyťte si klobouky a připravte se na pořádnou jízdu. Jdeme o skotském zázraku zjistit vše podstatné.

Kde koupíte whisky Glenfiddich?

Abyste se zbytečně nenaběhali po obchodech, zamiřte rovnou do Tesca. Glenfiddich patří mezi sortiment, který nenajdete v každém obchodě či večerce. Zaručeně ji koupíte, i když se vydáte do Makra. Pokud nemáte kartu, požádejte přátele nebo známé, určitě vám ji půjčí. V případě, že whisky nepotřebujete na dnešní večer, objednejte si ji z internetu. Heureka vám za pár sekund ukáže nejvýhodnější e-shop. V kamenném obchodě se cena za 12 letou 0,7 l lahev whisky Glenfiddich pohybuje kolem 1000 Kč. Pokud je v akci, můžete ji koupit i za 800 Kč. Na internetu startuje její cena od cca 770 Kč včetně dopravy. Tam najdete i starší ročníky. 15letou od 990 Kč, 18letou od 1430 Kč či 21letou od 3590 Kč.

Historie

William Grant snil svůj sen o výjimečné palírně dlouhých 20 let. S pomocí rodiny se mu ho podařilo dosáhnout. Psal se rok 1886, když začal spolu se sedmi syny a dvěma dcerami budovat lihovar. Výstavba jim trvala rok. 24. 12. 1887 z měděných trubek vyšly první kapky dnes legendární whisky. Dostala jméno Glenfiddich, což v gaelštině znamená údolí jelenů.

V roce 1923 producentům whisky značně ztěžovala život prohibice. V té době se k rodinné firmě přidává Williamův vnuk Grant Gordon. Díky němu se zvýšila produkce whiskey. Glenfiddich patřila mezi 6 palíren, které v té době ve Skotsku fungovaly.

Jedna z nejvzácnějších lahví Glenfiddich přichází v roce 1991. Whisky v ní je podstatně starší. Pochází ze třicátých let 20. století. Speciální edice připomíná Williamovy děti, které mu pomáhaly s budováním rodinné palírny.

Trošku porušíme chronologii a na pár sekund se vrátíme do roku 1937. Tehdy naplnili pro ně možná běžný sud whisky. Dostal číslo 843. O 64 let později byl otevřen a začal lahvovat nejstarší jednosladovou whisky. Šlo doslova o poklad. Podařilo se z něj naplnit 61 lahví velmi vzácné whisky.

Palírna Glenfiddich
Palírna, ve které se vyrábí whisky Glenfiddich

V roce 2010 přichází speciální edice Glenfiddich Snow Phoenix. Za jejím vznikem stojí nešťastná náhoda. Kvůli extrémnímu sněžení se zřítila střecha na jednom ze skladů. Zrající sudy byly vystaveny -19°C. Skladníci zachraňovali, co se dalo. Glenfiddich dokázal učinit z katastrofy příležitost v podobě zimní edice.

Přicházíme na konec poutě historií Glenfiddich. V roce 2011 se prodala v aukci nejdražší jednosladová whisky. Janet Sheed Roberts Reserve byla pojmenována po poslední vnučce zakladatele Glenfiddich. Ze speciální whisky bylo pouhých 11 lahví. Všechny byly vydraženy pro charitu. Při dražbách trhaly světové rekordy.

Glenfiddich je jedním z mála lihovarů, které produkují jednosladovou whisky, v úplném rodinném vlastnictví. Mnohá ​​ocenění odrážejí inovativní povahu zakladatele, kterou bezpochyby převzaly i následující generace. (1)

„Lahev legendami opředená, lahodným mokem naplněná, se statným jelenem v logu, ale Jägermeister to není, jasný pane.“ Přesně takhle by to popsala Popelka.

Ovšem není jelen jako jelen. Ten z Glenfiddich se přidal na americké lahve v roce 1968. Zbytek světa ho měl možnost vidět až o dva roky později. Plnobarevný jelen se roky vyvíjel. Dnes ho už známe pouze jako siluetu. Tato změna přišla v roce 2008. Na první pohled si ho spojíte s touto skotskou a zaručeně ho rozeznáte. (2)

logo whisky Glenfiddich
Silueta jelena je typická pro logo whisky Glenfiddich. Zdroj: wikipedia

Lahev

Výjimečný skotský poklad nemůže být v obyčejné lahvi. Toto si řekli potomci Williama Granta v roce 1956. Najali si světoznámého designéra Hanse Schlegera, aby vytvořil lahev, která bude vyčnívat z davu. O pět let později Glenfiddich uvedl na trh něco neobvyklého. Trojúhelníkovou lahev. Lahodnou skotskou whisky v ní najdete dodnes. Podle Paula Kendalla, archiváře The Glenfiddich Distillery, v ní určitě bude i za 100 let. (2)

Proces výroby

Jak se tvoří tekutý skotský zázrak? Pojďme si projít proces výroby krok za krokem.

Rmutování a kvašení

Způsob přípravy se nezměnil ani po dlouhých desetiletích. Rmutovač opatrně přemístí směs ječmene do rmutovací kádě. Následně se rozemele, přidá se voda z pramene Robbie Dhu a celé se to zahřeje na 64°C. Kašovitý rmut se změní na cukr a rozpustí se na sladkohořkou tekutinu, která se nazývá zápara. Ta se přecedí, ochladí na 17°C a vloží do velkých kvasných kádí, kde se přidá droždí. Začíná kvašení.

Rmutovač zaznamenává teploty, objemy a hodnoty cukru každé kvasné kádě na tabuli – tak, jako to vždy dělali jeho předchůdci. Při kvašení stoupá teplota a cukr se přeměňuje na alkohol. Zde vznikají charakteristické hruškové tóny Glenfiddich. Když teplota poklesne, zůstane bohatý hnědý vykvašený rmut s obsahem alkoholu 9% připravený k destilaci. (1)

Destilace

Surové destiláty se znovu zahřívají a zahušťují v destilačních kolonách. Neobvykle, pro zachování charakteru whisky Glenfiddich, se používají dvě různě tvarované destilační kolony. Destiláty jsou následně spojeny v rovnoměrném poměru.

V přesném bodě destilace je proveden horní koncový bod. Zachycuje se samotné srdce destilátu – čisté, lehké a ovocné. Tento „nově vyrobený“ líh teče do „spirit sejfu“ a je připraven na zrání.

Destilát, který se nepovažuje za dostatečně čistý, se nazývá „feint“ a znovu se destiluje. (1)

Zrání

Aby zrání proběhlo podle plánu, odborník na sudy vybere pouze ty nejlepší dubové sudy. Ty kdysi uchovávaly bourbon a sherry. Dubové sudy jsou páleny, aby se zkaramelizovaly dřevné cukry. Po destilování se do lihoviny přidá voda z pramene Robbie Dhu a sudy se naplní. Po naplnění je čeká dlouholeté odpočívání v tmavých a vlhkých skladech. Když dozrají, čeká je lahvování. (1)

dubový sud
Destilát zraje několik let v dubových sudech. Zdroj: wikipedia

Plnění do lahví

Po dosažení správné zralosti se dané sudy vyprázdní do velkých kádí z portugalského dubu. Obsah ze sudů odpočívá v kádích a mísí se s whisky, která je stejně stará nebo o pár měsíců starší. Směs dozrává, buduje si hladkou a harmonickou hustotu.

Předtím než se vylijí sudy do kádě, tráví někdy směs několik měsíců v sudech z panenského dubu. Případně v sudech po jiném alkoholu. Nabydou tak intenzivní aroma, chuť a požadovaný závěr. Pak se do kádě přidá pramenitá voda, aby se vytvořil správný objem alkoholu.

Nakonec už nezbývá nic jiného než lahvování. (1)

Sortiment

Výrobci whisky Glenfiddich rozhodně nezahálejí. Disponují neuvěřitelným počtem druhů whisky. Sortiment obsahuje až 36 různých lahví. Od klasické 12leté whisky až po vzácné limitované edice.

Core Range

Klasická edice, která tvoří základ výroby whisky Glenfiddich.

Glenfiddich 12

Jedná se o nejoceňovanější jednosladovou skotskou whisky na světě. Zraje minimálně 12 let v amerických a evropských dubech. Díky nim má příjemně sladkou dubovou vůni a chuť. Je to krémová whisky. S dlouhým, jemným a lahodným závěrem.

Glenfiddich 15

15 let musí uběhnout, aby se tato whisky mohla lahvovat. Zraje metodou Solera. Tři druhy sudů – sherry sudy, sudy po bourbonu a sudy z mladého dubu – tvoří základ zrání. Whisky z každého druhu sudů se následně smíchá v kádích po sherry. Výsledkem je jemně kořeněná a krémová chuť se špetkou medu. Ucítíte také zázvor, ovoce a exotické květiny.

lahev Glenfiddich spolu se skleničkami
Glenfiddich zahrnuje 36 různých druhů whisky, mezi kterými jsou i vzácné limitované edice. Zdroj: glenfiddich.com

Glenfiddich 18

Čeká na vás dubová vůně a příchuť jablek se skořicí. Whisky přímo stvořená pro dlouhé zimní večery. Během zrání odpočívá whisky v sudech z jemného dřeva Oloroso a amerického dubu. Robustní whisky je i po 18 letech zrání překvapivě jemná.

Glenfiddich 21

Až 21 let odpočívá tato whisky v sudech po bourbonu. Posledních pár měsíců je přesunuta do sudů po prémiovém rumu. Díky tomu vám nabízí exotické tóny zázvoru, fíků, limetky a banánů. Bohatá a zralá whisky je vhodným darem pro přátele. Přichází v dárkovém balení s osobním podpisem mistra blendera.

Experimental Series

Série obsahuje 4 druhy speciálních whisky. Experimental series je výsledkem spolupráce s průkopníky ve světě whisky i mimo něj.

 • Project XX
 • IPA Experiment
 • Fire & Cane
 • Winter storm

Special Editions

Whisky ze speciální edice vám nabízí možnost vlastnit kousek historie Glenfiddich. Kombinují znalosti všech mistrů, kteří stojí za výrobou whisky Glenfiddich. Spolu vytvářejí něco skutečně jedinečného.

Cask Collection

Kolekce Cask byla vyvinuta s použitím technologie Solera. Jedná se o první Glenfiddich whisky, které nemají uvedený věk. Můžeme si pouze tipnout, jak dlouho asi zrály. Aktuálně obsahuje tři druhy whisky, ale není vyloučeno, že se řada Cask Collection rozšíří.

Rare & Vintage

Ať už hledáte perfektní dárek pro ostříleného fajnšmekra nebo na vzácnou příležitost, kolekce Rare & Vintage vám ho nabídne. Obsahuje jedinečnou sbírku vzácných, neobyčejných a historických whisky. Charakter každé whisky projde přísnou kontrolou hlavního odborníka na slad. (1)

Drinky

Ne každý je ochoten plýtvat vzácnou a ne nejlevnější whisky na míchané drinky. Následující recepty jsou tedy pro ty, kteří rádi experimentují.

Downtown Glenfiddich Sour

Prý jde o nejlepší whisky drink, který můžete v Latinské Americe dostat. Představte si, že sedíte v největším městě Brazílie, při západu slunce a popíjíte s přáteli.

Co budete potřebovat?

 • 50 ml Glenfiddich 12
 • vaječný bílek
 • 20 ml cukrového sirupu
 • 20 ml limetkového džusu
 • kapku Angostura bitters
 • led

Všechny ingredience kromě Angostury přidejte do šejkru a pořádně promíchejte. Směs přelijte do sklenice na Martini. Přidejte kapku Angostury a můžete podávat. (3)

sklenice whisky
Z Glenfiddich whisky lze připravit množství chutných míchaných drinků. Zdroj: glenfiddich.com

Glenfiddich 12-Year-Old Highball

Milovníci minimalismu si přijdou u tohoto drinku na své. Obsahuje pouze dvě hlavní ingredience, takže si nemusíte lámat hlavu nad nákupním seznamem.

Připravte si:

 • 1 díl whisky Glenfiddich 12
 • 3 díly kvalitní sody
 • plátek hrušky
 • plátek citrónu
 • led

Glenfiddich 12 spolu se sodou nalijte do klasické whisky sklenice naplněné kostkami ledu. Nakonec už pouze drink ozdobte plátky hrušky, citrónu a servírujte. (4)

Shrnutí

Glenfiddich whisky je alkohol, kterým neurazíte ani fajnšmekra, pokud mu ho darujete. Nepatří mezi nejlevnější whisky, ale zároveň je snadno dostupná. Pokud vás čeká důležitý večer, vyzkoušejte některou whisky z limitované edice. Určitě nebudete litovat a váš večer se stane možná i díky ní nezapomenutelným.

Zdroje:

(1) Glenfiddich – https://www.glenfiddich.com

(2) Enter the archives: Discover how Glenfiddich’s iconic logo and packing has evolved through the years – https://www.glenfiddich.com/explore/blog/2014/enter-the-archives-discover-how-glenfiddich-s-iconic-logo-and-packaging-has-evolved-through-the-years/

(3) 11 easy to make whisky cocktail recipes to try at home – https://foodanddrink.scotsman.com/drink/easy-to-make-whisky-cocktail-recipes-to-try-at-home/

(4) Glenfiddich 12-Year-Old Highball – https://www.goodtaste.tv/recipe/glenfiddich-12-year-old-highball/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9/10
Barva:
10/10
Vůně:
8/10
Bohatost chuti:
9/10
Chuť:
8/10
Lahev:
10/10
glenfiddichVíce než 130 let se ve skotském Dufftownu vyrábí whisky Glenfiddich. Pečlivě hlídaný recept si členové rodiny předávají z generace na generaci. K milovníkům kvalitního alkoholu se dostává pouze výběr nejlepší whisky. Rodina, která lahodný mok s láskou tvoří, tvrdí, že chutná stejně dobře...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..