MARTINI: Více než vermut

0

Tajemství výroby Martini není nám smrtelníkům známo. Zná ho pouze pár vyvolených, kteří si tento recept tradují z generace na generaci. Z italského aperitivu to však dělá zajímavější ,,zboží“. Samozřejmě víme, že nás čeká vanilka, různé bylinky, ale tajemství míchání je pro nás velkou neznámou. Pojďte se s námi alespoň podívat na to, jaký sortiment nám Martini nabízí. Naučíte se u toho i nové recepty na oblíbené míchané drinky.

Kde koupit Martini?

Aperitiv Martini je běžně dostupný v každých větších či menších potravinách. Pokud chcete vsadit na jistotu, zavítejte do Tesca, Kauflandu, Makra či Billy. Ani jiné potravinové řetězce vás však nezklamou. Cena za Martini Extra Dry 0,75 l se v kamenných prodejnách pohybuje někde okolo 250 Kč. Když je Martini v akci, tak je cena o něco nižší, a to přibližně 180 Kč. Pokud nechcete hledat, kde koupíte Martini levně, Heureka vás nezklame. V e-shopech s alkoholem běžně koupíte lahev Martini za stejnou cenu, jako když je v kamenném obchodě v akci.

Historie

Společnost vznikla v roce 1847 poté, co Clemente Michel, Carlo Re, Eligio Baudino a Carlo Angeli založili závod na plnění vermutů. K týmu se později připojil i Alessandro Martini, Teofilo Sola a Luigi Rossi (tvůrce vermutu), společně se stali řediteli podniku.

V roce 1863 změnili název společnosti na Martini, Sola & Cia. Začali i s vývozem vermutu do celého světa. Mezi prvními šťastlivci byl New York. 30 let po založení bylo Martini již k dispozici pro USA, Brazílii, Argentinu, Řecko, Portugalsko a další země.

logo Martini vermut
Logo Martini. Zdroj: wikipedia

V roce 1879 se společnost opět přejmenovala. Rodina pana Sola prodala své vlastnictví zbylým dvěma majitelům. A tak je to dodnes – Martini & Rossi. O 13 let později převzali podnik Rossiho čtyři synové. V roce 1930 to byli i jeho vnuci. Jak to je již v současnosti běžné, i Martini přešlo pod velkou značku. V roce 1992 se Martini & Rossi spojilo s Bacardi. (1)

Proces výroby

Přesný recept a způsob míchání zná pouze mistr blender a mistr bylinkář. Oba se opírají o původní recept výroby vermutu, který zanechal Luigi Rossi. Při procesu míchání se používají pouze nejkvalitnější vína a přísady. Vše ostatní je schované pod rouškou tajemství. (2)

Sortiment

Produkty z řady Martini jsou rozděleny do pěti kategorií. Najdeme mezi nimi nealkoholické nápoje, ale i speciální kolekce či šumivá vína. Na své si přijde i milovník suchého sektu, ale smutný neodejde ani ten, co by raději něco sladšího.

L´aperitivo

Martini Bianco

Klasické Martini, kterým si už každý z nás někdy připil. Díky vanilkovým květům dostal přezdívku Bianchissimo – v překladu nejbělejší.

Martini Bianco s limetkou
Martini Bianco má přívlastek nejbělejšího Martini

Martini Extra Dry

Jeho součástí jsou vzácné dřeviny, výtažky z citrusů a malin. Je neodmyslitelným prvkem známého drinku Martini.

Martini Rosato

Martini Rosato se pasuje za moderní vermut. Jeho pikantnost doplňuje madagaskarský hřebíček a skořice ze Srí Lanky.

Martini Rosso

Nikdo nezná jeho pravé složení a recepturu. Víme však, že má bylinkový charakter. Šarlatový vermut obsahuje výtažky šalvěje a exotických dřevin.

Martini Fiero

Martini Fiero představuje směs citrusů, hořko-sladkého pomeranče a bílých vín. Nejlépe se kombinuje s tonikem – jsou pro sebe jako stvořené. Jeho červená barva je 100% přírodní, je to výsledek pečlivého blendingu.

Martini Extra Dry, Bianco, D'Oro, Rosato, Rosso
Druhy Martini vermutů. Zdroj: wikipedia

Martini & Tonic Bianco

Aperitiv, který je již předem smíchán s tonikem. Jeho součástí jsou voňavé bylinky, květy, sladké vanilkové tóny a aromatický závěr. Podávat ho můžete s grissini nebo s rozmarýnovou focacciou.

Martini & Tonic Fiero

Hořko-sladká chuť Martini Tonic Fiero je výsledkem pomerančů a jemně hořkých rostlin. Kombinace s tonikem z něj dělá skvělý aperitiv. Hodí se k dobrému chlebu nebo k pravé italské pizze.

Non-Alcoholic

 • Martini Non-Alcoholic Vibrante
 • Martini Non-Alcoholic Floreale

Riserva Special

 • Martini Riserva Speciale Ambrato
 • Martini Riserva Speciale Rubino
 • Martini Riserva Speciale Bitter
VĚDĚLI JSTE, ŽE: Nikdo přesně neví, co představuje logo Martini. Říká se však, že jde o západ slunce. Co tam vidíte vy?

Sparkling Wine

 • Martini Asti
 • Martini Prosecco
 • Martini Brut
 • Martini Rosé Demi-Sec
 • martini Rose Extra Dry
 • Martini Riesling

Collezione Speciale

 • Martini Collezione Speciale Asti
 • Martini Collezione Prosecco (3)

Recepty

K Martini se hodí sladké ingredience, a tak není problém najít recept na sladký drink. Nenechte se však zmást. S trochou zajímavých přísad vznikly i ty, které se za sladké zrovna označit nedají.

Sbagliato Ambrato

Někdy člověk udělá chybu a vznikne z toho něco nového, unikátního. Tak je to i u tohoto drinku. ,,Sbagliato“ znamená v překladu z italštiny ,,popletený“. Do drinku Negroni totiž někdo místo ginu nalil prosecco. Výsledkem je tento jemnější a šumivý koktejl.

 • 30 ml Martini Riserva Speciale Ambrato
 • 30 ml Martini Riserva Speciale Bitter
 • Martini Prosecco – podle chuti
 • kostky ledu
 • plátek pomeranče na ozdobu

V jednoduchosti je krása, a tak je to i u tohoto drinku. Jeho přípravou se vůbec nezapotíte. Na začátek naplňte ledem vysokou sklenici, ve které budete drink podávat. Nalijte do sklenice dané množství Bitteru a Ambrata. Zbytek dolijte Martini Proseccem. Jemně promíchejte a ozdobte pomerančem. Doporučuje se podávat s čerstvými rajčaty, bruschettou a slaným sýrem. (4)

Sbagliato Ambrato drink s pomerančem
Sbagliato Ambrato je jemný drink s Martini Proseccem

Negroni cocktail

Cílem tohoto receptu bylo připravit nejlepší Negroni na světě. Co si takhle večer připravit tento Martini drink a zjistit, jestli se to podařilo?

 • 30 ml Martini Riserva Speciale Rubino
 • 30 ml Martini Riserva Speciale Bitter
 • 30 ml Bombay Sapphire Gin
 • kostky ledu
 • plátek pomeranče

Příprava Negroni drinku je skutečně jednoduchá. Stačí, abyste naplnili sklenici ledem, přidali všechny tekuté ingredience a pomíchali. Nakonec drink ozdobte plátkem pomeranče a máte hotovo. (5)

Shrnutí

Martini vermut je ideálním společníkem k letním večerům na terase. Příjemný aperitiv najdete velmi snadno v každém obchodě a jeho cena je potěšující. Vhod přijde i při výrobě různých míchaných drinků. S Martini na stole může mít každý z nás kousek Itálie i doma.

Zdroje

(1) Martini (vermouth) – https://en.wikipedia.org/wiki/Martini_(vermouth)

(2) History of Vermouth – https://www.martini.com/heritage/

(3) Martini vermouth types – https://www.martini.com/products/

(4) Sbagliato Ambrato – https://www.martini.com/drinks/martini-sbagliato-ambrato/22883/

(5) Negroni – https://www.martini.com/products/riserva-speciale-bitter/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
8/10
Barva:
8/10
Vůně:
8/10
Bohatost chuti:
7/10
Chuť:
8/10
Lahev:
7/10
martiniTajemství výroby Martini není nám smrtelníkům známo. Zná ho pouze pár vyvolených, kteří si tento recept tradují z generace na generaci. Z italského aperitivu to však dělá zajímavější ,,zboží“. Samozřejmě víme, že nás čeká vanilka, různé bylinky, ale tajemství míchání je pro nás velkou...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..