Dom Pérignon: elegantní francouzský šampus

0

Francie je domovem těch nejlepších a nejznámějších šampaňských na světě. Ke špičce, kterou se Francie může pochlubit, patří Dom Pérignon.

Kde koupit Dom Pérignon?

Šampaňské Dom Pérignon je charakteristické tím, že je vyrobeno z hroznů sklizených v jednom roce. I proto je označováno známým vinařským termínem vintage. Každoročně je z vintage sklizně vyprodukováno zhruba pět milionů lahví. Pro jeho vysokou cenu Dom Pérignon nekoupíte jen tak někde. Podívejte se po luxusních buticích s alkoholem ve vašem okolí. Za jednu lahev legendárního šampusu zaplatíte přinejmenším 3900 Kč. V extrémnějších případech více než 7500 Kč. Příjemným zpestřením je verze Dom Pérignon Rosé. Velké oblibě se již tradičně těší vintage z roku 2006.

Historie

V severovýchodní Francii žil před pár stovkami let v benediktinském klášteře mnich Dom Pérignon. Přesně stejné jméno po něm zdědil i šampus, dnes považovaný za vrchol vinařského umění. Přestože se říká, že mniši mají požívání alkoholu zakázáno, náš hrdina byl výjimkou. Ve volných chvílích (a že jich nebylo málo) tříbil své vinařské schopnosti. Jako první se věnoval míchání různých odrůd hroznů. Vyvažoval chutě do té doby, než měly dokonalý balanc. Šikovnou manipulací s odšťavňováním se mu podařilo vyrobit bílé víno z červených hroznů. Naučil se, jak docílit, aby si šampaňské ponechalo svou přirozenou sladkost. Zdokonalil své schopnosti v lahvování. Záleželo mu na tom, aby si šampus ponechal maximum bublinek. Také nahradil zátkovací dřevo korkem, díky čemuž zůstávalo víno svěží a perlivé. Začal vyrábět lahve z hrubšího skla. Ty klasické totiž často podléhaly tlaku vína a explodovaly. (1)

lahvování vína Dom Pérignon
Víno Dom Pérignon je dodáváno v lahvích z hrubého skla

Po jeho smrti, začátkem 18. století, se šampaňské těšilo bohaté pozornosti dokonce i na královském dvoře. Vychutnával si ho král Ludvík XVI., ale především Madame de Pompadour prahla po jemném šumivém víně, jaké známe dnes. (5)

Později dostalo šumivé víno jméno Dom Pérignon na počest objevitele výroby šumivých vín. Díky jeho odhodlání a usilovné práci mu vděčí celý francouzský region Champagne za svou pověst. Jméno mu bylo uděleno na základě návrhu Laurence Venna, publicisty skupiny Simon Bros. & Co. Tento podnik pomáhal originálním vlastníkům patentu Dom Pérignon expandovat do Velké Británie. (5)

Historie značky Dom Pérignon

To, jak šampus přišel ke svému jménu, jsme už zjistili. Nyní se podívejme na to, co se dělo poté, co benediktinský mnich zemřel. Značka šumivých vín Dom Pérignon existuje již od svého počátku pod ochrannými křídly vinařské společnosti Moët & Chandon. Moët získal víno z první várky vintage vín Dom Pérignon jako svatební dar. V roce 1936 bylo tři sta lahví prodáno Simon Bros. & Co., kteří značku rozšířili do Anglie i USA. V Americe získalo Dom Pérignon velkou přízeň tamní smetánky a na aukcích se dražilo za nehorázné ceny. (1)

Logo vína Dom Pérignon
Logo Dom Pérignon. Zdroj: Wikipedia

Byl to opět Laurence Venn, kdo přišel s návrhem produkovat exkluzivní šampaňské. Trval na tom, aby bylo vyrobeno pouze z té nejplodnější úrody. Chtěl ho prodávat britské aristokracii. Sice byl luxusní šampus známý již za dob Madame de Pompadour, ale do prodeje se dostal až v roce 1936. Byl to stejný rok, kdy společnost Moët & Chandon všem londýnským potomkům stálých a zřejmě velmi solventních klientů poslala košík se dvěma lahvemi výběrového šampaňského. Lahve zhotovené ve stylu 19. století lahodily oku a byly zapečetěny voskem. Měly přesně deset let. Za rok na to použila společnost stejnou taktiku i na americký trh. Výsledek mluví za vše; až do roku 1947 putovaly lahve Dom Pérignon výlučně do USA. (5)

Exotická historie šampaňského Dom Pérignon

Od roku 1959, kdy francouzský tekutý klenot objevila média, se z Dom Pérignon stalo nejprestižnější šampaňské. Začaly se objevovat exkluzivní spolupráce se světovými značkami a známými jmény. Vskutku netradičně odprezentoval Karl Lagerfeld novou vintage sérii v roce 2008. Limitované edice lahví s názvem „Touha“ vytvořil tak, aby reprezentovaly prsa topmodelky Claudie Schiffer. Roku 2012 vytvořila společnost mimořádně úspěšnou spolupráci s fotografem Davidem Lynchem. Ten rozjel kampaň „The Power of Creation“ zdůrazňující důležitost kvality při výrobě vína. (5)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: lahev vína, která byla poslána do Íránu v roce 1971 na počest 2500. výročí Perské říše, byla v roce 2008 vydražena za 24,758 €?
Lahev Dom Pérignon spolu se skleničkami
Víno Dom Pérignon se vyrábí ze dvou odrůd: Chardonnay a Pinot Noir

Vintage víno

Vintage vína se od těch běžných odlišují v tom, že jsou vyrobena výhradně z hroznů sklizených během jednoho roku. I proto bylo od roku 1921 až do roku 2009 vyrobeno pouze 43 sérií. Abyste pochopili, proč je šampaňské Dom Pérignon tak drahé, uvedeme jeden z důvodů. Do roku 2004 se pouze třikrát objevila okolnost, že se vintage sběr konal ve více než dvou letech v řadě. Extrémní vzácnost tohoto vína nepochybně přispívá k jeho přemrštěné ceně. (1)

TIP: Hodnota vín Dom Pérignon roste, proto jsou ideálním luxusním dárkem pro sběratele.

Charakteristika

Francouzské slovo cuveé se používá k označení vín vzniklých spojením různých odrůd hroznů. Jelikož může být těchto složek i více než dvě, uvádí se procentuální podíl jednotlivých odrůd na etiketě lahve. Víno Dom Pérignon je vždy směsí hroznů odrůdy Chardonnay a Pinot Noir, ale každou vintage se trochu odlišuje. Obvykle jsou obě složky ve vzájemné rovnováze, stává se však, že jedna nad druhou převažuje. Dom Pérignon projevuje svou první plnost po sedmi letech strávených ve sklepě, druhou patnáct let po sklizni a třetí až po čtyřiceti letech. (1)

Sortiment

Vína Dom Pérignon mají svá tajemství a příběh, který se vyplatí ochutnat.

Dom Pérignon Rosé 2006

Od roku 1959 je také na prodej růžové víno s názvem Dom Pérignon Rosé. Cuveé z odrůd Chardonnay a Pinot Noir v sobě obsahuje stopy kandovaného pomeranče, fíků, meruněk, pepře a kakaa. V současnosti patří vintage z roku 2006 k nejprodávanějším. (2)

RADA ODBORNÍKA: Při otevírání lahve nikdy neodstraňujte fólii na hrdle. Lahve Dom Pérignon jsou ozdobeny pevnou designovou fólií. Odstranit ji je nejen náročné, ale také nevkusné.

Dom Pérignon 2008

Podmínky v letošním roce nebyly zrovna ideální. Vše zatemňovala tmavá mračna, která zahalovala oblohu Evropy do smutných barev. Podobně jako v roce 1966, i letos úrodu zachránilo slunečné počasí na konci září. Svou kvalitou a chutí překonaly letošní hrozny i ty nejodvážnější odhady. (3)

Dom Pérignon 2009

Hrozny z tohoto na slunce bohatého roku obsahují voňavé tóny citrusů a peckovic, jako jsou broskve a nektarinky. Zkušený degustátor dokáže v této várce luxusních vín objevit spoustu dalších chutí. Za jeho vznikem stojí Richard Geoffroy, který šéfuje sklepům Dom Pérignon již od roku 1990. (4)

Dom Pérignon Rosé Vintage 2004

Už jsme zmiňovali, že cena šampusu Dom Pérignon každým rokem narůstá? Dom Pérignon Rosé Vintage 2004 je toho krásnou ukázkou. Někomu se může zdát cena přemrštěná, když má dát více než 15000 Kč za jednu lahev. Vždyť je to tolik, jako průměrný český plat. Jak jste se už ale mohli přesvědčit, společnost Moët & Chandon necílí své produkty na průměrného občana. Šampus Dom Pérignon je zhmotněním tužeb bohaté smetánky. Jemně krémová chuť vás přenese do slunečných letních dnů, kdy červenají jahody a sladké broskve. Chuť má během deseti let zrajícího potenciálu široké spektrum možností, jak mohutnět.

Sklenice šampusu Dom Pérignon rosé
Dom Perignon rosé Vintage je luxusní šampaňské pro bohatou smetánku

Koktejly

Receptů na přípravu drinků s použitím luxusního šampaňského není mnoho. S těmito dvěma však máte na nejbližší dobu vystaráno.

Dom Pérignon s Brandy

Předtím než se pustíte do přípravy nápoje, ujistěte se, že jsou všechny vaše suroviny studené. Jen tak může dojít ke správnému vrstvení, které nejlépe provedete ve vysoké sklenici na šampaňské. Pořiďte si brandy, bylinkový roztok Bitters Angostura, šampus Dom Pérignon a pár kostek cukru. Do sklenice nejprve vhoďte kostku cukru, poté 1 cl Bitters Angostura, 1,5 cl brandy. Na závěr přidejte 6,5 cl šampusu. Všechny ingredience pohodlně seženete online nebo ve specializované prodejně. (6)

Chateau Royale

Tvrdší drink, který je vhodný do pánské společnosti. Budete potřebovat 4,5 cl koňaku, 1,5 cl vodky Fair a 4 cl šampaňského Dom Pérignon. Obsah alkoholu za použití všech přísad bude v konečném důsledku 28%. Opět přidejte studené ingredience do sklenice na stopce v tomto pořadí. Nejprve koňak, poté vodka a následně to nejlepší, luxusní šampus. Vlastně ne, teprve nyní přichází ta nejlepší část. Vychutnávejte. Máte to jako domácí úkol. (6)

Shrnutí

Šumivé víno Dom Pérignon je perlou na koruně Francie, získalo si však srdce lidí z vyšších kruhů po celém světě. Pro jeho vyšší cenu rozhodně nejde o víno na každodenní stůl. Kromě výjimečné chuti má také vysokou sběratelskou hodnotu. Cena těchto vín časem roste, někdy až do astronomických výšek.

Zdroje:

(1) Wikipédia Dom Pérignon https://en.wikipedia.org/wiki/Dom_Pérignon

(2) Rosé https://www.belvet.sk/champagne-dom-perignon-rose

(3) Dom Pérignon 2008 https://www.belvet.sk/champagne-dom-perignon-vintage-2008

(4) Dom Pérignon 2009 https://www.belvet.sk/dom-perignon-magnum

(5) Dom Pérignon história https://www.bestchampagne.fr/dom-perignon/

(6) Koktejly http://kuletos.com.au/cocktails/Champagne-Dom-Perignon-Cocktails

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.6/10
Barva:
8.7/10
Vůně:
9/10
Bohatost chuti:
8.9/10
Chuť:
9.3/10
dom-perignonFrancie je domovem těch nejlepších a nejznámějších šampaňských na světě. Ke špičce, kterou se Francie může pochlubit, patří Dom Pérignon. Kde koupit Dom Pérignon? Šampaňské Dom Pérignon je charakteristické tím, že je vyrobeno z hroznů sklizených v jednom roce. I proto je označováno známým vinařským termínem...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..