Recenze Cambridge diety. Produkty, zkušenosti, výhody a nevýhody.

Ne všichni jsme dostali do vínku štíhlou postavu. Někdo může sníst téměř cokoliv a nepřibere, ale jiní se musí v jídle podstatně více omezovat. Co tabulka čokolády, to o několik gramů více na váze. Naštěstí v současnosti existuje množství diet, slibujících viditelný úbytek hmotnosti, a to bez hladovění. Patří k nim například Cambridge dieta, která se velmi podobá ketonové dietě. Vzhledem k tomu, že jde o nízkokalorickou dietu, sacharidů bude ve vašem jídelníčku minimum. Nahradí je nutričně vyvážené produkty Cambridge Weight Plan. Ty vám spolu se zkušenostmi uživatelů, jídelníčkem a dalšími praktickými informacemi představím v této recenzi.

Původ Cambridge diety

Celý koncept stravování navrhl v roce 1970 Dr. Alan Howard, biochemik na Cambridge University. V současnosti se s touto dietou setkáte pod názvem 1:1 Cambridge Weight Plan. Výrobce tím poukazuje na důležitost vztahu mezi poradcem a klientem, který je v jednotlivých krocích hubnutí nezbytný. (1)

O Cambridge Weight Plan

Do popředí klade celkovou změnu životního stylu, která se skládá z pestré, ale vyvážené stravy a přiměřené pohybové aktivity. Podobně jako KetoMix, KetoDiet či jiná ketonová dieta se snaží dostat organismus do stavu ketózy. V důsledku omezeného množství sacharidů začíná tělo čerpat energii z tukových zásob, což vede k úbytku tělesné hmotnosti.

Cambridge dieta představuje komplexní změnu životního stylu, včetně pohybové aktivity
Cambridge dieta spočívá v celkové změně životního stylu: strava + pohyb

Na pozitivní účinky Cambridge diety při léčbě pacientů s obezitou poukazuje i výzkum britských lékařů, kterého se zúčastnilo 278 pacientů s BMI nad 30. Před zahájením se respondenti rozdělili do dvou skupin. Zatímco léčba pacientů z první skupiny spočívala v pravidelných návštěvách lékaře, druhá skupina se řídila podle zásad Cambridge Weight Plan. Až 45% účastníků z této skupiny zhublo o více než 10%. V první skupině se to podařilo pouze 15% zúčastněných. (2)

Těžištěm Cambridge Weight Plan je konzumace zejména tekutých produktů: smoothie, koktejlů a polévek, tvořících základ vašeho jídelníčku. Minimálně v prvních krocích diety. Obsahují přiměřený podíl tuků, bílkovin a minimum sacharidů. Díky tomu si nemusíte hlídat příjem kalorií a studovat složení každé potraviny. Navíc ušetříte čas strávený v kuchyni, protože jídla jsou rychlá a nenáročná na přípravu. (4)

JAK ZHUBNOUT
S keto dietou zaručeně zhubnete, jelikož je postavena na biochemických procesech v organismu (viz video). Důležité je, abyste pořád byli ve stavu ketózy. Nenechte se odradit cenou balíčků, vyjde vás to mnohem levněji než opakované kupování neúčinných produktů. Zjistěte, kolik potřebujete zhubnout a přečtěte si návod, jak začít.
Prodejci keto dietyMix & SlimKetoMixChiaShakeKetoDiet
Chci zhubnoutDo 5kgDo 10kgDo 15kgNad 15kg
Jídla na hubnutíDietní snídaněDietní obědDietní dezertyDietní těstovinová jídlaLow carb pečivo
Krabičková dietaZdravé stravováníChytrý jídelníček
Zkušenosti s keto dietou28 denní deník hubnutí
Výživovo na hubnutí doporučuje keto dietu. Pokud ale z různých příčin chcete dát přednost práškům, tak vězte, že prášky na hubnutí mají pouze podpůrný efekt a neudělají to za vás. Účinné mohou být pouze v kombinaci s vyváženým jídelníčkem a pravidelným pohybem.
Přípravky na hubnutíBlokátor hladuDietní těstovinyPilulky na hubnutíNízkokalorické sladidloSpalovač tukůSirupy bez cukruKáva a čaj na hubnutíNízkokalorické dresinky

Jak začít s Cambridge dietou?

S přihlédnutím k tomu, že Cambridge Weight Plan si zakládá na vztahu klienta s výživovým poradcem, bez návštěvy poradenského centra to nepůjde. Vaším prvním úkolem tak bude vyhledání a kontaktování příslušného poradce v blízkosti bydliště s žádostí o termín vaší první konzultace. Můžete tak učinit telefonicky nebo jednoduchým vyplněním online formuláře na webu cambridgeweightplan.cz.

První, vstupní konzultaci máte ZDARMA. Během ní se poradce seznámí s vaší zdravotní anamnézou, možnostmi pohybové aktivity a cíli, kterého chcete dosáhnout. Následně vám navrhne několik řešení a v případě zájmu nabídne další termín setkání, kde provede kompletní analýzu těla za pomoci bioimpedančního přístroje. Poté, podle výsledků, sestaví stravovací plán, jídelníček a doporučí pohybovou aktivitu. Během hubnutí je s vámi neustále v kontaktu, přičemž pravidelně přicházíte na kontrolní vyšetření. Celý proces hubnutí probíhá pod dohledem odborníka. (4)

Výživový poradce používá při měření jednotlivých tělesných parametrů tanitu
Výživový poradce provádí kompletní analýzu těla pomocí tanity nebo InBody přístroje.

Kroky Cambridge Weight Plan

Vaše cesta za kompletní změnou životního stylu bude sestávat ze 6 kroků, přičemž redukční program zahrnuje absolvování prvních 5 kroků. Přečtěte si, co vše vás v rámci komplexního stravovacího programu Cambridge diety čeká a nemine. (3)

První krok

V jídelníčku dominují produkty Cambridge diety, které budou zároveň i vaším jediným zdrojem výživy. Ženám do 172 cm se doporučuje jíst 3 x denně, tudíž každý den 3 Cambridge jídlaŽeny s tělesnou výškou nad 172 cm muži mohou mít 4 taková jídla, tudíž o jedno jídlo denně navíc. Důležitý je také pitný režim, v průběhu dne byste měli vypít min. 2,25 l tekutin, ať už čisté vody, kávy, nebo čaje.

Podívejte se, jak vnímal první týden diety jeden z uživatelů.

Druhý krok

Nebojte se, to nejtěžší máte už v této chvíli za sebou. Ke 3 Cambridge produktům můžete přidat 1 libovolné jídlo. Nesmí však obsahovat více než 200 kalorií. Stále je potřeba dodržovat pitný režim a vypít alespoň 2,25 l tekutin. Neslazené nápoje lze jednou za čas doplnit ochucenou vodou. Pozor, ne pořád!

Tip na recept: I jídlo do 200 kcal může být chutné. Důkazem jsou kuřecí taštičky, které zvládne připravit i úplný začátečník. V misce smíchejte 2 PL jogurtu, 2 ČL kari pasty a 2 ČL rajčatového protlaku. Kuřecí prsa nakrájejte na malé kousky a vložte do marinády z předchozích ingrediencí. Nechte 15 minut v lednici. Následně dejte na pánev pár kapek oleje a nechte ho rozehřát. Vložte kuřecí prsa a restujte přibližně 5-8 minut. Do celozrnného chleba vložte salát, cherry rajčata a na závěr hotové kousky kuřecích prsou. (5)

Třetí krok

A opět jste o kousek blíže k vašemu cíli. Ve třetím kroku budou základem jídelníčku již pouze 2 jídla z nabídky Cambridge Weight Plan. Příjem kalorií si však pořád hlídejte. Na snídani nesmíte přijmout více než 150 kcal. S večeří se zase musíte vejít do 400 kcal. Obědové menu se doporučuje seskládat hlavně ze zeleniny, salátu, ředkvičky, celeru či špenátu. Ke 2,25 litrů tekutiny je povoleno přidat 200 ml mléka.

Čtvrtý krok

U dvou Cambridge jídel pořád zůstáváme, avšak zvyšuje se množství přijatých kalorií. Na snídani si můžete dopřát o trošku více, až 200 kcal. Jídlo na večeři zůstává nezměněno – max. 400 kcal, ale přibude 100 kcal, které lze přijmout kdykoliv v průběhu dne. Ať už po obědě ve formě nízkokalorického dezertu nebo na svačinu. Samozřejmostí je 2,25 litr tekutin + 300 ml mléka. V případě, že nemáte rádi mléčné nápoje, váš poradce vám pomůže s výběrem jiné, vhodné alternativy.

Pátý krok

Na závěr redukčního a v předposledním kroku komplexního Cambridge Weight Plan programu musíte konzumovat minimálně 1 Cambridge jídlo denně. Samozřejmě, pokud vám vyhovuje takový způsob stravování, dopřejte si jich klidně i více. Co se týče ostatních jídel: snídaně musí být do 200 kcal, na večeři byste neměli přijmout více než 500 kalorií a na oběd 400 kcal. 100 kcal jako bonus stále zůstává, stejně jako 300 ml mléka a 2,25 l tekutin.

TIP: 300 ml mléka v 5. kroku můžete vyměnit za 250 g nízkotučného jogurtu, případně jinou alternativu (po schválení poradcem).

Šestý krok

Při redukci hmotnosti není tento krok povinný, ale doporučuje se zejména, pokud se chcete vyhnout jo-jo efektu a udržet si vytouženou váhu delší dobu. Zahrnuje konzumaci 1 Cambridge produktu denně a jednou měsíčně kontrolu/konzultaci s vaším výživovým poradcem. Ověříte si tak, že jste na správné cestě, případně, pokud to bude nutné, upravíte své stravovací návyky.

Trvání jednotlivých kroků, stejně tak i jídelníček a pohybový režim je individuální. Výživový poradce přizpůsobí váš stravovací plán aktuální tělesné hmotnosti a požadovanému cíli.

Nabídka produktů

I když je Cambridge dieta známá omezeným příjmem kalorií, obzvláště v prvním kroku (cca 800 kcal/denně), tak hlad nepocítíte. Díky produktům Cambridge Weight Plan bude váš jídelníček dostatečně pestrý. Ba co víc, všechny produkty jsou nutričně vyvážené a kromě makroživin (cukrů, tuků, bílkovin) obsahují minerály, vitamíny a stopové prvky. Vašemu tělu nebude nic chybět. (4)

Na snídani si například pochutnáte na některé ze sladkých kaší a svačinu vám zpříjemní ovocné smoothie či koktejl. Na oběd si můžete připravit hotové jídlo ve formě pikantního kuskusu, boloňských špaget, tikka kari nebo makrónek se sýrem. Proteinová tyčinka, případně čokoládový dezert, bude ideální svačinou. Na večeři zase odporučuji lehkou zeleninovou polévku s krutony, jejíž příprava je jednoduchá a časově nenáročná.

Nabídka produktů Cambridge Weight Plan
Produkty Cambridge diety: koktejly, smoothie, polévky, kaše, hotová jídla, dezerty, tyčinky

Zkušenosti uživatelů

Není nad osobní svědectví uživatelů, a to nemyslím pouze ty pozitivní. Na to, abyste se uměli správně rozhodnout, potřebujete znát i negativní aspekty Cambridge diety, na které jsem mezi recenzemi také narazila.

Některé uživatelky si ve svých příspěvcích na diskusních fórech pochvalovaly viditelný úbytek hmotnosti, především v počátečních krocích diety, kdy kila šla velmi rychle dolů. Mile mě překvapily i recenze týkající se pozitivních účinků diety, ať už na zmírnění menstruačních bolestí, nebo celkového zlepšení zdravotního stavu.

Uživatelka si pochvaluje úbytek hmotnosti
Pozitivní zkušenost z diskuzního fóra

Zdroj: nyyka, modrykonik.sk/forum

„Ahoj, já jsem dietu držela před třemi lety. Zhubla jsem asi 10 kilogramů za 6 týdnů a k tomu jsem i cvičila. Cítila jsem se výborně, hubla jsem a shozená kg mi vydržela dva roky. Následně jsem se přestěhovala a změna prostředí mi moc nesedla. Nervozitu, smutek jsem zajídala a do toho přišlo těhotenství. Nyní se k dietě chci vrátit, neboť vím, že mi pomůže.“

Zdroj: AlenkaŽelvička, omlazeni.cz

Uživatelka zhubla s Cambridge dietou za první týden 3 kilogramy.
Pozitivní recenze týkající se hubnutí s Cambridge dietou

Zdroj: gabona1, forum.zdravie.sk

Velmi dobrá zkušenost uživatelky, která zhubla s CWP až 17 kilogramů
Velmi dobrá zkušenost uživatelky s CWP

Zdroj: baskax123, modrykonik.sk

Zatímco na jedné straně dieta pomůže, na druhé může uškodit. Rychlý úbytek hmotnosti může způsobit jo-jo efekt, jelikož po dnech omezování se obtížněji odolává všem sladkým nástrahám, které byly během diety zakázány. V případě, že nemáte pevnou vůli, je velká pravděpodobnost, že opět budete mít stejnou hmotnost jako na začátku, ne-li větší.

Uživatelka upozorňuje na riziko jojo efektu a možné vedlejší účinky
Negativní zkušenost na jednom z diskuzních fór

Zdroj: martinka38, modrykonik.sk/forum

„Ahoj všichni. Já jsem dlouho nemohla zhubnout. S Cambridge dietou se mi to konečně podařilo. Zhubla jsem 18 kg cca za 3 měsíce. Je to však strašně drahý ,,špás“. Navíc, když jsem zhubla a cítila jsem se skvěle, postupně mi začaly vypadávat vlasy (po čase se obnovily) a do půl roku jsem opět přibrala vše zpět, dokonce ještě více. Ten jo-jo efekt je tedy větší než u jiných diet. Všechny ty chutě, a to jak pak na ně organismus reaguje, vydržet nejíst je prostě nad lidské síly.“

Zdroj: Lvicelsa, emimino.cz

TIP: Více příběhů uživatelů s Cambridge Weight Plan si můžete přečíst i na oficiálním webu v sekci „Příběhy klientů.

Výhody a nevýhody

  • zahrnuje i pohybovou aktivitu
  • nutričně vyvážené produkty
  • vhodná pro lidi s alergií na laktózu
  • rychlý úbytek hmotnosti
  • nutná návštěva poradenského centra

Dostupné alternativy

Nenachází se ve vaší blízkosti žádné poradenské centrum Cambridge Weight Plan? Nemějte obavy, v současnosti je na trhu mnoho dalších společností poskytujících pomoc při změně životního stylu a úbytku hmotnosti. Pojďme si je v krátkosti představit.

Nutri Food Plan

Funguje na velmi podobném principu jako Cambridge dieta. Odborným garantem Nutri Food Plan pro Českou republiku je Prof. MUDr. Vladimír Teplan, Dr.Sc, který odpovídá za všechny typy dietních programů. Celý proces hubnutí probíhá pod dohledem odborníka na výživu, přičemž v každém kraji jsou minimálně dva výživoví poradci.

KetoMix

Pokud nemáte čas pravidelně navštěvovat poradenské centrum, prohlédněte si KetoMix dietu, založenou na principu navození ketózy v těle. Podle stupně nadváhy máte na výběr ze 4 dietních plánů. Ty se odlišují jak délkou trvání, tak i počtem KetoMix jídel. Více informací, spolu se zkušenostmi 4 týdenního hubnutí, si můžete přečíst v naší recenzi KetoMix diety.

KetoDiet

Dieta, která podobně jako výše zmíněné diety čerpá z pozitivních účinků ketózy. Vzhledem k tomu, že většina KetoDiet jídel neobsahuje lepek, je tato dieta vhodná i pro celiaky. Hubnout můžete v jednom ze 4 dietních programů, přičemž na oficiálním webu najdete nejen vzorový jídelníček, ale i tipy na chutné recepty.

Často kladené otázky

Zajímá vás, jak se dostanete k produktům Cambridge diety, případně kolik bude tato dieta stát vaši peněženku? Na tyto a další otázky vám přinesu odpovědi v následujících řádcích.

Kde se dají koupit produkty Cambridge Weight Plan?

Polévky, koktejly, smoothie a další produkty Cambridge diety si můžete zakoupit pouze osobně u vašeho výživového poradce. Ten vám na základě výsledků vstupní diagnostiky doporučí, které produkty jsou pro vás nejvhodnější. Také vám vysvětlí jejich dávkování a poradí několik tipů, jak si je chutně a rychle připravíte. (4)

Kolik stojí vypracování komplexního stravovacího programu?

Neexistuje univerzální cena pro vypracování celého stravovacího programu. Zatímco někteří klienti chtějí pouze nasměrovat či mají zájem o jednu/dvě služby (vážení, jídelníček..), jiní mají zájem o komplexní služby s pravidelným mentoringem, zahrnujícím konzultace, kontrolní měření, úpravy jídelníčku a další. (4)

Pro koho není Cambridge dieta vhodná?

Tak jako každá dieta, ani tato se nedoporučuje těhotným a kojícím maminkám. Ty potřebují hlavně pestrou stravu s adekvátním množstvím cukrů, tuků, bílkovin, vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Rovněž není vhodná ani pro děti do 18 let, lidi s nádorovým onemocněním, Crohnovou chorobouceliakiíporuchami ledvin a trávicího ústrojí. (4)

Závěrečné hodnocení

Cambridge dieta je ideálním řešením zejména pro lidi se slabší vůlí, kteří dosahují lepších výsledků pod dohledem odborníka. Stravovací program je komplexní, oceňuji, že se snaží o celkovou změnu životního stylu a nezapomíná na potřebu pohybové aktivity. V porovnání s konkurenčními dietami je nabídka produktů trošku užší, avšak stále si je z čeho vybírat. Nevýhodu vidím spíše v absenci jídel pro celiaky. Navíc nebude min. první týden diety procházka růžovou zahradou. Rychlý a viditelný úbytek hmotnosti si vyžádá svou daň v podobě omezení příjmu kalorií na minimum, což může způsobit nervozitu, bolesti hlavy, případně únavu.

Závěrečné hodnocení Cambridge Weight Plan spolu s pozitivy a negativy
Pozitivní a negativní aspekty Cambridge diety

Zatímco podle některých je Cambridge dieta nejlepší a hlavně nejrychlejší způsob, jak zhubnout nadbytečné kilogramy, u jiných spíše vzbuzuje pochybnosti a obavy. Do které skupiny patříte vy?

ZDROJE:

(1) Cambridge Diet: Pros and Cons. Dostupné na: https://www.news-medical.net/health/Cambridge-Diet-Pros-and-Cons.aspx

(2) Doctor Referral of Overweight People to Low Energy total diet replacement Treatment (DROPLET): pragmatic randomised controlled trial. Dostupné na: https://www.bmj.com/content/362/bmj.k3760

(3) The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan. Dostupné na: https://one2onediet.com.au/the-plan/

(4) Oficiálna stránka Cambridge Weight Plan: https://www.one2onediet.cz

(5) Chicken Pittas Recipe. Dostupné na: https://www.goodtoknow.co.uk/recipes/chicken-pittas

Rate this post
PŘEHLED RECENZE
Nabídka produktů
8
Poradenství
9.4
Komplexnost stravovacího programu
9.3
Dostupnost poradenských center
7.8
Obdivovatelka přírody, milovnice čtyřnohých chlupáčů, a tak trochu introvertka. V životě se řídím mottem: ,,S úsměvem je den hezčí.“ Svými články se proto snažím nejen pomoci, ale také vykouzlit úsměv na tváři :)
cambridge-dieta-recenzeNe všichni jsme dostali do vínku štíhlou postavu. Někdo může sníst téměř cokoliv a nepřibere, ale jiní se musí v jídle podstatně více omezovat. Co tabulka čokolády, to o několik gramů více na váze. Naštěstí v současnosti existuje množství diet, slibujících viditelný úbytek hmotnosti, a to bez hladovění. Patří k nim například Cambridge dieta, která se velmi podobá ketonové...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..