Božkov Republica: Rumy s odkazem na historii Česka

0

Neexistuje snad nikdo, kdo by neznal značku Božkov. Přestože je její vlajkovou lodí tuzemský rum Božkov, není to jediné, co nabízí. Kromě tuzemáku máte na výběr různé likéry, vodku a také pravé rumy. V tomto článku se budeme věnovat právě rumům Božkov Republica. Jsou vyráběny poctivou destilací a ne přidáním aromat do lihu – proto se nazývají pravými rumy. Božkov v této kategorii nabízí hned čtyři produkty. Pokud vás zajímá, kolik stojí v porovnání s ostatními rumy na trhu, čtěte dále.

Kde koupit rum Božkov Republica

Vzhledem k historii značky Božkov je jasné, že koupit si jeden z rumů Republica v českých obchodech nebude vůbec náročné. Najdete je opravdu v každém větším supermarketu – od Tesca až po Kaufland. Jejich cena se pohybuje ve velmi přijatelných číslech. Většinou rumy Božkov Republica koupíte za 250 – 500 Kč. Závisí to na konkrétním rumu, obchodu, ale i případné akci. Pokud se vám nechce běhat po obchodech, rum Republica pohodlně koupíte i přes internet.

Produktová řada Božkov Republica

V roce 2018 oslavila první Česko-slovenská republika přesně 100 let. Na oslavu tohoto jubilea se společnost Božkov rozhodla připravit několik pravých rumů. Od společnosti, která se proslavila produkcí tuzemáků, to byl docela zajímavý posun. Jejich nové a kvalitní rumy se uchytily natolik, že je dodnes prodávají. Díky velmi dobrému poměru ceny a kvality získávají stále nové příznivce. (1, 2)

Božkov Republica Exclusive

Hlavní zástupce z řady Božkov Republica možná není nebezpečnou konkurencí pro tradiční kubánské rumy. I přesto vám ale nabídne příjemný zážitek, který u jiných rumů z Česka nebo Slovenska budete hledat zbytečně. Mísí se v něm charakter rumů, které mají až 8 let. Pocházejí z různých zemí, například z Dominikánské republiky, Jamajky nebo Barbadosu.

rum s limetkou a ledem
Rum Božkov Republica Exclusiv vznikl spojením různých kvalitních rumů.

Vůně a chuť

Když budete očichávat Božkov Republica Exclusive, připravte se na sladké a ovocné aroma. Banány a vanilka jednoznačně dominují čichovým vjemům, které pocházejí ze sklenice. Samotný alkohol ucítíte také, ale rozhodně není rušivý. Jeho síla se ztrácí ve sladké vůni, kterou si s jiným rumem nespletete.

Pokud jde o chuť, shoduje se s vůní. Je sladká a alkohol v ní nepůsobí rušivě. Kromě chuti různých druhů exotického ovoce je výrazný i karamel. Ten byl využit kromě chuti i pro dosažení pěkné jantarové barvy. (1, 3)

Božkov Republica Exclusive White

Bílé rumy si většina lidí spojuje s míchanými drinky. Je potřeba uznat, že v případě tohoto Božkov Republica rumu to sedí naprosto dokonale. Díky průhlednosti do vašeho oblíbeného koktejlu nepřinese nechtěnou barvu, ale rozhodně mu poskytne jedinečný charakter.

Vůně a chuť

Exclusive White se v mnoha vlastnostech podobá Exclusive. U vůně jednoznačně převládá ovoce. Pro náročnější milovníky rumu možná bude až příliš ,,ovocný“. Ale i to dokazuje, že tento produkt z řady Božkov Republica je skvělou přísadou do koktejlů. Bylo by nesprávné tvrdit, že v sobě neskrývá ani kousek charakteru karibských rumů. Pokud je ale chcete ucítit, budete si muset počkat, než poleví ovocné vůně.

V případě, že si tento rum vychutnáte samotný, pochopíte, proč se výborně hodí do koktejlů. Směs ovocných chutí a vanilky je sice příjemná, ale pro mnohé není dostatečně komplexní. To je ale jeho velkou výhodou v koktejlech – dodá jim charakteristickou chuť, která se výborně propojí s ostatními přísadami. (1, 3)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Oba rumy Božkov Republica Exclusive i Exclusive White mají 38% obsah alkoholu.

Božkov Republica Reserva

Reserva už při prvním pohledu na lahev působí luxusněji než ostatní rumy Republica. Tmavá etiketa se zlatými designovými prvky určitě přitáhne pohled zákazníka, který hledá dobrý rum. Tmavá barva ukazuje, že tento rum v sudech zrál o něco déle. Jde o směs rumů ze států jako Barbados, Trinidad, Dominikánská republika či Guayana. Některé z nich zrály v sudech až 12 let. Není tedy překvapením, že i chuť a aroma přinesou zajímavější zážitek. Z ostatních Božkov Republica rumů je Reserva se svými 40% nejsilnější.

Vůně a chuť

I tento rum se řadí do kategorie sladších. Opět je při výrobě používán karamel, což se projevuje i na vůni a chuti. V tomto případě je však vůně karamelu doplněna o aroma kávy, sušených švestek a exotického ovoce.

V chuti se mísí vanilka s fíky, pomerančem a kávou. Na rozdíl od předchozích rumů se u Republica Reserva dá ucítit i náznak závěrečné chuti. Díky delšímu zrání některých jeho přísad se na závěr projeví chuť dubového dřeva. (1, 4)

Božkov Republica Espresso

Společnosti Božkov se do světa rumů podařilo přinést i jeden poměrně zajímavý produkt. Božkov Republica Espresso už svým názvem naznačuje, v čem bude spočívat jeho výjimečnost. V lahvi se spojuje intenzivní chuť guatemalské kávy typu Arabica se sladkými příchutěmi karibských rumů.

Vůně a chuť

Asi není potřeba vysvětlovat, že na tomto rumu si pochutnají hlavně milovníci kávy. Ať už se zaměříte na vůni nebo chuť, káva bude stále dominovat. Aroma poctivě upražených kávových zrn vás bude provázet od otevření lahve až po dopití poslední kapky ze sklenice. S 35% alkoholu je Republica Espresso nejslabším z pravých rumů společnosti Božkov. (1)

TIP: Pro zjemnění síly alkoholu v rumu vypláchněte sklenici před nalitím rumu vodou. Lépe si vychutnáte jeho chuť.

Shrnutí

Božkov Republica možná nejsou rumy, které byste našli v poličce odborníka na rumy. Rozhodně se ale nemusí stydět za svou chuť, barvu, vůni a už vůbec ne cenu. Právě poměr ceny a kvality je v případě těchto rumů dokonalý. Jestli si je vychutnáte samostatně nebo v koktejlech, to je na vás. Ale věřte, že zážitek z jejich ochutnávky vás nezklame.

Zdroje:

(1) Božkov – https://www.bozkov.cz/

(2) Božkov Republica – https://destilaty.heureka.sk/bozkov-republica-2-x-0_7-l/specifikace/#section

(3) Božkov Republica Exclusive 0,7l – https://destilaty.heureka.sk/bozkov-republica-exclusive-0_7-l/specifikace/#section

(4) Božkov Republica Reserva 40% 0,7l – https://destilaty.heureka.sk/bozkov-republika-reserva-40-0_7-l/specifikace/#section

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Poměr cena-kvalita:
9.5/10
Chuť:
7.5/10
Barva:
8/10
Vůně:
7/10
Lahev:
8.5/10
bozkov-rum-republicaNeexistuje snad nikdo, kdo by neznal značku Božkov. Přestože je její vlajkovou lodí tuzemský rum Božkov, není to jediné, co nabízí. Kromě tuzemáku máte na výběr různé likéry, vodku a také pravé rumy. V tomto článku se budeme věnovat právě rumům Božkov Republica. Jsou...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..