BOMBAY SAPPHIRE: Prémiový gin z Londýna

0

Bombay Sapphire je jedním z nejpopulárnějších prémiových ginů na trhu. Díky své ikonické modré barvě zdobí nejeden barový pult po celém světě. Objevte unikátní způsob destilace, historii a tajemství, které ukrývá tento světoznámý gin.

Kde koupit Bombay Sapphire?

Modrou lahev ginu Bombay Sapphire jste už museli v obchodě spatřit. Pokud ne, odteď si jí určitě všimnete, protože je výrazná. Tento anglický gin koupíte téměř v každém obchodním řetězci. Ve větších obchodech, jako je Kaufland, Billa či Tesco, je samozřejmostí. Bombay Sapphire 0,7 l koupíte za přibližně 550 Kč v kamenném obchodě. Internetová cena začíná někde kolem 450 Kč. Limitované edice Bombay Sapphire bez problémů zakoupíte u některého z online prodejců. Pro zjištění nejvýhodnější ceny doporučujeme navštívit Heureku.

Historie

Psal se rok 1761. Thomas Dakin koupil nemovitost ve městě Warrington s potenciálem na destilaci. A tak se i stalo. Ve věku 25 let založil jednu z prvních velkých palíren mimo Londýn a začal destilovat svůj vlastní gin. Lihovar ve Warringtonu je aktuálně nejstarším, ve kterém se destiluje gin. Warrington byl v té době ideálním místem pro založení palírny. Město mělo skvělý přístup do přístavu v Liverpoolu a zachytilo všechny cestující na cestě do Manchesteru.

Dakin nezačal podnikat vytvořením ginu Bombay Sapphire, ale s výrobou Warrington ginu. Lihovar se neustále modernizoval a zkoušel nové technologie. V roce 1831 rodina Dakinů zakoupila nový destilační přístroj. Byl to jeden z prvních carterheadových destilačních přístrojů vůbec. Právě tato koupě odlišovala warringtonský gin od zbytku davu. Od ostatních přístrojů se lišil v tom, že rostlinné látky byly během destilace odděleny. Gin byl v tomto přístroji destilován bez příměsí.

Gilbert & John Greenall

Dakinovi v roce 1860 prodali lihovar i spolu s receptem na jejich gin etablovaným pivovarníkům, bratrům Greenallovým. Zatímco původní Warrington gin zažíval mírně nevýrazné období, warringtonský lihovar narůstal na popularitě. Dnes je jeden z největších producentů bílých destilátů v Anglii.

Vznik Bombay Dry Gin

Až v 50. letech 20. století přišel podnikatel Alain Subin, který viděl příležitost v opětovném představení warringtonského ginu. Ale tentokrát pro americký trh. Spokojený s receptem a lehkými tóny ginu obrátil svou pozornost na značku. Vytvořil nový název a identitu – Bombay Dry Gin.

Vznik Bombay Sapphire

V 80. letech 20. století na trhu s alkoholem bodovala vodka. Gin byl považován za starosvětský, tradiční a něco, co by pili pouze staří lidé. Byl to podnikatel Michel Roux, americký dovozce společnosti Bombay, který gin ještě nepohřbíval.

V roce 1985 se spolu se společností Bombay chopili příležitosti změnit dosavadní vnímání ginu. Rozhodli se uvést na trh takový gin, který by byl schopen konkurovat vodce. Roux měl za sebou úspěšný rebranding Absolut vodky, což znamenalo skvělé předpoklady pro dobré výsledky s ginem Bombay.

Po dvou letech zkoušení vytvořili s tehdejším mistrem destilérem gin, který se vyvinul z Bombay Original. Do směsi přidali dvě nové rostlinné látky, přičemž všechny ostatní vlastnosti zůstaly nedotčeny. Výsledkem byl alkohol, který byl výrazně podobný ginu. Zároveň byl však dostatečně jemný na to, aby oslovil i konzumenty vodky.

Bombay Sapphire spolu s tonikem
Bombay Sapphire je jemný gin, který osloví i milovníky vodky.

Pokud jde o originál, Roux ponechal na nové lahvi vizuální odkaz na královnu Viktorii. Rozhodl se však posunout značku o krok vpřed. Označení Sapphire nedostal gin pouze na znak prémiové kvality. Jeho pojmenování odkazuje na popularitu ginu v období Britské republiky v Indii. ,,Sapphire“ odvodili od 182 karátového safíru (Star of Bombay) objeveného na Srí Lance. Pojmenování ,,hvězda Bombaye“ dostal krystal díky unikátnímu zbarvení připomínajícímu tvar hvězdy. Dále zbarvili lahev modře, což sehrálo velkou roli v posunutí značky na jiný level. (3)

V roce 1997 odkoupila značku Bombay společnost Bacardi, pod kterou patří dosud. (2)

Bombay Sapphire se při tvorbě loga inspiroval viktoriánskými klenoty. Plochá, safírově modrá lahev má na etiketě vyobrazenou královnu Viktorii. Vše, co z loga vyzařuje – písmo, barvy – navozuje královský punc originality. Bombay Sapphire má svůj vlastní kreativní a eklektický styl, na kterém spolupracuje se známými umělci a designéry. Není divu, že safírová lahev je nepřehlédnutelnou součástí každého baru. (4)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Pokud jste si mysleli, že Bombay Sapphire je modrý, musíme vás vyvést z omylu. Je to gin jako každý jiný – čirý. Modré je pouze sklo, ze kterého je lahev vyrobena.
Bombay Sapphire má logo s vyobrazením královny Viktorie
Logo Bombay Sapphire. Zdroj: logos-world.net

Proces destilace

O unikátním procesu parního promíchávání jsme se již zmínili. Nicméně, tento proces je nezbytný k pochopení toho, proč se Bombay Sapphire liší od jiných ginů. Na světě je pouze několik kusů carterheadových destilačních přístrojů a tři z nich má právě Bombay.

Během procesu destilace prochází alkohol takzvanou bylinkovou párou. Gin se destiluje samostatně a rostlinné látky se k němu postupně přimíchávají párou. Aroma nápoje pochází z receptury deseti ingrediencí. Jsou to mandle, citrónová kůra, lékořice, jalovec, kořen kosatce, koriandr, andělika, rajská zrna, kubéba a čínská skořice. Tato metoda louhování dodává ginu mnohem jemnější a květinovou chuť. Po ukončení destilace se gin smíchá s vodou z jezera Vyrnwy a plní se do lahví. Po naředění vznikne gin s obsahem alkoholu 40%. (3)

Sortiment

Jak je již zvykem, ani Bombay Sapphire nezůstal pouze u jednoho ginu. Které druhy nabízí?

Bombay Sapphire

Světoznámá klasika. Každá jeho kapka obsahuje deset ručně selektovaných rostlin z celého světa. Přísady pocházejí z Afriky, Indočíny, Itálie, Španělska či Maroka. Chutná po jalovci a citrusech. Na konci vás zahřeje jemná směs koření.

Bombay Dry Gin

S použitím osmi exotických rostlin nabízí tento londýnský suchý gin tradiční chuť. Můžete očekávat silnou přítomnost jalovce a výrazný suchý závěr. Na první pohled ho od Bombay Sapphire odlišíte barvou. Jedině tato lahev má čiré sklo.

Bombay Sapphire East

Dalo by se říci, že jde o jakési vylepšení klasiky. K deseti rostlinným látkám se přidala citrónová kůra a vietnamský pepř. Jeho chuť je výraznější a více citrusová než u Bombay Sapphire. Jak už z názvu vyplývá, dostupný je pouze ve vybraných zemích. Koupíte ho i v České republice.

Bombay Sapphire East s citrónovou kůrou a pepřem
Bombay Sapphire East je doplněn o kůru z citrónu a vietnamský pepř

Star of Bombay

Původní recept dostal nový rozměr. Star of Bombay je obohacen o dvě nové rostlinné látky. Obsahuje dvanáct druhů rostlin. Přidána je pomerančová kůra z Kalábrie a semena ibišku z Ekvádoru. Opět přichází v modré lahvi, ale jeho design je oproti předchůdcům elegantnější.

Bombay Sapphire English Estate

Limitovaná edice Bombay Sapphire obohacená o směs máty, šípku a opékaných lískových oříšků. Inspirován byl anglickým venkovem. Zajímavostí však je původ surovin pro jeho výrobu. Všechny přísady pocházejí přímo z Anglie.

Bombay Bramble

Nejnovější varianta ginu z dílny Bombay Sapphire. Vyroben je z čerstvě sklizených ostružin a malin, přičemž zachycuje jejich skutečnou chuť. Neobsahuje žádný přidaný cukr ani barviva. Safír je v tomto případě zaměněn za rubín a není to pouze o skle. Bombay Bramble je díky lesnímu ovoci rubínově červený. (1)

Koktejly

Objevte osvěžující drinky spolu s Bombay Sapphire. Jedinečně vyvážený chuťový profil a všestrannost z něj dělá ideální ingredienci pro koktejly. Díky jednoduchému postupu si je všechny budete moci připravit i doma.

Bombay Sapphire Sunset drink
Bombay Sapphire Sunset je osvěžující letní gin. Zdroj: bombaysapphire.com

Raspberry & Mint Gin & Tonic Twist

Svěží drink postavený na klasickém Gin & Tonic základě je ideální na teplý letní večer. Jeho příprava je jednoduchá a rychlá.

Co budete potřebovat?

 • 50 ml ginu Bombay Sapphire
 • 100 ml vychlazeného toniku
 • 3 maliny
 • 3 lístky čerstvé máty
 • led

Čerstvé maliny a mátové lístky vložte na dno sklenice. Přilijte gin a promíchejte, aby se chutě spojily. Následně přidejte led a vychlazený tonik. Celý drink před servírováním ještě jednou jemně promíchejte. Maliny můžete samozřejmě nahradit jiným lesním ovocem, které doma máte. (1)

Winter Citrus Twist

Ideální koktejl na dlouhé zimní večery. Vychutnejte si značně kořenitý drink obohacený o citrusové tóny a zakončený ledovým tonikem.

Připravte si tyto ingredience:

 • 25 ml Bombay Sapphire
 • 25 ml Martini Rosso
 • 100 ml toniku
 • plátek pomeranče
 • kolečko citrónu
 • badyán
 • led

Naplňte sklenici ledem a míchejte, dokud se sklo nezchladí. Rozpuštěnou zbylou vodu můžete vylít. Přidejte Bombay Sapphire a Martini. Zlehka je smíchejte, aby se jejich chuť propojila. Do sklenice stačí už pouze přilít tonik. Drink ozdobte pomerančem, citrónem a badyánem. (1)

Shrnutí

I přesto, že je Bombay Sapphire vyráběn unikátním způsobem, pyšní se rozumnou cenovkou. Má za sebou dlouhou historii i nelehké časy, kdy byla budoucnost ginu sporná. Aktuálně však patří mezi přední značky ginu a stále postupuje.

Zdroje:

(1) Bombay Sapphire – https://www.bombaysapphire.com/

(2) Bombay Sapphire – https://en.wikipedia.org/wiki/Bombay_Sapphire

(3) Gin Foundry – https://www.ginfoundry.com/gin/bombay-sapphire-gin/

(4) Bombay Sapphire logo – https://1000logos.net/bombay-sapphire-logo/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9.5/10
Barva:
6/10
Vůně:
8/10
Bohatost chuti:
8/10
Chuť:
9/10
Lahev:
10/10
bombay-sapphireBombay Sapphire je jedním z nejpopulárnějších prémiových ginů na trhu. Díky své ikonické modré barvě zdobí nejeden barový pult po celém světě. Objevte unikátní způsob destilace, historii a tajemství, které ukrývá tento světoznámý gin. Kde koupit Bombay Sapphire? Modrou lahev ginu Bombay Sapphire jste už museli...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..