Beefeater: suchý gin z deštivého Londýna

0

Londýnský gin Beefeater patří ke špičce na trhu. Je vhodný pro kombinaci s jinými nápoji, například s tonikem. Avšak i samotný je více než znamenitý. Vyrábí se v několika verzích. Jednou z nejpopulárnějších, hned po té klasické, je jahodová.

Kde koupit gin Beefeater?

Letní měsíce jsou ideální na čerstvé osvěžení. A tím je i gin s tonikem. Beefeater koupíte za přibližně 350 Kč. Jeho cena se však může měnit v závislosti na obchodním řetězci, stejně tak i na druhu nápoje. Když je v nějakém obchodě na Beefeater vypsána akce, cena málokdy překročí 280 Kč. Koupíte ho v Tescu, Lidlu, Bille, Kauflandu, Albertu i na Heurece.

Historie

Pod dohledem rodiny Taylorů byla v Londýně, v městské části Chelsea, v roce 1820 otevřena destilérka. Toto místo se později stalo rodištěm legendárního britského ginu. O patnáct let později se narodil muž, díky kterému si dnes můžeme vychutnat gin Beefeater. James Burrough se narodil v Devonu. Učil se lékárníkem, ale později odešel do Kanady, aby tam našel své štěstí. V roce 1855, rok poté, co opustil Británii, se spojil s panem Bentleyem. Otevřeli lékárnu v Torontu, ve které Burrough strávil následujících pět let. Pak se vrátil zpět do Anglie. (1) (3)

Po návratu domů, povzbuzen úspěchem a plný optimismu, zaplatil 400 liber Taylorovým za destilérku v Chelsea. Původní firma se věnovala výrobě ginu a různých likérů. Podnikavý Burrough se stal vlastníkem destilérky s více než čtyřicetiletou historií. Přejmenoval ji na ,,James Burrough, destilátor a dovozce zahraničních likérů“. Společnost si okamžitě získala pozornost britských obyvatel. Mezi prvními produkty, které Burrough prodával, byly punče, likéry a ovocné giny. Za svůj první velký úspěch považoval to, když se v řadách jeho klientů objevila prestižní jména Fortnum & Mason. (1)

Lékárník mistrem ginu

James Burrough rozvíjel své lékárnické vlohy i během výroby alkoholu. Využíval znalosti bylin a chemických procesů. Své poznatky si neustále zapisoval. Vzniklo tak několik knih plných originálních receptů. V roce 1871 obětoval Burrough kvůli popularitě společnosti rodinné sídlo a přenechal ho kancelářím. (1)

Zrod Beefeateru

V roce 1876 již společnost vyráběla a dovážela desítky druhů likérů a jiných alkoholických nápojů. V tom roce se v dokumentech poprvé objevil termín Beefeater. Kromě něj společnost vyráběla James Burrough London Dry a Ye Old Chelsea Gin. (1)

Beefeater má na lahvi logo, které zobrazuje strážce Tower of London v jeho typickém oblečení
Logo Beefeater. Zdroj: pinterest

Smrt zakladatele a expanze

Až do roku 1897 řídil společnost zakladatel James Burrough spolu se svými syny. Zasvětil je do tajů výroby suchého ginu, řízení byznysu, importu, exportu a jiných důležitých věcí. A dobře udělal, protože v roce 1897 zemřel a úspěšný podnik zanechal svým potomkům. Synové vedli společnost úspěšně a s velkým nasazením. V roce 1908 byli nuceni přestěhovat společnost z Chelsea. Usadili se na druhém břehu řeky na pozemku, který si předvídavě dva roky předtím koupili. Nové prostory nazvali na počest původní destilérky Cale Distillery. Produkce nestagnovala, jak by mohl kdokoliv předpokládat. Právě naopak, nákupem dalšího zařízení se ještě zvýšila. (1)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: V roce 1911 byl Beefeater oceněn zlatou medailí na festivalu Empire Exhibition.

V roce 1917 začal vnuk zakladatele prodávat gin Beefeater na americkém trhu. Později, v roce 1958, se společnost přestěhovala do svého současného sídla na Montford Place. Důvodem bylo zvětšení prostoru. (1)

Prodej společnosti

Burroughovi v roce 1987 prodali rodinnou firmu společnosti Whitbread. Nebylo to však nadlouho. Již v roce 2005 putovala do rukou francouzské skupiny Pernod-Ricard, která Beefeater vlastní dodnes. (1)

Sortiment

Beefeater prošel během své historie několika změnami. Většina se na něm v dobrém slova smyslu podepsala. Z těchto změn vzniklo několik druhů ginu Beefeater.

Beefeater London Dry Gin

Klasiku se silným aromatem jalovce a citrusů ocení každý milovník ginu. Dodnes je vyráběn podle tradičního receptu Jamese Burrougha. Původní Beefeater obsahuje směs devíti bylinek. Najdete mezi nimi jalovec, citrónovou kůru, mandle, pomerančovou kůru, lékořici a koriandr. Beefeater London Dry Gin je světově nejoceňovanější gin. (2)

Beefeater London Dry Gin s kostkami ledu
Beefaeter London Dry Gin obsahuje 9 bylin doplněných o další ingredience. Zdroj: Wikipedia

Beefeater Pink Gin

Duše Londýna, dostupná v růžové. Sladká jahodová chuť si získala srdce nejen všech žen, ale také mnoha mužů. Původní recept suchého ginu obohacený o jahodový sirup vznikl v 19. století. Stejně jako Beefeater London Dry Gin, i růžový gin obsahuje devět bylin. (2)

Beefeater Blood Orange Gin

V roce 1876 koupil James Burrough na trhu London’s Covent Garden ty nejlepší pomeranče. Použil je na výrobu pomerančového ginu, jako stvořeného pro odpolední lenošení. Burrough zase a znovu dokazuje svůj intelekt a předvídavost. Moderní Beefeater Blood Orange Gin, který je vyroben o 143 let později než původní pomerančový recept, je velmi populární. Devět bylinek je stálicí, co se přidává, to je příchuť čerstvého pomeranče. (2)

Beefeater London Garden

Gin inspirovaný botanickými zahradami z Chelsea Physic Garden by se zakladateli určitě líbil. Beefeater London Garden vznikl jako výsledek bádání a okouzlení přírodou hlavního destiléra Desmonda Paynea. London Garden gin překypuje svěžími tóny bylin, listů a citrusů. Znatelné jsou i stopy citrónové trávy a tymiánu. (2)

Beefeater 24

Beefeater 24 obsahuje směs dvanácti rostlinných plodů. Devět základních složek zůstává, zajímavé jsou další tři. Patří mezi ně grapefruitová kůra, japonský a čínský zelený čaj. Číslo v názvu symbolizuje počet hodin, během kterých všech dvanáct složek stráví namočených v lihu. Suchý gin, podobný klasické verzi, má plnější a exotičtější chuť. Je proto výbornou složkou Beefeater koktejlů. (2)

Beefeater Burrough’s Reserve Edition 2

Gin pro všechny ty, kteří rádi sní a jsou otevření výzvám a novým dobrodružstvím. Tento Beefeater je vzácným příkladem toho, jak může z nečekaných okolností vzniknout veledílo. Odlišuje se od ostatních ginů značky Beefeater svým složením, vůní a barvou.

Zráním v červených a bílých dubových sudech z oblasti Bordeaux získává měděný odstín a komplexní chuť plnou jedinečných tónů. Vůně v sobě snoubí vyvážené aroma jalovce s citrusy a do chuti z dřevnatých sudů proniká charakter bordeauxských vín. Po dopití se projeví chuť lékořice. (2)

TIP: Každý rok je vyrobeno pouze několik těchto lahví, proto pokud nějakou uvidíte, kupte ji. Taková příležitost se vám už nemusí naskytnout.

Beefeater vs Bombay

Bombay Sapphire je mladší Beefeater. Z jistého pohledu lze říci, že designem lahve londýnského veterána převyšuje. Je balen do elegantních lahví z modrého skla. Spadá pod skupinu Bacardi. Cenově se Bombay Sapphire pohybuje ve vyšší cenové relaci než Beefeater. Je vyroben z deseti bylin, které mu propůjčují bohatou kořeněnou chuť. Beefeater je naopak typický chutí jalovce a citrusů. Snadněji se kombinuje s jinými nápoji, obzvláště s tonikem. I proto je tak populární. Výběr správného ginu je věc gusta. Záleží na vašich preferencích a možná i příležitosti. Bombay Sapphire vyhovuje kritériím luxusního daru. Beefeater je naopak perfektní na zábavu a příležitostné popíjení.

Beefeater a tonik

Snad neexistuje ikoničtější duo než gin s tonikem. V obchodě narazíte na několik značek prodávajících tonik, nezáleží na tom, který použijete. Hlavní roli v míchaném nápoji odehraje Beefeater. Trpký, hořký, mírně sladký. S ginem však nabývá úplně nový rozměr a gin nabývá úplně nový rozměr s tonikem. Ideální osvěžení, které lze vychutnávat. Ještě lepší je s ledem.

Beefeater koktejly

Drinky s osvěžující chutí ginu jsou vítány na každé párty.

Beefeater 24 Spritz

Hořký koktejl s lehkým receptem, který si zamilujete. Co na něj budete potřebovat? Kupte si Beefeater 24, jakékoliv šampaňské a vermut z Bordeaux, Lillet Blanc. Všechny ingredience pohodlně seženete u nás v České republice. Smíchejte 50 ml ginu s 35 ml vermutu. Dílo završte šampaňským v množství, které se vám zamlouvá. Nápoj nalijte do sklenice s ledem, přidejte kůru z grapefruitu a maliny.

TIP: Vyměňte šampaňské za sodu, abyste snížili obsah alkoholu v nápoji.

Pink Refresher

Drink s nízkým obsahem kalorií vhodný na každý druh společenské zábavy. Beefeater Pink vytvoří s džusem z granátového jablka, medem a limetkou jedinečné osvěžení. Přichystejte si 35 ml růžového ginu, 25 ml džusu z granátového jablka, 20 ml medového sirupu a 15 ml limetkového džusu.

Beefeater Pink s limetkou, medem a džusem z granátového jablka
Beefeater Pink je osvěžující nápoj z růžového ginu, který obsahuje džus z granátového jablka, limetku a med

Medový sirup vyrobíte tak, že smícháte zahušťovací sirup s medem v poměru 1:1. Všechny zmíněné přísady nalijte do šejkru. Důkladně promixujte. Výsledek přelijte do vysoké oblé sklenice. Na závěr přidejte led a bublinkovou vodu.

Krátké shrnutí

Beefeater je oprávněným králem všech ginů. Ročně se prodají tisíce lahví. Vychází z bohaté tradice, která staví na původním receptu vytvořeném Jamesem Burroughem. Dodnes patří ke špičce na trhu a vyváží se z Anglie do všech světových stran. Přijatelnou cenou si získal běžného spotřebitele. I v tom tkví tajemství jeho úspěchu. Skromností nabyl více než konkurenční značky vysokými cenami.

Zdroje:

(1) Beefeater Destilleri (James Burrough Ltd) – https://www.diffordsguide.com/producers/165/beefeater-gin-distillery

(2) Our Gins – https://www.beefeatergin.com/en-EN/our-gins

(3) Beefeater gin – https://en.wikipedia.org/wiki/Beefeater_Gin

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Cena v poměru s kvalitou:
9/10
Barva:
7.7/10
Vůně:
8/10
Bohatost chuti:
9/10
Chuť:
9.5/10
Lahev:
6.5/10
beefeaterLondýnský gin Beefeater patří ke špičce na trhu. Je vhodný pro kombinaci s jinými nápoji, například s tonikem. Avšak i samotný je více než znamenitý. Vyrábí se v několika verzích. Jednou z nejpopulárnějších, hned po té klasické, je jahodová. Kde koupit gin Beefeater? Letní měsíce jsou...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..