Veuve Clicquot: inovátoři v oblasti Champagne

0

Pro milovníky šumivého vína je francouzská oblast Champagne velmi dobře známá. Díky jedinečným vlastnostem půdy, hroznů a dlouholeté tradici jsou právě tam ideální podmínky pro jeho přípravu. Není tedy překvapením, že i vinařství Veuve Clicquot svými výrobky přispívá do kategorie vína známého pod pojmem ,,šampaňské“. Zajímá vás historie, výroba či chuť vína Veuve Clicquot? Čtěte dále.

Kde koupit šampaňské Veuve Clicquot?

Produkty Veuve Clicquot se obecně považují za prémiová vína. Z tohoto důvodu se raději nespoléhejte na běžné hypermarkety jako Tesco nebo Billa. Je šance, že šampaňské této značky najdete i v regálech běžných potravin, ale pokud hledáte konkrétní produkt Veuve Clicquot, raději využijte služby specializovaných obchodů. V kamenných prodejnách, ale také e-shopech zaměřených na alkoholické nápoje, jsou vína Veuve Clicquot běžnou součástí nabídky.

Historie

Společnost Veuve Clicquot přinesla několik myšlenek a principů, které navždy změnily svět šampaňského. Týká se to procesu výroby samotného vína, ale také organizace vinařství nebo prezentování produktů.

Založení Veuve Clicquot

Kořeny této společnosti sahají až do roku 1772, kdy Philippe Clicquot dostal nápad založit vlastní vinařství. V té době se mu dobře dařilo v jeho hlavním zaměstnání, které spočívalo v obchodování s textilem. Vlastnil vinice v oblasti Champagne, tak se rozhodl, že je využije na vedlejší byznys. Ročně vyprodukoval 4-7 tisíc lahví, které vyvezl i do zahraničí. Přesto se však primárně věnoval byznysu s látkami. V této oblasti podnikal i Nicolas Ponsardin, se kterým se Philippe rozhodl posílit obchodní vztahy prostřednictvím manželství jejich dětí.

François a Madame Clicquot

François Clicquote a Barbe-Nicole Ponsardin se po svatbě začali vinařství věnovat naplno. François byl sice oficiálně pouze obchodním partnerem svého otce, ale reálně se za vedoucího vinařství považoval právě on. Na začátku jeho obchodní aktivity se ročně vyrobilo 8 tisíc lahví, o 6 let později se toto číslo změnilo na 60 tisíc. François měl několik nápadů, které pomohly vinařství rozjet byznys. Asi nejvýznamnější bylo zavedení komerčního cestování. Někdo ze společnosti chodil pravidelně na výlet po Evropě, jehož cílem byl návrat s knihou plnou objednávek. Bohužel, François v roce 1805 náhle onemocněl a zemřel, následkem čehož se do čela společnosti dostala Barbe-Nicole, přezdívaná také Madame Clicquot.

Pod vedením ženy

Práva žen ve francouzské společnosti na počátku 19. století byla v porovnání s dneškem velmi omezená. Madame Clicquot se tak stala první ženou, která převzala moc nad vinařstvím v oblasti Champagne, a považuje se za jednu z prvních žen vedoucích mezinárodní firmu. Podařilo se jí to díky tomu, že byla vdovou, což mělo zásadní vliv na její práva ve společnosti.

Madame Clicquot a její přínos

Barbe-Nicole neměla ani 30 let, když se dostala na vedoucí pozici vinařství Veuve Clicquot-Ponsardin. Jelikož viděla, co všechno pro rodinnou firmu udělal François, rozhodla se zbytek svého života věnovat právě podnikání se šampaňským. Díky její snaze o udržování zákazníků z celého světa byla poměrně úspěšná a jméno značky Veuve Clicquot-Ponsardin nabíralo na popularitě. Kromě byznysu však přispěla k inovaci samotné výroby vína. Vymyslela například metodu čištění vína v lahvi, jejíž princip převzali všichni ostatní výrobci šampaňského a používá se dodnes. Také jako první vyrobila ročníkové víno.

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Madame Clicquot považovala za základ úspěšného byznysu komunikaci se zákazníkem. Dodnes je uchováno 100 000 dopisů, které si posílala se svými klienty.
Prémiové šampaňské Veuve Clicquot
Veuve Clicquot je prémiovým francouzským šampaňským s bohatou historií

Oficiální registrace značky

V roce 1841 Madame Clicquot předala vedení společnosti. Edouard Werlé a jeho syn Alfred tedy převzali odpovědnost za vinařství. S objednávkami na víno z různých zemí Evropy, Ameriky a Asie se Edouard rozhodl oficiálně zaregistrovat značku s ochrannou známkou Veuve Clicquot Ponsardin Yellow Label. Od tohoto momentu byla zaručena originalita a kvalita každé lahve jejich šampaňského, což se odrazilo i na prodejích, které běžně dosahovaly stovky tisíc lahví ročně.

Střídavé 20. století

Na počátku 20. století zažívala značka Veuve Clicquot své nejlepší období. V roce 1911 prodaly 2 miliony lahví šampaňského. S příchodem dvou světových válek se ale aktivita vinařství musela omezit. Sklepy Veuve Clicquot poskytly úkryt pro tisíc lidí během bombardování a červený kříž na stěně dodnes svědčí o dočasné nemocnici v jejich prostorech. Konec válečných konfliktů naštěstí znamenal velkou poptávku po šampaňském víně na oslavu, takže byznys se opět rozběhl. Budovy poškozené během válek byly postupně opraveny. Další velká změna přišla až v roce 1987, kdy vinařství Veuve Clicquot oficiálně přešlo pod vedení společnosti LVMH. Tento stav se dodnes nezměnil.

Výroba

Pokud chcete, aby víno dosáhlo titulu ,,šampaňské“, musí splňovat několik přísných kritérií. Samozřejmě, že místo původu hroznů nemůže být jiné než oblast Champagne. Kromě toho se ale klade důraz i na tradiční postup výroby, o kterém si můžete více přečíst v následujících odstavcích.

Vinice a sběr

Typické vlastnosti šampaňského jsou výsledkem jedinečných podmínek, které oblast Champagne poskytuje. 390 hektarů vinic v kopcovitém prostředí s ideálním množstvím slunečního záření a srážek a minerálů v půdě zajišťuje hrozny, jaké jinde na světě nenajdete. Během hlavní sklizně hroznů musí společnost zaměstnat více než 1000 pracovníků.

Zpracování hroznů

Z vinic se trsy přenášejí v pytlích s hmotností do 50 kg, aby se předešlo nadměrnému stlačování bobulí. Veuve Clicquot má 6 center na zpracování hroznů, díky čemuž je zajištěna péče o každou odrůdu hroznů zvlášť, podle jejích vlastností a využití. V první fázi této výroby se z hroznů získává mošt, což je v principu čistá hroznová šťáva.

Fermentace

Mošt se nechá 15-24 hodin odstát, aby se usadily případné nečistoty. Potom se při udržování stálé teploty přidají kvasinky. Po 8-10 dnech fermentace se mošt v ocelových nádobách přemění na 11-procentní víno – zatím bez bublinek.

Ochutnávka a blending

Po fermentaci přichází na řadu skupina 12 odborníků na víno, kteří ochutnávají jednotlivé vzorky. Podle vlastností a kvality rozhodují, jakým způsobem se použijí. Mohou je míchat se staršími víny, vyrobit ročníkové víno nebo v případě nedostatečné kvality zlikvidovat. Většinou při ochutnávání vybírají ze 700-800 vzorků.

nalévání šampaňského do sklenic
Součástí procesu výroby je i ochutnávka a výběr ze 700 vzorků pomocí 12-členné odborné komise

Čas na bublinky

Když 12-členný tým rozhodne, která vína a v jakém poměru budou použita ve výsledných produktech, rozdělí se do lahví. Pokud chceme, aby se z klasického vína stalo šumivé, musí projít druhým procesem fermentace. Plyn produkovaný kvasinkami v hermeticky uzavřené lahvi zvýší tlak, následkem čehož se kapalina nasytí.

Zrání

V této fázi výroby se víno v lahvi nechá odpočívat při stálé teplotě 10-12°C ve sklepích Veuve Clicquot. Doba zrání závisí na konkrétním druhu vína. Důležité však je, aby lahev ležela ve vodorovné poloze, mimo silné světlo, a bez pohybu. Pouze tak dokáží kvasinky správně pracovat.

Čištění

Jak napsala Madame Clicquot: ,,Požadujeme, aby naše vína lichotila jazyku i oku.“ Vymyslela proto novou metodu odstranění nečistot, a víno je tak dokonale průzračné. Jde o sérii speciálních pohybů, následkem kterých se pevné částečky usadí v hrdle lahve. Lahev se pak otevře, sediment odstraní a šumivé víno je hotové. Tato metoda pochází z roku 1816 a v regionu Champagne se používá dodnes.

Barva, aroma, chuť

Při pohledu na sklenici s Veuve Clicquot Yellow Label Brut, nejpopulárnějším vínem této značky, vás určitě zaujme jeho barva. Zlatavá tekutina je plná malých bublinek, což jí dodává jedinečný zářivý odstín.

šampaňské ve sklenici
Veuve Clicquot má krásnou zlatavou barvu se spoustou bublinek

Po přivonění ke sklenici ucítíte kombinaci několika ovocných aromat. Zpočátku převládají svěží vůně broskví a švestek, které přecházejí do sladších náznaků sušeného ovoce.

Chuť příjemně navazuje na vůni. Začíná lehkým ovocem, konkrétně zmíněnými švestkami. Postupně však přichází grapefruit, který chuti dodává nádech hořkosti typický pro citrusy. Po svěžím ovocném úvodu se můžete těšit na pokračování, kterému dominují chutě francouzského pečiva se šlehačkou a oříšky. (3)

RADA ODBORNÍKA: Šampaňské před podáváním ochlaďte na teplotu okolo 10°C. Nejlépe tak vyniknou jeho vlastnosti.

Lahev

Většina Veuve Clicquot produktů se prodává v lahvích s etiketami, na kterých převládá žlutá barva, která se začala používat v období kolem roku 1876, kdy se Veuve Clicquot vína začala dovážet do Velké Británie. Cílem žluté etikety bylo odlišit toto suché šampaňské od sladkých, která v té době měla v místních obchodech větší zastoupení. Žlutá barva se od té doby stala jakýmsi symbolem značky Veuve Clicquot, čemuž nasvědčuje i název jejich nejpopulárnějšího produktu – Veuve Clicquot Champagne Brut Yellow Label.

Produktová řada Veuve Clicquot

V nabídce Veuve Clicquot se nachází 5 hlavních produktů a ročníková vína, která se nevyrábějí každý rok, ale pouze pokud se podaří vypěstovat výjimečné hrozny. Jednotlivé produkty se liší například v použitých hroznech nebo době zrání.

Champagne Brut Yellow Label

V jedné lahvi může být blend 50-60 vín z různých let a odrůd hroznů. Výsledná směs ve sklepích při stálé teplotě odpočívá minimálně 3 roky, což zajišťuje komplexní a hedvábně jemnou chuť. Cena jedné lahve se pohybuje okolo 1300 Kč.

Champagne Extra Brut Extra Old 2

Tento produkt vám přináší kombinaci osmi rezervních vín z let 1990, 1998, 1999, 2006, 2008, 2009, 2010 a 2012, z nichž každé zrálo minimálně 5 let. Toto víno bylo představeno v roce 2019 a za jednu lahev zaplatíte okolo 1500 Kč.

Veuve Clicquot ve speciální nádobě s ledem
Veuve Clicquot se doporučuje před podáváním vychladit přibližně na 10°C

Champagne Rosé

Pro milovníky ovocnější chuti růžového vína představilo vinařství Veuve Clicquot své Champagne Rosé. Vyrábí se namícháním směsi obsahující 12% červeného vína a zbytek tvoří Champagne Brut Yellow Label. Cena za jednu lahev se pohybuje v rozmezí 1300-1500 Kč.

Champagne Demi-Sec

Champagne Demi-Sec je v porovnání s ostatními Veuve Clicquot víny výjimečné svou sladkou chutí. Obsahuje 45 gramů cukru na litr vína (Brut Yellow Label pouhých 10 g/l), což z něj dělá ideální šampaňské ke sladkým dezertům. Cena je podobná jako u Rosé.

Veuve Clicquot Rich

Někteří milovníci šampaňského tvrdí, že cukr v něm odhalí skryté chutě. Pro zastánce tohoto názoru je víno Veuve Clicquot Rich jako stvořené. S obsahem cukru na úrovni 60 g/l je nejsladší v nabídce. Jednu lahev koupíte za cenu více než 1500 Kč.

Champagne La Grande Dame

Zbývající vína v nabídce Veuve Clicquot jsou ročníková. Za nejvýznamnější z nich se považuje La Grande Dame, které odkazuje na vše, co pro vinařství za svůj život udělala Madame Clicquot. Zatím byla představena 4 La Grande Dame vína, naposledy v roce 2012. Cena jedné lahve se pohybuje od 2500 Kč výše.

sklenice se šampaňským
Šampaňské Veuve Clicquot můžete pít samostatně nebo ho použít do koktejlu

Koktejly

Šampaňské se sice tradičně nepije v koktejlech, ale rozhodně nebudete litovat, pokud nějaký vyzkoušíte. Pokud se vám tento nápad zalíbí, můžete například experimentovat se sladšími víny. Koktejl tak bude mít vždy jinou chuť.

Liquid Gold

První recept by se dal přiřadit k lehčím a ovocnější koktejlům. Díky tomu se výborně hodí na letní párty nebo jinou neformální událost.

Na přípravu budete potřebovat:

  • 45 ml koňaku podle vašeho výběru
  • 45 ml šťávy z bílých hroznů
  • 15 ml citrónové šťávy
  • 1 kapku Angostura Bitters
  • 60 ml Veuve Clicquot Brut Yellow Label

Postup:

  1. Do šejkru postupně přidejte všechny ingredience kromě šampaňského.
  2. Pořádně promíchejte a přes sítko přelijte do koktejlové sklenice.
  3. Dolijte šampaňské, které by mělo být vychlazené a podávejte (4)

Atomic Cocktail

Pokud hledáte silnější koktejl se šampaňským, tato volba bude pro vás ideální. Jeho příprava je jednoduchá a nezabere mnoho času.

Na přípravu budete potřebovat:

  • 45 ml vodky
  • 45 ml brandy podle vašeho výběru
  • 1 čajovou lžičku sherry vína
  • 45 ml Veuve Clicquot Brut Yellow Label
  • led

Postup:

  1. Do sklenice na míchání vložte led a přidejte ingredience kromě šampaňského.
  2. Chvíli míchejte lžičkou, aby se směs ochladila, ale nezředila nadměrným množstvím vody z ledu.
  3. Směs přelijte přes sítko do vychlazené koktejlové sklenice.
  4. Dolijte šampaňské a podávejte. (5)

Závěr

Ať už hledáte šampaňské na nějakou významnou událost, nebo si ho chcete vychutnat s kamarády na terase, Veuve Clicquot je skvělou volbou. Jde o značku, která se ve světě šumivého vína považuje za symbol kvality. Díky tomu na vás v každé lahvi čeká chuťový zážitek, ke kterému se rádi znovu vrátíte.

Zdroje:

(1) Veuve Clicquot – https://en.wikipedia.org/wiki/Veuve_Clicquot

(2) Veuve Clicquot – https://www.veuveclicquot.com/en-int

(3) Veuve Clicquot Carte Jaune (Yellow Label) Champagne Review: Best Premium Champagne Under $50 – https://bespokeunit.com/articles/champagne/veuve-clicquot-carte-jaune-review/

(4) Liquid Gold – https://kindredcocktails.com/cocktail/liquid-gold

(5) Atomic Cocktail – https://www.esquire.com/food-drink/drinks/recipes/a3715/atomic-cocktail-drink-recipe/

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Balení a lahev:
9/10
Barva:
9.5/10
Vůně:
8.5/10
Chuť:
9/10
Poměr cena-kvalita:
9/10
veuve-clicquotPro milovníky šumivého vína je francouzská oblast Champagne velmi dobře známá. Díky jedinečným vlastnostem půdy, hroznů a dlouholeté tradici jsou právě tam ideální podmínky pro jeho přípravu. Není tedy překvapením, že i vinařství Veuve Clicquot svými výrobky přispívá do kategorie vína známého pod pojmem...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..