Stroh: spojení rakouské kultury a tuzemského rumu

0

Každý, kdo někdy byl lyžovat v rakouských lyžařských střediscích, tak ví, jak rum Stroh vypadá a chutná. Právě v barech a bufetech u svahů je tento alkoholický nápoj velmi oblíbený na zahřátí. Podává se samostatně, ale častěji ho najdete v punčích nebo různých koktejlech. Důvodem je, že Stroh není pravý rum, ale ,,Inländer Rum“, tudíž tuzemský. Kvalitou se kvůli tomu nemůže srovnávat s originálními rumy z cukrové třtiny. Právě díky tomu je ale levnější, což jeho popularitě velmi prospívá.

Kde koupit rum Stroh?

Ve zkratce – téměř všude. V celé Evropě je Stroh velmi oblíbený, takže s jeho nákupem opravdu nebudete mít problém. V České republice 80-procentní Stroh koupíte v každém větším hypermarketu. Ať už pravidelně nakupujete v Tescu, Kauflandu nebo Bille, máte velkou šanci, že ho najdete i ve vaší nejbližší prodejně. Vzhledem k jeho popularitě bývá často i ve slevě, takže sledujte aktuální akční nabídky a možná něco ušetříte. Samozřejmě, že e-shopy zaměřené na alkoholické nápoje ho také mají téměř stále skladem. Ceny produktů Stroh se pohybují mezi 380 – 750 Kč v závislosti na objemu lahve a konkrétním nápoji. (1)

Historie

Stroh je společnost s již téměř 200letou historií. Kořeny společnosti tedy sahají do dob Rakouského císařství. Jak se z tohoto tuzemského rumu stala asi nejznámější rakouská značka? Příběh Strohu najdete v následujících odstavcích.

První experimenty s pálením

Celý příběh společnosti Stroh začal v malé vesnici tehdejšího Rakouského císařství. Právě v obci St. Paul im Lavanttal začínal Sebastian Stroh se svými pokusy o vypálení vlastního alkoholu. V roce 1832 se dočkal prvního úspěchu. V té době se lihovarský průmysl na jihu Rakouska začínal rozvíjet. Kombinace tohoto faktu s citem Sebastiana Stroha pro destilaci položila pevné základy pro společnost Stroh. Dalo by se tedy říci, že pan Stroh se ve správném čase vyskytl na správném místě a svou příležitost dokázal dobře využít.

Náhrada cukrové třtiny

Sebastian Stroh se rozhodl, že svou zálibu v pálení alkoholu přemění na podnikání. V roce 1857 si tedy v Klagenfurtu založil společnost Stroh. Je celkem jasné, že jih dnešního Rakouska není zrovna ideální místo na výrobu pravého rumu z cukrové třtiny. Za dob Rakouského císařství, později Rakousko-Uherska, neměl rodinný podnik Stroh přímý přístup ke koloniím a ani k dovozu této plodiny. Stroh se tedy rozhodl nahradit cukrovou třtinu aromaty a barvivy z cukrové řepy. Líh dochucený těmito mnohem dostupnějšími přísadami později dostal pojmenování ,,Inländer Rum“, což je v překladu do našeho jazyka dobře známý ,,tuzemák“.

logo rumu Stroh
Oficiální logo Stroh. Zdroj: stroh.at

První ocenění

Produkty společnosti Stroh sice byly oblíbené, ale zatím pouze regionální. Pro růst rodinného podniku bylo potřeba, aby se o Strohu dozvěděli lidé z celého světa. Tomu velmi pomohla událost Exposition Universelle, která se odehrála v roce 1900 v Paříži. Šlo o výstavu, jejímž cílem bylo na jednom místě představit úspěchy dosažené v průběhu posledního století. Navštívilo ji téměř 50 miliónů lidí. (4) Rum Stroh tam získal zlatou medaili, čímž přilákal pozornost lidí z mnoha jiných zemí světa.

Nový lihovar, nové možnosti

Efekt získaného ocenění se brzy projevil nárůstem zájmu o Stroh. Aby společnost stíhala uspokojovat poptávku po svém produktu, bylo potřeba postavit nový lihovar. V roce 1911 byla dokončena jeho výstavba. Celý objekt byl na tu dobu velmi moderní. Zařízení lihovaru sestávalo z nejlepších destilačních aparatur, které se v té době používaly. Trvalo 15 let než společnost Stroh dosáhla roční produkce 1,2 miliónu lahví. V roce 1926 již spolupracovali s více než 1000 partnerskými firmami, kterým dodávali svůj tuzemský rum.

Stroh boom

V roce 1969 vedení firmy převzal Hanno Maurer-Stroh. Právě pod jeho vedením popularita Strohu narostla více než kdykoliv předtím. V letech 1970 – 1971 prošly produkty zásadní změnou designu. Byl představen nový tvar lahve, který připomíná tradiční placatku. Dodnes se Stroh prodává také v lahvích s tímto designem. I to rozhodně přispělo k něčemu, co společnost Stroh na vlastní stránce popisuje jako Stroh boom v 80. letech. Hanno Maurer-Stroh se zaměřil na export produktu společnosti do Německa, neboť právě tam viděl obrovský potenciál. Jeho snaha byla úspěšná – v 90. letech byl Stroh nejznámější rakouskou značkou v Německu.

Stroh "80" lahev se sklenicí
V 19. století se stal Stroh nejznámějším rumem v Německu. Zdroj: wikipedia

Představení nové produktové řady

V letech 1995 – 1996 rodinný podnik Stroh poprvé přešel do vlastnictví mimo rodinu Strohů. Novým majitelem se stala společnost ECKES AG, avšak úspěchu tuzemských rumů Stroh to rozhodně neuškodilo. V roce 2004 představili základní produktovou řadu Stroh, kterou známe dodnes. Důkladně se definovaly vlastnosti jednotlivých produktů Stroh, aby se nedaly napodobit. (2, 3)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Produkty Stroh se v dnešní době prodávají ve více než 40 zemích světa.

Výroba

O výrobě produktů Stroh se moc informací najít nedá. Společnost své výrobní tajemství dobře hlídá, aby se chuť alkoholických nápojů Stroh nedala napodobit. Jelikož ale jde o tuzemský rum, lze předpokládat, že postup výroby je podobný jako u ostatních produktů v této kategorii.

Nejčastěji se jako základ používá potravinářský líh. Ten se dochucuje rumovým aromatem a sladidly. Každá značka si do svých produktů přidá i vlastní originální kombinaci jiných příchutí, která jejich recept udělá jedinečným. Protože se ,,tuzemáky“ nevyrábějí jako pravé rumy, mohou se prodávat pouze pod označením ,,nápoje s rumovým aromatem“. (5)

Barva, aroma, chuť

Od produktů Stroh nemůžete očekávat komplexní chuťový zážitek jako u pravých rumů. Avšak i přesto si ho můžete různými způsoby vychutnat. Sladká chuť z produktů Stroh dělá ideální volbu do koktejlů, nebo jako přísadu do koláčů a dezertů.

Když si ho nalijete do sklenice, překvapí vás zajímavou barvou. Tekutina na světle odhalí kombinaci tmavých odstínů červené a černé barvy. Už to dokazuje, že při výrobě se používají barviva, která byste v pravých rumech nenašli.

Vůně v sobě nese několik aromat. Karamel, vanilka a náznaky bylinek ve výsledku působí velmi sladce. Právě to je vlastnost, kterou neoceníte při odborné degustaci rumu, ale v koláči nebo vánočním punči rozhodně potěší.

Chuť je velmi jednoduchá a zážitek z ní trvá pouze krátce. Zejména u nejsilnějšího Strohu s 80% alkoholu je zpočátku chuť skryta za silným pálením. Až po něm se na jazyk dostane sladká kombinace cukru a karamelu. (6)

TIP: Na přípravu Stroh rumových rozinek nechte 125 gramů rozinek dva týdny macerovat v 90 ml Stroh 80. Výborně se hodí do různých koláčů.

Lahev

Tuzemské rumy Stroh v obchodech najdete v poměrně netradičních lahvích. Společnost se při návrhu designu rozhodla inspirovat placatkami rakouských myslivců. Nečekejte tedy tradiční kulatou lahev, jak to u většiny rumů bývá. Pokud si chcete koupit Stroh, v obchodě hledejte placatky z hnědého skla s oranžovou etiketou.

Asi nejzajímavější věcí na lahvích Stroh je opatření proti plagiátorství a imitaci jejich designu. Díky drobným detailům, které jsou specifické pouze pro tuto značku, budete mít jistotu, že pijete originální Stroh. Například na přední straně lahve je ve skle embosován podpis Sebastiana Stroha. Název společnosti Stroh je embosován na etiketě, kterou pokrývá charakteristický vzor na pozadí s přechodem mezi odstíny oranžové. (2)

Stroh "80" a "60"
Rum Stroh je dodáván v lahvi, která svým tvarem připomíná placatku. Zdroj: wikipedia

Produktová řada

Stroh možná nemá mnoho produktů v nabídce, ale rozhodně jimi pokrývá všechny požadavky svých příznivců. Dohromady vyrábějí 4 typy tuzemských rumů – 3 označované jako Stroh Originals a jeden známý pod jménem Stroh Jagertee.

Stroh Originals

Do této skupiny patří tři produkty: Stroh 40, Stroh 60 a Stroh 80. Jak z jejich názvů vyplývá, liší se zejména v obsahu alkoholu (číslo v názvu se rovná procentům). Nejsilnější z nich je doporučen pro pečení a vaření. Kuchařky a kuchaři ho mají rádi hlavně díky aromatu, které vnáší do koláčů a dezertů. Málokdo si ho ale vychutnává samotný ve sklenici. Stroh 60 je výborný například do vánočního punče nebo nepečených dezertů. Právě v nich je ideálně zředěn jinými přísadami. Nejslabší ze Stroh Originals je doporučen do koktejlů. Pokud by vás zaujala chuť samotného Stroh 40, tak 40% už je příjemný obsah alkoholu i na popíjení bez nutnosti ředění.

Stroh Jagertee

Tento produkt se výborně hodí na studené zimní večery. Jde o směs tradičního tuzemského rumu Stroh, čajových extraktů a vybraných aromat. Přesné složení není známo, ale jeho chuti dominují citrusy, vanilka a skořice. Je určen na přípravu teplého nápoje. Stačí vám Stroh Jagertee zředit s teplou vodou v poměru 1:4. (2)

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Některé lahve s tuzemským rumem Stroh jsou ve tvaru džbánů, ve kterých se destiláty skladovaly v minulosti.

Koktejly

Tuzemáky Stroh jsou výborné na míchání v koktejlech. Jejich příchutě a aroma dodají koktejlům zajímavou chuť. Když tedy budete mít k dispozici Stroh, můžete vyzkoušet některou z následujících možností.

Strohberries

Tento koktejl je výbornou a osvěžující volbou na letní posezení s kamarády na zahradě. Pokud ho budete chtít vyzkoušet, je potřeba předem myslet na přípravu Stroh ledových kostek. Hodnoty v receptu jsou udávány na 6 porcí koktejlu.

Na přípravu budete potřebovat:

  • 260 ml vody
  • 40 ml Stroh 40 nebo Stroh 80 (podle chuti)
  • 125 g bobulového ovoce
  • 2 citróny
  • 2 limetky
  • 600 ml toniku
  • ledové kostky z čisté vody

Postup:

  1. 260 ml vody smíchejte se 40 ml Strohu, vlijte do formy na kostky ledu a přes noc nechte v mrazáku.
  2. Nakrájejte citróny a limetky na plátky.
  3. Do vysoké sklenice vložte 2 – 3 klasické kostky ledu, plátek citrónu, plátek limetky, 2 – 3 Stroh ledové kostky, bobulové ovoce a dolijte tonikem. (7)
Strohberries drink s ovocem
Strohberries patří k oblíbeným letním koktejlům. Zdroj: stroh.at

But With Cream, Please

Na přípravu tohoto koktejlu budete muset myslet 1 – 2 týdny v předstihu. Čekání se vám ale vyplatí – koktejl bude z hlediska chutě opravdu zajímavým zážitkem. Podobně jako v předchozím receptu, tak i v tomto jsou hodnoty udávány na zhruba 6 drinků.

Na přípravu budete potřebovat:

  • 50 ml Stroh 40 Punch Infusion
  • 30 ml čokoládového likéru
  • 150 ml meruňkového likéru
  • 40 ml zlehka vyšlehané smetany
  • 3 tyčinky skořice
  • 10 kuliček nového koření
  • 2 kusy badyánu
  • 4 plátky zázvoru
  • 2 vanilkové lusky
  • led

Postup:

  1. V hmoždíři nahrubo podrťte skořici, nové koření a badyán.
  2. Směs koření spolu se zázvorem a nařezanými lusky vanilky vložte do lahve Stroh 40.
  3. Po 1 – 2 týdnech přelijte přes sítko, a tak dostanete Stroh 40 Punch Infusion.
  4. Do vysoké sklenice na míchání vložte led a nalijte Stroh 40 Punch Infusion, čokoládový likér a meruňkový likér.
  5. Míchejte, dokud se směs nevychladí.
  6. Směs nalijte do vychlazených Martini sklenic a opatrně navrch dolijte smetanu. (8)

Závěr

I navzdory tomu, že Stroh nevyrábí pravé rumy, rozhodně byste jejich produkty neměli odsuzovat. Pokud je nebudete pít samotné, tak alespoň v dezertech nebo koktejlech stojí za vyzkoušení. Experti ze společnosti Stroh už téměř dvě století pracují na dokonalé rovnováze aromat a esencí ve výsledných nápojích. Jejich chuť je díky tomu jedinečná a stojí za vyzkoušení.

Zdroje:

(1) Heureka Stroh – https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=Stroh

(2) Stroh – https://www.Stroh.at/en/

(3) Stroh – https://en.wikipedia.org/wiki/Stroh

(4) Exposition Universelle (1900) – https://en.wikipedia.org/wiki/Exposition_Universelle_(1900)#Medals_and_Awards

(5) Tuzemský rum – https://cs.wikipedia.org/wiki/Tuzemsk%C3%BD_rum#Zdravotn%C3%AD_nebezpe%C4%8D%C3%AD

(6) Stroh 80 Austria Inlander Rum – https://thefatrumpirate.com/Stroh-80-austria-inlander-rum

(7) Strohberries Cocktail – https://www.Stroh.at/en/recipes/cocktails/recipe/Strohberries-cocktail

(8) But With Cream, Please – https://www.Stroh.at/en/recipes/cocktails/recipe/but-with-cream-please

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Lahev:
7.5/10
Barva:
8.5/10
Vůně:
8/10
Chuť:
9/10
Poměr cena-kvalita:
9.5/10
strohKaždý, kdo někdy byl lyžovat v rakouských lyžařských střediscích, tak ví, jak rum Stroh vypadá a chutná. Právě v barech a bufetech u svahů je tento alkoholický nápoj velmi oblíbený na zahřátí. Podává se samostatně, ale častěji ho najdete v punčích nebo různých koktejlech....

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..