Stará myslivecká: Poznejte tradiční českou whisky

0

V souvislosti s whisky si mnozí jako první představí Skotsko nebo Irsko. Za kvalitní whisky však není potřeba chodit tak daleko. Přímo v Česku se vyrábí Stará myslivecká, jejíž historie sahá až do počátku 16. století. Pokud vás zajímá příběh české whisky a konkrétní produkty v nabídce, pokračujte ve čtení.

Kde koupit Starou mysliveckou?

Vzhledem k jejímu původu byste s nákupem Staré myslivecké opravdu neměli mít problém. Levnější druhy se dají běžně najít v obchodních řetězcích, jako jsou Kaufland, Lidl nebo Tesco. Často ji také najdete v akci. Patří mezi tradiční nápoje v Čechách. Kromě toho je samozřejmě dostupná na e-shopech zaměřených na prodej alkoholických nápojů. Za klasickou 0,7 l lahev obyčejné Staré myslivecké zaplatíte přibližně 180 Kč.

Historie

K úspěchu Staré myslivecké nejvíce přispěli čtyři muži. Díky nim je dnes společnost největším ryze českým výrobcem lihovin na českém trhu. Za více než 500 let působení se nedostala do rukou majiteli, který by byl z jiné země. Právě to se podepsalo na její kvalitě. V každé kapce Staré myslivecké je cítit tradice a odkaz na původní výrobu žitných destilátů ve střední Evropě.

Udělení várečného práva

Prvním z výše zmíněných mužů byl Vilém II. z Pernštejna. Tento panovník udělil v roce 1518 tzv. právo várečné (právo na vaření piva) pro 31 majitelů domů ve městě Prostějov. Jedním z nich byl i Jež ze Seloutek (druhý zmíněný), kterému patřil Dům u zeleného stromu. Palírna U Zeleného stromu se však místo piva od začátku věnovala výrobě žitného destilátu. V dané době to bylo na území Česka něco netradičního a nového – proto její popularita rychle rostla. Zájem o produkty lihovaru a celkově o město Prostějov se postupně začal zvětšovat.

Nová technika výroby

Čtveřici mužů, kteří významně přispěli k rozvoji Staré myslivecké, uzavírá dvojice Jakub Vojáček a Luis Eckelmann. Jakub Vojáček by se dal nazvat revolucionářem v oblasti výroby. Jeho dobrodružná povaha a odvaha pro zkoušení nových věcí přinesly zásadní změny do procesu destilace. Nová technika výroby a zdokonalené destilační aparatury sice posunuly kvalitu whisky na novou úroveň, ale stále jí chyběli spotřebitelé.

Logo whisky Stará myslivecká
Logo české whisky Stará myslivecká. Zdroj: staramyslivecka.cz

Zkušenosti ze Skotska

Až náhodné setkání s cestovatelem, podnikatelem a lovcem Luisem Eckelmannen spustilo distribuci do celého českého království. Na základě jeho zkušeností ze Skotska se destilát začal ukládat do sudů a vyrábět ve větším množství. Tento nápoj dostal jméno Alter Korn, tedy Stará žitná. Už tehdy byl na lahvi vyobrazen myslivec – muž v zeleném kabátu a klobouku. Odtud pochází název ,,Stará myslivecká“, pod kterým je česká whisky známá dodnes. Design etikety sice prošel několika změnami, ale myslivec v klobouku si své místo udržel.

Nový lihovar, nové možnosti

V roce 1847 se výroba Staré myslivecké rozšířila i do nově postaveného lihovaru v Krásném Březně. To umožnilo opět zvýšit produkci a společnost tak mohla dále růst. Právě v tomto období nápoj poprvé pronikl i do prodeje za hranicemi Čech. Stejně jako dnes, i tehdy dokázal žitný destilát okouzlit každého, kdo jeho chuť ucítil na jazyku. Proto začala narůstat poptávka a s ní i nové možnosti pro rozvoj lihovaru.

Stará myslivecká dnes

V současnosti, po více než 500 letech od založení původního lihovaru, se Stará myslivecká stále vyrábí v Česku. Dokonce přímo v Palírně U Zeleného stromu. Díky tomu si drží titul nejstaršího lihovaru v Evropě. Prodává se v obchodech různých zemí světa a neustále si získává nové příznivce. Kromě toho ji můžete zahlédnout v několika filmech, kde se po boku hereckých hvězd postupně stala součástí české kinematografie.

Výroba

Receptura je velmi dobře střeženým tajemstvím, které znají pouze tři lidé. Jedním z nich je aktuální master blender Roman Petruš. Mezi jeho povinnosti spojené s výrobou whisky patří například každodenní kontrola sudů. Kromě toho je odpovědný i za kvalitu ingrediencí, které se na výrobu používají. Technologie destilace sice postupují, ale právě jedinečné žito a křišťálově čistá voda ve Staré myslivecké ji odlišují od ostatních whisky.

Zrání

Proces zrání probíhá v sudech vyrobených ze dřeva bílého amerického dubu. V porovnání s dubem z naší oblasti má americký dub více semknutou strukturu vláken. Následkem toho se aroma a chutě do whisky dostávají pomaleji, v menším množství a výsledek působí jemněji.

sudy z amerického dubu, ve kterých zraje Stará myslivecká.
Destilát zraje v sudech, které jsou vyrobeny z amerického dubu. Zdroj: staramyslivecka.cz
VĚDĚLI JSTE, ŽE: Ve 20 ml Staré myslivecké vypijete přibližně 450 destilovaných žitných zrnek?

Barva, vůně a chuť

Charakteristika všech druhů whisky Stará myslivecká je propojena s aromatem vanilky a karamelu. Je to způsobeno vlastnostmi dřeva, ze kterého jsou vyrobeny sudy. Jednotlivé produkty se liší na základě toho, jakou dobu v nich zrály.

Stará myslivecká nabízí zážitek už při nalévání do sklenice. Barva jejich produktů je opravdu povedená. Druhy, které zrály kratší dobu, jsou sice bledší, avšak jejich zlato-jantarové odstíny budou lákat každého milovníka whisky. Druhy, které v sudech strávily více času, se mohou pochlubit tmavší, až skoro měděnou barvou.

whisky ve sklenici
Druhy whisky, které dozrávají v sudech déle, mají měděnou barvu.

Vůně se v průběhu zrání mění od ovocné po čerstvě nasekané žitné klasy. Díky dubovým sudům lze ucítit vanilku a náznaky karamelu, které se následně projeví také v chuti.

Chutě ,,mladších“ druhů Staré myslivecké v sobě nesou výraznější ovocné příchutě. Daly by se tedy popsat jako ostřejší a méně rozvinuté. Naopak 7 a víceleté whisky vám poskytnou mnohem komplexnější zážitek. Nejprve ucítíte chuť vanilky, která přechází do sladkého dokončení s náznaky karamelu a dozvukem žita. Obecně se dá říci, že chuť Staré myslivecké, ať už si vyberete kterýkoliv produkt, vás nezklame.

Lahev

Design lahve je v případě roční, ale také 4 a 7 leté Staré myslivecké velmi podobný. Štíhlá, kulatá lahev s jednoduchou etiketou v regálech obchodů nepřitahuje pohledy kolemjdoucích. Ale milovníci české whisky ji bez problémů rozeznají i mezi mnoha jinými druhy destilátů. Etiketě dominuje výše zmíněný muž v zeleném kabátu a klobouku. Už dlouhá léta se Stará myslivecká považuje za ideální nápoj na různé typy mužských setkání – od posezení s kamarády až po formální setkání.

lahev Staré žitné myslivecké 1518
Stará žitná myslivecká má jemnou chuť s nádechem ovoce. Zdroj: staramyslivecka.cz

V případě limitovaných edic je tvar lahve mnohem více jedinečný. Hranatou, téměř čtvercovou lahev s mohutnou dřevěnou zátkou rozeznáte na první pohled. Jelikož jde o oslavu 500. výročí od založení Palírny U Zeleného stromu, hlavním prvkem designu etikety je velké číslo 500.

Produktová řada

Stará myslivecká je jedna z těch značek alkoholických nápojů, která své produkty zaměřuje na všechny druhy událostí a všechny milovníky whisky. Aktuálně jsou na trhu dostupné tři ,,obyčejné“ a tři limitované single barrel Staré myslivecké.

Stará žitná myslivecká

Tento produkt je sice nejlevnější z nabídky, ale to mu rozhodně neubírá na kvalitě. Běžně ji koupíte za cenu kolem 180 Kč. Na to, v jaké cenové kategorii se pohybuje, dokáže poskytnout velmi příjemný zážitek. V sudu zraje pouze jeden rok, což se projevuje hlavně na ostřejší a ovocnější chuti. Na neformální posezení s kamarády je však ideální a skvěle se hodí do různých koktejlů.

Stará žitná myslivecká Reserve

Oproti první zmiňované Staré myslivecké si Reserve při dozrávání v sudu odpočine 4 roky. Během této doby se rozvíjí její chuť, aroma a barva dostává sytější nádech. Vyrobí se jí méně, takže si za ni budete muset trochu připlatit. I navzdory tomu se však v obchodech nachází s cenovkou pod 250 Kč, díky čemuž se dá označit za dokonalou rovnováhu mezi cenou a kvalitou.

Stará žitná myslivecká Selection

Nejlepší sudy whisky, která by se jinak dostala do lahví s označením Reserve, se nechávají ještě tři roky zrát. Na konci tohoto procesu má tedy obsah sudu 7 let. Ty se pak mísí ve správném poměru se čtyřletou whisky. Tak vzniká Stará myslivecká Selection, kterou najdete v obchodech i e-shopech, kde se dá koupit za více než 500 Kč.

Single Barrel Cabernet Sauvignon

Na oslavu 502. výročí od založení Palírny U Zeleného stromu se v roce 2012 uložil základ Staré myslivecké do sudů po víně Cabernet Sauvignon. Zrání trvalo 8 let. Dohromady se naplnilo symbolických 502 lahví, což přispívá k vyšší ceně. U této i dalších limitovaných edic se hodnota jedné lahve se pohybuje okolo 1800 Kč.

nalévání whisky do sklenice s ledem
Pro výraznější chuť whisky dejte do sklenice místo ledu chladicí kameny.

Single Barrel Sherry

Příběh tohoto druhu Staré myslivecké je podobný jako v předchozím případě. Jde o limitovanou edici, která se v roce 2011 naplnila do sudů po španělském víně Sherry Oloroso. Také dozrávala 8 let a počet lahví se drží stejného pravidla. Jelikož šlo o 501. výročí od založení původního lihovaru, bylo jich 501. Cena se pohybuje něco málo pod 1900 Kč za jednu lahev.

Single Barrel Bourbon

Tato Stará myslivecká byla první single barrel whisky, kterou společnost vyrobila na oslavu 500. jubilea. Podle názvu asi tušíte, že jde o whisky ze sudů po bourbonu. Stejně jako u předešlých limitovaných edic je etiketa na těchto lahvích psána ručně. V tomto případě za jednu lahev zaplatíte něco málo přes 1900 Kč.

RADA ODBORNÍKA: Místo ledu dejte do sklenice s whisky chladicí kameny. Nápoj tak nebude zředěný vodou a můžete si ho lépe vychutnat.

Koktejly

I když si milovníci whisky svůj oblíbený nápoj raději vychutnávají samotný, vždy se najdou zastánci koktejlů. Proto vám přinášíme dva zajímavé nápady, které můžete se Starou mysliveckou vyzkoušet. V drincích se používá hodně ledu, takže jsou výborné hlavně na letní posezení s kamarády na terase.

Czech Garden

Tento koktejl kombinuje tradiční českou whisky s ještě tradičnějšími meruňkovými povidly. Možná to ze začátku zní jako nevhodná kombinace, ale sladká povidla se výborně doplňují s chutí alkoholu.

Na přípravu budete potřebovat:

  • 40 ml Staré myslivecké Reserve
  • 2 čajové lžičky meruňkových povidel
  • 10 ml čerstvé citrónové šťávy
  • ledovou drť

Postup:

  1. Ingredience vložte do sklenice a pořádně promíchejte dlouhou lžičkou.
  2. Navrch můžete položit sušenou meruňku na ozdobu.
Czech garden drink s whisky, ledem a kousky meruněk
Czech garden je osvěžující drink s whisky a meruňkovou marmeládou. Zdroj: staramyslivecka.cz

Native Dance

Tonic je často používanou přísadou do různých koktejlů oblíbených v barech i při domácích oslavách. Milovníci tohoto hořkého nápoje si rozhodně přijdou na své při ochutnání drinku Native Dance.

Na přípravu budete potřebovat:

  • 40 ml Staré myslivecké Reserve
  • 10 ml čerstvé citrónové šťávy
  • tonic na dolití sklenice
  • kostky ledu

Postup:

  1. Starou mysliveckou a citrónovou šťávu nalijte do sklenice.
  2. Opatrně vložte kostky ledu tak, aby vyplnily sklenici.
  3. Chvíli míchejte, směs se ochladí.
  4. Dolijte tonicem a podávejte.

Závěr

Stará myslivecká je whisky, která se nedá označit jinak než slovem ,,unikátní“. Už více než 500 let se vyrábí na území České republiky v nejstarším lihovaru v Evropě a společnost nikdy nevlastnil jiný majitel než Čech. Nicméně, i kdyby vás nezajímala její historie, stále vám má co nabídnout. Různé produkty zaručují, že si vybere každý a ve sklenici nenajde ani kousek zklamání – ať už mluvíme o barvě, vůni nebo chuti.

Zdroje:

(1) Stará myslivecká – https://staramyslivecka.cz/legenda/

(2) Stará myslivecká – https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=star%C3%A1+mysliveck%C3%A1

UPOZORNĚNÍ
Povaha tohoto článku je striktně informativní. V žádném případě nenabádá čtenáře k užívání alkoholu. Neručíme za neblahé důsledky, které by mohly z jeho nekontrolované konzumace vyplynout. Recepty na míchané alkoholické nápoje uvedené v článku nenabádají čtenáře k jejich výrobě či konzumaci. Obsah článku je určen pro návštěvníky webu, kteří mají více než 18 let!
5/5 - (1 vote)
PŘEHLED RECENZE
Balení a lahev:
7.5/10
Barva:
9/10
Vůně:
8.5/10
Chuť:
9.5/10
Poměr cena-kvalita:
9.5/10
stara-mysliveckaV souvislosti s whisky si mnozí jako první představí Skotsko nebo Irsko. Za kvalitní whisky však není potřeba chodit tak daleko. Přímo v Česku se vyrábí Stará myslivecká, jejíž historie sahá až do počátku 16. století. Pokud vás zajímá příběh české whisky a konkrétní...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..